ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Ком Емине
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4 ... 52, 53, 54  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Ком Емине
Автор Съобщение
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Balkana, толкова ли е трудно да се пише на български /т.е. на КИРИЛИЦА/..???. Ако си забелязал, всички на кирилица пишат. Ако нямаш, инсталирай си. Виж Маратонец - човека чак в Австралия живее, а пише на кирилица. Ако ли не, тук е обяснено как става смяната на шльокавицита /сиреч латиницата/ с кирилица. Един път Speedy ти го е направил.
Пък и българи сме все пак - нека си уважаваме кирилицата.
Да не говорим, че във форума това е посочено като силно препоръчително /т.е. за да не се каже задължително/ условие.

Повярвай, голяма мъка е да се чете на шльокавица. Ако е ред, два - както и да е, издържа се - но ти пишеш доста.
Мойте уважения към труда и написаното - още повече и на мен ми е интересна тази тема. Но прочитам само първото изречение, и до там. Просто нямам нервите и желанието да се мъча да чета повече, а предполагам и с други е така.

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Пет Юни 18, 2010 9:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
maratonec



Регистриран на: 08 Юни 2010
Мнения: 74
Местожителство: Австралия

Мнение Отговорете с цитат
Ето го "превода" на постинга на Балкана (copy/paste in http://forum.abv.bg/abv/lat2cyr.php):

В самото начало преди да продължа , нека дам няколко отговора на насъбралите се въпроси за да не ме затиснат като\" лавина\" понататък.

До Маратонец ето някои мои преценки относно възможноста за скоростно бягане(над 12км/h СБ), нормално бягане(10-12km/h НБ), лек тръс(8-9км/h ЛТ ), спортно ходене(7-8км/h Ш),нормално ходене(5-6км/h НХ),качване(3-4км/h Кч),катерене(1-2км/h КТ) и слизане (С)( под слизане разбирайте места където скороста на предвижване е около2-3км/h) ще ви посоча всеки един от тих в проценти разбира се процентите ще варират в зависимост от състоянието на времето(дъжд,вятър,мъгла , температура и др.) от това дали се извършва през деня или ноща. От тежеста на екипировката от здравословната кондиция и др. За по лесно ориентиране в по горните определения сам съкратил понятията . Не се учудвайте че сборът може да не достига а понякога да надхвърля числото 100 затова предварително се застраховам , че това е лична моя преценка която обаче сам сигурен се доближава до обективната с някои изключения. Това е просто моята гледна точка. А сега по етапи както го преминахме тогава:
(малко уточнение става въпрос за лятно преминаване и по-голямата част от трасето е само по билото като след Котел с малки изклиочения е в страни)

вр.Ком- h.\"Пробойница\"
СБ- 0%
НБ- 5/10%
ЛТ- 40/45 (от тук насетне ще пропускам знака за процент)
Ш- 40/45
НХ- 10/15

В този участък липсват- Кч, КТ и С (имам в предвид нашата група и за в бъдеще няма да уточнивам,защото смятам за несериозно да посоча че то пътя за \"Тодорини Кули\" тази малка деневилация може да се каже изкачване )
Уцастака може спокойно да се премине със СБ-90% (разбира се трябва да се познава добре маршрута защото само една мъгла в района на \"Тодорини кули\" и........

h.\"Пробойница\"-h.\"Мургаш\"
НБ- 10/25
ЛТ- 40/45
Ш- 30/40
НХ- 25/30
Трасето може да се преодолее СБ-75/80 или НБ 90

h.\"Мургаш\"-зас.\"Орлово гнездо\"
НБ- 10/20
ЛТ- 45/50
Ш- 30/35
НХ- 10/15
Кч- 10/15
По зимния вариант:
СБ- 25/30
НБ- 50/65
ЛТ- 75/80
По летния
СБ- 40/45
НБ- 70/75
ЛТ- 80/85 , но пак сте повторя, зависи от много неща и най вече от товара на гърба ви.

Спомням си че ме питахте за участъка \"Кашана\" \"Орлово гнездо\"
За скоростно преминаване е най подходящо да се извърши в началото по летния а след \"Планински извори\" по билня маршрут

зас.\"Орлово гнездо\"- гара \"Кръстец\"
НБ- 20/25
ЛТ- 35/40
SH,NH- 35/40
Кч- 15/20
С- 5/6

Трасето може да се премине
СБ- 25/30
НБ- 40/45
ЛТ- 60/65

гара\"Кръстец\"- между pr.\"Вратник\" и изворите на Камчия
НБ-10/15
ЛТ-35/40
SH,NH-65/70
Трасето е
СБ- 25/35
НБ- 70/75-80

Изворите на Камчия-пайона на Рийки проход
СБ-10/15
НБ-30/35
ЛТ,Ш-60/65
Трасето е СБ-55/65 НБ-80/85 ЛТ-85/95
Рийки проход-нос Емине
СБ-20/25
НБ-40/45
ЛТ-50/60
като цилао тази финална отсека може да се премине СБ-85/90 НБ-99%
Тук всичките тези проценти които давам като предпоставка са за почти идеалният вариант - хубаво време,без нощни преходи и почти без багач(разчитайки на тилова подкрепа от поднини,приятели и колеги.
Знайте планинското бягане крие своите рискове. В някои на глед безопастни уцъстъци една жрецхка може да е с фатални последици.Също избягвайте бигане в райони на кошари или стада на открито
кучетата които охраняват същите приемат това за заплаха и често пъти офчарят се намира твърде далеко зада ви помогне.
Относно храната ще издам някои тайни от \"кухнита\" на отбора:
Първо направихме обстойно проучване на всички обекти тогава по Балкана,нямахме добро лоби в западната част и затова разчетите ни на храна бяха основно за този участък в паниците ни.Но за сметка на това от х\"ЕксО\" до h.\" Чумерна\" си бяхме като\" у дома си\" С много от хижарите бяхме лични познати,някои от тях бяха наши приятели станали хижари. Така че тук бъкаше от \"Ятаци\" немога да пропусна и сега след 20 години да не си спомня с голяма признателност за тях. В источня участък преобладаваха населените места от където се снабдявахме с провизии(всъщност посетихме тогава Дъскотна където имахме познати които ни подкрепиха , но по принцип ние се бяхме заредили доста добре от \"Чумерна\"
Храната която бяхме взели със нас първоначално се състоеше от една високо енергийна комбинация- мед,тахан халва,смлени орехови ядки+Краве масло,спомням си че от това \"гориво \" имах в раницата цели 4 буркана пластмасови от \"какао\" всеки от които с вместимост-2Л. Като си спомнаим, че само единият беше с добавка от краве масло по принцип не е препоръчително при летните(Имам в предвид маслото) преходи зачтото може да ти изиграе \"лека\" шега. Концентрат от лимонови сокове-2бут. Качественна тел пастърма.Пакети със сучени плодове и пакети са сухари Като последните се оказаха много удачни \" трепачи\" на глада. Естественно както се казва - има си хора за всичко. Храната която бяхме взели с нас не беше изцяло наша идея с този добър съвет се здобихме от двама дългогодишни планинари минавали неколкократно това трасе- Владо (от София) и неговия приятел Косьо или Кольо (от пловдив ако не се лъжа)Това бяха първите хора които познавах да са правили \"двоен\" преход а именно Ком-Емине-Ком за 28 дни и няколко часа, но няма значение те си бяха поставили за цел да направят Ком-Емине-Ком-Емине
за следвачтата година. Това ме провокира да тръгна по този маршрут.Това беше през 1984. Загубих координатите на тези хора, но след години от други планинари разбрах , че са успели .Но никoй не моя да каже със сигурност за какво време са го преодолели. Ако някой знае нещо по този въпрос моля да напише.
Друго от съдържанието на раницата което може да е от полза за всеки отправил се по това трасе бяха може би ампулите с витамин\"Ц\" и други витамини. Тогава имаше такива . Помагат за птемахваме ма мусколната умора и въобще действат превантивно за всякакъв вид треска. Също кафе (нескаве) и малко количество чист медецински коняк. Писалище ми за вафли и шоколади такива почти не сме ползвали, медът ги превасхожда по всички показатели. Това за сега по въпросите които ми зададохте ако сам пропуснал нещо пишете.

Do Roadруннер

Вие сигурно сте доста млад човек чтом ми задавате този въпрос.
Чудех се как по точно да ви отговоря зада бъде отговорът ми изчерпателен и точен. Е няма да е точно така както един мой приятел, с които сме кръстосвали планините на длъж и шир, се шегуваше. Щом стигнехме някоя хижа той поставяше на китката си една пъстроцветна лента (подарена му беше през оня години от някакъв братовчед които беше тираджия и го снабдяваше тогава с никoй неща които бяха рядкост или липсваха напълно от нашия пазар) и започваше да я съзерцава около минута. Беше достатъчно само един от нас да се \"залепи \" за него и стадното чувство проговаряше във всеки един от нас. Всички ние го накачулим и с интерес проследявахме резулатите от теста на неговия енергиен баланс. В зависимост от оцветяването на лентата, по-ярко или по-слабо, отразяваше енергийното състояние на индивида в проценти (беше ако си спомням добре разделена на следните деления -100- 75- 50- 25- 00) и тази същата лента до като не обходи и последния участник в похода не се завръщаше в притежателя си.Е разбирасе едни и вярваха други не, но всички единодушно я бяха кръстили \"енергомера\". На някоии според тях самите показваше вярно на други не (пак според тях самите), но интересно и забавно беше , че тези които бяха най \"гроги\"а и в действителност бяха капнали от умора-показателите бяха най високи а имахме един познат на които пак не показваше нищо И той се шегуваше сам със себе си казвайки на притежателя:\"Ей ,Мите според твоята лента(енергомера) трябва да съм умрял от преди три седмици\", а той my отвръщаше \"Послушай ме, тя е за хора не е за изванземни\". В интерес на истината този сахстя почти не се уморяваше или ако беше уморен, то се въстановяваше максимално бързо. (отидох много далечеееее)

И така като стигнахме гара Кръстец аз извадих лентата от раницата поставих я на китката си и отчетох 25% енергиен запас.След което в ролята на енергиен носител влезе медицинския коняк
и само след няколко жълтока го покачих на 100%. Разбира се това е на шега. Всъщност имахме старо туристическо правило за определяне на уморате, и то беше следното: 100% скапване се зачиташе когато индивида клекне или седне с раницата на гърба си и в продължение на 5 минути не е в състояние да стане. 75% изтощение е когато индивида смъкне раницата от гърба си и не е в състояние да мисли нито за храна или вода, и търси най-близкото място, удобно или необно, за да заеме хоризонтално положение ако терена му позволява. 50% умора на планинария е когато спре за почивка от 5 минути, която се равнява на половин час, през което зарежда биологичната си единица с храна и вода. 25% изтощение е когато само в рамките на няколко минути, след глътка вода и браза хапка и леко притягане на багажа, се чувства готов да поеме нататък. В нашия случаи изтощението беше 75% или както казах горе, ние бяхме само с 25% от енергийня си запаз, защото не излехме за нищо друго освен да легне и да заспим. Ако сте проследили внимателно похода ни дотук и познавате района от \"Орлово Гнездо\" до гара \"кръстец\", които участък спокойно мога да нарека най-тежкия през нашия поход, не само като терен, но и като време (провливният дъжд от h.\"Мазалат\" до \"Ожъна\"). Смятам че макар и на шега успях да отговоря на въпроса ви. Мога да ви посоча и друг любопитен факт, може да ви прозвучи невероятно, но аз за тези 8 дни бях отслабнал с близо 12 килограма.

До Люси0

Един съвет към теб: Ако не познаваш района, не тръгвай сам. Можеш да намериш компания за която питаш по николко начина. Ето някои от тях. Влез във връзка с най-близкото туристическо дружество. То би ти помогнало с контакти с другите дружества от странанта и евентуално от техните планове за лятото нещо би изкочило. Друг вариант е: влез във връзка с някои от възловите хижи като \"Ком\", \"Чавдар\", \"Ехо\" и други, и помоли от тях да ти дадат телефони и координати на хора направили ресервация при тях по марширута Ком-Емине. Ако разпологаш с много време, аз мога да ти гарантирам цех в периода средата на Юли, в рамките на една седмица ако оцеднеш в h. \"Ком\" би имал възможността да се прикачиш към някоя от групите които поемат по това трасе. Няколко полезни съвета: екипирай се и се подготви добре, направи си планинска застраховка, помня че някога едно от изискванията да се прикачиш към някоя група беше това. желая ти успех, и най-вече здраве!

До Високо

Благодаря за интереса които си прявил и се извинявам за накъсването на историята, но зад числа и дати стоят много интересни и вълнуващи моменти, които не се забравят никога. благодаря за насърчаването ми. Ще продължа дори и само ти да следиш моята история.

Извинявам се още веднъж на всички за използването на латиницата. Желяя здраве на всички в Планински Форум и извън него.
Пет Юни 18, 2010 12:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
maratonec



Регистриран на: 08 Юни 2010
Мнения: 74
Местожителство: Австралия

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за цифрите! Някой от тях ми изглеждат изключително агресивни - много над това което мога да си представя... (напр зас.\"Орлово гнездо\"- гара \"Кръстец\" Трасето може да се премине СБ- 25/30 НБ- 40/45 ЛТ- 60/65 - тичането нагоре по Амбарица и Ботев ще са наистина екстремни...).

Казвате че от Кашана до Планински Извори е по-добре по лятната - това значи ли че препоръчвате слизане до Свищиплаз?

Отслабването с 12 кг за 8 дена също е много екстремно - явно сте били изключително навити да стигнете докрай и при минимално натоварване! Аз лично за мен си знам че никога не бих стигнал до подобна ситуация и натоварване (освен ако живота ми не зависи от това).
Пет Юни 18, 2010 1:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Borislav



Регистриран на: 18 Юни 2010
Мнения: 2

Мнение Отговорете с цитат
Този преход не си заслужава усилието.
Пет Юни 18, 2010 6:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
cholla



Регистриран на: 18 Юни 2010
Мнения: 93
Местожителство: планета Земя

Мнение Отговорете с цитат
Напротив, този преход се прави основно заради "усилието" !!!
Пет Юни 18, 2010 7:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Balkana



Регистриран на: 07 Юни 2010
Мнения: 24

Мнение otgovor.... Отговорете с цитат
Zdraveite !
Blagodaria za prevoda, az sashto opitah sa simulantnia prevodach no se poluchiha docta konfuzni neshta kato po gore napravenite(vse pak e mashinka)
Pravi sa horata che roptaiat za pisaneto mi na latinetsa.Obeshtavam che shte vzema merki az sam gore dolu na sashtoto pochti raztoianie ot Podinata no tova niama nishto obshto s programite zalojeni v edin kompiotar
Izviniavaite ako ste se pochuvstvali zasegnati ot dadenite parametri no ako prochetete po vnimatelno ste vidite che az nikade ne sam upomenal da se ticha pri izkachvane na "Ambaritsa" i "Botev":тичането нагоре по Амбарица и Ботев ще са наистина екстремни...).oste poveche che protsentite v tozi uchastak:зас.\"Орлово гнездо\"- гара \"Кръстец\" sa skorostno bigane(SB)-25-30% sa zanijeni Kakto po rano pisah tezi parametri sa za uchastnitsi s pochti bez bagj na garba.AZ sam siguren che shte predizvikam leka usmivka, ako tezi moi prognozi za skorostno preudoliavane badat procheteni ot hora, kato Vlado Popov,Ioto Iotov,Dimo Stankeev i drugi maratonntsi chiito pokazateli dalech nadhvarliat moite,no te sa profesionalisti.
Moga da posocha mnogo primeri spiram se samo na edin :Ioto Iotov "Chumerna"-"Shipka"1989g 100km-za 8 hasa sredna skorost-12.5km/hTogava tozi maratonets beshe na 42-43g.
Mejdu drugoto poneje vie jiveete v Avstralia biah prochel che sashtia se podgotviashe za nai golemia magaton v sveta togava 1500-1600km prez avstraliiskata pustinia.
Tozi sahtia moje da vi e ot polza po vsiakakvi vaprosi svarzani s maratonsko biagane po Stara planina i ne samo tam .Pomnia che beshe spechelil i obikolkata na Pirin edno ot nai golemite redizvikatelstva v Evropa(ne znam dali sega tova svrah tejko biagane sashtestvuva) Struvami se che toi prodaljava da e prepodavatel vav Veliko Tarnovskia universitet.
Eto po dolu sam chte se ubedite che v tazi otsechka напр зас.\"Орлово гнездо\"- гара \"Кръстец\" tezi 25-30% za skorostno biagane sa zanijeni posochvam uchastatsite po dolu kadeto moje da se razvie tazi "skorost"Na granitsata 12km/h i poveche:
1. "Orlovo gnezdo "-"Dobrila"
2. Mnogo malak uchastak m/y "Goliam Kupen" i "Botev"
3."Botev"-"Mazalat" moje s mnogo, mnogo malki izkliochenia
4."Mazalat"-gara "Krastets" e poveche ot idealen
Kakto vijdate smelo moje da se kaje 60/65% sa poveche ot godni za biagane
Otnosno "Kashana" predi "Sveshti plaz" ima podsichane i izlizane kam biloto sledva oshte edno no to e po stramno i pochti nevazmojno za biagane
No ako jelaete moje napravo ot "Kashana" po zimnata markirovka da naberete visocina i posle s mnogo malki izkliochenia (imam v predvid ako jelaete da podsicata varhovete) da osachtestvite edno ddobro bigane do h. "Eho"
A ako iskate da zadovolite "glada" si za bigane bih vi preporachal tozi uchastak "Bejen"-"Dobrila"
faktora vreme me pritiska za sega tolkova...

_________________
Поклон на теб, природо, създанье необятно

на твоя свод лазурен, на твойто слънце златно,

на твойта вечна младост и вечна красота,

на всичко, що е в тебе божествено и тайно,

невидимо, кат бога, велико и безкрайно

и равно с вечността;
Отечество любезно, как хубаво си ти!
Пет Юни 18, 2010 9:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
cholla



Регистриран на: 18 Юни 2010
Мнения: 93
Местожителство: планета Земя

Мнение Отговорете с цитат
Balkana имам 1 питане към Вас, а именно: как стоеше въпроса с водата при вашето минаване? По колко носехте в себе си?
Съб Юни 19, 2010 4:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
maratonec



Регистриран на: 08 Юни 2010
Мнения: 74
Местожителство: Австралия

Мнение Отговорете с цитат
Превода (автоматичен, с много малки редакции):
----------------------------
Здравейте !
Благодаря за превода, аз също опитах са симулантня преводач но се получиха доста конфузни неща като по горе направените(все пак е машинка)
Прави са хората че роптаят за писането ми на латиница.Обещавам че ще взема мерки аз съм горе долу на същото почти разтояние от Родината но това няма нищо общо с програмите заложени в един компютър .
Извинявайте ако сте се почувствали засегнати от дадените параметри но ако прочетете по внимателно сте видите че аз никъде не съм упоменал да се тича при изкачване на \"Амбарица\" и \"Ботев\":тичането нагоре по Амбарица и Ботев ще са наистина екстремни...).още повече че процентите в този участък:зас.\\\"Орлово гнездо\\\"- гара \\\"Кръстец\\\" са скоростно бягане(СБ)-25-30% са занижени Както по рано писах тези параметри са за участници с почти без багаж на гърба.АЗ съм сигурен че ще предизвикам лека усмивка, ако тези мои прогнози за скоростно преудоляване бъдат прочетени от хора, като Владо Попов,Йото Йотов,Димо Станкеев и други маратоннци чийто показатели далеч надхвърлят моите,но те са професионалисти.
Мога да посоча много примери спирам се само на един :Йото Йотов \"Чумерна\"-\"Шипка\"1989г 100км-за 8 хаса средна скорост-12.5км/хТогава този маратонец беше на 42-43g.
Между другото понеже вие живеете в Австралия бях прочел че същия се подготвяше за най големия магатон в света тогава 1500-1600km през австралийската пустиня.
Този същия може да ви е от полза по всякакви въпроси свързани с маратонско бягане по Стара планина и не само там .Помня че беше спечелил и обиколката на Пирин едно от най големите предизвикателства в Европа(не знам дали сега това свръх тежко бягане съществува) Струва ми се че той продължава да е преподавател във Велико Търновския университет.
Ето по долу сам ще се убедите че в тази отсека напр зас.\\\"Орлово гнездо\\\"- гара \\\"Кръстец\\\" тези 25-30% за скоростно бягане са занижени посочвам участъците по долу където може да се развие тази \"скорост\"На границата 12км/h и повече:
1. \"Орлово гнездо \"-\"Добрила\"
2. Много малък участък м/й \"Голям Купен\" и \"Ботев\"
3.\"Ботев\"-\"Мазалат\" може с много, много малки изклиочения
4.\"Мазалат\"-гара \"Кръстец\" е повече от идеален
Както виждате смело може да се каже 60/65% са повече от годни за бягане
Относно \"Кашана\" преди \"Свещи плаз\" има подсичане и излизане към билото следва още едно но то е по стръмно и почти невъзможно за бягане
Но ако желаете може направо от \"Кашана\" по зимната маркировка да наберете височина и после с много малки изключения (имам в предвид ако желаете да подсичате върховете) да осъществите едно добро бягане до х. \"Ехо\"
А ако искате да задоволите \"глада\" си за бягане бих ви препоръчал този участък \"Вежен\"-\"Добрила\"
фактора време ме притиска за сега толкова...
Съб Юни 19, 2010 7:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
maratonec



Регистриран на: 08 Юни 2010
Мнения: 74
Местожителство: Австралия

Мнение Отговорете с цитат
Балкана,

Не се съмнявам че участъците които сте посочили са годни за тичане. Просто не от всеки (по-точно - от много малко хора). Преди време бъх чел интервю с Меснер в едно списание - той казва че като млад (20 годишен) тренирал като тичал нагоре по планините - 1000м денивилация за 30 мин (http://ngm.nationalgeographic.com/2006/11/reinhold-messner/alexander-text/13). Та той сигурно ще може да тича нагоре по Амбарица, най вероятно и по Ботев. Но много малко хора са като него...

Още въпроси - какви са ви били тренировките преди този преход? По колко часа (или км) на седмица, при какво натоварване (пулс), за колко време (месеци, години).

Надявам се че също един ден ще довършите разказа си Smile.

Относно кирилицата - не е трудно - има само 5-6 букви които трябва да се научат, останалите са фонетични (все едно че пишеш на латиница).
Съб Юни 19, 2010 7:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Balkana



Регистриран на: 07 Юни 2010
Мнения: 24

Мнение Otgovor do Cholla i blagodarnost do Maratonets....i Отговорете с цитат
Zdraveite!
Maratonets,Tozi jest(prevodnata- trasformatsia) za men e mnogo mil dai boje damoga da vi se revanshiram niakoi den.A i predpolagam chitatelite go otseniavat i sashto sa vi blagodarni.Razbrah ot korespondentsiata do tuk che shte posechtavate Rodinata ni prez tova liato i za prekrasnoto reshenie da preminete sas detsata si prez ednaot nai jivopisnite chasti na Balkana a imenno h."Pleven"-vr,"Botev"-h."Rai" jelaia vi po jivo po zdravo da otidete i da se varnete. Ako jelaete napishete mi lichno saobshtenie da vi izpratia telifonnite nomera na edin ot nai-golemite planinari v Balgaria, koito poddarja ejednevna radio vrazka s goliam procent ot hijite po Stara Planina.

Do Cholla:

Problema s vodata e ot ogromno znachenie, osobeno prez liatoto, pri preodoliavane na golemi razstoiania. Edin ot balgarskite planinari koito spomenah predi v edin ot komentarite, a imenno Bai (izpolzvam formata "bai" kato stara uvajitelna forma) Tofe ot Temelkovo, pritejavashe nai-unikalnata karta na Stara Planina, koiato biah vijdal do togava. Beshe ia izgotvil sobstvenorachno: "Vodnata Karta na Stara Planina" - tazi karta beshe unikalna s tova che na neia biaha otbeliazani vsichki vodoiztochnitsi kakto ot severnata taka i ot iujnata strana na Balkana. niakoi ot vodoiztochnitsite biaha sezonni a drugi celogodishni. Pochti vsichkite biaha poseteni ot nego i okazani mnogo tochno po kartata na Stara Planina. V nashia sluchai, pri preminavaneto, nie biahme zapoznati s detaili na dosta vodoiztochnici na distancia na 10-15 min. ot osnovnoto bilo kakto i po samia marshrut. Vodata koiato nosehme s nas beshe razchetena vinagi za niakolko chasa napred. Edin malak savet ot men, pri dalgo obezvodniavane ne se "nahvarliaite" na vodata, piite na malki glatki i po-chesto po traseto. poznavah hora koito poluchavaha pripadak kogato sled dalgo obezvodniavane i goliamo nataovarvane izpivaha turisticheskata manerka na edin dah i tova se okazvashe fatalno za tiah- izvajdashe gi za dlago ot stroia. Nikoga ne piite studena voda! pri vazmojnost zadarjaite ia vav usta predi da ia pogalnete. Edna malka sluchainost s vashia nickname. V grada v koito jiveia v momenta ima ulitsa s takova ime, koiato ot svoia strana e krastena na kaktusa cholla chiito bodli sa harakterni s tova che zabiiat li se v tialoto vi trudno se izvajdat. tova beshe samo edna liubopitna informatsia kam vas. Jelaia vi zdrave i uspeh po nashite planini, a i ne samo tam.

PS: Pak se obrashtam s molba kam vsichki v Planinarski Forum.
Ako niakoi ima kontakti s tozi chovek (bai Tofe ot Temelkovo) molia da mi gi predostavi v lichno saobshtenie.

_________________
Поклон на теб, природо, създанье необятно

на твоя свод лазурен, на твойто слънце златно,

на твойта вечна младост и вечна красота,

на всичко, що е в тебе божествено и тайно,

невидимо, кат бога, велико и безкрайно

и равно с вечността;
Отечество любезно, как хубаво си ти!
Съб Юни 19, 2010 8:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Skatov



Регистриран на: 19 Юни 2010
Мнения: 7
Местожителство: Sliven

Мнение nqkoj organizira li KOM-Emine? Отговорете с цитат
Добър ден на всички!

Преди години един мой приятел мина маршрута Ком-Емине и от тогава все си мечтая и аз да го направя. Явно момента е дошъл и днес влезнах в Google да видя дали мога на намеря някаква информация за организиране на подобно "екскурзионно летуване" както му казваха едно време. Попаднах на тази страница, прегледах вашия форум, ноникъде не видях дали някой организира това ходене.
Моята молба към всички е, ако имате някаква информация за организиране през това лято на Ком-Емине да ми пишета.
Благодаря Ви много предварително на всички!
Skype: skatov
Съб Юни 19, 2010 10:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Това за водната катра е много интересно за всички нас. Обаче ми се струва, че трябва да се актуализира поне на няколко години веднъж, защото нещата се променят според мен и то на лошо. Случвало се е да разчитам на водоизточник, който преди години съм ползвал неведнъж, но вече е сух.
За каква част от планината беше тази карта? Имате ли някакво използваемо копие?
Сещам се за една от актуалните причини(вероятна) да се повлияе на водите в Централен Балкан - отново масовото качване на стада тревопасни животни в планината през последните години!

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Съб Юни 19, 2010 12:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
maratonec



Регистриран на: 08 Юни 2010
Мнения: 74
Местожителство: Австралия

Мнение Отговорете с цитат
Превода на постинга на Балкана (явно хората и на латиница го четат, но за мен е по-лесно да го "преведа" автоматично и редактирам (минимално) докато го чета, отколкото да го чета на латиница).

---------------------------
Здравейте!
Маратонец,Този жест(преводната- трасформация) за мен е много мил дай боже да мога да ви се реванширам някой ден.А и предполагам читателите го оценяват и също са ви благодарни.Разбрах от кореспонденцията до тук че ще посещавате Родината ни през това лято и за прекрасното решение да преминете със децата си през една от най живописните части на Балкана а именно h.\"Плевен\"-вр,\"Ботев\"-h.\"Раи\" желая ви по живо по здраво да отидете и да се върнете. Ако желаете напишете ми лично съобщение да ви изпратя телифонните номера на един от най-големите планинари в България, които поддържа ежедневна радио връзка с голям процент от хижите по Стара Планина.

До Чолла:

Проблема с водата е от огромно значение, особено през лятото, при преодоляване на големи разстояния. Един от българските планинари който споменах преди в един от коментарите, а именно Бай (използвам формата \"бай\" като стара уважителна форма) Тофе от Темелково, притежаваше най-уникалната карта на Стара Планина, която бях виждал до тогава. Беше я изготвил собственоръчно: \"Водната Карта на Стара Планина\" - тази карта беше уникална с това че на нея бяха отбелязани всички водоизточници както от северната така и от южната страна на Балкана. Някои от водоизточниците бяха сезонни а други целогодишни. Почти всичките бяха посетени от него и оказани много точно по картата на Стара Планина. В нашия случай, при преминаването, ние бяхме запознати с детайли на доста водоизточници на дистанция на 10-15 мин. от основното било както и по самия маршрут. Водата която носехме с нас беше разчетена винаги за няколко часа напред. Един малък съвет от мен, при дълго обезводняване не се \"нахвърляйте\" на водата, пийте на малки глътки и по-често по трасето. Познавах хора които получаваха припадък когато след дълго обезводняване и голямо натоварване изпиваха туристическата манерка на един дъх и това се оказваше фатално за тях- изваждаше ги за длъго от строя. Никога не пийте студена вода! При възможност задаряйте я във уста преди да я погълнете. Една малка случайност с вашия nickname. В града в които живея в момента има улица с такова име, която от своя страна е кръстена на кактуса чолла чийто бодли са характерни с това че забият ли се в тялото ви трудно се изваждат. Това беше само една любопитна информация към вас. Желая ви здраве и успех по нашите планини, а и не само там.

ПС: Пак се обръщам с молба към всички в Планинарски Форум.
Ако някои има контакти с този човек (бай Тофе от Темелково) моля да ми ги предостави в лично съобщение.
Съб Юни 19, 2010 2:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Skatov



Регистриран на: 19 Юни 2010
Мнения: 7
Местожителство: Sliven

Мнение търся другари за Ком-Емине Отговорете с цитат
Привет отново!
ако имате информация някой да свормира група за Ком-Емине, моля да ми пише.
Емайл: skatov78@yahoo.com

Благодаря много предварително!
Съб Юни 19, 2010 3:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Аз също се обръщам с молба към всички в Планинарски Форум - пишете на кирилица вместо на шльокавица, за да не се налагат преводи. Молбата ми е насочена най-вече към Balkana.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Съб Юни 19, 2010 3:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4 ... 52, 53, 54  Следваща
Страница 3 от 54

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov