ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Витоша. Посещение от страната? Транспорт.
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Витоша. Посещение от страната? Транспорт.
Автор Съобщение
Гунди



Регистриран на: 07 Юни 2012
Мнения: 300
Местожителство: Стара Загора

Мнение Витоша. Посещение от страната? Транспорт. Отговорете с цитат
Здравейте!Мисля тия дни да отида до Черни връх!От Стара Загора ще пътувам до София с автобус.Моля някой да ме упъти като пристигна в София,кой автобус да хвана,че много съм паниран от тоя град Shocked !Виждам,че има списък на линиите,но ако може да ми кажете маршрут(с автобус,до върха,автобус до Централна гара),ще ви бъда много благодарен!Приятен ден и благодаря предварително!
Чет Юни 07, 2012 4:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Гунди



Регистриран на: 07 Юни 2012
Мнения: 300
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
Огромно благодаря,колега!Най-вече и за раницата(не го знаех)!Като се върна,ще пиша! Smile
Чет Юни 07, 2012 4:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
amdimitrov



Регистриран на: 01 Мар 2012
Мнения: 113

Мнение Отговорете с цитат
Някой качвал ли се е на Черни връх скоро? Какво е състоянието на пътеките (от Алеко и от Златните мостове)?
Да не се изненада кофти колегата Confused
Чет Юни 07, 2012 7:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobber



Регистриран на: 04 Дек 2009
Мнения: 244

Мнение Отговорете с цитат
amdimitrov написа:
Някой качвал ли се е на Черни връх скоро? Какво е състоянието на пътеките (от Алеко и от Златните мостове)?
Да не се изненада кофти колегата Confused


Всичко е нормално като за витошка пътека. Камъни, корени, кал (ККК), реки а в горната си част и сняг. Евентуално утре сутрин ще се кача и ще ви информирам.
Чет Юни 07, 2012 9:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
satzata



Регистриран на: 29 Окт 2009
Мнения: 256
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
За раницата дупчи билет само ако е доста голяма (нещо от сорта на над 40/40/80 cm), иначе няма сми.
Пет Юни 08, 2012 12:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
И аз мисля в неделя да скокна на бързо до там.
То от Алеко има много варианти, аз лично цепя почти направо нагоре, лек зиг-заг, но после последния километър със сигурност ще във вода.
Ако се кач ще пусна актуално инфо.
Пет Юни 08, 2012 12:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dobber



Регистриран на: 04 Дек 2009
Мнения: 244

Мнение Отговорете с цитат
dobber написа:
amdimitrov написа:
Някой качвал ли се е на Черни връх скоро? Какво е състоянието на пътеките (от Алеко и от Златните мостове)?
Да не се изненада кофти колегата Confused


Всичко е нормално като за витошка пътека. Камъни, корени, кал (ККК), реки а в горната си част и сняг. Евентуално утре сутрин ще се кача и ще ви информирам.


Проверих. Перфектно е вече. Сухо, хубаво. Чудесно за разходки.
Пет Юни 08, 2012 11:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Гунди



Регистриран на: 07 Юни 2012
Мнения: 300
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
Благодарско колега!Утре се мятам на автобуса с дъщерята(и тя планинарка ще я правя) и потегляме!Още веднъж-много благодаря!Приятен ден!Жив и здрав!
Пет Юни 08, 2012 12:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobber



Регистриран на: 04 Дек 2009
Мнения: 244

Мнение Отговорете с цитат
Гунди написа:
Благодарско колега!Утре се мятам на автобуса с дъщерята(и тя планинарка ще я правя) и потегляме!Още веднъж-много благодаря!Приятен ден!Жив и здрав!

То това беше въпроса, колко става за малки деца. Аз също ще катеря с моята щерка утре.
Приятна ви разходка.
Пет Юни 08, 2012 12:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
amdimitrov



Регистриран на: 01 Мар 2012
Мнения: 113

Мнение Отговорете с цитат
Ще се радвам, ако споделите и снимки, та да видим актуалната обстановка.


offTopic! Тия от синоптик.бг няма ли кой да ги закрие? Дават информации за 25+ градуса на Черни връх...кой знае колко хора са се излъгали.
Пет Юни 08, 2012 8:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Гунди



Регистриран на: 07 Юни 2012
Мнения: 300
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,отново!Днес ходих до Черни връх,върнах се,свърших малко дом. работа и сядам да пиша.Ходих сам-щерката се отказа(искала да играе с децата),но аз тръгнах.Е,по-добре,че не дойде-разхода ми падна наполовина(20лв билет до София,4бр. билетчета за градския транспорт по 1лв,2бр.билети до х.Алеко по 4лв,1билет София-Стара Загора-20лв)-52лв.Толкова ми струваше екскурзията!За колегите от провинцията давам подробности-в 5.00ч хванах първия автобус за София.Пристигнах на Централна Автогара в 8.23ч.Отидох на трамвайната спирка на Централна гара и купих на първо време 4 билетчета за гр.транспорт-4лв,като попитах продавачката за маршрута до Витоша,а също и дали да таксувам раницата(оказа се в нормата-не я таксувах).Взех трамвай номер 12 и слязох на спирка Васил Левски(7 поред от гарата).После с лек завой по тротоара и вървене 25м,отидох на спирка Одеон и хванах автобус номер 9ТП до Хладилника-тя е последна спирка(5 поред от Одеон).На Хладилника взех автобус номер 66,който ме спря на последната си спирка-комплекс Морени(билетчето се купува в автобуса и е 4 лв в едната посока).От Морените по павирания път след около 250м стигнах до х. Алеко-в 11.15ч.От там започнах изкачването към върха-в 12.45ч бях горе.В 13ч.тръгнах надолу и в 13.50ч бях на Морените-с номер 66-до Хладилника.Този път взех авт. 120 и слязох на Румънското посолство,от там-авт. 305-до центр.гара.В 16.45ч -авт. София-Стара Загора.Времето беше горещо-около 28гр.Сухо.Тук-там малко сняг.Но аз не останах доволен-мнооого народ-не можем да се разминем!Горе-панаир-кучета,хора по бански,по бельо-ядат,слънч. бани си правят.Не почуствувах това спокойствие и сливане с планината както на вр. Богдан и особено на вр. Ботев.На Витоша повече няма да отида(но това е мое лично мнение).Балканът си е друга работа-там са най-хубавите разходки!!!Това е-дано съм помогнал на НЕсофийските колеги с упътването!Приятно прекарване на всички,които отиват на Витоша!А,забравих ако ходите делнични дни сутрин и следобед стават големи задръствания-вземете под внимание!
Нед Юни 10, 2012 1:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Гунди



Регистриран на: 07 Юни 2012
Мнения: 300
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
И аз не знам,но автобусът е супер удобен и върви на всеки час(това забравих да пиша).Лифтовете не са работили миналата година и тази също не работят.А и като ги гледах какви са ръждясали,надали ще заработят-явно им трябва по-сериозен ремонт(а за това трябват парички).Отвсякъде,ОТ ВСИЧКИ пътеки и по-долни станции към върха-колони от хора.Ходят пеша,с байкове(после се спускат с тях надолу).
Нед Юни 10, 2012 10:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
satzata



Регистриран на: 29 Окт 2009
Мнения: 256
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Първо, поздрави за аватара ти!

От Драгалевци и Алеко винаги има най-голям пътникопоток. А при хубаво време той драстично се увеличава. Ако отидеш при облачно и мъгливо най-вероятно горе на чайната ще са само олдскуул туристите, които нямат пропуск там. В твоя случай нямаш време да си я направиш разходката отдолу до върха и после пак до долу изцяло без никакви спомагателни транспорти. Така със сигурност би ти допаднало много повече, особено ако минеш по друг маршрут.
Нед Юни 10, 2012 12:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Понеже има доста хора, които са не са ходили по Витоша, или поне до Черни Връх, в допълнение на описанията на Гунди, как да се стигне до х.Алеко с градския транспорт, ще добавя малко инфо откъде се стига най-бързо до Ч.Връх. Може да е полезна информация за тези, които искат да действат бързо и ще гонят градски транспорт.
След като слезете на последната спирка на 66, продължавате още наколко стотин метра по пътя, подминавате станцията на кабинковия лифт, която е от ляво, от дясно е табелата на парка

и излизате на един плац. Това отдясно ви е х.Алеко. Има заведение с външни маси, дори и зимата, вътре има и тоалетна ако на някой му дотрябва.
Точно в края на плаца вдясно има чешма, откъдето почва и баира.

Пътеката водеща до Ч.Връх е маркирана в бяло-червено-бяло. Маркировката е скорошна и в двете посоки.

Пътеката в началото се вие на зиг-заг и след около 30-40 мин излиза на пътя, водещ до върха. От там продължавате по желоните, като първо има малко по пътя, но после пътя се отклонява към военната база на ляво а пътеката е по желоните направо. Общо още 40 мин.
Има и една странна маркировка, която е само червен цвят,

тя цепи директно нагоре и избягвате зиг-зага, ако ви се катери добър наклон, действайте по нея. Между другото, този участък е най-стръмната част от пътя до Ч.Връх
Като хванете желоните и излезете от пътя, до върха е много приятно, има добри панорамни гледки, много поточета и камъни.


и други пейзажи


На самия връх в станцията има храна и напитки. Ако ви трябва вода трябва да си дадете шишето на лавката и да помолите да ви го напълнят, иначе чешма няма. Имат и тоалетна, но пускат предимно жени да я ползват.
На поляната отвън има доста пейки и препичащи се хора в хубаво време. Ето тук трябва да стигнете. Сградата с кулата и другата с кълбото отгоре не са Черни Връх.





Обратния път можете да го разнообразите леко, като след като излезете на пътя, не тръгнете надолу по пътеката, от която дойдохте от х.Алеко а продължите по пътя. Не се лъжете да минавате по няколкото зимни маркировки водещ в дясно от пътя с цел да съкратите и да слезете по-надолу пак на същия път. Там е много мокро, почти целогодишно и ще станете кал и вода. Продължете си по пътя, той прави обратен и слиза надолу. В един момент започва гората и пътя излиза на последната станция на драгалевския лифт. От там хващате пътеката надясно, с табела Алеко, и по много приятен 10 мин равен маршрут излизате на табелата на парка срещу кабинковия лифт. От там имате две опции, да пийнете нещо топло или студено на Алеко или около него или направо към автобуса. Very Happy
Маршрута е добър за излет. Може да се измина от всеки ходещ самостоятелно човек. Опасността от изгубване е малка, понеже в почивните дни е магистрала и маркировката е добра. Досега не съм виждал ексцесии горе, колкото и да е било пълно. Аз лично не съм срещал мотористи и АТВ-исти по маршрута. Това е плюс на мястото, понеже ще стане яко сканадал ако някой си затвори очите и им позволи да пърпорят горе.
От самия Ч.Връх има безброй маркирани и не маркирани маршрути във всички посоки, за някои от които колегите са писали супер подробно във форума.
Лично на мен мястото ми харесва и ходя поне два пъти в годината до там, когато нямам време да забия по рилските била, с цел някакво утешение да не е без хич. Very Happy
Пон Юни 11, 2012 10:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Гунди



Регистриран на: 07 Юни 2012
Мнения: 300
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
Точно така-аз минах по червено-бялата маркировка на отиване,а на връщане-по прекия път(червената маркировка).Горе има има каменен стълб с три бетонни пирамиди(една връз друга)-това е точката на Черни връх,а до стълба е камбаната.

_________________
Audaces fortuna iuvat!
Опознай Родината за да я обикнеш
Пон Юни 11, 2012 2:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov