ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
ВНИАНИЕ!!! Пазете се от слънцето през 2012-та година!
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
ВНИАНИЕ!!! Пазете се от слънцето през 2012-та година!
Автор Съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Вчера 14-062012 отново имаше иригвания и CME. Не писах понеже си мислех, че е поредното такова. Very Happy
Вижте как изглежда това CME:
http://www.spaceweather.com/images2012/14jun12/ahead_20120614_cor2_512.mpg?PHPSESSID=qt1fmvrvqmrghl1vn09vejsiu7
А това е в UV спектъра:
http://www.spaceweather.com/images2012/14jun12/M1flare_AIA131.mp4?PHPSESSID=qt1fmvrvqmrghl1vn09vejsiu7

Обаче това вчера е тръгнало със скорост около 1360 км/с.
С други думи, очаква се то да настигне онова от 13-ти и ДВЕТЕ ЗАЕДНО да "атакуват" магнитосферата на Земята.
Очаква се двойната вълна да достигне земята утре 16-ти,юни,2012. (около 12.16ч)

Според учените въпросните две CMEs ще отнесат част от атмосферата на Венера и Марс, понеже тези две планети нямат такова магнитно поле, като Земята, което да ги защити.

При нас обаче, това би трябвало да предизвика само геомагнитни бури около полюсите. Със сигурност ще има сияния по тези географски ширини.
Другото име на тези сияния е ELECTRIC-BLUE NOCTILUCENT CLOUDS, което ще рече нещо като нощни облаци светещи в електрическо синьо
Това са облаци намиращи се в Мезосверата на височина 76-85 км. Всъщстност те са от кристали замръзнала вода, но се виждат само, когато Слънцето е под хоризонта и е тъмно.


С други думи ако в България видим такива облаци, значи или полюсите са се преместили или магнитното поле се е прецакало. Very Happy Very Happy

Да ни е жива и здрава магнитосферата Very Happy Croc
Пет Юни 15, 2012 9:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Отварям една скоба, за да ви запозная с последното откритие, което направиха учените.

В момента Вояджър 1 е на 17,8 милиарда километра от Земята, отвъд орбитата на Плутон.
Изводите, които учените си правят от последните данни, които е изпратил, е че магнинтното поле на Слънцето е толкова силно, че създава балон около планетите, подобно, както магнитното поле на Земята я обгръща.



Понеже Слънцето се движи спрямо останалите звези, то този балон е удължен в задната част и сплескан почти до орбитата на Плутон от към посоката в която се движим. Точно от там Вояджър 1 напуска Слънчевата система и може да се каже, че тепърва ще навлиза в междузвездното пространство, но след като премине през междинна зона. Изведнъж Вояджър се е сблъскал със силно заредени частици, които идват от отвъд Слъневата система.

Другото интересно, е че магнитното поле на Слънцето, там където е Вояджър в момента, се набръчква, понеже е далече и че Слънцето се върти, и магнитните лини се пресичат, нагъват и свървзат наново. По принцип това е същата причина в основата на слънчевтие изригвания, но в самото Слънце. Така става една "пяна" от магнитни балони, които изглежда се явяват първата ни защита от космическите лъчения.

С думи прости, слънчевото електромагнитно поле ни защитава от междузвездния вятър от заредени частици, идващ от всички изригвания на свръхнови из нашата галактика.

Замислих се, дали Слънцето не е нарочно толкова активно в даден момент, за да ни предпазва от нещата идващи към Слънчевата Система? Very Happy

* И аз още не съм се запознал с всички подробности, но ще пиша пак по темата.

* Днес бях около час и половина на Слънце, (не на Слънцето Smile), точно по времето, когато писах, че не е много благоприятно да си навън.
Наистина ми е тежко на главата, въпреки, че бях с шапка. Поне направихме страхотни снимки на панчаревските кактуси и една панорама Very Happy

Повече подробности по темата на:
http://www.nasa.gov/mission_pages/voyager/voyager20120614.html
http://thewatchers.adorraeli.com/wp-content/uploads/2012/06/Voyager-mission-June-2012.jpg
Съб Юни 16, 2012 5:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
CME-то компресира магнитното поле на Земята и създае красиви сияния видими дори от не чак толкова северни щати, като Орегон и Дакота:






http://thewatchers.adorraeli.com/2012/06/17/subsiding-geomagnetc-storm-lit-up-both-poles-with-bright-auroras/

*Само още не знам, защо не се виждат и от БГ, след като географската ширана в северна България е подобна?!? Very Happy
Пон Юни 18, 2012 2:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
То тоя пост стана, като сборник статии, но няма как, като съм го почнал ще пиша всичко свърано със Слънцето, което може да ни повлияе. Very Happy

Ето една статия за влиянието на Слънцето върху съзнанието на хората. Отново на английски, че на БГ рядко пишат.
http://thecosmicheart.blogspot.com/2011/03/how-solar-activity-is-influencing-human.html

Аз само ще акцентирам и допълня, как точно според последните изследвания, Слънцето влияе на хората:
-тревожност
- нервност,
- замайване,
- немощност,
- раздразнение
- апатичност
- изтощеност
- краткосрочни проблеми с паметта и сърцебиене,
- чувство на гадене
- слабост
- продължително главоболие и напрежение

Ако ги изпитвате често вземете мерки да избягвате директното Слънце.
Very Happy
Сря Юни 20, 2012 12:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
ferdi_mruvkata



Регистриран на: 27 Авг 2009
Мнения: 640

Мнение Отговорете с цитат
Emil написа:
То тоя пост стана, като сборник статии, но няма как, като съм го почнал ще пиша всичко свърано със Слънцето, което може да ни повлияе. Very Happy

Ето една статия за влиянието на Слънцето върху съзнанието на хората. Отново на английски, че на БГ рядко пишат.
http://thecosmicheart.blogspot.com/2011/03/how-solar-activity-is-influencing-human.html

Аз само ще акцентирам и допълня, как точно според последните изследвания, Слънцето влияе на хората:
-тревожност
- нервност,
- замайване,
- немощност,
- раздразнение
- апатичност
- изтощеност
- краткосрочни проблеми с паметта и сърцебиене,
- чувство на гадене
- слабост
- продължително главоболие и напрежение

Ако ги изпитвате често вземете мерки да избягвате директното Слънце.
Very Happy


аз всички тези ги изпитвам докато съм на работа Smile

_________________
Not All Who Wander Are Lost
Сря Юни 20, 2012 9:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Хахаха, гледай само да не си на слънце. Можеби извода е ако работата пречи на планината, зарежи работата. Very Happy
Де да имаше такъв избор човек.
Сря Юни 20, 2012 3:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Виж как слънчевите бури влияят на планетарнта система. Отговорете с цитат
В сайта:

http://www.dynamicearth.spitzcreativemedia.com/

Можете да видите всякаки анимации на различните климатични процеси, които протичат на земята.
Използвани са реални данни от наблюдения на атмосферата, океаните, биосферата и т.н.
Става за гледане от всякакви възрастови групи.



А тук има анимация специално за влиянието на слънчевия вятър върху океанските течения на Земята:
http://thewatchers.adorraeli.com/2012/06/21/httpwww-dynamicearth-spitzcreativemedia-com/
Направено е на база от реални данни от сателитни наблюдения, какво се случва със заредените частици идващи от Слънцето и как те повлияват океаните а от там и климата.

Излиза, че Слънцето управлява всичко. Very Happy
Радиацията, температурата, влажността, облачността и кой знае какво още.

*Идва уйкенд, дано Слънцето е по-благосклонно към планинарите Very Happy
Чет Юни 21, 2012 8:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Добри новини за уйкенда.
Няма нито една активна зона на Слънцето от страната, с която е обърнато към Земята в момента.
Следващите ден два няма опасност от никакви изригвания и лъчения.
Екстра момент за планина, само където утре май ще вали, но това не пречи на истинския планинар.Very Happy

http://thewatchers.adorraeli.com/2012/06/23/earth-facing-side-of-sun-without-active-sunspots/


Съб Юни 23, 2012 1:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3414
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
ferdi_mruvkata написа:
Emil написа:
То тоя пост стана, като сборник статии, но няма как, като съм го почнал ще пиша всичко свърано със Слънцето, което може да ни повлияе. Very Happy

Ето една статия за влиянието на Слънцето върху съзнанието на хората. Отново на английски, че на БГ рядко пишат.
http://thecosmicheart.blogspot.com/2011/03/how-solar-activity-is-influencing-human.html

Аз само ще акцентирам и допълня, как точно според последните изследвания, Слънцето влияе на хората:
-тревожност
- нервност,
- замайване,
- немощност,
- раздразнение
- апатичност
- изтощеност
- краткосрочни проблеми с паметта и сърцебиене,
- чувство на гадене
- слабост
- продължително главоболие и напрежение

Ако ги изпитвате често вземете мерки да избягвате директното Слънце.
Very Happy


аз всички тези ги изпитвам докато съм на работа Smile


И не само ти.
От недостатъчна слънчева светлина също могат да се изброят ред симптоми. Трябва да се придържаме към средата, т.е. когато има слънце, да сме на сянка.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Юни 25, 2012 11:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Красота в Куйнсфери, Шотландия от тези дни. Very Happy


Пон Юни 25, 2012 11:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Първата снимка направена от орбита, над Тибет, на сияйние ("нощни облаци").
Преди им казвахме Северни Сияния, но според мен това вече не е правилно, понеже се появяват на все по-малки географски ширини.
Английскоот наименование не звучи добре на български, затова ще ги наричам просто Сияния.
Снимката е напраена от ISS (международната космическа станция), която е на ниска орбита около Земята, но над сиянията.Very Happy
Интересното, което се забелязва на снимката, е че илюминира не само Мезосферата, но и по-ниско разположената Стратосфера, в случая бледо оранжевото на хоризонта.



Повече инфо на английски тук:
http://thewatchers.adorraeli.com/2012/06/25/start-nocticulent-clouds-season/
Сияният вече са забелязани и от Австрия, Италия и Унгария.
Няма да се учудя ако скоро са видими от билото на Балкана. Very Happy

!!!Пиша за тези сияния, понеже са пряко следствие на слънчевата активност напоследък.!!!
Сря Юни 27, 2012 12:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
С тия красиви електрикови облаци 'дето ги поствам, изглежда че Слънцето само хубави неща прави. Very Happy

Серия от горски пожари в Колорадо.
Над 32 000 души са евакуирани принудително.
Другият от 9-ти юни вече е обхванал 87 00 акра.
Общо до сряда следобед са изгоряли над 181 000 акра гори.
257 къщи изгорени.
Над 33 000 000 $ са изхарчени досега за борба със стихията.
......а сухото и горещо лятото едва е започнало..................


Причините са едни и същи.
Ако Слънце и температури съчетани с чести гръмотевични бури, които носят предимно поривист вятър и почти никакъв дъжд.

http://thewatchers.adorraeli.com/2012/06/28/firestorm-epic-proportions-least-32000-evacuated-wind-fueled-wildfire-continues/

Дано това лято да нямаме такива случки в България, че като ги гледам с колко техника и военни действат в щатите и почти никаъв резултат. А за бюджетите за такива дейности да не говорим. Very Happy
Пет Юни 29, 2012 1:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
ognedishasht



Регистриран на: 29 Сеп 2009
Мнения: 249
Местожителство: Мордор

Мнение Re: ВНИАНИЕ!!! Пазете се от слънцето през 2012-та година! Отговорете с цитат
Emil написа:
... където заредени частици неутрони ( не неутрино) достигат земната повърхност ...


Приятелю, знайно е, че много хора страшно обичат да говорят най-вече за неща, от които нищо не разбират, но все пак имай предвид, че когато те прочете някой от по-разбиращите, просто ще се изложиш.
Пет Юни 29, 2012 2:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Ами няма проблем по-разбиращите да се включват и да си казват мнението особенно ако е по-различно или ако могат да споделят знание
Нещата тук не си ги измислям а просто обяснявам на български, какво пише в чуждестранните научни статии по въпроса, понеже не всеки знае английски а някои дори се дразнят, когато не е на български.
Винаги прилагам и линк към източника, така че няма от какво да се излагам. Very Happy
Темата е изключително информативна, като аз превеждам само най-важния акцент от статиите без да влизам в големи подробности.
Даже по-скоро си мисля обратното, че ако човек само ги прелисти, без да прочете внимателно статиите, може и да си помисли че си ги съчинявам аз, но уви в постовете почти няма мое мнение а само препредаване на информация.
Относно абзаца, който си цитирал, има специално приложен линк към статия, който обяснява как се казва това явление, колко често възниква и защо учените са притеснени от това. Very Happy В цитата, това което е в скоби е добавено от мен, за да акцентирам, че не е грешка. Very Happy
Благодаря ти все пак за мнението, понеже така става по-ясно каква и откъде е информацията, която поствам.
Пет Юни 29, 2012 3:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
ognedishasht



Регистриран на: 29 Сеп 2009
Мнения: 249
Местожителство: Мордор

Мнение Отговорете с цитат
Никой учен не може да бъде притеснен от "зареден неутрон", защото такова животно няма. Освен може би във фантазиите на недоучилите журналя - преследвачи на сензации.

Те обаче умеят да "компенсират" невежеството си с проникновени прозрения за разни злокобни еврейски заговори и конспирации, криещи от невинното човечество страшните заплахи, надвиснали над него. Направо съм изненадан, как още не са съзрели и възможността да протръбят потресаващата новина, как въпросните зли евреи сами са накарали Слънцето да бълва огън и жупел по нас.

Между другото, те надали знаят и любопитния факт, че проникващата до земната повърхност UVB радиация се увеличава при МИНИМУМ на слънчевите петна, а намалява при МАКСИМУМ (в какъвто сме сега). Не всичко в природата е интуитивно ясно!
Пет Юни 29, 2012 7:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov