ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
вр. Марагидик
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
вр. Марагидик
Автор Съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Няма как да сбъркаш отбивката, само една е и характерен ориентир е един дървен навес при нея отляво на пътя. Отбивката се спуска и минава по мост над р.Острешка. По-непроходима кола е удобно да се остави 50-100м по-натам по основния път, където е уширено. Там едно време обръщаше автобусът до м.Боевци. Ако е по-висока колата може доста да спести ходене по пътя след отбивката. Даже направо до началото на пътеката може да се стигне.

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Пет Май 01, 2015 11:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Няма как да сбъркаш отбивката, само една е и характерен ориентир е един дървен навес при нея отляво на пътя. Отбивката се спуска и минава по мост над р.Острешка...


Наистина отбивката трудно може да се обърка. Не се сещам за дървения навес, но по пътя от ляво имаше едноетажна сграда с табела на ПСС, отбивката е трийсет - четирсет метра след нея. С кола без проблем можеш да минеш от там. Сещам се, че преди време гледах доста къмпингуващи на палатки по поречието на р.Рибна, с коли. По-нататък, на отбивката за самата пътека имаше табела с надпис м.Бунаря или нещо такова. Хайде успех на wassilzaza и дано да достигнеш до върха!
Съб Май 02, 2015 9:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
wassilzaza



Регистриран на: 10 Апр 2011
Мнения: 38

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря ви много, надявам се да стигна. Колата ще оставя на отбивката, че нали ще слизам после през Табите, пък и моята кола е малко ниска Very Happy
Съб Май 02, 2015 10:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wassilzaza



Регистриран на: 10 Апр 2011
Мнения: 38

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, както обещах след прехода пиша тук. Първо да започна с това, че мисията е успешна Smile Smile Smile Искрени благодарности на всички и особено на колегата Тито, по чийто обяснения се ръководих изцяло.
Сценарият е следният:
08:30 тръгване пеша от къщичката с надпис на ПСС малко преди отбивката от главния път

09:00 хващане на пътеката нагоре през габаровата гора, като началото на пътеката е отбелязана със синя стрелка.

09:32 стигане на поляната с разпилените камъни. Ако я приемем за правоъгълник, то от нейния най-далечен ляв ъгъл влязох в гората и продължих нагоре. Опитвайки се да следвам билото, то вървях вдясно от него като леко го подсичах, така ми се стори, че върви пътеката. По този начин излязох директно на котата с няколкото бора, а не над нея и да трябва да слизам после, което е ОК.

09:53 излизане на котата с няколкото бора. От тук според описанията трябваше да има "кратко стръмно слизане в южна посока последвано от кратко изкачване около 100-200м и от една полянка са завива 90 градуса наляво и се хваща една много приятна пътека обикаляща рида. Тази полянка и участъкът преди нея през лятото са трудно проходими от 2-метрова папрат" , но аз минах едно съвсем леко слизане, което като посока беше по-скоро югозапад(тръгнах леко в дясно, а не в ляво, както може би трябваше) и се зачудих дали съм в правилната посока, но после последва изкачване и излязох на една много малка полянка и направих ляв завой на 90 градуса, а в този участък имаше и папрат, която тъкмо беше изникнала, та затова си казах, че съм на правилния път, но явно не Smile Мисля, че грешката ми беше точно след котата с няколкото бора. Трябвало е да търся пътека по на ляво(юг), а не на югозапад където и тръгнах, но на юг не видях да има пътека някъде и тръгна по усет. Снимката в 09:57 е малко след котата с няколкото бора, а снимката в 10:02 е на полянката, от която направих ляв завой на 90 градуса.

10:17 излизане на мястото, на което е излязъл и колегата Янчо, нещо като каменна тераса. Подсякох го от запад(малко кофти слизане) и излязох пред него снимката от 10:29. После нагоре през гората по едно време ми се стори, че хванах пътеката, а имаше и маркировка на 1-2 места Smile и табела, че това е пътя на четата на Ц. Дюстабанов. Правих и почивка в гората.

11:14 излизане на дървото с въжето около него. После последва и младата гора, като в нея имаше няколко брези, които бяха точно на пътеката и служат като ориентир. И там правих непредвидена почивка.

11:51 излязох от младата гора и навлязох в друга по-разредена гора, където започваше и да има по-често маркировка, на места имаше и нова такава и то доста на често. 11:49 снимката с левия завой и гледката към кв. Видима и Ново Село

12:15 стигане на паметника и почивка за хапване.

12:39 тръгване на горе. Имаше табела за Марагидик и Тъжа и друга за Мечо чакало. От около 1500м.н.в. започнаха останалите петна сняг и преспи.

13:26 излизане на равен учатък, от който имаше едно възвишение с голям камък за преодоляване и после се излизаше под върха и оставаше само шурмуването му (последния баир Smile ). И тук правих почивка

13:52 започна и така да се каже щурма на върха. От южната му страна имаше доста останали преспи и се опитах на дясно от запад да го подсека и да го изкача, но стигнах до едно място, от където беше невъзможно да се продължи без техническо катерене. На снимката от 14:07 се вижда на къде тръгнах, като се мушнах между десните две възвишения(по-ниските) и от там нямаше накъде Smile Върнах се надолу и тръгнах към преспите където на едно място ми се стори, че е пътеката, като малко след това място имаше и маркировка. От там имаше пак лутане нагоре надоу покраи преспите като през доста от тях се наложи да мина. Пътека нямаше(или аз не ходех по нея) и си набелязах една седловина, където ми се стори, че трябва да изляза и вървях към нея. Вече последните метри преди да изляза на седловината хванах пътеката Smile

14:51 излизане на седловината, на която имаше преспа. Вече като бях там си отдъхнах малко след минаването през преспите, имайки предвид и стръмния наклон Smile

15:03 бях на върха и следва почивка и хапване.

15:40 тръгване на долу

16:20 бях на Табите, и бях минал тъкмо покрай Хотела

18:11 бях в началото на асфалта

18:55 бях при колата на къщичката с надпис на ПСС

Доста се поизморих и сега имам мускуна треска на всякъде и колената малко се обаждат, ама така става като 7 месеца не бях ходил никъде с изключение на едно качване наскоро до х. Плевен от кв. Видима и обратно, което почти не го броя за ходене. Последното ми ходене беше 2 дни отново в Стара Планина, като за 2-та дни ми се събра около 23-24 часа ходене и нямах проблеми с мускулите и с колената. Равносметката с ходенето по асфалта е 6:30мин до върха с 4 почивки общо около 1:20-1:30мин. Чисто ходене около 5 часа без да броя лутането на места и спирането за снимки и за пиене на вода. Ако човек познава добре пътеката и ходи по-стеганато без много почивки може да се направи и за 4 часа, че и по-малко. А аз нагоре ходих и бавничко внимавах и не си давах зор. При слизането се позабързах малко, че ставаше късно, а и агнешкото чакаше вкъщи за вечеряSmile Smile Почти без почивки от Марагидик слязох до началото на асфалта за 2:30мин и после още 45мин по асфалта до колата.

Като цяло с указанията, които имах и ако човек се ориентира добре и виждайки върха при хубаво време, то пътеката става. А и още нещо, взех си 3,5л вода, която ми стигна точно. Чешма до върха не срещнах, а на слизане тази малко под Табите не течеше, та да имате предвид, аз като тръгвам на някъде никога не разчитам на чешми Smile
Тук може да видите всички снимки с часовете, снимките не са нищо особено, но нямах друго под ръка за по-хубави снимки:
http://wassilzaza.snimka.bg/mountain/ostrec-maragidik.864963.35341494
Чет Май 07, 2015 9:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Чешма има и то с много хубава вода на поляната с паметника. Пада се на около 15-20м вдясно гледано в посока към върха от информационната табела в средата на поляната. Даже си я и снимал - снимка 49, кубето на заден план между табелата и кола Wink

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Чет Май 07, 2015 10:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Кир Спитама



Регистриран на: 05 Апр 2018
Мнения: 104

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте ! Дали ще е уместно на 10 или 11 април да се качва върхът по маршрута гр. Априлци /кв. Острец/-р. Рибна-местност Бунаря-вр. Марагидик или по-добре през гр. Априлци /кв. Острец/-Попова стружна -
седловина Табиите - вр. Марагидик ? Малка група сме и не сме от много активните туристи. Питам защото от камерката на хижа Тъжа се вижда, че нагоре по билото има още снежец.
Чет Апр 05, 2018 4:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kibik



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 387

Мнение Отговорете с цитат
По първият маршрут няма да имате никакви проблеми.
Вторият е по-дълъг, по-красив, по-мечешки, ако нямате трак и минавате за първи път по него трябва да сте внимателни за пътеката след погледното място на Турски рът.
Чет Апр 05, 2018 10:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kartechar



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 73

Мнение Отговорете с цитат
И двата маршрута, за които пита колегата, не минават през Турски рът.
Пет Апр 06, 2018 9:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kibik



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 387

Мнение Отговорете с цитат
опс, моя грешка
Пет Апр 06, 2018 9:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov