ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Как да избера подходящото въже?
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Как да избера подходящото въже?
Автор Съобщение
bushy_7



Регистриран на: 24 Яну 2009
Мнения: 52

Мнение Как да избера подходящото въже? Отговорете с цитат
Здравейте!
От известно време се мъча да събера необходимата ми алпийска екипировка и почти успях. Въжето обаче се оказа проблем. Проблема не е свързан със средствата, а с това, че не съм много на ясно какво въже да си взема. Знам, че има динамични и статични въжета, и че ми трябва динамично. Въпроса ми късае милиметрите. Ще ползвам въжето предимно в зимни условия на височина не повече от 4500м. Бих бил много благодарен на всеки от вас, който може да ме ориентирате в избора на въже (милиметри, марка цени дължина и т.н.), подходящо за тези условия. Харесал съм си едно въже на BEAL което е 10.2 mm x 70m. Цената му е 129.90 евро, но не знам дали е подходящо (и изгодно), а няма как да попитам в магазина защото ще го поръчам online.
Благодаря на всички отговорили Smile Хубав ден!

_________________
Там далече в планината,
в царството на вечния сняг,
еделвайс цъфти усамотен
сред дивия планински мир.
Пътник нивга не минава
край теб, любим и нежен цвят.
Еделвайс, защо цъфтиш, кажи,
на никому ненужен ти?
Еделвайс, любимо цвете ти,
за теб сърцето ми тупти.
Вто Юни 12, 2012 5:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ГеоргиМ



Регистриран на: 28 Юни 2011
Мнения: 23

Мнение Отговорете с цитат
Чел съм, че въжетата на Mammut са много добри. Ако искаш ги виж.
Вто Юни 12, 2012 8:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение AIM Адрес
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
Щом сам не си наясно какво въже да си вземеш, а възнамеряваш да се качваш на 4500м, е редно да посетиш различни курсове и да пообщуваш с хора, които разбират от тези неща.Тук място за грешки няма, а с така зададеният въпрос надали ще получиш много отговори тук, още повече, че си има по-специализирани форуми за тая работа.От друга страна е ясно, че само с четене няма да стане, а си трябва и сериозен опит.
От твоето питане аз разбрах само едно - че ще го ползваш зимата.Щом ще е така, едно от най-важните условия е въжето да е покрито/импрегнирано по някакъв начин, за да не се мокри.При фирмата, която споменаваш, това покритие се нарича "Dry cover", като при други производители, имената на покритието на въжетата е различна.Идеята е, че е гадост да работиш с мокро въже.Още по гадно е обаче, да си със замръзнало въже. Wink
Относно диаметрите.....ами пак казвам, че нищо не се разбира от въпроса ти.Виж си другия инвентар(Гри гри, ала бала...).И виж какво е записано на тях като минимален и максимален диаметър на въжето, ама най-добре преди да предприемеш някакви покупки, да прочетеш отново първото ми изречение. Wink
Поздрави!
Croc
Вто Юни 12, 2012 9:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mircho



Регистриран на: 05 Мар 2011
Мнения: 315

Мнение Отговорете с цитат
Човече тази теме не е за тука http://courses.verticalworld.net/ щом ще го ползваш а не знаеш какво и парите не са проблем горе съм ти дал линк с курс начално ниво.
Вто Юни 12, 2012 9:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Smile Защо пък да не е за тук? Не е нужно да имаш катерачни умения, за да се качиш на 4500. Зависи към какво се стремиш.
И по темата, ако въжето ти е нужно само за свръзка по ледник за лесни технически участъци, 10 мм е по-скоро е ненужно дебело. Около 8 е ОК, хем да не тежи.
Вто Юни 12, 2012 9:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
dobber



Регистриран на: 04 Дек 2009
Мнения: 244

Мнение Отговорете с цитат
joropc написа:
Щом сам не си наясно какво въже да си вземеш, а възнамеряваш да се качваш на 4500м, е редно да посетиш различни курсове и да пообщуваш с хора, които разбират от тези неща.Тук място за грешки няма, а с така зададеният въпрос надали ще получиш много отговори тук, още повече, че си има по-специализирани форуми за тая работа.От друга страна е ясно, че само с четене няма да стане, а си трябва и сериозен опит.


Напълно съм съгласен.
Можеш да изкараш един 2-3 дневен курс по алпинизъм, в които всичко това ще ти бъде обяснено. Не е важно само колко да е дълго и дебело и каква марка ще е. Най-важното е КАК ЩЕ ГО ПОЛЗВАШ. А това за жалост не се учи в youtube и подобни форуми. Подкрепям и линка пуснат от Мирчо за курсовете на вертикален свят. Познавам човека и знам че работи усърдно за да научи хората си. Не е задължително да си скален катерач, за да ходиш по ледник и да се качиш на Мон Блан. Но помага да си доста напреднал турист Smile
Вто Юни 12, 2012 10:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Off Topic
С уважение и без да искам да влизам в пререкание с никой, но това е маниер на изкуствено налагане на разграничение между планинари и алпинисти (или по-скоро квалифицирани вътрешни хора и случайни такива). Смисълът на форума би бил всеки да сподели познанията си, ако е нужно с дебелата подчертавка НЕ Е ШЕГА РАБОТАТА И МОЖЕ ДА ТИ КОСТВА ЖИВОТА. Тридневен курс няма да промени нищо, пък дори да е воден от Меснер. Същественото в планината е всеки да осъзнава кое е във възможностите му и кое не е, а това не се учи на курсове.
При последното ходене обсъждахме как алпинисти, свикнали с обичайната препаска, се чувстват некомфортно на места, където обикновени хора, без изявена склонност към екстремизъм дори не се замислят.
Не е нужно да си налагаме изкуствени прегради, пък и хората, в една голяма част (80%), са способни да мислят същества.
Вто Юни 12, 2012 10:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Полезна екстра за такова въже е то да е импрегнирано по обясними причини.
Колега bushy_7 - добре е да напишеш къде и за какво мислиш да го ползваш въжето.
Щот колегите съфорумци залитат насам-натам в съветите.
Croc

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Юни 12, 2012 11:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobber



Регистриран на: 04 Дек 2009
Мнения: 244

Мнение Отговорете с цитат
Простете ако звуча прекалено елитарно, определено не се чувствам така.

Исках да кажа "зимно планинарство" а не "алпинизъм"

http://www.verticalworld.net/iamg/subdomains/planinarstvo/?redirect=1

При така зададения въпрос, мисля че най-безопасният отговор е този които дадохме. Иначе ще трябва да проведен целият този курс онлайн. Виж, сега ако ни попита на какво разстояние трябва да са контролните възли на 50 метрово въже с 3ма човека в свръзка при движение по ледник, това е друга бира Smile

Croc Croc
Вто Юни 12, 2012 11:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Привет на всички
И аз за капак да кажа какво мисля.Very Happy
Това въже наситина не става ясно как ще се ползва. Само за осигуровка или ще се правят и някакви рапели с него, за да си скъсявате пътя на слизане или да достигнете до някакви по-интересни неща?!?
От това и от джаджите, който ползвате ще се определи дебелината му.
Относно импрегнацията ти препоръчвам, някак да разбереш, колко по-тежко става едно добре напоено с вода 10 мм въже с дължина 70м.Very Happy
Off Topic Относно дали тук му е мястото, защо не. Темата има роднинска връзка с планинарството все пак. До някаква степен всеки планинар трябва да е поне теоретично подготвен, за какво служат тези въжета и как се ползват. Знае ли човек, кога ще му потрябва това знание?
Сря Юни 13, 2012 8:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
bushy_7



Регистриран на: 24 Яну 2009
Мнения: 52

Мнение Отговорете с цитат
Emil написа:
Привет на всички
И аз за капак да кажа какво мисля.Very Happy
Това въже наситина не става ясно как ще се ползва. Само за осигуровка или ще се правят и някакви рапели с него, за да си скъсявате пътя на слизане или да достигнете до някакви по-интересни неща?!?
От това и от джаджите, който ползвате ще се определи дебелината му.
Относно импрегнацията ти препоръчвам, някак да разбереш, колко по-тежко става едно добре напоено с вода 10 мм въже с дължина 70м.Very Happy
Off Topic Относно дали тук му е мястото, защо не. Темата има роднинска връзка с планинарството все пак. До някаква степен всеки планинар трябва да е поне теоретично подготвен, за какво служат тези въжета и как се ползват. Знае ли човек, кога ще му потрябва това знание?


Извинявам се за набзръо зададения въпрос!
Въжето ще се използва за осигуровка, рапели ... като цяло ми трябва въже за наистина сериозен алпинизъм(или иначе казано за всякакви ситуации). На ясно съм, че трябва да се изкара курс и ще го направя веднага щом се върна в БГ, просто в момента разполагам със средства и взъможност да въема това въже, което според мен е на много по-изгодна цена от колкото в БГ магазините. По въпроса ми се пролича неопитността ми в тази област, но както казах, преди да "поема към върха" ще изкарам курс.

_________________
Там далече в планината,
в царството на вечния сняг,
еделвайс цъфти усамотен
сред дивия планински мир.
Пътник нивга не минава
край теб, любим и нежен цвят.
Еделвайс, защо цъфтиш, кажи,
на никому ненужен ти?
Еделвайс, любимо цвете ти,
за теб сърцето ми тупти.
Сря Юни 13, 2012 5:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Хмм, за рапели аз лично предпочитам по-дебели, но пак зависи, колко ще трябва да го носиш с теб и дали ще имаш и друг багаж и т.н.
При ново марково въже, както си писал 10,2 става и за рапели. А знаеш ли с какви джаджи ще се спускаш?
Защото ако не знаеш, ще трябва да ги съобразиш с въжето след това, доколкото трябва.
Почети малко в нета и провери това въже от какво точно е направено, бронята му каква е и от какъв материал. Материала позволява ли по-бързи екстремни слизания, защото иначе след това ще имаш една дебела тел вместо въже. Very Happy
Всичките тези фактори най-добре да ги изкоментираш с някой доста вещ в тази сфера.
Но така като си мисля, изкарай първо курса, виж какви джаджи ще ползваш и накрая си вземи и въже. Надали ще спестиш толкова много с една прибързана покупка. Very Happy
Между другото въжето е като автомобилните гуми, има значение кога е произведено и как е съхранявано а за ползвано да не говорим.
Сря Юни 13, 2012 6:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
bushy_7



Регистриран на: 24 Яну 2009
Мнения: 52

Мнение Отговорете с цитат
Да, знам че съхранението и годината на производство са важни. Това мога да го разбера от цвета на контролната нижка. Джаджи вече имам. Всъщност имам изкаран курс по алпийска спелеология и съм запознат с грижите за едно въже, както и с различните джаджи Smile На курса, който изкарах обаче изучавахме само статични въжета и за това питам в този форум за динамични. Курс по класически алпинизъм така или иначе ще изкарам, защото в повечето случай за изкачването на сериозни върхове най-малкото, което трябва да имаш е завършен курс. Колкото до използваните джаджи: самохвати (гръден и водещ), десандьор, 8-ца и осигурител (протриващо средство), което има подходящите канали за такова въже. Повечето хора тук правят прибързани заключения без да се замислят "абе тоя човек може и да не е пълен кретен". Единственото, което искам да разбера е малко повече за динамичните въжета (а не "на какво разстояние трябва да са контролните възли на 50 метрово въже с 3ма човека в свръзка") от хора с опит, защото всеки може да "почете" в интернет (което по мое мнение е пълна загуба на време).

_________________
Там далече в планината,
в царството на вечния сняг,
еделвайс цъфти усамотен
сред дивия планински мир.
Пътник нивга не минава
край теб, любим и нежен цвят.
Еделвайс, защо цъфтиш, кажи,
на никому ненужен ти?
Еделвайс, любимо цвете ти,
за теб сърцето ми тупти.
Чет Юни 14, 2012 10:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobber



Регистриран на: 04 Дек 2009
Мнения: 244

Мнение Отговорете с цитат
http://www.amazon.com/Millet-Diamond-Triaxiale-10-4mm-Climbing/dp/B002C9IH7K

Изтествано 3 години активно ползване по предназначение. Успех с курса.
Чет Юни 14, 2012 2:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mepooooo



Регистриран на: 18 Юни 2012
Мнения: 2
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
ГеоргиМ написа:
Чел съм, че въжетата на Mammut са много добри. Ако искаш ги виж.

Още един глас за Mammut. Разгледай из нета как вървят цените, че има големи разлика между магазините.
Пон Юни 18, 2012 10:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov