ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
За Витоша, жегата в пъклото и Цеко Минев
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
За Витоша, жегата в пъклото и Цеко Минев
Автор Съобщение
Mitko



Регистриран на: 04 Сеп 2009
Мнения: 169

Мнение Отговорете с цитат
Von Blücher написа:
Няма да се въстанови бързо след пожара, плюс това торфа ще тлее поне до септември

В Бистришко бранище няма торфища, погледнете някоя карта на местообитанията в природен парк Витоша, торфищата ( дебели заблатени слоеве от гниеща органика от треви и мъхове) са горе на платото в 'Торфено бранище'. Почвата под смърчовете и между скалите от каменните реки си е съвсем обикновен горски хумус и гниеща растителна маса. Изгаря бързо и изтлява за ден-два. Вчера по време на гасенето имах възможност да се 'разходя' из вече напълно изгорелите части на пожара, няма нищо друго останало освен 1 педя пепел и тлеещи стволове на паднали дървета. Голяма драма щеше да е ако пламнат истинските торфища иначе..
Ето още малко материали от вчера, хем беше ужасно напечено, хем .... абе интересно преживяване е да се гаси огън в гора. Оказва се че ние планинарите сме сто пъти по-подготвени да се придвижваме и вършим работа по такъв терен от повечето пожарникари, военни и полицаи.. да не говорим че те хептен нямаха екипировка за планина..
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3972814074760.164052.1112780812&type=1
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151110081554175.507236.765404174&type=1

Иначе горе все още има нужда от доброволци - най-вече за дебнене да не изникнат нови огнища по границите на просеките и за логистика за пожарникарите. Особено в частта на пожара покрай пътеката от Бистрица към Алеко нуждата от пешеходци е голяма - дотам само пеша се стига, няма достъп за коли и атв-та. Та ако ви се добровослтва- отивайте рано сутрин пред кметството на Бистрица ( към 6 часа), няма да ви върнат.
Пет Юли 06, 2012 9:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
fireman75



Регистриран на: 18 Апр 2011
Мнения: 36

Мнение Отговорете с цитат
mitko,сто пъти да не е малко множко,не е добре да се говорят глупости още повече да вярваш в тях.аз съм и в двете категории и това да се придвижваш по бързо в горски пожар не е от значение.доста по сложни и страшни пожари съм виждал от този,реално тук гора не изгоря
Нед Юли 08, 2012 9:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Von Blücher



Регистриран на: 07 Яну 2012
Мнения: 113

Мнение Отговорете с цитат
Така де, красота при красота отива...а за Цеко и сие, няма смисъл да пишем. Май си изпя песента? Глупак, воден от чужди интереси, да затриеш база работеща и лятото? трябва да си, супер прост.
Нед Юли 08, 2012 9:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Emil написа:
Може и да си прав. Само да не и сменят статута, докато никне. Very Happy

http://www.segabg.com/article.php?id=607124
Премиера и ЦЦ са посетили пожара днес и пожара бил обявен за овладян.
Според мен пожара направо се е уплашил и си е направил сепуко (т.е. самозагасил се е) Very Happy Very Happy



При описаните обстоятелства, пожарът ще да е умрял от смях!
Иначе оценка на щетите е задължително да се направи, защото тя после ще обслужва едни други оценки, които едва ли ще бъдат публикувани.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Юли 09, 2012 1:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Mitko



Регистриран на: 04 Сеп 2009
Мнения: 169

Мнение Отговорете с цитат
fireman75 написа:
mitko,сто пъти да не е малко множко,не е добре да се говорят глупости още повече да вярваш в тях.аз съм и в двете категории и това да се придвижваш по бързо в горски пожар не е от значение.доста по сложни и страшни пожари съм виждал от този,реално тук гора не изгоря
Говоря само за това, което видях - група доброволци-планинари бяхме на точката, от която започваше линията, по която гасяхме, 1 час преди полиция, армия и пожарникари, бяхме по-добре екипирани и по-опитни от повечето присъстващи професионалисти да се придвижваме по сложния терен. Напълно съм сигурен, че има супер-пожарникари, които са много добри планинари и имат много опит от работа в горски и планински терени, но на мястото, където помагах не беше така. Няма особено значение де, поне докато не избухне следващия пожар някъде из планините ни. Поне сега знам колко сложно и трудно нещо е гасенето на горски пожар, моите уважения към хората, които го правят професионално..
Пон Юли 09, 2012 6:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
fireman75



Регистриран на: 18 Апр 2011
Мнения: 36

Мнение Отговорете с цитат
не желая да споря с теб,нито да те убеждавам,това си е твое мнение което според мен не отговаря на истината.хубаво е че има хора като теб които да помагат.жив и здрав
Пон Юли 09, 2012 7:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mitko



Регистриран на: 04 Сеп 2009
Мнения: 169

Мнение Отговорете с цитат
fireman75 написа:
не желая да споря с теб,нито да те убеждавам,това си е твое мнение което според мен не отговаря на истината.хубаво е че има хора като теб които да помагат.жив и здрав
нямах за цел да се конфронтирам и засягам някого. Просто споделих какво се случи. Основната работа горе я свършиха пожарникарите разбира се, ние просто помагахме с каквото можем. И пак ще помагаме, стига да имаме възможност.. като гледам какви жеги идват..
Пон Юли 09, 2012 7:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Von Blücher



Регистриран на: 07 Яну 2012
Мнения: 113

Мнение Отговорете с цитат
Не спорете, няма смисъл...Другата седмица ще завали, надявам се. Стига пожари.
Пон Юли 09, 2012 10:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Африканската Савана се превръща в гора Отговорете с цитат
Цитат:
Пуснато на: Чет Юли 05, 2012 1:56 pm Заглавие:

,,Божа,,работа,първо-корояд изяжда гората,после ветрове и вихрушки я повалят(или обратното,но корояда си работи и ветровете събарят дървета) и накрая -пожар.И после нова гора.Природата си знае ,,работата,,...И някъде там се промъква ,,световната конспирация,, .


Гледай какво нещо е наистина природата.


Скорошните промени в нивото на въглеродния двуокис в атмосферата карат африканската савана да се променя към гора.
Изследователие вярват, че до края на века големи участаци от саваната могат да се трансформират в гора.

В приложения линк има по-подробен анализ защо ще стане така.
http://thewatchers.adorraeli.com/2012/07/09/africas-savannas-may-become-forests-2100/

Понякога си мисля, че в момента въобще не е ясно какво се случва. Very Happy
Включително както на коспираторите, така и на конспирираните (ако правилно се изразих Very Happy Very Happy Very Happy )
Сря Юли 11, 2012 12:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Цеко - огън инвеститор, брей! Отговорете с цитат
Със закъснение, защото не бях в София, а в едни други балкани без компютър. Дидо, благодаря за снимките и линковете! Разказът на планинаря-доброволец е покъртителен и напълно убедителен за мен. Когато започна пожарът, бях в Панчарево и хеликоптерите прелитаха баш над главата ми. Ами извинявам се, но ако това ни е техниката за гасене на големи пожари, жална ни майка! С големи паузи хеликоптерите пренасяха едни пластмасови мяхове с вода, която едва ли имаше и един кубик. Представете си как се уцелва огънят с толкова малко вода от голяма височина над димна завеса! Гледал съм как гасят горски хожари в Гърция - там нещастието ги сполита всяко лято. Прелитат самолети, които буквално изстрелват двайсетина тона вода и то с такава сила, че всичко отдолу направо се смачква. Не мога да не направя извод, че в България мощните пожари в планините започнаха след реституцията на горите, приватизацията на пистите, учредяването на стотици фирми за износ и преработка на дървесина (спомнете си за "обгорелите трупи"). Тогава изгоря Ръждавица в Рила, изгоря Сакар, ето сега и Витоша... На Цеко Минев не съм му носил тубата, за да свидетелствам, но съвпадението на пожара и протестите срещу него неминуемо бие на очи. Древните са питали Cui prodest - "Кой има полза?", та и ние можем да си зададем същия въпрос. От наглото изнудване до физическото посегателство е една крачка. Четете тоя глупак какво заявява: "Значи, аз смятам, че това нещо е в резерват, което е, първо, всички сте видяли, изключително трудно достъпна местност. Гората е изсъхнала, най-лесното е да се случи пожар. Това е директен въглероден двуокис, коментира Минев, цитиран от БНР." Ега се подпали от "директния въглероден двуокис" в собствените си газове тоя задник! А рекетът с витошките лифтове продължава и аз не разбирам защо софийската община просто не му ги отнеме и да се свърши цялата далавера. Ама явно Цеко си има яки защитници в лицето на тая мижитурка, земеделския министър, и обиграния председател на парламентарната комисия за регионално развитие. Ето, четете му откровенията и съдете какво ни чака, ако не му се сложат спирачки:

Интервю на Любен Татарски

Съжалявам, но нервите не ми издържат пред лицето на толкова нагъл пладнешки обир на държавно ниво!

Дано не прозвучи цинично, но всяко зло - за добро. Този резерват не е торфен и няма какво да гори отдолу. Торфеният резерват е горе на платото и горя преди няколко години. Загасиха го лесно, защото имаше удобен достъп на пожарни коли. А тук това безумие с отдавна умрелия "резерват" трябваше най-накрая да приключи! Не по този начин естествено, но трябваше. Този резерват е създаден за опазване на смърчовите гори. Смърчовете обаче бяха повалени до един и повече от десет години заразяват с корояда здравите смърчове в цяла Витоша! Напълно разбирам трудностите на пожарникарите - как се гаси клада от натрупани едно върху друго огромни дървета, подредени като за огнище?! Нали зимата точно между тях се лутах, та едвам излязох жив. Затова си мисля, че тая зараза трябваше да бъде ликвидирана, и понеже не стана по разумния начин, стана по неразумния. А че има опасност някой "инвеститор" да си издейства промяна на статута на резервата, има. Но това бедствие вече няма да се дължи на природата, а на управляващите ни държавници.

Продължението - в следващия брой. Cool
Сря Юли 11, 2012 1:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
В сутрешния блок по Btv по повод пожара на Витоша, в разговора ме впечатлиха три неща:

Имало предложение в Закона за горите да бъде включен текст: „За всяко едно отсечено дърво, да бъдат залесени нови три”.
Така било в Австрия. НО това не било приложимо у нас, защото нямало свободни площи и България била презелесена !?!

ЮНЕСКО се е произнесло, че съществуващите писти не увреждат Пирин!

Днес за първи път чух да се говори и за кабинка на Църна могила над Банско!

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Сря Юли 11, 2012 9:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Re: Цеко - огън инвеститор, брей! Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Ама явно Цеко си има яки защитници в лицето на тая мижитурка, земеделския министър, и обиграния председател на парламентарната комисия за регионално развитие. Ето, четете му откровенията и съдете какво ни чака, ако не му се сложат спирачки:

Интервю на Любен Татарски

Съжалявам, но нервите не ми издържат пред лицето на толкова нагъл пладнешки обир на държавно ниво!


Любен Татарски е поредния Цеко Минев. Хвърлил е око на Кулиното и резервата Джинджирица-Баюви дупки. Иска да строи комплекс в землището на град Разлог, по подобие на Банско - да не остане по-назад от банскалии Very Happy
Ето инфо за него - http://bgblacklist.blogspot.com/2008/02/blog-post_8815.html

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Юли 11, 2012 10:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
В сутрешния блок по Btv по повод пожара на Витоша, в разговора ме впечатлиха три неща:

Имало предложение в Закона за горите да бъде включен текст: „За всяко едно отсечено дърво, да бъдат залесени нови три”.
Така било в Австрия. НО това не било приложимо у нас, защото нямало свободни площи и България била презелесена !?!

ЮНЕСКО се е произнесло, че съществуващите писти не увреждат Пирин!

Днес за първи път чух да се говори и за кабинка на Църна могила над Банско!


Босфор тв пак са си измисляли новините. еба си наглостта.
Сря Юли 11, 2012 10:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Mitko



Регистриран на: 04 Сеп 2009
Мнения: 169

Мнение Отговорете с цитат
Малко снимки от едн проучване на резерват Бистришко бранище, седмица след пожара:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150973345301848.418602.718661847&type=1

Иначе Юнеско наистина точно това са казали - всякакво разширяване на ски зоните в Пирин ще компрометира смисъл на парка и не е желателно..
http://www.befsa.com/forum/showthread.php?t=7979 - подробен коментар по темата..
А пък от природа за хората официално заявиха, че искат промяна в плановете на управление на НП Рила и НП Пирин към увеличаване на ски зоните..
Нед Юли 15, 2012 12:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Проблем Отговорете с цитат
Митко, снимките сигурно са интересни, но не мога да ги отворя. Вероятно проблемът е, че не съм член на фейсбука. Нещо не може и да се направи, та да ги виждам, без да се регистрирам?
Нед Юли 15, 2012 9:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 3 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov