ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Лифт - Драгалевци.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Лифт - Драгалевци.
Автор Съобщение
stealth



Регистриран на: 30 Авг 2018
Мнения: 228
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Днес във вестник 24 часа има статия - https://www.24chasa.bg/novini/article/9311160 - “Витоша ски” готова да обнови лифтовете, но спор с общината бави работата (Обзор)
Цитат:
Според Здравков пречката за възстановяване на Княжевския лифт е един стълб, който според “Витоша ски” трябва да бъде изместен. Общината обаче смята, че това не е необходимо, и затова ще наеме независими експерти.

Съб Дек 12, 2020 7:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Тези номера на Витоша ски са отдавна, така процедира цялата олигархична система. Бавно и методично, ако може да се настрои общественото мнение позитивно, после да се пробутат едни закони, които уж ще бъдат само за този стълб и накрая се оказва ... Smile то може да се види де, навсякъде.
Но тези статии по вестниците са винаги около тези дати и всяка година и започват така .. Smile

Това е по - интересното.

"Съдът потвърди на първа инстанция решението общината да наеме независими експерти. То бе обжалвано от “Витоша ски”. Предстои произнасяне на втора инстанция."
Съб Дек 12, 2020 11:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Я да видим! Две години и половина от последното мнение за Драгалевския лифт. Естествено, той продължава да не работи и да ръждясва, но този път се е намесил и президентът:

Президентът се зае с лифтовете на Витоша

Заел се. Колко може да се заеме? Освен да събере на кафе страните по спора и да ги изслуша със старите им аргументи отпреди трийсет години. От дописката не протетох само мнението на "Витоша ски", но пък трябва ли? Ясно е, че без нов устройствен план на парка, който да разреши тотално застрояване на планината, няма как да се побие стълб! Това е непреодолим технически проблем, свикнете! Съвременната техника позволява да се направи нов лифт с три стълба - в Градската градина, откъдето навремето е тръгнала групата на Алеко, с втори стълб край "Воденицата" на Драгалевци и с трети стълб на Голи връх. Лифтът от Шамони до Егий дю Миди ви изкачва от един стълб до друг на 2800 метра, но тука не може! Що така?
Пет Апр 07, 2023 12:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Знаеш че за да има такъв лифт с малко стълбове, трябва да има голяма разлика в денивелацията за къс участък. При Драгалевския май няма да стане. Иначе да .. те Витоша ски и по конкретно, хората на Цеко Минев няма да се откажат и след 100 години, ще се опитват да го променят този план, който толкова им пречи.

То се вижда как тази година Витоша ски се активизира в социалните мрежи, като никога досега не са го правили. Опитват се да са мили с хората и да привлечат повече участници на тяхната страница.

Но е интересно как мнението на Фандъкова се променя според това накъде духа вятъра. Предишните години говореше едно а сега друго. Просто това е много удобно да се изкарва с цел симулиране на някаква активност.

Цитат:
Президентът Румен Радев се зае да решава и дългогодишния проблем с неработещите лифтове на Витоша, въпреки че той касае по-скоро изпълнителната и законодателна власт, но не и президентската институция. Държавният глава свика среща по въпроса с представители на Столична община, на правителството и на собствениците на съоръженията в природния парк - "Витоша ски".

"Витоша по-скоро се превръща в един музей на затворени, ръждясали лифтове и съоръжения”, каза държавният глава, който няма правомощия да решава казуса.

"Този проблем - с отварянето на Витоша за нашите деца, се превръща все повече в символ на безхаберие и безсилие", отбеляза той. Според него това може да се реши с общи усилия. "Време е административните неуредици да отстъпят пред обществения интерес", посочи Радев. Добави, че не иска да се търсят виновни, а "причини и решения, като почнем от нормативни промени".

Проблемът с неработещите лифтове на Витоша е от години. Към момента в парка работят 3 от общо 12 съоръжения. През годините периодично темата се повдига, създава шум за известно време и след това всичко продължава постарому.

На срещата се търси решение на проблема с неработещия от години Княжевски лифт, както и с Драгалевския, който спря работа през 2017 г. Частното дружество "Витоша ски", което ги стопанисва, настоява те да бъдат изградени наново, а не ремонтирани, тъй като съоръженията са над 70-годишни.

Общината се опита да принуди "Витоша ски" да ремонтира съоръжението, като го обяви за опасно, което означава, че трябва да се ремонтира в съществуващото трасе и стъпки, или да се премахне. На срещата кметът Йорданка Фандъкова обяви, че процедурата е в съда.

"Може да се реконструира малка част от Драгалевския лифт - нищо друго не може, защото, за да се случи цялостното развитие на Витоша, са необходими законови промени и нов план за управление (на природния парк – б.а.)", коментира кметът Фандъкова. Тя добави, че вече е започнала процедурата за възстановяването на част от Драгалевския лифт – до "Бай Кръстьо". Тя обаче е на фаза издаване на виза за проектиране, което се случи още миналата година.

За сериозни инвестиции обаче било нужно да се приеме новият план за управление на природния парк "Витоша", който е под шапката на Министерството на земеделието и горите. Настоящият е изтекъл, но все се прилага и не позволява ново строителство в парка, а само подмяна на съоръжения в същестуващите трасета, стъпки и капацитет.

Според Фандъкова, при много оптимистични срокове план за управление може да се изработи в рамките на година, година и половина, след което трябва да се съгласува.

Нашата цел е да се възстановят и развият лифтовете, без каквато и да било възможност за друго строителство в природен парк "Витоша", каза още Фандъкова. По думите ѝ в момента и законите казват така, но са необходими стъпки, за да се "отпуши" процесът.

Кметът добави, че вместо инвестиции в съоръженията, те се амортизират още повече и в крайна сметка спират да работят. Каза още, че единствената работеща въжена линия от града до високите части на планината – Симеоновският лифт, също се нуждае от реконструкция.

Собственик на лифт на Витоша е и Министерството на младежта и спорта. Става въпрос за съоръжението "Заека", което също не работи от години. Заради липсата на средства за възстановяването му, както и за купуване на техника за обработване на пистата "Стената", която той обслужва, това трасе също не се използва от години.

Пет Апр 07, 2023 7:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
И на мен ми направи впечатление смяната на позицията на Фандъкова. То май затова от "Витоша ски" са си мълчали - тя е повторила тяхната позиция.

Прерових хиляда сайта в търсене на най-елементарен вертикален разрез на трасето Шамони - Егий дю Миди. Е, не намерих. Толкова загубена работа! Все пак някои данни са показателни. Първата половина на лифта е с лек наклон (30 градуса) и е дълга 2,5 км между двата пилона. Второто въже е дълго почти 3 километра и се качва на върха. Тригонометрията дава и за него наклон 30 градуса, но всеки, който се е возил там, знае, че това не е така! В някаква точка въжето изведнъж увисва под наклон 60-70 градуса и гондолата се изкачва като асансьор. Ето една от редките подходящи снимки:



Както виждаме, може и стръмно изкачване, може и полегато при гигантско разстояние между пилоните. Разбира се, моето хрумване за лифт от Народния театър беше художествена хипербола, но дължината на Драгалевския лифт със смешните 1775 метра (двете части) технически може да бъде покрита с три пилона. Затова продължавам да твърдя, че проблемът не е в стълба, който да е на три метра от съществуващите и без него да не може. Играта е много по-дебела и това старо куче Цеко Минев знае как да захапе. А нас софиянците продължават успешно да ни правят на глупаци! Ето какво чета в дописка от януари 2022: "Столична община и “Витоша ски” са постигнали съгласие за частично възстановяване на изоставения през 2019 г. Драгалевски лифт. След среща между двете страни става ясно, че лифтът ще бъде възстановен наполовина – до средната станция “Бай Кръстьо”. Ще се монтират нови стълбове, а двуседалковите съоръжения ще бъдат заменени от нови 4-седалкови. Очаква се ремонтът да продължи три месеца и лифтът да работи още тази година." Е, след една година се повозиха до президентството. Нещата вървят! Cool
Съб Апр 08, 2023 12:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Наклонът е важен, ала също е много съществено дали маршрутът е вдлъбнат (concave) или изпъкнал (convex). По-малък брой стълбове са нужни при изцяло вдлъбнати маршрути, какъвто донейде е този на княжевския лифт на Витоша. Драгалевският лифт минава през последователност от вдлъбнати и изпъкнали участъци и дори има два (почти) хоризонтални участъка. Преходът между изпъкнали, вдлъбнати и хоризонтални участъци (там където втората производна на описаната от въжето крива е нула) е характерен с това, че носещото въже минава под ролките на стълба. Долната част от драгалевския лифт има най-малко четири такива точки -- една при долната станция, втора след пресичането на пътя за манастира, трета след краткото заравняване преди второто стръмно изкачване до наблюдателницата, и четвърта след пресичането на пътя за Алеко. В някои от тези точки, доколкото си спомням, има дори повече от един стълб с ролки над въжето.

Съществуващият лифт между Шамони и Южната игла има три стълба в долния участък между Шамони и междинната станция, които са с височини 70, 40 и 25 m. От междинната до горната станция няма стълбове. Старият лифт, проектиран и изграден между 1904 г. и 1924 г., е имал 13 стълба в долната си част с височина между 8.5 и 33 m, а горната му част не е достигала до Южната игла.

Когато мечтаем за лифтове без междинни стълбове е важно да се съобразяваме с релефа и да избираме подходящи маршрути. Вероятно е възможно да бъде построен лифт между Люлин и Витоша без междинни стълбове и без (не)участието на Витоша ски. Вече има и достъп с метро сравнително наблизо в Горна баня. Такъв лифт, обаче, би бил доста застрашен от мълнии и ветрове. Подобни възможности има също и между Плана и Витоша, но освен уязвимостта от метеорологичните условия, достъпът до долната му станция би бил твърде затруднен за градските хора...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Апр 08, 2023 3:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за уточнението. Не бях забелязал долните пилони на Шамони, защото все съм гледал към горното въже, което наистина е чудо на чудесата! Подчертавам, че нямам "мечта" за лифтове без пилони, а Шамони ми е аргумент, че липсата на един стълб на три метра от съществуващия не може да бъде пречка. Още по-нагло е да чета, че "съвременните изисквания" налагали издигането на нов стълб. Значи, преди 70 години могло, ама сега не може. По тая логика "съвременните изисквания" щяха да забучат стълбове в Шамони през сто метра! И точно затова дадох за пример тамошния лифт. Естествено, конкретният релеф има своите изисквания и ясно е, че голямата чупка на Драгалевския лифт, където още стои наблюдателната кула, в която дори в началото имаше дежурен, не може да се мине без стълб. Честно казано, може, но с цената на абсолютно самоцелни и скъпи конструкции. Много пъти инженери и архитекти са ми натяквали, че понятието "невъзможно" отдавна вече не съществува в техниката. Затова не искам да правят на глупаци милион и половина софиянци, което те вече трийсет години успешно правят. Ще вметна, че нашенските неразбории може би за щастие са ни предпазили от безброй кретенски хрумвания, които наблюдаваме в "развитите туристически държави". Ей го и Егий дю Миди: още в началото отгоре му е побит от военните някакъв курец, който сигурно отдавна е загубил предназначението си, ама стои. Красотата на всяка снимка! Бях ужасен да видя, че само някоко години след моето пътуване там скалата е опасана с още лифтове, щото италианците напъват от другата страна. Изградени са всевъзможни нови платформи и стъклени "кутии". Докога? Същата свинщина е загрозила Големия каньон в Колорадо, скалите във филма "Аватар" в Китай и къде ли още не. Цеко Минев е световно явление!
Съб Апр 08, 2023 4:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Ей го и Егий дю Миди: още в началото отгоре му е побит от военните някакъв курец, който сигурно отдавна е загубил предназначението си, ама стои. Красотата на всяка снимка!

Антени са това. Оттам и до днес се излъчват аналогова (впоследствие цифрова) телевизия, УКВ радиопрограми, а също има и клетки на мобилни оператори. Грозно е, но някак не чак толкова, колкото, например, обстановката на вр. Ботев, който освен че се намира в национален парк е и на границата между два резервата...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Апр 08, 2023 4:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Нали няма да ме убеждаваш, че това е единственото място в Алпите, на което въпросните "клетки" можеха да бъдат монтирани? "Игли" наоколо, колкото щеш. Зер вместо тая грозотия не можеха да бъдат скрити в скалата четири или дори две устройства? Но не, трябвало е да бъде обезобразен най-популярният връх в Алпите! Защото на Монблан малко хора ще се качат, но милиони ще го видят от Егий дю Миди. Да, постройките на връх "Ботев" са отвратителни. Само той да е! А Голям Перелик? Но все пак тези върхове са далече от световно значение. А гърците са си опазили Олимп. Едно знаме - и толкоз!
Съб Апр 08, 2023 4:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
В България мъчно може да се намери по-подходящ връх за радиоразпръскване от Ботев.
Пон Апр 10, 2023 9:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Налага ли нещо тази комуникационна точка да една единствена? Не може ли да се разпредели върху няколко съседни, без да обезобразява толкова силно природната панорама? За финансовите съображения се досещам. Има ли други, които да са непреодолими технически?
Пон Апр 10, 2023 10:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Ами тя не е единствена, има още много точки на радиоразпръскване, може би не си им обърнал внимание.
Обаче Ботев самичък покрива около 60% от територията на страната.

П.П.на мен кулата на Ботев не ми пречи, самият връх не е чак толкоз красив, а и от местата откъдето изглежда красиво кулата не се вижда.
Кулата на Снежанка също не ми пречи, напротив много й се радвам като я видя от някой родопските пущинак - сигурен ориентир е тя.
Пон Апр 10, 2023 11:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Митак написа:
П.П.на мен кулата на Ботев не ми пречи, самият връх не е чак толкоз красив, а и от местата откъдето изглежда красиво кулата не се вижда.
Кулата на Снежанка също не ми пречи, напротив много й се радвам като я видя от някой родопските пущинак - сигурен ориентир е тя.

Кулата на вр. Ботев и на мен не ми пречи (освен онази пречупената, която, предполагам, вече е разчистена?). Грозни са някои от сградите в околността, бетоновите и железните боклуци, коловозите от МПС-та... У нас до голяма степен отсъства способността след построяването да има изрядна поддръжка -- не само из планините, а въобще. Известно изключение са само някои най-представителни сгради, както и немалко частни имоти. Кулата на Копитото дори е фотогенична. Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Апр 10, 2023 11:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Тази счупената мисля отдавна е изнесена Smile)) То като има нещо за прибиране, нещата стават бързо.. Ама ако е за даване или построяване по-бавно. ...

ОТносно подръжката, миналата година имаше майстори и зидаха/поправяха бетонените постройки които са към безименния връх.
Пон Апр 10, 2023 11:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Днес беше много забавно. Докато се спусках към Драгалевци, малко след ресторанта Воденицата, гледам едни хора се качваха нагоре. Попитаха ме къде е Драгалевския лифт. Аз се поспрях но просто не схванах въпроса, тъй като той си беше до тях. И ги попитах "Какво по точно ви интересува" , и те ми отговориха. "Ами искаме да се качим до Алеко с лифта". След като ми казаха това аз стоя и ги гледам и се чудя какво да им отговоря, просто защото останах изненадан. Но последва нова информация от тях. "Нали работи от 9.00 часа, така пишеше в сайта" ...

Продължих да гледам неразбиращо, даже се усъмних дали не са го пуснали а пък аз да не знам, нищо че минавам постоянно покрай него.

Е, след 5 минути последва и моя отговор "Този лифт не работи повече от 10 години " и така ....

Поговорихме си, казах им че Симеоновския евентуално, ама не и в понеделник ... Много яко че има още такива хора, които не знаят, но почти съм сигурен че те не са от София и въобще са им минали покрай ушите целилте драми. Даже аз и знам и сайта който са гледали Smile

А пък после на спирката на автобуса на Драгалевци, беше шествието на инвалидите. Един бай мангал с бира и цигари го гледам, куца глезена му крив, явно не си е правил операция, пресича бързайки към спирката. Е казах си "има и по зле от мен", обаче по едно време гледам едно момче стои на отсрещния тротоар и тръгна да пресича и като се опита да се затича и хич не може , стъпваше само на предната част на крака и аз като пресякох, същата работа ....

Вече ме е страх да гледам хора по пешеходните пътеки, като ги погледна и всичките закуцват или са куци Smile) Smile
Пон Юли 17, 2023 12:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov