ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Доспат - Гела ?

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Доспат - Гела ?
Автор Съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Доспат - Гела ? Отговорете с цитат
Здравейте!
Знам, че през 2006-2007г. е маркирана пътека Гела - Доспат с европари, че даже нещо имаше и гюрлотии по този въпрос, но те не ме интересуват. Виждал съм маркировките и табелките където съвпадат с Е8 : някъде преди Мугла /или беше още след Триград - не съм сигурен/ и до Ледницата.
Интересува ме от отклонението от Е8 към Доспат от къде минава. Ако може някоя карта или поне изброени географски понятия или махали и села.
Благодаря предварително!
Сря Юли 11, 2012 1:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Откъде точно минава маркировката от Триград до Гела не знам. На слизане от Карлък към х. Ледницата синята маркировка (Доспат - Гела) се пресича с Е8 (червената) близо до параклиса Св. Петър. Кръстопътят е на едни поляни малко преди да започне стръмното спускане към панорамния път.
В Триград синята маркировка съм я виждал при конната база, намираща се на 2-3 км. южно от селото по посока на Ждребово. От конната база по черен път се стига до с. Водни пад. Оттам синята маркировка минава покрай с. Кожари (северно малко над селото) и отива в Буйново. Оттам отива на северозапад към връх Виденица. В близост до върха се появява и зелена маркировка, която май е за с. Чала. Мисля, че синята не минава през върха, а завива наляво към Змеица 1км. преди върха. Откъде минава маркировката между Змеица и Доспат не знам.
От Змеица до Буйново синята маркировка отчасти съвпада с маршрута на колоездачите от Рудопия. Казвам отчасти, защото идвайки от Змеица на разклона югозападно от Виденица, Рудопия (червени триъгълници, сочещи посоката на движение) се отделя надясно от синята маркировка и минава през една бивша застава с езеро. 3 км. преди Буйново между върховете Келтепе и Кошарата Рудопия и синята маркировка отново се събират и така до Буйново.
След Буйново синята маркировка се движи по първото било северно и успоредно на пътя към Кожари. Рудопия може би по асфалта отива в Кожари. От Кожари до Водни пад двете маркировки пак се разделят - синята отива директно към Водни пад, а Рудопия отива на югоизток към границата в района на извора на р. Буйновска (или Въча), движи се няколкостотин метра успоредно на границата и на една дълга поляна под пирамида 162 тръгва да слиза към Водни пад. Там червения триъгълник почти не личи и понеже е поляна трудно може да се види от горния й край, че надолу в края на поляната си има черен път. Миналата година бая се помотахме там.
Сря Юли 11, 2012 2:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Идеята ми е да се движим по Е8, но на Беглика да се отклоним през Сърница, Доспат, евентуално на юг - югоизток и някъде след Триград пак да се присъеденим към Е8, а може и след Мугла през Касъка. Районът ми е напълно непознат и затова си мисля дали тази пътека Доспат - Гела, ще ни свърши работа? Отворен съм и за други предложения за маршрут от Доспат до Мугла или до Касъка.
Благодаря предварително!
Сря Юли 11, 2012 3:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gundu



Регистриран на: 18 Фев 2012
Мнения: 181
Местожителство: София

Мнение Доспат-Гела Отговорете с цитат
Привет, Тодоре!
През 2008 година минахме с групичка мераклии по тази пътека в посока Гела-Доспат. Маркирана е професионално и е една от малкото екопътеки, за които може да се каже , че ако са взети пари поне има добър резултат, а не само документи и прибрани европари. Ще я опиша по водещи точки на трасето и в обратен ред на твоите идеи за преминаване. Гела-Мугла(не се изкачва връх Карлък, Орфей, Шилеста чука или Голям снежник, както ти харесва повече Very Happy )-Чаирите (Чаирски езера)-местност Камарата над Триград-конна база на Триград-Водни пад-местност Портата-Кожари-Буйново(не се върви по асфалта)-връх Виденица(чудесен изглед)-Змейца-Доспат. Змеица-Доспат още тогава беше орасло и си го икономисахме Very Happy . Ако са необходими подробности ще дам. МАркирана е от Тодоров от Смолян и ако трябва мога да потърся телефона му(по едно време говорих с него и беше много коректен). Мога да дам и някакви ориетировъчни времена и особености по трасето. Не сме разчитали на палатково лагеруване Very Happy .

_________________
ТУРИСТ - ЗДРАВИ КРАКА, ШИРОКА ДУША, РАНИЦА НА ГЪРБА...... И ПРАЗНА ГЛАВА,..
Чет Юли 12, 2012 9:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Значи все пак синята маркировка минава през Виденица. Не съм запомнил детайлите, защото не разчитахме на маркировката. Със сигурност помня, че на Виденица се появи зелена маркировка.
Синята маркировка я няма на туристическите карти (зелената и червената).
Опитах се да начертая синята маркировка между Буйново и Змеица.



Участъците от Буйново до т. 1 и от т. 2 до т.3 съм ги минавал по маркировка. За другите импровизирам по интуиция и по съществуващи черни пътища. gundu да каже дали съм прав. Мисля, че няма да е лошо някой, който е минавал маршрута да го нанесе на карта.

А иначе гледката от Виденица си заслужава.
Изглед на северозапад към Змеица




Изглед на юг в посока на Буйново




Изглед на югоизток в посока на Чаирите, Кестен и Водни пад

Чет Юли 12, 2012 10:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
венко



Регистриран на: 27 Юли 2012
Мнения: 1

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
Значи все пак синята маркировка минава през Виденица. Не съм запомнил детайлите, защото не разчитахме на маркировката. Със сигурност помня, че на Виденица се появи зелена маркировка.
Синята маркировка я няма на туристическите карти (зелената и червената).
Опитах се да начертая синята маркировка между Буйново и Змеица.



Участъците от Буйново до т. 1 и от т. 2 до т.3 съм ги минавал по маркировка. За другите импровизирам по интуиция и по съществуващи черни пътища. gundu да каже дали съм прав. Мисля, че няма да е лошо някой, който е минавал маршрута да го нанесе на карта.

А иначе гледката от Виденица си заслужава.
Изглед на северозапад към Змеица
о



Изглед на юг в посока на Буйново




Изглед на югоизток в посока на Чаирите, Кестен и Водни пад
от ВИДЕНИЦА се тръгва обрато на показаните сини точки мъм м. Кореницте-Махлула-Бял данов-Воденичеето-стария Касък -Барутин,тук да продължи който познава маршрута по нататък
Пет Юли 27, 2012 10:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
венко написа:

от ВИДЕНИЦА се тръгва обрато на показаните сини точки мъм м. Кореницте-Махлула-Бял данов-Воденичеето-стария Касък -Барутин,тук да продължи който познава маршрута по нататък


Ха, това е малко тъпо според мен – да се връщаш обратно до разклона под точка 2, след като си се качил на Виденица. А и като няма табели на този разклон, които да указват, че връх Виденица е само отклонение от маршрута, човек без карта може да изпадне в шах.
Вто Авг 14, 2012 9:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
На картата съм отбелязал синята маркировка (Доспат – Гела) и червената (европейския маршрут E-осем). В участъците през които не съм минавал по синята, тя е дадена условно и е със светлосин цвят.





На слизане от Карлък към х. Ледницата синята маркировка пресича червената в близост до параклиса Св. Петър, който се вижда вдясно на кадъра.





Снимка на разклона на двете маркировки – там където синята се отделя от червената, която продължава нагоре по панорамния път. От Мугла дотук двете маркировки се движат заедно. Изгледът е, ако се идва от Мугла. Под елата вдясно има чешма.









От разклона показан на последната снимка червената и синята маркировки се движат заедно до Чаирските езера. На излизане от Мугла в посока езерата синята се отделя наляво от черния път малко по-рано от червената, която го следва още известно време преди на един остър десен завой да се отдели наляво от него и да поеме стръмно нагоре към билото. На този остър десен завой двете маркировки пак се съединяват и така до Чаирите. След Чаирите двете маркировки отново се движат заедно по около 60% от разстоянието между Чаирите и Триград (по прекия маршрут, а не през Пробитата скала). След като се излезе от Чаирскто ждрело и гората и се поеме през ливадите по платото между Чаирите и Триград се достига до разклона на двете маркировки, показан по долу на картата и на две снимки. Там червената продължава направо за Триград, а синята завива наляво и отива към конната база, която се намира на асфалтовия път Триград-Ждребово. Оттам по черен път синята маркировка отива към Водни пад, а после към Кожари и Буйново.


В участъците през които не съм минавал по синята маркировка, тя е дадена условно и е със светлосин цвят.




Вто Авг 14, 2012 11:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
gundu



Регистриран на: 18 Фев 2012
Мнения: 181
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ивайло, трасирането което си направил на отсечката Буйново - Змеица на картата си е точно така, когато искаш да следваш синята пътека Гела-Доспат. Друг е въпроса ако ти се ходи през Барутин, тогава връх Виденица наистина идва като странично отклонение.

_________________
ТУРИСТ - ЗДРАВИ КРАКА, ШИРОКА ДУША, РАНИЦА НА ГЪРБА...... И ПРАЗНА ГЛАВА,..
Вто Авг 14, 2012 5:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
През изминалото лято успях да проследя и запиша трасето на маркирания маршрут с. Гела - гр. Доспат от отклонението му от Е8 (м. Камарата между с. Триград и Чаирските езера) до гр. Доспат. Маршрутът е маркиран грамотно общо взето с малки изключения.
Няколко опорни точки по трасето във все още липсващата му част на картата (след с. Водни пад):
1. Преваля билото между с. Водни пад и с. Кожари през седловината южно от в. Портата;
2. Между с. Кожари и с. Буйново се движи по черен път по билото успоредно на асфалта; между с. Кожари и в. Виденица (Гьозтепе) се движи паралелно със зелената маркировка с. Кожари - в. Виденица - с. Чала;
3. От с. Буйново се движи по черни пътища в посока на в. Виденица, като го подсича от юг; към върха има само глухо отклонение;
4. 1 км. преди да влезе по черен път от юг в с. Змеица, маркировката се отклонява наляво по пътека през млада борова гора, пресича р. Бели Дунав, преваля билото южно от в. Кадарчовица и с общо направление северозапад се спуска по преобладаващо черни пътища към долината на Сърнена река; движи се покрай реката, пресича я по брод и пак се движи покрай реката известно разстояние; след това пътят с маркировката се отклонява надясно и нагоре от Сърнена река, минава покрай гробището на с. Късак и излиза на асфалтовия път за селото северно от него при някаква автобаза или нещо подобно; след това по асфалта влиза в селото и при един магазин-кафе се отклонява надясно от асфалта по черен път.
5. След с. Късак първоначално се движи по черен път в посока северозапад, после на запад общо взето успоредно на път 197, като влиза в гр. Доспат покрай гробищата в югоизточния му край.

Благодаря на хората, които ме придружаваха! Без тях записът на трасетата на множество важни маркирани и немаркирани маршрути нямаше да бъде факт!

Снимките от ходенето: https://goo.gl/photos/GtsjYzAqauTQ9Vks8
Пон Дек 19, 2016 12:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov