ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
в.Вихрен по Джамджиев ръб.
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
в.Вихрен по Джамджиев ръб.
Автор Съобщение
dimoddd1969



Регистриран на: 15 Юни 2012
Мнения: 1

Мнение в.Вихрен по Джамджиев ръб. Отговорете с цитат
След скалата с втората плоча,която може да се подсече само от ляво по посока върха/от сраната на плочата/,или да се катериш по нея,и в самият и край да слезеш пак от ляво,следва втора скала по-висока.Може ли тя да се подсече,и от коя страна.Трябва ли да се катериш по нея.Как става слизането в тоз случай.Има ли до върха други по-опасни места.
Сря Юли 11, 2012 3:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение И аз да питам Отговорете с цитат
Планирам една разходка около Вихрен с децата. Реалистично ли е да излазим по скалите на Джамджиевия ръб? За колко високи скали става дума? Някоя снимка на най-критичните пасажи няма ли?
Сря Юли 11, 2012 6:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dobber



Регистриран на: 04 Дек 2009
Мнения: 244

Мнение Re: И аз да питам Отговорете с цитат
dimoddd1969 над втората плоча по спомен от преди 2-3 години - няма катерене или е само 1-2 малки прагчета. Всъщност, катеренето е над първата плоча...

Сотиров пробвай ги първо по Тарзановата пътека, Кончето, Трионите - лятно. Мини през Джамджиевия с някои които вече го е правил и чак тогава заведи децата. Има няколко прагчета с катерене и големи височини. По спомен прагчетата са 3-6 метра. Може и да бъркам.
Сря Юли 11, 2012 10:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Катерене и катерене... Отговорете с цитат
Добер, благодаря за отговора! 3-6 метра не са проблем - ще придържам децата с ръце, ако се наложи. Въпросът е да няма някакви по-дълбоки пропасти отстрани. Тогава става лошо. Веднъж ме качваха на Иглата. Нищо работа - няколко метра по лесна скала. Ама като погледнах пропастта отдясно - отказах се! Страх си ме е от отвесите и тва е! Гледам да ми стигат двата крака и много рядко включвам ръцете. Cool Като наближи време, ако родителите се придържат към предварителното съгласие за "детската екскурзия" в Пирин, тогава ще помоля за по-подробна информация относно Кончето, къмпинги и прочие.
Чет Юли 12, 2012 12:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
NikTod



Регистриран на: 26 Юни 2012
Мнения: 297

Мнение Re: Катерене и катерене... Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Добер, благодаря за отговора! 3-6 метра не са проблем - ще придържам децата с ръце, ако се наложи. Въпросът е да няма някакви по-дълбоки пропасти отстрани. Тогава става лошо. Веднъж ме качваха на Иглата. Нищо работа - няколко метра по лесна скала. Ама като погледнах пропастта отдясно - отказах се! Страх си ме е от отвесите и тва е! Гледам да ми стигат двата крака и много рядко включвам ръцете. Cool Като наближи време, ако родителите се придържат към предварителното съгласие за "детската екскурзия" в Пирин, тогава ще помоля за по-подробна информация относно Кончето, къмпинги и прочие.


И от мен съвет, послушай dobber. Първо мини по ръба с опитен човек и осигуровка, ако имаш страх от височини. С децата не минавай, за да не съжаляваш горчиво после.
Чет Юли 12, 2012 10:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Г-н Сотиров, във форума има много по-запознати с тайните на Пирин, но да изкажа и моето мнение.
Миналото лято като гледах Джамджиевите скали от Големия казан, не ми се вижда никак разумно с малки деца като вашите,
точно оттам към връх Вихрен!
В нета има клипчета на изкачвания и се вижда, че проблемни места с отвеси има! Направо си е Джамджиев ръб.
То и пътеката, по която слизахме от Вихрен /от страната на Кутело/ е доста отвесна не само за деца, а в мъгла,
със сигурност и опасна.
Та ако трябва непременно да е връх Вихрен с децата, по-добре е класиката: хижата – върха - хижата.
Денивелацията е голяма, но няма изненади.

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Чет Юли 12, 2012 10:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobber



Регистриран на: 04 Дек 2009
Мнения: 244

Мнение Re: Катерене и катерене... Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Като наближи време, ако родителите се придържат към предварителното съгласие за "детската екскурзия" в Пирин


Аз си мислех че става дума за твоите деца, които планинарстват с теб от няколко години и са врели и кипели в планината. За моята щерка се "шегувам", че на 14 години трябва да може да ме осигурява зимно време по Джамджиев ръб и да организира спасителна акция след лавина, след което и разрешавам да стане тинейджърка и да прави каквото си поиска Smile)) - но това си е моето дете.

Чужди деца никога не бих закарал там, освен ако аз не съм изкарал специален курс за планински водач, курс за планинска безопасност, курс за инструктор в скалното катерене, децата не са над 15 години, не съм с пълен алпийски инвентар и поне 1 такъв водач на всеки 2-3 деца. Родителите и самите децата трябва да знаят къде ще ходят, каква безопасност ще е осигурена и че това не е прост детски лагер а екстремно преживяване.
Чет Юли 12, 2012 10:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gollum



Регистриран на: 23 Фев 2011
Мнения: 273
Местожителство: Видин

Мнение Отговорете с цитат
Спомням си,че в един момент ръба стана толкова тесен ,че се провесих от дясната му страна,като пръстите ми държаха ръба ,а с краката правех противонатиск. И това при положение че под мен бяха "Казаните"-няколкостотин метра празно.

Не бих си завел децата там,макар,че сина ми е минал и Тарзановата и Кончето.
Чет Юли 12, 2012 10:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dobber



Регистриран на: 04 Дек 2009
Мнения: 244

Мнение Отговорете с цитат
Gollum написа:
Спомням си,че в един момент ръба стана толкова тесен ,че се провесих от дясната му страна,като пръстите ми държаха ръба ,а с краката правех противонатиск. И това при положение че под мен бяха "Казаните"-няколкостотин метра празно.

Не бих си завел децата там,макар,че сина ми е минал и Тарзановата и Кончето.


В онзи ден от преди 2-3 години когато последно минах по Джамджиев ръб, минах и през Кончето. Помня че направих следното сравнение - Джамджиев ръб е труден/страшен колкото Кончето, но като му се добавят няколко скални прага за изкачване и вместо да се ходи по хоризонтал се ходи по вертикал.
Чет Юли 12, 2012 10:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мавруд



Регистриран на: 21 Окт 2010
Мнения: 180

Мнение Отговорете с цитат
Дайте малко снимки от въпросните екстремни места по ръба...

_________________
ЕП "Български железници"
http://www.bgrail.eu/news
Чет Юли 12, 2012 11:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Според мен проблемните места на Джамджиев ръб са лесно заобиколими. Като стигнете първите отвеси, не ги катерите, а по пътеката от х.Вихрен за Казана влизате в Казана/големия / и от там след около 50-100м се оглеждате наляво за характерни полегнали участъци, по тях излизате право на ръба, точно над всички трудности, непосредствено под Голямата Жандарма. Това преминаване прави Джавджиев ръб елементарен туристически вариант, както всички останали пътища за върха. Лично съм го правил многократно, а зимата на връщане от траверса или стената, включително и нощем или в буря е за предпочитане пред лазенето и рапелирането по онези гадни жандарми.
Пон Юли 16, 2012 11:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Къде е истината? Отговорете с цитат
Всичко хубаво, ама първата снимка на "Джамджиев ръб" в Гугъла е те тази:



Е, по такова не лазя, та ако ще да ме убият! Twisted Evil

А това не е ли ръбът, сниман отдолу? Бил съм там преди осем години и всичко съм забравил.



Помня, че ни водеше Дойчин Василев, доста голяма група. Тръгнахме от хижа "Вихрен" рано сутринта. Аз, понеже съм бавен, отцепих с победен марш в началото, за да не ме чакат накрая. Заедно с още 4-5 човека. И по пътеката, по пътеката... Казана, заслона, отвесните улеи - всичко по маркировката. Само дето след нас никой се не виждаше. Разбрахме каква е работата чак на върха, и то след цял час чакане, когато основната група се подаде откъм Джамджиевия ръб. А той Дойчин ги прекарал оттам! Ето снимка на ръба от върха:



Не изглежда чак толкова ужасно! Вярно, Дойчин ги беше качвал с осигуровка, но пък в групата имаше бая пълни хора, които едва ли и на Витоша бяха ходили. Нашата също не беше лесна - по отвесите над Казана имаше вече лед (октомври месец!), имахме си и една девойка, която се разплака и искаше при мама, та я държахме за ръка - повече за кураж, разбира се, отколкото като реална помощ. Скоро след това прочетох, че някакъв мъж е имал злата участ да падне точно оттам в пропастта. Пирин си е Пирин, искам да кажа, и човек трябва да държи сметка, с какво се захванал. Има невъзможни - за нормалния турист - места, но има и "само" трудни. Нека някои от тези, които познават всеки камък в района, да ми разяснят снимките.

И още един въпрос. От Вихрен заснех, струва ми се, Кончето. То ли е?



Ако е то, каква е тогава таз пътека, която подсича отдолу? Помня, че добре се виждаха колци с опънато въже.
Пон Юли 16, 2012 12:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dobber



Регистриран на: 04 Дек 2009
Мнения: 244

Мнение Отговорете с цитат
Без да съм специалист, Сотиров, щом имало подсичаща пътека, сигурно ще може да минете лесно през нея. Сигурен съм че всеки по-опитен турист ще може да мине безопасно по Джамджиев ръб и затова те съветвам да отидеш преди това и сам да провериш пътя, а не да разчиташ на снимки и клипчета от интернет. Все пак - деца ще водиш.

Първата снимка която ти пусна е в снежни условия - лятно време даже се вижда нещо като пътечка в най-лесните места - но не те са интересни.
Втората снимка - това ако не бъркам е югоизточната стена? - ръба е най-десният ръб граничещ с небето.. Тези скали се виждат от ръба.
Третата снимка - Да това е ръба погледнат от върха. Доста въздушно е.
Четвърта снимка - Кончето има подсичаща пътека под ръба. Аз лично не съм минавал по нея.

Ето една моя галерия в която първите 10 снимки са от ръба. Моите спомени са че първите метри след паметната плоча са най-трудни от цялото изкачване. Това са втора и трета снимка. Имаше и един момент след втората паметна плоча, но след като си преминал няколко стотин метра катерене, вече ти е лесно, а и върха се вижда.
https://picasaweb.google.com/114440760847565485742/1011072010


През цялото време е много въздушно с огромна пропаст в дясно. Все пак - целият казан е под теб (400м). Просто си е задължително да не те е страх от високо.

От ляво на дясно - горната част на ръба.


Приятно приключение и не късайте еделвайсите Smile
Пон Юли 16, 2012 1:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров, именно таз шибания от първата снимка ти обясних как се подсича с обхода през Казана. Най-добре ще е да се поразходите дотам и на място да "откриете" безопасния път. В постваните снимки точно това което трябва да се гледа го няма, така че няма смисъл от излишни дискусии. Приеми факта, че има обход и толкова, ако искаш да се правиш на герой, продължавай да дириш всякакви снимки, но това не ще ти помогне особено, ако наистина искаш да минеш по ръба без опасност да се пречукаш.

не знам как да го активирам като линк, затова стои така.
ето на тая снимка се вижда треволяка, заобикалят се скалите в сянката и се излиза на ръба, и толкова, нищо сложно няма...
[img]http://photo-forum.net/bg/index.php?APP_ACTION=GALLERY_IMAGE&IMAGE_ID=1630078[/img]
Пон Юли 16, 2012 4:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Благодарности Отговорете с цитат
Благодаря за поясненията. Ще преценявам на място. В края на краищата има и Божи път към Вихрен - по серпентините няма страшно. Не знаех, че има пътека под Кончето. Мислех, че е само оная по ръба. Не само еделвайси, но и никакви цветя децата на късат. Знаят, че всяко цвете си краси мястото.

Сега да събера малко необходима информация.
1) Има ли място за палатки край хижа "Вихрен"? Или къмпинг има само на "Бъндерица"?
2) Там, където е разрешено за палатки, има ли удобна чешма?
Пон Юли 16, 2012 8:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov