ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
в.Вихрен по Джамджиев ръб.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
в.Вихрен по Джамджиев ръб.
Автор Съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Ха сега, де! Отговорете с цитат
dobber написа:
Четвърта снимка - Кончето има подсичаща пътека под ръба.

Вероятно пътеката на моята снимка не е под Кончето, а под нещо друго? Щото има и Премка, и Кутело - бетер Кончето.

Вие кажете за къмпинга.
Пон Юли 16, 2012 9:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
NikTod



Регистриран на: 26 Юни 2012
Мнения: 297

Мнение Отговорете с цитат
Нещо не те разбирам vladofff. Какъв е смисъла да подсичаш трека по ръба. Нали човек точно заради него би качил Вихрен от там, заради адреналина, и т.н.
А върха нищо че си минал по част от Джамджиевия ръб си остава същия.
Джамджиевия ръб се минава по трасето което му е отредено от автора. Които може го минава, на които не му стиска има други традиционни варианти. Но ако държиш да качиш Вихрен по Джамджиевия ръб, то поне опитай, но мини по него, не около него.
Преповтарям си съвета: Ако ще има в групата хора които имат страх от височини, задължително с осигуровка и планинска застраховка Smile
Пон Юли 16, 2012 9:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Подсичаща пътека на Кончето има. Всъщност по нея върви официалната пътека - маркирана с червена боя - в рамките на парка. Тази пътека започва около 100-на метра след въжето при Бански суходол и излиза малко над Премката между Кутело и Вихрен.

Сотиров, мястото за палатки е долу на къмпинга до р. Бъндерица. Комбинацията с близката кръчма е уникална на Балканите, препоръчвам ти мястото Very Happy Иначе малко над хижа Вихрен има удобни ливади за палатки, това е т.нар местност Горелата бачия. Там обаче постоянно има движение на хора и няма да ти е спокойно.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Юли 16, 2012 9:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Не те обърквам бе човек Very Happy
Това по въжето си е пътека, ползвана зимата. Принципно дори минава през територия на Националния парк, забранена за преминаване. Да не казвам, че самия заслон Баюви дупки (Кончето), се намира също в такава зона и поне законово нямаме право да ходим там Very Happy Cool

Иначе подсичащи пътеки на Кончето и после на Кутело има реално три. Ще ти ги опиша - приемайки, че Кутело има 4 добре изразени коти.
- Едната почва от въжето на Кончето, слиза надолу, подсича Странето (ската на Кутело), прехвърля 2 ребра - гънки - дето слизат от Кутело, и излиза на Премката (тая с червена боя).
- Втората пътека почва долу-горе оттам дето е знака стеснение, подсича първата гънка и първата кота, и при втората гънка, под втората кота - се слива с червената подсичаща пътека 1.
- Третата пътека почва малко след 2-рата кота на Кутело и излиза на Премката, там дето излиза и червената пътека.
- Четвърта пътека (не е подсичаща), започва от третата кота на Кутело и слиза директно на Премката. Обикновено нея ползват хората дето се качват от Премката за Кутело.

Ако държиш, ще ти нарисувам и скица.
Както виждаш, совите не са това, което са Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Юли 16, 2012 10:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Ето я скицата. Ако кликнеш на снимката, ще видиш същото кадро, голямо, без цветните линии.
С червено е официалната подсичаща пътека. Със синьо са двете малко познати пътечки дето описах по-горе. Зелената е тази, която ползват за качване от Премката за Кутело. Маркирал съм също с червени точки четирите добре изразени коти на Кутело:



_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Юли 16, 2012 10:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
С червено е официалната подсичаща пътека.

Хм, тази червената ми се струва, че си я дал прекалено далеч да стига. Аз разбира се нямам изявена памет, но ми се струва според мътните ми спомени, че подсичащата пътека по-долу излиза на ръба и все пак има известен участък по него.
Пон Юли 16, 2012 10:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Еми има, писал съм го това горе - червената се отклонява надолу 100 м след началото на въжето.
Възможно е на снимката да не съм нарисувал точното място за отклонение - не се вижда, ама е там някъде Very Happy

Иначе Z - на пръв поглед си минал част от ръба "Кончето" и си се отклонил по подсичащата. Там има няколко стари пилона и парчета ръждиво старо въже.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Юли 16, 2012 10:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Плурализъм Отговорете с цитат
Голям избор от пътеки, брей! Оно на место че си покаже. Само че, Дидо, мисля, че малко пресоляваш. Минаването по маркирани пътеки не е забранено в националните паркове, а само извън пътеките. Тая поляна, която споменаваш, има ли вода? Да не ме погнат рейнджърите? Щото не съм нито с джип, нито с АТВ, а само с деца, та знам ли... Shocked
Пон Юли 16, 2012 11:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Не преувеличавам - виж зона 1б кои територии обхваща. На снимката маркирана е само пътеката в червено, останалите нямат марка с боя -включително и тази по самиия ръб.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Юли 16, 2012 11:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
NikTod написа:
Нещо не те разбирам vladofff. Какъв е смисъла да подсичаш трека по ръба. Нали човек точно заради него би качил Вихрен от там, заради адреналина, и т.н.
А върха нищо че си минал по част от Джамджиевия ръб си остава същия.
Джамджиевия ръб се минава по трасето което му е отредено от автора. Които може го минава, на които не му стиска има други традиционни варианти. Но ако държиш да качиш Вихрен по Джамджиевия ръб, то поне опитай, но мини по него, не около него.
Преповтарям си съвета: Ако ще има в групата хора които имат страх от височини, задължително с осигуровка и планинска застраховка Smile

Веднага ще ти отговоря: преди десетина години се прибираме от стената твърде късно, на Голямата жандарма ни хваща мрак , мъглата е с видимост около 5 метра, вали сняг и всички са на границата на силите си, средата на ноември е и има около 50 см нов сняг. Според теб трябва ли да "ходим по трека" за да се наслаждаваме на "трасето"?. Благодарение на това, че друга зима вече бях слизал в Казана от там, успяхме навреме и без проблеми да се приберем. Тук случая на човека бе че иска да заведе децата на нещо интересно, но да не рискува с най-критичните участъци. Все пак жандармите не са целия ръб и заради едни отвесни ронляци не си струва да се пропуска целия маршрут.
Вто Юли 17, 2012 9:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
NikTod



Регистриран на: 26 Юни 2012
Мнения: 297

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
NikTod написа:
Нещо не те разбирам vladofff. Какъв е смисъла да подсичаш трека по ръба. Нали човек точно заради него би качил Вихрен от там, заради адреналина, и т.н.
А върха нищо че си минал по част от Джамджиевия ръб си остава същия.
Джамджиевия ръб се минава по трасето което му е отредено от автора. Които може го минава, на които не му стиска има други традиционни варианти. Но ако държиш да качиш Вихрен по Джамджиевия ръб, то поне опитай, но мини по него, не около него.
Преповтарям си съвета: Ако ще има в групата хора които имат страх от височини, задължително с осигуровка и планинска застраховка Smile

Веднага ще ти отговоря: преди десетина години се прибираме от стената твърде късно, на Голямата жандарма ни хваща мрак , мъглата е с видимост около 5 метра, вали сняг и всички са на границата на силите си, средата на ноември е и има около 50 см нов сняг. Според теб трябва ли да "ходим по трека" за да се наслаждаваме на "трасето"?. Благодарение на това, че друга зима вече бях слизал в Казана от там, успяхме навреме и без проблеми да се приберем. Тук случая на човека бе че иска да заведе децата на нещо интересно, но да не рискува с най-критичните участъци. Все пак жандармите не са целия ръб и заради едни отвесни ронляци не си струва да се пропуска целия маршрут.


При теб обстоятелствата са налагали да вземеш това удачно и според мен решение. От 10-ти август съм на баира и на слизане ще мина по описания маршрут.
Но по отношение на Сотиров поддържам становището си, че първо той самия трябва да е наясно, дали ще може да мине сам трека и чак след това да се нагърбва с отговорноста за водене на деца. Аз не бих превел детето си без осигуровка по маршрут които крие рискове. Това е моето скромно мнение което не натрапвам на никои. Аз самия не се колебая да рискувам според възможностите си, но ако имам спътници винаги се съобразявам приоритетно с тях.
Вто Юли 17, 2012 12:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Приемам съветите! Отговорете с цитат
Приемам съветите и утре отивам на оглед (в казармата му викахме регокнисцировка). Прави са били древните - по-добре веднъж да видиш, отколкото хиляда пъти да прочетеш. Каквото видя, ще го прочетете. Very Happy
Сря Юли 18, 2012 9:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ilio



Регистриран на: 01 Апр 2010
Мнения: 52

Мнение Отговорете с цитат
А дали има добри хора с гпс които са запаметили трак?
Чух че трудно се лови началото ако не знаеш къде е.

_________________
В планината лоша ракия, грозна жена и неприятно време - няма!
Skype:iliyan.markov
Пон Юли 23, 2012 12:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
ilio написа:
А дали има добри хора с гпс които са запаметили трак?
Чух че трудно се лови началото ако не знаеш къде е.

Маркираната пътека от х.Вихрен за х.Яворов през казаните го прехвърля-ръба-достатъчно е да я изоставиш и да продължиш по него нагоре...
Пон Юли 23, 2012 1:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
В албума по-долу /цъкни линка/ виждам как едни госпожици с усмивка са изкачили Джамджиевия ръб. Повече информация за трудните участъци намирам в снимки 24-30 и 35-37.

https://picasaweb.google.com/114682396894956417029/21811#
Пон Юли 23, 2012 5:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 2 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov