ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Каква храна носите на преход?
Иди на страница 1, 2, 3 ... 14, 15, 16  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Каква храна носите на преход?
Автор Съобщение
GeorgiP11



Регистриран на: 08 Юли 2012
Мнения: 66

Мнение Каква храна носите на преход? Отговорете с цитат
Каква храна си носите като ходите на планина, където не разчитате да ядете в хижа и няма кой да ви готви или да си купувате нещо готово. Става дума за 3-4 дни. Аз имам в предвид доста неща които мога да взема (като консерви, ядки, вафли и т.н.) но бих искал да чуя и мнението на пишещите тука, като по-опитни планинари.
Пон Юли 16, 2012 12:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
loudidd



Регистриран на: 14 Юли 2011
Мнения: 329

Мнение Отговорете с цитат
Чак опитен планинар не съм, но съм посъбрал мнения от форума и ето резултата :

"сол; пакетчета чай, кафе; захар; витамини, други енерджайзери; сухари или царевичен хляб; бекон; мед; лимон и мед във водата вместо енерджайзери; шоколади; ядки (непечени); сухо месо (не много солено), пастърма; обезсолено сирене; плодове за първия ден; сушени плодове; крема сирене; кашкавал; течен шоколад; протеинови шоколадчета; марети; сандвичи"

Иначе се убеждавам след всеки поход, че храната трябва да ти е по вкуса, за да ти даде и сили, да ядеш нещо насила......сякаш ти пречи Smile
Пон Юли 16, 2012 12:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
както каза loudidd трябва и да ти харесва това което ядеш-понякога мисълта за хапването ти дава повече сили да вървиш отколкото самото ядене...
Така че-вкусните неща които обичаш(естествено разумно оптимизирани)не трябва да ти липсват-аз поне предпочитам кило-две повече на гърба,отколкото дискомфорт на софрата...ама всеки си решава кое е за предпочитане за него!
Мисля че ще след 2-3 ходетета с различни кг в торбата сам ще вземеш правилното(за теб)решение...
Пон Юли 16, 2012 8:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yassen



Регистриран на: 03 Дек 2006
Мнения: 42
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Привет!


Ако човек отива някъде за една нощ, може да носи и боза. Храната за един ден не тежи. Какво става обаче, ако тръгнем нанякъде за повече дни без да спим по хижи?

Мхм, става вкусно Very Happy

Абсурд е да носим палатка, чувал, дрехи и т.н. + суха храна за 4-5 дни. Тоест не е абсурд, ако искаме да се превърнем в мулета и да открием що е запичане Oops Но, ако не искаме туй знание и катъровата трансформация, е време да помислим за топли манджи.

Готвенето на лагерен огън/примус има две огромни преимущества:

1. Вкусна топла котлова храна;
2. Теглото на храната намалява в пъти.

Първото мисля ясно. Второто - 150 гр ориз, щипка сол, стрък копър и малко гъби (може сушени) нахранват 5 човека. Цялата манджа тежи колкото една консерва. Идеята, мисля, е ясна вече Smile

Ето някои предложения за манджи:

Леща - увира бързо, 0.4 кг едва се изяждат от 5 изгладнели туриста. Лично аз обичам да я готвя с малко ситно нарязани пресни чушки, морков, маслини, и дори 1 картоф. Подправям с магданоз.

Ориз с гъби. Копър трябва тук. Гъбите понякога варя и нарязвам вкъщи. Готвя това първата вечер.

Кус-кус с риба тон и кашкавал. Трябва лимон и препоръчвам листа целина. Тежка и скъпа манджа, но винаги носи комплименти.
Всякакви макарони, мидички и прочие тестени неща подлежат на сготвяне на лагерен огън/примус. Само спагетите са проблем. Вярианти за сготвяне безброй.

Овесени ядки със сирене и чубрица. Не бих нарекъл това вкусно, но е леко и засищащо. Готвя го при дълъг преход в името на разнообразието.

Качамак. Това е гадост според мен, но се готви лесно и засища. Ако на някой му е вкусно, няма да сбърка да го вземе.

Готово картофено пюре на прах. Тези се продават навсякъде и са учудващо удачни. Чудесна гарнитура.

Всичко това готвя с масло, което нося в пластмасова кутия за бебешка манджа. Лъжицата ми е голяма и дървена Very Happy


Наздраве!
Пон Юли 16, 2012 11:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Използвам "намалението" да питам хората, които редовно носят сухар, вместо хляб, колко сухар, колко хляб заменя?
Аз все си нося хляб, та не съм на ясно. Става дума за нормален ръчен хляб, а не за някакъв тип "въздух под налягане" или пък другата крайност - ония "без брашно", които не се дъвчат направо. Confused

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Юли 16, 2012 3:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Yassen



Регистриран на: 03 Дек 2006
Мнения: 42
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Използвам "намалението" да питам хората, които редовно носят сухар, вместо хляб, колко сухар, колко хляб заменя?
Аз все си нося хляб, та не съм на ясно. Става дума за нормален ръчен хляб, а не за някакъв тип "въздух под налягане" или пък другата крайност - ония "без брашно", които не се дъвчат направо. Confused


Отговорът, ако питаш мен, което не правиш, е нула. Сухарът не е хляб Very Happy

Сериозно: Търси някакъв тежък небял хляб. Тези хранят повече, заемат по-малко място и са по-трайни. И да, повечето не са вкусни, но по-добре от сухар.

За повече дни от Сф взимаме хляб "Слънце Луна" (http://www.sunmoon.bg/index.php?page=bread_sunmoon). Горещо препоръчвам, защото е удивително вкусен, траен и засищащ.


Поздрави!
Пон Юли 16, 2012 3:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Потвърждавам мнението на Yassen за хляба на Слънце-Луна, че е дълготраен и питателен.
Те го правят със закваска и няма дори мая, камо ли набухватели и подобрители. За мен лично най-вкусен е този с добавени орехи вътре. Very Happy
Само не знам каде извън София правят такъв хляб.

Искам да споделя и още нещо за хляба. Хляб приготвен в домашна фурна, сега станаха доста популярни, при добра рецепта, се получава нещо уникално. Държи над 1 седмица почти без да мръдне като качество.
Пон Юли 16, 2012 3:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
баир–будала



Регистриран на: 16 Ное 2011
Мнения: 86

Мнение Отговорете с цитат
Ккъф хляб ве хора ,ми мухлясва и тежи .Сухари основен източник на въглехидрати-храна за мускулите ( и шоколад-течен качествен ,не менте).И ядки .Суха супа + крутони идеална вечеря ,нали си носите газово котлонче да си сварите кафе/чай.........Е, и твърдото де...Alcohol .... Very Happy.За 3-4 дена стават и консерви и фафлички (задължително-жив въглехидрат).И бонбони (може бучки захар) ,така знам от Old планинари.

_________________
to be continued...
Пон Юли 16, 2012 4:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Аз подкрепям идеята, че храната трябва да храни не само тялото но и душата, за да се чувства човек добре.
За това всеки да си носи това което ще му достави по голям кеф, 200-300гр. не са нищо пред това да мога да си хапна хлебец с масло.
Аз лично нося от онези малки тежки хлебчета които намазани с масло и мед (на малки дозички като по заведенията) си е супер хранително и вкусно. Laughing

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Пон Юли 16, 2012 5:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
Тц, тц, тц...като гледа човек к'во сте написали, почва да се чуди с какво си пиете ракията вечер в хижата. Rolling Eyes
Пон Юли 16, 2012 6:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ferdi_mruvkata



Регистриран на: 27 Авг 2009
Мнения: 640

Мнение Отговорете с цитат
баир–будала написа:
....(задължително-жив въглехидрат).....


я разясни какво е това ?

Цитат:
...с какво си пиете ракията вечер в хижата...


с чиста планинска водица Smile

_________________
Not All Who Wander Are Lost
Пон Юли 16, 2012 8:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Жоро май за мръвки говори ... Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Юли 16, 2012 8:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
bst



Регистриран на: 24 Авг 2010
Мнения: 53
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Преди време един човек, който ходи яко и то през зимата ми каза, че си носи кашкавал. От тогава и за минах на тази храна и честно казано кашкавала доста засища. Аз си взимам вакумни опаковки по 200 гр. и така на едно ядене изяждам по една опаковка. Иначе освен това си бъркам тахан с мед и по едно торбичка с орехи. Това е за бързо усвояване преди някое яко катерене.

_________________
skype: stm.desk
Пон Юли 16, 2012 9:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Медът е уникална храна, като свойства и качество, според мен мед трябва да има във всяка раница.
Wink

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Пон Юли 16, 2012 9:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
joropc написа:
Тц, тц, тц...като гледа човек к'во сте написали, почва да се чуди с какво си пиете ракията вечер в хижата. Rolling Eyes

Най-интересния въпрос!!! Мога с всичко, но никога с вода.

Yassen написа:
Привет!...Готвенето на лагерен огън/примус има две огромни преимущества...

Не нося примуси, котлони и т.н. защото предпочитам да стоя гладен вместо да готвя. Ям всичко, което става за ядене.

bst написа:
Преди време един човек, който ходи яко и то през зимата ми каза, че си носи кашкавал. От тогава и за минах на тази храна и честно казано кашкавала доста засища. Аз си взимам вакумни опаковки по 200 гр. ...

Нося и сух Горно Оряховски суджук, Но никога без вакумиран кашкавал.

loudidd написа:
... сухари или царевичен хляб;...

Хляб не нося, ако има по хижите, 1-2 филийки си купувам. Като няма, мога да изкарам без хляб, докато намеря (от 1 до 30дни).

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пон Юли 16, 2012 10:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3 ... 14, 15, 16  Следваща
Страница 1 от 16

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov