ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Каква храна носите на преход?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 13, 14, 15, 16  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Каква храна носите на преход?
Автор Съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
horseman написа:
А горе-долу какво си носиш като храна за тридневен преход?

Макар въпросът да не се отнася до мен, ще отговоря - черен хляб от пекарната на LIDL (половин, т. е. 400 гр., ми е предостатъчен за три дни; ние винаги ходим по двама, така че вземаме един хляб за три дни или по един хляб на човек за седмица), изключително вкусен и сух "Петрохан" от малък производител с магазинче на пазара "Димитър Петков" (по една пръчица на човек на ден, т. е, по около 100-120 грама месо на ден), идентично количество твърд кашкавал, една-две краставици (общо за трите дни), към 200 грама бадеми, дребни сладкишчета и по едно пакетче на ден нескафе 3 в 1 за кафе рано сутрин, разтворено в студена вода в 1/2 литрова бутилка от минерална вода, 100 мл твърд алкохол за трите дни. При всички положения гледам храната ми за 3-4 дневен преход никога да не надхвърля 2 кг с тенденция, разбира се, за намаляването на теглото й с течение на времето. При по-големи преходи съставът и количеството е на практика идентично, като към носената храна се посяга само тогава, когато няма възможност за хранене в хижите по пътя.

ПП Темата се отплесна и май е за преместване по преценка на модераторите в по-подходящ раздел.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Вто Май 05, 2015 10:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Сухоежбината ми за тридневен преход е:

около половин хляб до 2/3 - правя си сметка да допълвам количеството от хижите покрай, които минавам
- парче месо - нещо каквото ми хареса. ~ 200 / 300 gr
- кашкавал или сирене - има едно сирене бешамел мисля че се нарича, много е сухо и трайно и леко и вкусно Smile ~ 200 gr
- маслини 200 гр, без костилката е за предпочитане Smile
- понякога нося два три моркова, които са почистени и готови за консумация
- един лимон - режа големи парчета от него и го слагам в шишето с водата.
- вместо вафли и други такива десерти нося "ядрено гориво" Smile - тахан + малко мед + сухо мляко + евентуално натрошени орехи. - не съм го теглил, но вероятно ще тежи около 200 / 300 гр. Нося го в пластмасово бурканче.
- две шепи ядки + една шепа сушени плодове (кайсия, смокиня или др.) - 100 / 200 гр.
- понякога взимам сланинка - може би тежи към 200 гр.
- да не забравя ракийката - 100 / 200 мгр.

Гледам да похапвам и на хижите, а това което е изброено по горе го ползвам по време на път и когато лагерувам.

Сега като го чета това и ми се струва тежко и примерно ако ще ходим повече използвам хижите да си купувам повече храна напр. няколко кюфтета и хляб и ето я вечерята на някое хубаво място. Като цяло гледам да ми е леко. Хубаво е като полегнеш на поляната да си похапнеш глезотийки, но на мен повече ми харесва ходенето през деня отколкото мързелуването вечерта. Smile
Вто Май 05, 2015 10:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
negat1ve



Регистриран на: 24 Авг 2011
Мнения: 45

Мнение Отговорете с цитат
Някакъв отзив за лиофилизираните храни? Не бих помъкнал нещо подобно за едно качване на Черни връх, но ако прехода е по-продължителен... Ценово обаче са малко неизгодни.
Вто Май 05, 2015 1:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Пробвах веднъж. Няма да повторя. Заблуда за масите на нечовешки цени. По-евтино ще ми бъде да наема шерп-готвач, който да влачи вместо мен тънки мезета и да бърка кавърми вечер.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Вто Май 05, 2015 1:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Ми те не са направени за масите, а в случай че потеглиш някъде на много високо и много студено, дето и шерпите-готвачи не щат да дойдат с тебе Laughing

Аз понякога си ги ям и вкъщи, като ме примързи да готвя. Oops

_________________
www.summitsweb.com
Вто Май 05, 2015 7:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Да, с това съм съгласен, ама да тръгнеш из нашите балкани с подобни "ваджии френски" ми се струва най-малкото екстравагантно. Отделно че "двойната порция" за 11 лева бе опухана от лично от мен, без да деля с никого, и след това бях готов за една мешана скара с три-четири гарнитури.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Вто Май 05, 2015 8:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Някой пробвал ли е режимите на проф.Бари Сиърс за по-дълго, например Ком-Емине или др. подобно? Вече 6 месеца ги прилагам върху себе си макар и не в най-сектантската им форма и подчертано има ефект. Поради липса на възможност и свободно време, не мога да ги тествам на нещо по-дълго над 10 дена, но при първа възможност ще пробвам и обявя резултати. Полезното при тях е, че носите само толкова, колкото ви е необходимо наистина за нуждите на тялото и по тази причина може да носите неподозирано малко количество храна, а същевременно да не усещате глад, което ви прави доста по - мобилни и независещи от опорни пунктове, багажът съответно е по-лек, но от друга страна това не е за сметка на изтощаване на организма. Като цяло идеята е проста - има дневна минимална доза протеин/за възстановяване на загубите му в мускулите/ и такава от въглехидрат - за нуждите на мозъка. Останалото, сиреч освобождаването на енергия за самото движение - трябва да става за сметка на мастното горене, предвид, че мазнината е два пъти по-калорична от протеина и въглехидрата. По този начин постигате и допълнителен полезен ефект, изразен в стопяването на излишната телесна мазнина по бутове, шкембета и т.н.
Чет Май 07, 2015 9:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Някой пробвал ли е режимите на проф.Бари Сиърс за по-дълго, например Ком-Емине или др. подобно?

Аз по време на El Camino съм пробвал режима на Rincewind - яж каквото и колкото можеш повече при всяка възможност и ходи. Резултат - 43 дни, 1000 км, загуба на 15% телесно тегло (няма да споменавам точното числово изражение, щото съм срамежлив Laughing).

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Чет Май 07, 2015 9:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Това и аз съм го пробвал половин ком емине на три филии хляб дневно - сутрин обед и вечер,/защото това намирахме и поради "добра организация" по осигуряването/. И имах вида на Николай Петков, когато се върна от Нанга Парбат. Идеята е после като свърши, да не изпитваш влечението на тиранозавъра рекс към членовете на пасящото пред него стадо.
Чет Май 07, 2015 2:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
HHristov



Регистриран на: 05 Дек 2013
Мнения: 88
Местожителство: Шумен

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Някой пробвал ли е режимите на проф.Бари Сиърс за по-дълго, например Ком-Емине или др. подобно? ...


Аз от две години съм доста стриктно в Зоната и режима оказа огромно влияние върху начина ми на живот (тегло, здравословно състояние, физическа активност, вътрешна енергия и мн. др.). Не виждам разлика дали ще се храниш ежедневно в Зоната или на преход. Просто преизчислявам количеството според повишеното физическо натоварване. За преходи използвам само сухи продукти като дневното меню е около 600 гр. Най дългият преход, който съм правил е 6 дни, като за това време не съм чувствал глад и не съм имал промяна в теглото. Дъщеря ми, когато идва с мен, принудително я вкарвам в режима (защото аз приготвям храната Very Happy ) и твърди, че се чувства и храни по-добре отколкото в ежедневието. Това лято, живот и здраве, ще го приложим и по Камино, пък да видим.
Чет Май 07, 2015 4:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мунчо



Регистриран на: 24 Юли 2014
Мнения: 29
Местожителство: Столицата на хумора... хъ-хъ...

Мнение Отговорете с цитат
Аз задължително си нося една кутия обикновен локум - по принцип не го ям иначе, но след някое здраво нанагорнище е страхотно да изсмучеш едно-две парченца и да ги прекараш с хладна водица. Освен това винаги си купувам саздърма - поне едно търкало. Вярно, че я правят от т. нар. "условно годно месо", обаче я обожавам. Много е удобна във вакуумираната опаковка -не се мокри, цапа и поврежда, а самия амбалаж после не заема място и не тежи, за да си го прибере човек и го изхвърли където трябва в цивилизацията. После някое петалце суджучец за вечерта, печено месце в една херметическа кутия(макар и студено, не е никак зле) - предпочитам прошарени свински гърди, варени яйца, сирене и лютеница, понякога рибена консерва "Ропотамо", половин черно хлебче. Много обичам сланна и ако успея да се сдобия с хубава таква, задължително си пригласям едно парченце. Всъщност с кеф мога да се наям само с хляб и сланинка. Освен това се отразява отлично на високото ми кръвно. Laughing Както и задължително половинка ракия(по време на прехода си нося една малка джобна манерка с ром или коняк). Не, че я изпивам всичката, обаче никога не връщам нещо, защото винаги се намират асистенти. Very Happy
Най-дългите ми екскурзии(да не използвам по-помпозни и претенциозни определения) са били с две преспивания и никога не ми е било проблем носенето.

_________________
"Това се казва дърво, мама му стара - посадиш си го пред замъка и после 1500 години ти пази сянка..." Дънкан Маклауд относно Байкушевата мура
Съб Май 16, 2015 10:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Някои неща ,утвърдили се през годините : Определящо за избора на храна е дали се спи в хижа или не... аз съм избрал второто. Ценни са ми консерви риба тон, но не в олио / което е вегетабле олио, разбирай соева мазнина, много трудно смилаема / а в собствен сос. Има и една тънка разлика - когато са в олио или зехтин, то съдържанието на рибата е по-малко с около 15 % , пише го на етикетите. Освен това , в консерви се използува най-евтиният зехтин, този от костилки. От други консерви с разни доматени сосове ми е ставало гадно и явно използуват някаква много евтина мазнина в тях, щото ми излиза вкуса и на устата и ми седи така по 3-4 часа, а никак не съм претенциозен на ядене. В момента най-добрите консерви риба тон са в Лидл, 195 грама филе срещу 160 на Трата или Рио Маре / при тия последните един път попаднах на едни консерви наполовина празни и повече не вземам , а и с нищо не са по-добри от Лидлските освен цената Х2 /. Освен това 160 гр. ми е малко, 195 ми идва таман. Общо взето, карам само на риба тон през цялото време, по една на обяд но първия ден, малко домати или сирене, но не много , всяка солена храна много зле се отразява при дълго натоварване.
Нося си мед в бутилки от мин.вода 500 мл, по този начин не се носят буркани?!, сядаш натискаш ги и и си пиеш,мед със сурови бадеми да си рупаш идва екстра. Меда може и да е разбъркан с гръцки сусамов тахан /българския не е от сусам, менте е /. Така 2 бутилки мед и 500гр бадеми, това за закуска след тръгване, около 11 часа, и ако пригладнея, за подсилка или междинни ядения по пътя... Не ям много, да не ми стане тежко.
Вечер, ако съм намерил някои 1-2-3 манатарки или печурки, си правя /дялкам / от сурови клекови пръчки шишчета, става да ги изядеш с пръчките. Ако габите са повече, първо ги прекарвам през шишче на огин и после в суха супа, колкото повече толкова по-добре.... Лошото е че тия сухи супи много сол в тях, ако не намеря габи да ги разредя не ги правя, че после се изприщва езика чак от солта.
Аз така разбирам планината https://goo.gl/photos/VtZFXP5CLK9bAF7A6 , да си направя едно малко огинче , вечер до някой поток или езеро.... Така ми е най-близо общуването в планината , на 1000 % , някак нещо по - различно, по- българско от стерилните изкачвания и одения , нощуване в мухлясали вонящи на цигари хижи с хъркащи и крякащи "туристи" . Те това е "моя" си начин, малко атавистичен, малко дивашки, малко някак от варварските времена...... Не мисля, че ощетявам природата, след като нашите предци са си ляли кръвта за тая земя, ние да караме само на котлончета като някакви кастрирани западняци.... разбира се , събирам сухи съчки поне на 2 км преди набелязаното място за спане, и използувам само някое старо място с огин. Самия огин гледам да не е голям. Е какви клади палят рибарите и животновъдите..... моето е сламка в купа сено. За компенсация свалям от планината толкова пластмаси, колкото мога.
Обаче така сред пълната тишина на високата планина вечер, с огинчето най-добре се усещам в планината .....е така 3-4 пати в годината , не на всяко спане в планината, навсяко второ да кажем си палвам огинче,е това ми стига. Много убаво е да се сложат в огиня и хвойнови изсъхнали корени ако намеря по пата, става страшен аромат от тях, а да си набереш наоколо машерка е супер. Ако няма габи, правя си една попара от 3-4 шепи мащерка като мащерката не я изваждам от чая, ям си я , с мед и лебче "Дакос " става супер. Много пъти връщам така сухите супи обратно заради тая попарка. Те това ми е голям кеф, тия работи - гъбите , попарата, са си наши български неща, които никога няма да ги разбере някой метросексуален облизан турист.
Хляба каквото и да разправят си е много ценна храна. Взимам си изсушени критски ечемичени хлебчета "дакос" https://goo.gl/photos/mHk2GcGcqEA7s7Da7, страшно вкусни за разлика от сухарите, които са като картон, особено финландските. Хлебчетата имат и предимството да са фабрично фолирани всяко поотделно, което освен чисти ги пази и от влага, дъжд и гризачи.Около 4.90 лв са 8 хлебчета / 4 са срязани на 2 и опаковани поотделно и накрая общо в здрава опаковка със затваряне /. Една половинка дакос на обяд и една половинка вечер, един пакет стига за 4 дни . Сутрин пия само студено нескафе с мед , навик ми е да не закусвам.
И един практичен съвет - много хубави клечки за уши и нос стават от клеково клонче, избира се прясно с дължина 5 см и му се одялква само от края 1 см да излезе бялото . Нося си само памук и смолата от одялкания край идеално го залепва. По принцип не обичам да нося пластмаси и ги избягвам по възможност, даже и малки, в планината. След това туй клечле може да се хвърли под некой камик, щото си е биологичен матриял .
Съб Юли 04, 2015 8:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
nabludatel50, доста интересно четиво! Very Happy Всеки си разбира нещата по различен начин, но не мога да не отбележа някои неща:

1. Консервите, особено рибните са доволно вредна храна по принцип, да не говорим, че ламарината тежи. Онези пък, които не са монолитно парче риба а малки парченца ги правят от изрезките при разфасоване на риба тон(виж в интернет), така че зехтина/олиото ти е най-малкия проблем.
2. Този "мед" който пиеш, просто не е мед или най-малко е частично(примерно 30%). Ако са коректни го пишат на опаковката. Повече не коментирам.
3. Да палиш огънче край езерце(почти сигурно в национален парк) е .... нали?
4. Сухите супи са "гарнирани" с натриев глутамат, доволно вреден и ненужен в който и да е продукт! Хубаво че си ги връщаш, хич и не ги взимай.
5. Нескафе и продуктите на Нестле изобщо не коментирам( и не консумирам, кауза).

Та такива ми ти и немити работи. Wink

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Съб Юли 04, 2015 10:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Разбирам те Мислещ , но идеални решения няма, и няма как да минем без компромиси:
1.По-добро решение от консервите риба тон не съм намерил, освен това взимам само фрезовано филе първо качество, знам за изрезките, от които се прави риба тон на парченца.
2. Меда само го сипвам в бутилки от 500 гр, иначе си го купувам от пазара Иван Вазов, има един производител от Белоградчик, Агри се казва, на по-добър мед не съм попадал.
3.Сухите супи и аз гледам да ги избягвам. Три ми седят от две години заради "попарата"
4.Огинчето......виж в Плановете за управление на резерватите .......значи хиляди овчари могат законно да се секат с кубици клек за отопление, да пасат , да варят/ на огньове става, отиди и виж до мандрата до Чаирските езера или на Пилинска Бистрица мандрите , всички така правят кашкавал и сирене/ всичкото хижи си секат с резачки, аз не мога от сухи съчки 4-5 огинчета в годината да си направя.....е тая държава повече тяхна ли е отколкото моя? Отиди и на Валявишките езера да видиш какво значи сеч на клек и огньове в огромни размери от близките на Парковата охрана.
5. Без кафе сутрин не мога, в цивилизацията даже не пия навън дома щото навън е лошо усещам го по стомаха си , имам си еспресо машина в къщи и съм си свикнал определена марка кафе, две еспресо сутрин...Обаче в планината нема как.
Аз не претендирам да водя някакъв много чист начин на хранене, просто споделих какво ми пасва.


Последната промяна е направена от аngel на Съб Юли 04, 2015 2:15 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Съб Юли 04, 2015 11:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Разбрах, че това е твой избор. Аз го писах за другите, които четат, не за теб. Вярвам, че ако един се е замислил, пак е от полза.
На средния българин му куцат някои видове култура и вярвам, че трябва да бъде провокиран. В крайна сметка всичко се научава, ако има желание, но и кой да ти вкара "мухата" в главата. Та така.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Съб Юли 04, 2015 1:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 13, 14, 15, 16  Следваща
Страница 14 от 16

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov