ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Аптечка
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Аптечка
Автор Съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Кажете сега за екстракта от прополис. Wink

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Сеп 04, 2014 5:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Alina



Регистриран на: 15 Юли 2016
Мнения: 218

Мнение Отговорете с цитат
Домашно направен мехлем от мас и невен, и по желание с други билки.

Няма човек, който да не го е ползвал, правен от баба или даден от близки. Универсално средство за всякакви болежки - изгаряния, възпаления, навехвания, пришки, разширени вени, съсипана от вятъра кожа и устни...

Вчера взех един буркан чиста мас и я сложих в една по-голяма йенагласова купа на водна баня. Когато се разтопи добавих 1 пакет невен, опаковка от аптеката, по няколко стръка риган, кантарион, равнец и котешка стъпка - брани от мен. По принцип го дават да се запържат билките леко с маста, но когато е възможно избягвам пърженето, така че ги оставих да се джуркат на водната баня за известно време, не съм го засичала точно колко дълго. От време на време бърках с дървена лъжица. Маста си променя цвета и тогава се маха от огъня. Сложих един копринен чорах в един буркан, който предварително бях измила с топла вода, за да не се спука от разликата в температурата, и изсипах цялата смес в него. След като се прецеди, което стана много бързо, хванах чорапа и го изстисках хубаво. Стана си доста количество, което разпределих в няколко малки бурканчета от лютеница Олинеза, че са удобни, с широки гърла и винт. Едно от тях смятам да си нося винаги с мен в планината. Този мехлем трябва да стои в хладилника.

Чесън - за мен е едно от най-универсалните лекарства. Чесън при:

- болки в гърлото, гнойни налепи по сливиците - моментално лапвам една скилидка и започвам да си я подмятам между зъбите, отляво - отдясно, като леко я притискам със зъби за да се пропука, но лекичко, за да не се раздели и да падне вътре в устата, че ще гори и боли много, и дишам дълбоко, както и гълтам сока - люти си, а на бузите и пари мъничко, но няма друго такова лекарство, което да убива микроби, вируси, бактерии в зародиш.

- всякакви настинки, белодробни възпаления, вируси... - чесън. Години наред разни доктори ме тъпкаха с N-на брой антибиотици и имунната ми система допреди няколко години беше общо взето несъществуваща. Преди 2-3 години си седнах на Д-то и четох много за алтернативни варианти - чесъна е най-добрият от тях, също масло от риган, масло от маслинови листа, разни екзотично звучащи гъби като Чага, масло от семките на розовия грейпфрут, гроздови семки, джинджифил, на който съм голям фен, екстракт от прополис... има и още, но тези са най-разпространени.

- високо кръвно казват, че се повлиява добре от чесъна също. Не го знам от личен опит.
- запек - Никола Хлебаров на времето казваше, че чесъна трепе голяма част от глистите в червата, от където според него идвал запека.

И тъй като мириса е ужасен, нося си ментово етерично масло, от което си капвам във водата за убиване или поне намаляване на мириса. Казват, че ако ядеш лимони или дъвчеш магданоз след това, миризмата изчезвала.

Магнезиево олио - ползвам го всеки ден под мишниците, за неутрализиране на миризмите при изпотяване. Човек пак се изпотява, но мириса е сведен до минимум. Като ходя в планината, веднага след като стана си напръсквам целите крака с магнезиево олио. То ако е чисто щипе къде малко, къде повече, затова може да се намажете първо с малко вода и после да напръскате - малките спрейчета ги има в повечето аптеки и аз лично моя си го нося и по време на ходенето, дори когато съм с еднодевна раничка, след като съм хвърлила голямата в хижата. С тази процедура не хващам обичайната жестока мускулна треска, когато не съм във форма, болките в краката си ги имам, но са леки и не се схващат, нямам крампи. Веднъж забравих да се напръскам и прасеца ми се схвана много кофти след едно яко качване. Казват, че е добре да се намажат добре всички стави и връзки също. За това не знам, личните ми наблюдения са върху мускулите и изпотяването. Мой приятел с проблем с коляното преди няколко седмици след ходене по доктори и пиене на 1 шепа хапове нямаше никакъв резултат, нещо с връзките май беше проблема, казах му да си вземе магнезий и ми каза, че това е единственото, което го е облекчило.

Комбинирани таблетки - Калций, Магнезий, Цинк, калий, селен... - общо взето трябва да се погрижим за електролитния баланс на организма. С потта изхвърляме много минерали и трябва да ги набавим по някакъв начин. За мен набавянето на калия е проблем. Дневната норма била около 2000, но някои автори говорят за 3700-4000 мг. Аз досега май не съм я достигала. Бананите са тежки, а те са един от натуралните начини, по които да си го набавим. За съжаление, таблетките са пълни с една камара химии, та не знам кое е по-добре - да не вземаме нищо, или да се жертваме и за кратко вземем таблетки. Ако има някъде по хижите домашно кисело мляко, би било супер за набавяне на натурален калций, той обаче без магнезий и калий не се усвоява правилно от организма. Също, отдавна съм изхвърлила бялата сол и съм я заменила с розовата хималайска сол и сива келтска сол, които имат известни малки количества от много различни минерали.

Екстракт от прополис - домашно приготвен - 1 шише от 100 мл чист медицински спирт от аптеката. В него разтварям 1 пръчка клей, купен от пазара. Клеят се настъргва, за да се разтвори по-бързо. Колкото пъти мина покрай шишенцето го раздрусвам и понякога го обръщам наопаки. Ползвала съм го за всичко - рани, гъбички между пръстите на краката (с едно накапване ги изтрепа гадините и от много време такива нямам), гаргари, за стимулиране на имунната система, при зъбобол...

Масло от риган - голям фен съм му, а също на копривата, глухарчето и невена, и много други билки. Най-голямата ми любов е копривата, но сурова или на чай. От маслото от риган сутрин си капвам няколко капки в чаша с вода, профилактично. Дават го като един от най-добрите антибактериални и антивирусни средства, заедно с чесъна. Люти, не е приятно на вкус, но потрай бабо за здраве.


Последната промяна е направена от Alina на Пон Юли 02, 2018 10:01 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Юли 20, 2016 3:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Smile С изброените средства и мечките ще бягат от теб!

Цитат:
...1 пръчка клей, купен от пазара.


Тия се изучиха и от години продават прополис с недопустимо голям процент восък! Полза няма. Преди повече от 7-8 години купувах пръчка, режех я на парчета от по сантиметър-самтиметър и половина, едно такова парченце завивам в дъвка и дъвча. За гърлото е това. След максимум 7-8 минути дъвката се разкапваше - ставаше на каша! През последните години съм купувал от различни места и нито е толкова лют на вкус, нито разкапва дъвката, ако ще и да ми се схване мандибулата. Извода се налага от само себе си. Същото важи и за меда. Вече не вярвам и на "ама той сам си го произвежда", щото той има за себе си, но винаги има и "за балъци", каквото и да ти разправя.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Юли 21, 2016 3:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Alina



Регистриран на: 15 Юли 2016
Мнения: 218

Мнение Отговорете с цитат
За меда е вярно. Бивше пчеларско чедо съм и знам всичките им хватки. Жалко', че и клея са развалили.
Чет Юли 21, 2016 6:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
neillmakoli



Регистриран на: 29 Юли 2015
Мнения: 223
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
И как познавате, че меда е фалшив или истински?
Чет Юли 21, 2016 7:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
neillmakoli написа:
И как познавате, че меда е фалшив или истински?

Много точен въпрос, ако има отговор на това Alina. Smile Меда остана единственото сладко нещо за ядене на някои хора.
1.Миризмата ? Като отвориш буркана, да те лъхне.
2. При втвърден мед, отгоре остава втвърдена пяна с малко примесени кафяви парченца
3. Производител? Взимам от семейната фирма Агри, продават на пазара И.Вазов и Кр.село.
Чет Юли 21, 2016 8:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Медът е кът Отговорете с цитат
Слаба година! Дядо ми е пчелар, помагам му по малко. Тая година едва за нас извадихме. Няма за продан като едно време. Ех, много дъждове, кофти култури за цвят тази година по нашия край и така.

Аз сладко не обичам, ама на КЕ си бях сипал в 3 шишенца течен по половин литър. Дава силици! Инак вощуна като дъвка се джвака на самото вадене.

По темата: Истинския мед се взахаросва/втвърдява.

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Чет Юли 21, 2016 11:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Alina



Регистриран на: 15 Юли 2016
Мнения: 218

Мнение Отговорете с цитат
Колегите са прави. Само да допълня.

Вкуса - мирис и вкус за мен са най-силни индикатори за чистотата на меда. Планинският е толкова силен че се задавям от него. Не можеш да го ядеш с голяма лъжица. По мъничко, чаена лъжичка или 2 става и пак силно дразни гърлото. А аромата е упойващ. Акацията и полският не са толкова силни. Лавандулата и букета, ако има повече риган и или магарешки бодил, са върховни
Всичкият мед се захаросва, шербетният също. Никога, ама никога не купувайте течен през зимата. Това е прекарана през водна баня отрова.

Не прекалявайте с какъвто и да е мед. Баща ми си отгледа чудесен диабет и аз се стреснах и сега го ям рядко и по малко.

Пиша от телефона. По-нататък можем да си направим една дискусия за него.


Последната промяна е направена от Alina на Пон Юли 02, 2018 10:06 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Пет Юли 22, 2016 3:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
neillmakoli написа:
И как познавате, че меда е фалшив или истински?


В лаборатория. Така твърдят спецовете. Другото са приказки за пазара, общо взето. И аз имам записани в къщи над 10 теста, обаче ония са виртуози в подправятето. Да речем, че някои груби добавки ще се хванат, като тебешир, нишесте, повечко вода, повече захар и т.н. Обаче ония се изучиха и са крачка напред. Модифицираното нишесте теста с йодова тинктура не го хваща. Глюкозата не знам как се доказва в домашни условия. Манипулациите на ниво "кошер" пък са масови, според мен. Имам предвид зареждане на захарен сироп и после вадене на същия, запечатан от пчелите, смесване с някакъв процент мед( за да му мирише на мед на nabludatel50) и така. Други известни манипулации - претопяване на стар "мед", добавяне на карамел(даже на "карамел"), топване на парче пита вътре(това за най-големите шарани) и т.н.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Юли 22, 2016 1:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
stardriver23



Регистриран на: 19 Фев 2014
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
Тъкмо завърших аптечката ми за 2017та Smile


Чет Фев 02, 2017 1:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dea simeonova



Регистриран на: 30 Сеп 2015
Мнения: 44

Мнение Отговорете с цитат
Тези 475гр. да не са с три големи ракии в комплекта.Всичко изброено е едва около 200 гр. и не обхваща и 1/10 от нужното в една аптечка.
Чет Фев 02, 2017 2:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Днес е Петльовден, тъй че в последната графа се подразбира че е една кутия, и грамажът става точен Jumpy
Чет Фев 02, 2017 10:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stardriver23



Регистриран на: 19 Фев 2014
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
dea simeonova написа:
Тези 475гр. да не са с три големи ракии в комплекта.Всичко изброено е едва около 200 гр. и не обхваща и 1/10 от нужното в една аптечка.

Би ли споделила какво съм пропуснал?



Наистина е малко тежка, но това се дължи на бутилката Риванол, която тежи 120гр. и самата чантичка ~ 80-100гр.. Всички лекарства съм сложил в метална кутийка от дамски превръзки, за да не се трошат хапчетата, тъй като самата аптечка е с меки страни.

П.С.
Нещо, което научих сглобявайки аптечката с моя приятелка фармацевт е, че повечето течни препарати са изключително нетрайни. За пример Риванола след отваряне на бутилката има срок на годност максимум месец, кислородната вода - до седмица и т.н. Това ме накара да взема цяла неотворена бутилка Риванол, а не да пресипвам малко количество, както бях замислил първоначално.


В близко бъдеще обмислям да се обуча за поставяне на инжекции и да разширя аптечката с няколко спринцовки и препарати срещу алергии.
Чет Фев 02, 2017 12:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
stardriver23 написа:

В близко бъдеще обмислям да се обуча за поставяне на инжекции и да разширя аптечката с няколко спринцовки и препарати срещу алергии.

Не че ти се меся, но не е зле в по-далечно бъдеще да се замислиш и за ескортираща въздушна полева болница с реанимация, хладилници за противозмийски серум и защо не и кислородна апаратура + една барокамера, че знаеш ли какво може и да се случи по планините при рязко изкачване на повече от 1000 - 1500 метра наведнъж... Very Happy
Ако не е тайна, или не страдаш от някакво страшно заболяване, защо ти е изобщо да мъкнеш всичко това?
Например и през ум няма да ми мине някога да мъкна риванол. Зимата - обикновено рядко се налага употребата му/пък и подлежи на замръзване/, а пък лятото си има природен цяр - намачкани листа от равнец, наложени върху раната вършат същата работа като това жълто вещество.
Чет Фев 02, 2017 1:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stardriver23



Регистриран на: 19 Фев 2014
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Не че ти се меся, но не е зле в по-далечно бъдеще да се замислиш и за ескортираща въздушна полева болница с реанимация, хладилници за противозмийски серум и защо не и кислородна апаратура + една барокамера, че знаеш ли какво може и да се случи по планините при рязко изкачване на повече от 1000 - 1500 метра наведнъж... Very Happy
Ако не е тайна, или не страдаш от някакво страшно заболяване, защо ти е изобщо да мъкнеш всичко това?
Например и през ум няма да ми мине някога да мъкна риванол. Зимата - обикновено рядко се налага употребата му/пък и подлежи на замръзване/, а пък лятото си има природен цяр - намачкани листа от равнец, наложени върху раната вършат същата работа като това жълто вещество.

Зимата почти не правя преходи по-дълги от уикенд, но ще имам предвид това, което каза за замръзването на риванола. Относно употребата му, аз лично предпочитам да знам какво имам, а не когато стане белята да търся въпросната билка.

Често водя напълно неподготвени хора в планината и на базата на опита, който имам с тях и моя личен, изградих гореописаната аптечка.
Споделих какво съм сложил, за да разбера дали съм пропуснал нещо, но не смятам, че има излишно.
Чет Фев 02, 2017 1:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Страница 9 от 10

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov