ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Аптечка
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Аптечка
Автор Съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Противозмийски серум Отговорете с цитат
Някой наясно ли е с тези "противоотрови" или "серуми", не знам кое е по-правилно?
Знам, че такива неща се съхраняват на студено и не става да си ги размъкваш с теб по баирите, вярно ли е това или вече има по-модерни продукти?
Сещам се в казармата, че на офицерския състав се полагаше една инжекция против фосген-дифосген, ако не бъркам, но може да е било и против други газове и вещества, която да си инжектираш веднага в мускула при нужда.

Балканджия, ти нали си лекар? Я кажи фармацията и медицината докъде го е докарала и можем ли да си носим с нас, нещо, което да държи поне до 7 дена?
Нед Юли 22, 2012 9:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
NikTod



Регистриран на: 26 Юни 2012
Мнения: 297

Мнение Отговорете с цитат
Урбазон е билката. Освен антиалергена полезно ще е да се наливаш с много течности, за предпочитане топъл не много сладък чай. Отделителната система на човека тогава по-успешно се справя, и няма опасност да ти се скапят бъбреците. Просто филтрираш кръвта и изхвърляш токсините по-бързо и успешно.
Но все пак това е докато доидат да те вземат....
Преди 7-8 години на път към х.Марица в Рила от Малка Мусала по сипея се разминах на 10см. от зъбките на усоиница. Беше около 18ч. и бях сам. След уселен ход чак след 2ч. срещнах жива душа. Ако ме беше клъвнала .......... Не носех аптечка, телекома беше още МобиКом. С две думи шанса да се увековеча в планината с монумет беше голям Smile От тогава се старая да съм винаги подготвен, макар че природата винаги има последна думата.
Нед Юли 22, 2012 11:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Отговорете с цитат
mircho написа:
slavei написа:
Носете повече бинтове. И по-широки (поне 10 см). Бинтовете са универсални - стават за марля, тампони, превръзки, за почистване и тн... Без бинт нищо не можете да превържете, да спрете кръвотечение и тн.
Колко повече бинтове и как да не можеш да спреш кръвотечение нали раницата ти е с връзки колан носиш примерно. Има си неща които се ползват по предназначение.



Very Happy
Пон Юли 23, 2012 12:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Re: Противозмийски серум Отговорете с цитат
Emil написа:
Някой наясно ли е с тези "противоотрови" или "серуми", не знам кое е по-правилно?
Знам, че такива неща се съхраняват на студено и не става да си ги размъкваш с теб по баирите, вярно ли е това или вече има по-модерни продукти?
Сещам се в казармата, че на офицерския състав се полагаше една инжекция против фосген-дифосген, ако не бъркам, но може да е било и против други газове и вещества, която да си инжектираш веднага в мускула при нужда.

Балканджия, ти нали си лекар? Я кажи фармацията и медицината докъде го е докарала и можем ли да си носим с нас, нещо, което да държи поне до 7 дена?


Забрави за тия серуми. И в болница да отидеш ухапан и да им се молиш няма да ти сложат серум. Ще те сложат на системи, малко антибиотик ...
На практика вероятността здрав човек да умре от ухапване на усойница е много малка. Най-много да се потъркаляш в тревата от болки, замайване, отпадналост.
Пон Юли 23, 2012 12:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Ще ти боднат инжекция против тетанус и нещо против алергични реакции. Серум май праскат само в критични и особени случаи.
И аз знам че трябва да се наливаш с течности. Казват че фира едва ли ще даде здрав човек, но може да добие трайни здравословни проблеми, особено ако си прави стегната превръзка над ухапването. При усойница и пепелянка по-добре без превръзка. Абе да не се случва, но гаранции няма.

Аз се чудя след премеждията с кърлежи през последните 2 години дали да не се сдобия с това:

http://www.tickfree.eu/

Някой пробвал ли го е лично?

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Юли 23, 2012 10:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
sergey_v



Регистриран на: 20 Яну 2012
Мнения: 136
Местожителство: София

Мнение Урбазон в раницата Отговорете с цитат
Планинари,
Обезатеелно си носете Урбазон в раницата. 125 мл. вкарва се със спринцовка. И на мен ми звучеше странно, но вчера щях да пукна в Етрополския балкан, нападнат от рояк пчели (пиша от реанимацията на Благоевградската болница).
Горният съвет не е само за алергични - аз не съм, но въпреки това бях на косъм !!! Ужассс...
Преди употреба прочетете листовката и се консултирайте.

Утре сутринта имам консултация с алерголог, след което ще драсна допълнителни знания.
Нед Авг 12, 2012 9:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Да няма грешка в дозировката? Аз нося, но нормалните ампули са по 37,5 мг. Някъде бях чел, че максимално на веднаж са 80 мг.
Има и детски по 17,5 мг.
Освен това лекар ми е казвал, че може да се ползват и други антихистаминови препарати на таблетки - примерно 2 хапчета клемастин наведнаж или тавежил, което е същото. Разликата била в незначително по-бавното действие от инжекциите.
Нед Авг 12, 2012 9:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Доколкото съм чел и чул и урбазон не може всеки и всякак да си бие. Просвети ни ако си лекар.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Авг 13, 2012 5:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Ето една статия по тази позабравена тема.
http://www.dnevnik.bg/na_put/2013/05/22/2065573_na_put_umirai_trudno_v_planinata/

пс - и някои от коментарите под статията са интересни.
Пет Май 24, 2013 5:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ilko iliev



Регистриран на: 10 Юни 2012
Мнения: 12
Местожителство: Varna

Мнение Отговорете с цитат
По принцип повечко чета и не пиша, защото нямам толкова опит, че да давам акъл, но виж тук мога да ви "светна".
Метилпреднизолона или така познатия ни урбазон е глюкокортикостероид, който има доста ефекти, но противовъзпалителният е най-силно издразен и настъпва бързо. При възпаление и още по-специално острото възпаление, каквото е при алергиите, бронхиалната астма, астматичния пристъп. Урбазона може да се прилага както венозно, така и мускулно. Дозата при тежка алергична реакция е 125мг, и ако се наложи най-малко след 2-6ч пак! Може да се ползва и при травма на главата, тъй като се развива оток, което е много много лошо, но дано не ви се налага да го ползвате в такъв случай. Епинефрина (адреналина) е дургото средство при анафликатичен шок от ухапване от насекомо или астматичен пристъп. Ако е слаба алергичната реакция има си хапченца ... антихистамини, кортикостероиди...
Мускулните инжекции се правят в голям мускул (горния външен квадрант на бузката на "задника"), крака, рамото... като целта е да не засегнем нерв, а след като забием иглата дърпаме буталото на спринцовката за да видим дали не сме оцелили кръвоносен съд. Ако е така просто я изваждаме малко и вкарваме отново, но настрани и инжектираме! Най-опасно е когато правим маслен разтвор, тъй като се получава мастна емболия. Ако има въздух в спринцовката се получава газова такава. Ако правим воден разтвор не е толкова фатално, но по принцип целта на мускулната инжекция е по-бавното постъпване на лекарството в кръвообращението.
Венозната инжекция си искам умения и то сериозни, особено когато другарчето ни е зле и му "потънат" вените надълбоко от стреса, болката и т.н. Дано не ви се налага, но ако се наложи ... на ампулата си пише I.V.(венозно) или I.M. (мускулно) или и двете ...взимата иглата и под 45 градуса бодем веничката, сваляме градуса, ако сме вътре и бутаме още от иглата навътре. После внимателно излизаме, като ВИНАГИ ЧИСТИМ СЪС СПИРТ ПРЕДИ ДА УБОДЕМ!!!! и после притискаме да не кръвне за няколко минути!
Според мен, доста по-чести са охлузванията, порязванията, изкълчвания, счупвания ... и т.н. За това един съвет от мен носете си нещо за спиране на кръвотечението, защото само с компресия не става винаги... има гъбки или мрежички (сержицел, сургиспон), които се стапят в раната и отделят кръвосъсирващи фактори. Дезинфекцията е много много важна за една рана и последващата превръзка, която ще я пази повторно замърсяване, така че носете си нещо за почистване (браунол) и бинтове и лепенки за превръзка. За шина - вие си казахте - пръчки!
Другото много често е настинката и обезводняването от диария или повръщане, така че носете нещо за температура (працетамол, упсарин, аналгин), витаминчета, за обезводняването ( електролити и глюкоза т.е. мед, захар...а електролитите не са просто сол, както беше споменал някой във форума.... електролитите които ни трябват са калий, магнезий, хлор, карбонати), за повръщането примерно деган и за диарията имодиум или ентерол (ентерола не е химикал, което е по-добре, но при тежък случай няма ефект) и лично според мен няма смисъл от антибиотик, защото я е подходящ, я не ... а ти докато се излекуваш вече ще си у вас.
И не на последно място - ставни, мускулни болки от удър, падане, стъпване на криво - нестероидни противовъзпалителни ( ибупрофен, диклак, кетопрофен и т.н.) на хапченца или на мазило. Обикновените лепенки също е хубаво да имаме, защото пришки и други малки и на пръв поглед смешни неща могат да ни побъркат!
Слънцезащитен крем - задължително ..ииии зимно време нещо мазно (като вазелин) за устните и лицето да не се цепят Very Happy
Съб Май 25, 2013 2:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ilko iliev



Регистриран на: 10 Юни 2012
Мнения: 12
Местожителство: Varna

Мнение Отговорете с цитат
О! При изгаряне - дефламол и превръзка и после като станат мехури се пукат, защото са предпоставка за инфекция в последствие. След пукането на мехура кожата може да се остави за естествена защита, но по-добре да се обели и раната да се поддържа мазна!Изгарянето няма значение дали е от слънчеви лъчи или от огън - дефламол Smile
И забравих да ви споделя ..сигурно много хора го знаят, но да кажа... Rescue ranger - Спасатель!! Страшен балсам, изцяло на растителна основа, мирише кофти, но пък има обезболяващ, регенераторен и антисептичен ефект за рани от всякакво естество! Рани, изгаряния, възпаления на кожата... Има универсален, за деца, специално за изгаряния...няколко са. Аз лично съм ползвал универсалния за слънчево, термично изгаряне и порезна рана! "Много дава" както казваме във Варна!
Very Happy
Съб Май 25, 2013 3:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ilko iliev



Регистриран на: 10 Юни 2012
Мнения: 12
Местожителство: Varna

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
ilko iliev написа:

И забравих да ви споделя ..сигурно много хора го знаят, но да кажа... Rescue ranger - Спасатель!! Страшен балсам, изцяло на растителна основа, мирише кофти, но пък има обезболяващ, регенераторен и антисептичен ефект за рани от всякакво естество! Рани, изгаряния, възпаления на кожата... Има универсален, за деца, специално за изгаряния...няколко са. Аз лично съм ползвал универсалния за слънчево, термично изгаряне и порезна рана! "Много дава" както казваме във Варна!
Very Happy

Чудя се какво да взимам и аз.
Нещо по-силно ще ми трябва за след месец.
Досега носех един прах за рани.
Отдавна го нося но едва на последното ходене се одрах на бодлива тел и го ползвах.
За болки в коленете и кръста (да чукна на дърво отдавна нямам) си нося алгезал.
На сто процента минава от него.
За слънчеви изгаряния, охлузвания, одрасквания и кожни раздразнения ползвам от години Пантогел. Също много ефективен.


Rescue ranger - Спасатель
Защо името му е на два езика?
Малка тубичка ли е че да не ми тежи?
В билковите аптеки или в нормалните?


Не знам защо е с 2 имена... Мисля че е така защото е полски. Тубичката е 30гр и сериозно го препоръчвам на всички, защото е много универсално нещо и наистина помага! Можете да си го вземете от която и да е аптека. http://apteka.framar.bg/30010036/%D1%81%D0%BF%D0%B0%D1%81%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%8C-%D1%84%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%B5-%D0%B1%D0%B0%D0%BB%D1%81%D0%B0%D0%BC

Исках да ви кажа и за серумите. Според мен нито пепелянката, нито усойницата е достатъчна да ви убие, освен ако не направите някакво по-рядко усложнение или по-принцип нямате заболяване. И на двете змии отровата им съдържа невро- и хематотоксини, които не са хубави неща по-принцип, но се живее. Аспидата малко ме притеснява (мен лично), но аз никога и не съм виждал... А колкото до противоотровата - тя представлява имуноглобулин. Това са антитела (белтъци), които се свързват с молекулите на отровата и я обезвреждат. Много трудни са за съхранение и са чуствителни на температура т.е. трябва ви джоб, чанта ... с постоянна температура като в хладилник. И на всичкото отгоре са супер скъпи ( не говорим за 20-50 -100 -200лв)... Едно лечение на човек ухапан от отровна змия е хилядарки и не знам дали здравната каса го покрива (не мисля).
Нед Май 26, 2013 4:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
trix



Регистриран на: 09 Апр 2010
Мнения: 156

Мнение Отговорете с цитат
Скоро на хижа Петрохан момчето каза че имало каменарки и други, някой бил умрял от ухапване. Те нямат противоотрова.
Каза да нося дълги панталони следващия път. Било му обяснено от възрастния хижар на долната хижа да не се прави на мъж и той не се правеше. Е, има моменти в които човек не се плаши или стряска от змии, те също си минават необезпокоявани.

_________________
Враг няма, спокойно. Всичко е вече зомбирано.
Пон Май 27, 2013 1:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ilko iliev



Регистриран на: 10 Юни 2012
Мнения: 12
Местожителство: Varna

Мнение Отговорете с цитат
trix,
изобщо не казвам да се подценява едно ухапване! Да не говорим, че след като се преживее остават трайни здравословни последствия. Но миналото лято беше адски топло за дълъг панталон. На Ботев август месец бяха някакви температури от порядъка на 18-20 ако не се лъжа... та така де, като е много топло и съм с къси панталони нося гети Smile
Пон Май 27, 2013 7:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
trix



Регистриран на: 09 Апр 2010
Мнения: 156

Мнение Отговорете с цитат
Аз също бях махнал долните крачоли и въобще не помислях за змии, но и се движех по пътя с колелото. Интересно, че като тръгнах от хижата забравих веднага и нагазих в тревата да търся една пътека, не я намерих и се върнах на пътя.

Балсама - хубав, но не е за мен. Аз съм си правил бъркочи разни - например невен в зехтин, но етеричното масло си е най-доброто. Бих си сготвил нещо с тоз ракитник, лайката, черен оман и невен. Ако тръгна да събирам съставки може да сложа и куп добавки за кости, минерали и т.н. Но нещо нямам случки и не ми се занимава..., все съм си мислел, че спаситель означава да пасеш Laughing

_________________
Враг няма, спокойно. Всичко е вече зомбирано.
Пон Май 27, 2013 10:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Страница 2 от 10

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov