ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Аптечка
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Аптечка
Автор Съобщение
Tony__



Регистриран на: 24 Авг 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
Надявам се да има интерес и да коментираме темата....за момента няма изгледи Smile
Нед Авг 24, 2014 10:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Според мен като си отсееш важните неща от плявата, от темата става ясно на къде да се ориентираш. Знаеш си слабите места и се съобразяваш с тях. Въпреки, че аптечката ми тежи 1,5 кг. примерно аз не съм алергичен към жилещи насекоми и не нося инжекции разни. Нямам сметка и да ги нося, много съм страхлив и не бих си забил сам игла. Smile Даже се чудя тези сексапилни мед. сестри от къде вадят тази злоба, че да ти пернат инжекцията. Shocked А уж едни нежни, миловидни... Rolling Eyes

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Нед Авг 24, 2014 10:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tony__



Регистриран на: 24 Авг 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
Не е само до това какво би се наложило на теб, а и какво би помогнало на друг в някаква ситуация. И все пак 1,5 кг е доста, интересно какво толкова има Smile
Нед Авг 24, 2014 11:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Ще ти кажа, но не се ръководи по мен. Моята аптечка е правена точно за мен от фармацевт - планинар.
Като аптечка ползвам стар несесер на Ташев. (около 2000-та модел) В него има:
- Четка и паста за зъби (пастата е малка 62 гр.)
- Глезенка и наколенка (обмислям да ги направя по две, така ги ползвам като се налижи. Но е специфично за мен.) Изглеждат безобидни, но си е кур капан, за това гледам, ако мога да мина без тях. Не съм слагал от 97-ма.
- 6 метра паракорд
- комплект игли и конци, два размера безопасни игли и обущарски конец 10 бр./50 см.
- репелент против всякакви инсекти Бочко 150мл.
- охлаждащ гел (китайски, мисля, че е по ефикасен от швейцарския) мл. не знам, но е голям колкото гел за коса в туба.
- мазило с антибиотик Банеоцин
- Йодасепт 40 гр.
- бинт - ластичен
- бинт - превързочен
- памук
- лепенки
- лейкопласт(две ширини)
- Диалгин 5 бр.
- Диклак 2 блистера
- Смекта 6 бр.
- Лопедиум 1 блистер
- Енетра 1 блистер
- Валидол 1 блистер
- Спазмалгон 1 блистер
- Ранитидин 1 блистер
- да кажем алергозан (нарочно не му споменавам името, че не е шега работа) 1 блистер
- Аналгин 1 блистер
- многоспектърен анибиотик
- крем против изгаряния (както слънчеви, така и термични)
- кислородна вода
- риванол
- марли
- други дреболийки
П.С. Всичко това е съобразено с лекар, фармацевт и моето физическо здраве. Не е манна небесна. Някой неща се препокриват, някой липсват. Човек трябва да внимава какви медикаменти взима. Мисля, че мога да помогна на някой, но никой не е длъжен да ти предоставя каквато и да е помощ, при положение, че сам не си взел необходимите мерки!

П.С.С. Също така не си длъжен да помагаш на всички, аз от тая работа си патя.(колкото и зле са звучи). Имам случай една да ме пита 4 пъти дали имам зарядно за айфон 4.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пон Авг 25, 2014 12:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
Ще ти кажа
....

Интересно за аудиторията ще бъде колко тежи тази походна аптечка.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Авг 25, 2014 6:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
didogen написа:
Ще ти кажа
....

Интересно за аудиторията ще бъде колко тежи тази походна аптечка.
Три мнения по нагоре съм казал.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пон Авг 25, 2014 7:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
Ще ти кажа, но не се ръководи по мен. Моята аптечка е правена точно за мен от фармацевт - планинар.
Като аптечка ползвам стар несесер на Ташев. (около 2000-та модел) В него има:
- Четка и паста за зъби (пастата е малка 62 гр.)
- Глезенка и наколенка (обмислям да ги направя по две, така ги ползвам като се налижи. Но е специфично за мен.) Изглеждат безобидни, но си е кур капан, за това гледам, ако мога да мина без тях. Не съм слагал от 97-ма.
- 6 метра паракорд
- комплект игли и конци, два размера безопасни игли и обущарски конец 10 бр./50 см.
- репелент против всякакви инсекти Бочко 150мл.
- охлаждащ гел (китайски, мисля, че е по ефикасен от швейцарския) мл. не знам, но е голям колкото гел за коса в туба.
- мазило с антибиотик Банеоцин
- Йодасепт 40 гр.
- бинт - ластичен
- бинт - превързочен
- памук
- лепенки
- лейкопласт(две ширини)
- Диалгин 5 бр.
- Диклак 2 блистера
- Смекта 6 бр.
- Лопедиум 1 блистер
- Енетра 1 блистер
- Валидол 1 блистер
- Спазмалгон 1 блистер
- Ранитидин 1 блистер
- да кажем алергозан (нарочно не му споменавам името, че не е шега работа) 1 блистер
- Аналгин 1 блистер
- многоспектърен анибиотик
- крем против изгаряния (както слънчеви, така и термични)
- кислородна вода
- риванол
- марли
- други дреболийки
П.С. Всичко това е съобразено с лекар, фармацевт и моето физическо здраве. Не е манна небесна. Някой неща се препокриват, някой липсват. Човек трябва да внимава какви медикаменти взима. Мисля, че мога да помогна на някой, но никой не е длъжен да ти предоставя каквато и да е помощ, при положение, че сам не си взел необходимите мерки!

П.С.С. Също така не си длъжен да помагаш на всички, аз от тая работа си патя.(колкото и зле са звучи). Имам случай една да ме пита 4 пъти дали имам зарядно за айфон 4.


Blink Въх!

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Авг 25, 2014 10:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
аз кремовете за слънце и репелентите не ги броя към аптечката, все пак са неща за по-обща употреба Rolling Eyes
Постоянното присъствие в аптечката:
1. Нещата, с които си беше оборудвана по начало:
няколко вида лепенки (тях ги допълваме като свършат)
безопасни игли
чифт гумени ръкавици
лепящ бинт 5см х 4,5м
мокри кърпички за почистване
четирислойни тампони от марля
лента с цинков оксид 1,25см х 2м
микропореста лента 1,25 х 5м
таблетки хлор (тях сме ги сменили с хлорен диоксид, че не мирише)
антисептичен крем тубичка 15гр (много добър - за изгараяния, ожулвания, но вече свършва, намерих му най-перфектния заместител - кремче Морава)
неприлепваща марля 5х5см
картонено термометърче
в този си вид тежи 160гр
2. Допълнително
блистер ацефеин
1/2 блистер магнезий
1/2 блистер аналгин
1/2 блистер вит. Ц
блистер лопедиум
1/2 блистер бусколизин
2-3 прахчета колдрекс

извън аптечката - кутийка упсарин, ластичен бинт + охлаждащ гел. По принцип нося и топоцин пудра и алергозан, но все забравям да си купя.
Това ми е максимума, според прехода може да разкарам повече от половината хапчета. За еднодневна разходка не нося магнезий, витамини, колдрекс и три вида обезболяващи. Самата аптечка е мъничка и просто няма как да вкарам всичко вътре Laughing

_________________
www.summitsweb.com
Пон Авг 25, 2014 11:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:

Blink Въх!

Въх! Ама прочети пътеписа на Гунди за Е-3, ден 15-ти, 10:25 часа. Аптечката беше нагласена точно за този преход и си свърши работата, както трябва.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пон Авг 25, 2014 3:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
има едни дезинфектанти като спрейове, дори и във формата на химикалка, медицинските представители ги раздават на ОПЛ, удобно е. а и още ние без дамски превръзки и тампони никъде не ходим.по две три за зорзаман.... имат ужасно много употреби освен по прякото си предназначение.

аптечката по принцип ни е много символична. молим се и вървим Very Happy
Пон Авг 25, 2014 3:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Kent написа:
а и още ние без дамски превръзки и тампони никъде не ходим.по две три за зорзаман.... имат ужасно много употреби освен по прякото си предназначение.


А да, задължително. Слагала съм си превръзки в чорапите при ужасно подбити крака - не ликвидират болката, но поне малко от малко омекотяват и може да се върви Laughing

_________________
www.summitsweb.com
Пон Авг 25, 2014 3:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Kent написа:

аптечката по принцип ни е много символична. молим се и вървим Very Happy
Айде сега, издай тайната... Laughing

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пон Авг 25, 2014 3:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tony__



Регистриран на: 24 Авг 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
Аз лично не виждам смисъл от диклак и енетра едновременно например, за едно и също са. Риванол също не знам за какво е, ако има йодасепт и кислородна. По отношение на лекарствата мога доста да говоря и доста да напиша, аз лично използвам доста по-разширен вариант, но това е друг въпрос. Повдигнах темата към хора с опит, защото понякога мъкна какво ли не, а ми се налагат елементарни неща, които нямам, поради липса на опит с планината и туризма. Иначе състав на медикаменти мога да предложа най - различен, според това до колко трябва да бъде компактен комплекта, до колко трябва да бъда базов или разширен за ползване от медицински лица. Има неща, които може често да потрябват и липсата им да доведе просто до некомфортно преживяване, има и такива, до които я се стигне някога, я не, ама после цял живот може да съжаляваш, че не са били с теб. Най - тягостното преживяване е да знаеш точно какво трябва, да можеш да го направиш съвсем сам в нищото, но да нямаш нужната ампула или инструмент. И все пак трябва да има някаква мяра по отношение на обем и тегло.....точно това последното е най - тънката част Smile.
Пон Авг 25, 2014 4:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Диклак и енетра са коренно различни.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пон Авг 25, 2014 4:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Айде сега, издай тайната... Laughing


ми нещо против драйфане - Dimenhydrinat tabs. ластичен бинт, урбазон 40 мг и е няколко малки спринцовки с игли, адреналин една ампула, прахета за рехидриране две три, едно кремче zovirax ophtalm. понеже херпесите по устните ми вгорчават живота ако се появят, обезболяващо - Hexalgin ко друго... имам и Нитроглицерин за под езика, не за мене ми може да отърва някй от големи неприятности. еманация на ибопрофен под някаква таблетна форма примерно нурофен или миг-400. и това е . спирт 95 градуса естествено.от време на време бисептол като таблетки.


NB Дами и господа, походната аптечка е строго индивидуално нещо, няма такава унифицирана. В смисъл хубавите купешки вършат най-харна работа, ако човека е чайник в областа на медицината. Казвам какво носим, не го препоръчвам на никой.
Пон Авг 25, 2014 4:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Страница 4 от 10

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov