ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Аптечка
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Аптечка
Автор Съобщение
Tony__



Регистриран на: 24 Авг 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, Енетра и Диклак са две лекарства от една и съща група с еднакви ефекти - аналгетичен, противовъзпалителен и антипиретичен.Кент, дименхидринат наистина има антиеметично действие, като и основното му антиалергично, ама е такъв гаден седатив, че е най - хард вариант, по-добре метоклопрамид /деган/.
Пон Авг 25, 2014 4:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Kent написа:
В смисъл хубавите купешки вършат най-харна работа, ако човека е чайник в областа на медицината.


В хубавите купешки има само превързочни материали, безопасни игли, ножичка, термометърче и други такива помощни неща (най-малкото повечето са внос, а производителите нямат право да изнасят лекарства, а и без това ги оборудват "фабрично" с нурофен или парацетамол).
В тоя смисъл не е необходимо да си чайник, просто съдържимото е сведено до елементарни неща. Всякакви лекарства са по лична преценка и необходимост.

_________________
www.summitsweb.com
Пон Авг 25, 2014 4:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
еее аз кво казах, всеки си я напасва. важното е някой да не се самоувреди най-вече.
ся експериментирам с едно ветиринарно мазило, ще посна впечатления след като си навехна нещо пак.

Tony__ написа:
Дидо, Енетра и Диклак са две лекарства от една и съща група с еднакви ефекти - аналгетичен, противовъзпалителен и антипиретичен.Кент, дименхидринат наистина има антиеметично действие, като и основното му антиалергично, ама е такъв гаден седатив, че е най - хард вариант, по-добре метоклопрамид /деган/.


мен не ми действа седативно, затова подчертах че това е моята аптечка. отърва ми един вид... а и рядко го ползвам.
Пон Авг 25, 2014 5:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:

Няма нужда са се носят толкова много неща за промиване и дезинфекция. Дори раната да не се обработи до няколко часа, не е проблем що се отнася до бактериите и вероятността от инфекция.


......, произнесе се авторитетно НВКНВММ / Негово ВисокоКомпетентство На Всяка Манджа Мерудията/
Пон Авг 25, 2014 8:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tony__



Регистриран на: 24 Авг 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
За промиване и дезинфекция са нужни само две неща - йодасепт и кислородна вода. Спирт, йод, риванол, прахове за рани, локални антибиотици...са ненужни, даже вредни.
Пон Авг 25, 2014 8:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
иво като се решил да носиш калиев перманганат, според мен по разумно е в по микроскопично шишенце примерно от хексалгин дето се капе на капки от него да си направиш много лилав разтвор. един вид наситен. после да капваш няколко капки в литър гореща вода и така да си го ползваш след бълникане. малко хора знаят че KMnO4 се разтваря напълно при над седемдесе градусова вода. няма да мъкнеш целия пакет и опасноста някой лузър да го разтвори в неподходяща пропорция намалява така. сори за непоискания съвет.
п.п. абе вие да боледувате ли ходите в Балкана бря............
Пон Авг 25, 2014 9:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tony__



Регистриран на: 24 Авг 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
Първо ТОЙ, а не ТЯ. Споменал съм Риванол, просто защото кислородната вода и йодасепт напълно изчерпват нуждите за обработка на рана. Риванол е много слаб антисептик, а кислородната вода действа на съвсем различен принцип - чрез шупването почиства раната много добре от малки чужди тела по повърхността и. Освен това отделеният кислород е много ефективен по отношение на причинителят на тетанус. Всяка рана се обработва първо с кислородна вода, след което с йодасепт - много мощен и същевременно щадящ за тъканите антисептик.
Пон Авг 25, 2014 9:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
децата са ми пили бледорозов разтвор на калиев хиперманганат и ко,
...но на хора които не могат да правят такива разтвори хич не го препоръчвам.
на руски му викат марганцовка, като бях малък често ме поиха с такова като се продрискам
колкото до "спирта" и "йода" те се разтварят в подходящи разтворители и с подходяща концентрация
това е
Very Happy
Пон Авг 25, 2014 10:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Колкото повече следя темата, толкова повече ме хваща срам Confused
Даже си погледнах аптечката за всеки случай (аптечка е силно казано, по-скоро няколко пликчета в общ несесер с други неща), но грешка няма, наистина нося само половин бинт, малко памук колкото моя длан, няколко лепенки, по един блистер аналгин, парацетамол, аспирин, няколко хапчета нурофен (в момента е едно) и... ами това е Rolling Eyes А, да, слънцезащитен крем и последните два прехода спрей против комари.
Преди носех и артростоп гел, ама вече го извадих, защото ме мързи да се мажа и вече не е в раницата.
За да не е съвсем срамно ще допълня с носни кърпички, гребен, конец и игла, нокторезачка, пиличка и ножичка.
Някои неща от тези, които изброявате даже не знам за какво служат
Oops

Едно единствено нещо ми е липсвало страшно веднъж и го нямах - хапчета против кашлица. Но не нося сега с мен, въпреки това.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Авг 26, 2014 12:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
mislesht написа:

Blink Въх!

Въх! Ама прочети пътеписа на Гунди за Е-3, ден 15-ти, 10:25 часа. Аптечката беше нагласена точно за този преход и си свърши работата, както трябва.


Е, ние простосмъртните не ходим Е3 и т.н. , та затова носим по 300 гр аптечки. Иначе Банеоцина и кислородната вода присъстват винаги и в моята аптечка.
Игла, конци и тел, запалка и др. не са в аптечката. Магнезия и витамин С също, стоят в капака на раницата. Слънцезащитно(ако нося) също е в капака на раницата, но дългите ръкави и крачоли са доказано по-ефективни. Солите(ако нося) също са отделно. Но пък от миналата година в аптечката нося дебела отрязана спринцовка, за изсмукване на отрова, с отвор в стеблото за фиксиране на буталото. Бих прибавил и това, ако го имах:
http://apteka.framar.bg/30025769/%D0%BD%D0%B8%D0%BC%D1%84%D0%B8%D1%8F-%D1%83%D1%80%D0%B5%D0%B4-%D0%B7%D0%B0-%D0%BE%D1%82%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D1%8A%D1%80%D0%BB%D0%B5%D0%B6%D0%B8

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Авг 26, 2014 11:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Едно единствено нещо ми е липсвало страшно веднъж и го нямах - хапчета против кашлица. Но не нося сега с мен, въпреки това.


На мен ми бяха останали от някаква настинка и известно време седяха в аптечката, но така и не ми потрябваха Laughing

кислородна вода, йод, риванол никога не съм носила, не вярвам на капачките на шишенцата. Нося обаче артростоп хапчета, но това си ми е от индивидуалните лечебни/помощни средства и не го броя в общата аптечка.

_________________
www.summitsweb.com
Вто Авг 26, 2014 11:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение комеминейци Отговорете с цитат
На мощните Комеминейци и половин бинт им е много, важното е да имат малко тел за пръстите и торбичка за да си ги събират ако вече не могат да се привържат. И понеже съм се разтреперил да не ми тегли някой някоя Балканджийска попръжня, ще споделя какво нося в аптечката си когато съм по някакво стечение на обстоятелствата далеч от специализирана медицинска помощ.

1. Защитен спрей или мехлем от хапещи и жилещи. Най- често Аутан.
2. Успокоително мехлемче ако все пак някой пробие защитата. Помага и след слънчево изгаряне. Фенистил гел.
3. Болко- и температурноуспокояващи във възходяща градация- аспирин, парацетамол, аналгин (и на ампули), аулин, количество в зависимост от дължината на престоя и броя на групата, защото почти всички са яката работа и не носят нищо или само пиличка и ножичка.
4. По едно шишенце риванол и йодасепт, тъй като не споделям мнението на някои санитарни инструктори относно инфекцията и дезинфекцията.
5. Две- три ампулки урбазон и дестилирана водичка в компанията на няколко спринцовчици. Алергичният шок си е ма.... ..ал!
6. Игли с някой и друг конец, тъй като имам склонност да скитам из гората с моторен трион. Не съм се самошил, но ако се наложи... `бахти Рамбото! Но на злощастно ловно куче, не дало предимство на разлютен глиган, върнах карантиите обратно в корема.
7. Превързочни материали- три-четири бинта, широки, тесни, ластичен, стерилни марли, лепенки за рана, дебело руло левкопласт.
8. Магнезиев гел, обезболяващ гел, загряващ гел.
9. Индивидуална туристическа застраховка заедно с полица "Спасителни разноски". Това заедно с надежда телефонното покритие да е наблизо ако се наложи.

Всичките тези неща не са много повече от килограм, а имайки пред вид, че допълнителната раница, която нося отпред е поне 10 кг., няма да се захвана да изваждам хапчетата от блистера за олекотяване на товара.
Вто Авг 26, 2014 11:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
Като чета дългите фермани на турския султан с хапове и мазила които сте постнали и направо изпадам в потрес.Почвам да се чудя дали става дума за подготовка за планински поход или някой тежко болен си събира багажа за да бъде хоспитализиран в болнично отделение.
260гр. аптечка,килограм аптечка. Shocked Shocked Добре че някой не е предложил някоя аптечка,дето да се товари на кон и коня да върви след туриста.
Преди един месец се бях надул зверски заради зъб-голям абсцес.Тва долу в града.Та наложи ми се да пътувам до другия край на България при стоматолог-хирург-операция,цепене на венец,отделно вадене на корен.При това с рейсчето и насам и натам-тудуф-тудуф.От упойките се появява понякога диплопия(двойно виждане),така че шофирането е крайно непрепоръчително.Та за този мой поход до другия край на България и за операцията се бех подготвил с листче аналгин и 2пакета аулин.Нищо друго!!
Той пък хирурга излезе много свестен и не ме заболя изобщо нит операцията,нито после като ме пусна упойката,та не ги пих а в рейса си взех бутилка 2литра Каменицомицин и докато пристигнах си я и изипих.
Сега по същество-за планините-ходя от 30години из планините и навремето не носех нищо,абцилютно нищо!И не ми е и дотрябвало.
Сега заради доста проблеми със зъби взимам в раницата листче аналгин и ако не помогне за краен сллучай-два аулина.Тва е!Нищо друго.

Бинтовете дето ги мъкнете файдата от тях не е голяма.Но пък не тежът така че кат ви се мъкнат-мъкнете ги...Най-добре да се не рендосва човек.Малките ранички най-добре да седят открити.А ако се рендоса сериозно и се наложи да се вързва-всяко парче чист плат върши същата работа.Примерно парцал от прана тениска.Те така или иначе спаружените бинтове и стерилни марлички в походната аптечка,дето са видяли 20похода отдавна са замърсени с милиарди микроби...
Виж лепенките са друга работа.Особено анкерпласта дето няма в средата нищо и държи здраво.Става и против протриване или изръбване на пръст при неудобна обувка(въпреки че се свлича ама все пак върши някаква работа).Става и да си ремонтираш нещо с подръчни средства-вместо тиксо.За добро или за лошо-не свикнах да го нося обаче,а не съм чувствал и особена нужда.
Мисля че и обезболяващите не са кой знае колко нужни,но айде-все пак едно главоболие или зъбобол може да развали цялата почивка на човека.
Препоръчвам спазмалгона-щото е комбиниран и освен спазмолитик съдържа и метамизол в него(сиреч-аналгин) и помага и кат те заболи търбух,помага и за зъбобол/главоболие.Демек-с два куршума-един заек или май обратното беше-с два заека-един куршум.
Като толкова искате да се изживявате като полеви доктори-вземете си някакъв кортикостероид за инжекционно приложение(и се молете Богу горещо да не ви се налага да го ползвате).Тва ако разбира се можете да биете инжекция.
За друго се не сещам да е нужно да се носи според мене.
Естествено ако човек има някакви хронични болежки-неговите си хапчета трябва да си ги мъкне.
В медицината далеч по-важна е профилактиката,отколкото да чака човек да му се случи беля и тепърва да дири лек за нея.Та за нея мога да дам повече съвети:
-НЕ пийте вода от застояли източници.Щот дриснята е занимание самотно и изпълнено с тежки творчески напъни.
-НЕ яжте храна за която не сте сигурни че е читава-особено лятос.Не яжте диворастящи гъби,ако не ги познавате със 100% сигурност!
-НЕ бъдете смели!Пашата обича смелите,планината обаче-НЕ!
-Дълъг ръкав,дълги крачоли,задължително и лете и зиме!
-Шапка на кратуната.Предпазва от лоши мисли!
-НЕ ровете из храсти и трънаци с ръце,ако нямате наистина важна работа там(по добре с тояга).Освен змии и прочие,в казармата фатмака клекна и вика-"тука в тия храсти други пъти найш кви убави сърнели намирах".Вместо сърнели тихомълком в храста кротко си седеше един хубав доберман-както беше клекнал кат му скочи и тръгна да го хапе за гушата-едвам го оттървахме...
-Един мъж ако няма едра банкнота в джоба и презерватив-значи не е никакъв мъж!

За сметка на това пък винаги нося в планината-парче сезал,парче медна тел,джобно ножче(по възможност с нокторезачка).
Тва е...
А най-добре е човек да носи със себе си добро настроение и да гледа философски на нещата-в 99% от случаите тези неща са достатъчни за да помогнат за преглъщането на всякакви болежки и несгоди...

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/

Последната промяна е направена от Balkandjiq на Вто Авг 26, 2014 2:43 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Авг 26, 2014 1:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Petya



Регистриран на: 19 Мар 2012
Мнения: 271
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Бих прибавил и това, ако го имах:
http://apteka.framar.bg/30025769/%D0%BD%D0%B8%D0%BC%D1%84%D0%B8%D1%8F-%D1%83%D1%80%D0%B5%D0%B4-%D0%B7%D0%B0-%D0%BE%D1%82%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D1%8A%D1%80%D0%BB%D0%B5%D0%B6%D0%B8

За тази цел обикновена пинсета за 2 лв. върши същата работа - за вадене и на кърлежи, и на тръни, и на други работи, ако се наложи. Laughing Задължителен аксесоар.

За хаповете - упсарин, аналгин или парацетамол, спазмалгон, колдрекс + невробекс + пастили за смучене (най-често салвия), заради фарингита.
Течности - освен вода и ракия - не носим. Smile
Фастум гел, слънцезащитен крем 50+ (за деца, не дразни очите), лепенки разни.

Двете неща, с които не знам как да се справя, и ако може да препоръчате нещо за тях, са:
-подбити стъпала
-фитоалергия - от разни треволяци (за това съм ходила и на лекар, но каквото и да са ми изписвали, няма ефект, а е ужасно)?
Вто Авг 26, 2014 2:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
за стъпалата - хубави стелки и чорапи, друго решение май няма.
При много голям зор - 1/2 дамска превръзка в чорапа отпред на възглавничките. След едно дълго ходене такива брутални плюски имах по целите възглавнички (следващата фаза след подбиването - просто цялата ми възглавничка става един огромен мехур - не е от протриване), че едвам се движех. На другия ден ми се ревеше на всяка стъпка, ама куцук-куцук с превръзките в чорапите и изкуцах цялото Рилецко било със завидна скорост. Сигурна съм, че без санитарния материал нямаше да успея или поне не в рамките на деня.

Гледах наскоро някакви лепенки, но едва ли помагат за подбиването:
http://apteka.framar.bg/30061182/%D1%83%D1%80%D0%B3%D0%BE-%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%80-%D0%B7%D0%B0-%D0%BC%D0%B5%D1%85%D1%83%D1%80%D0%B8-6

_________________
www.summitsweb.com
Вто Авг 26, 2014 2:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Страница 5 от 10

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov