ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Аптечка
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Аптечка
Автор Съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Petya написа:

За тази цел обикновена пинсета за 2 лв. върши същата работа - за вадене и на кърлежи, и на тръни, и на други работи, ако се наложи. Laughing Задължителен аксесоар.

За хаповете - упсарин, аналгин или парацетамол, спазмалгон, колдрекс + невробекс + пастили за смучене (най-често салвия), заради фарингита.
Течности - освен вода и ракия - не носим. Smile
Фастум гел, слънцезащитен крем 50+ (за деца, не дразни очите), лепенки разни.

Двете неща, с които не знам как да се справя, и ако може да препоръчате нещо за тях, са:
-подбити стъпала
-фитоалергия - от разни треволяци (за това съм ходила и на лекар, но каквото и да са ми изписвали, няма ефект, а е ужасно)?


Долу горе и нашата аптечка е такава.

Аз имам поленна алергия, която по принцип, в низината, трае 2 седмици през май, но 2 пъти съм много лошо изненадван в Рила - веднаж по Баучер и веднаж по Зелени рид - точно до Кире Чудуно. За такива случаи си нося Клемастин - антихистаминов препарат от първо поколение. Действа като чук Smile буквално Smile има странични ефекти - сънливост, но само той ми действа. Всичко без странични ефекти, което са ми изписвали през годините няма и основния ефект - не ми минава алергията. Предпочитам да съм сънлив. В криза вземам по 2 наведнаж, но не мога да съветвам други. Освен хапчето - измиване на голите части или обтриване с мокри кърпички, дълги ръкави и дълги крачоли и бързо излизане от зоната. Като стигна клека и вече нямам алергени. Клемастин + ракия..... = "взаимно усилват ефекта си" Smile

Против пришки мазоли и подбивания нося 1 ролка лейкопласт 2,5 см. широк. Той е изключително многофункционален, но за краката правя следното - внимавам къде ще почувствам дискомфорт и разглеждам при почивките. Ако усетя проблемна зона - например подбиване на възглавничката на стъпалото, в предната част - залепям лейкопласт на голо. Виждал съм западняци да лепят нещо което се нарича "втора кожа" и се разтърква и става съвсем гладко. Не знам дали тук се продава, но на мен лейкопласта ми върши работа. Трябва да се залепи гладко без ръбове.

п.п. Лепенето преди мехури! Трябва да се усети навреме.
Вто Авг 26, 2014 2:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Tony__



Регистриран на: 24 Авг 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
Tzezko, това за иглата, конците и раните е голяма глупост, да знаеш. Каквато и да е рана, обработена с антисептик и покрита с чиста превръзка е по-безопасна от неправилно зашита рана, като въпроса не е толкова в самото шиене, а дали е редно да се направи. Ако държиш ще обясня пространно, но най - голямата грешка е да се шият рани от кой да е или къде да е. А относно алергичният шок и Урбазон.... алергичен шок, ако е наистина шок, не се овладява с урбазон .
Вто Авг 26, 2014 3:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tony__



Регистриран на: 24 Авг 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
Balkandjiq, доста верни неща си написал, действително спазмалгон е комбиниран, но при неясни коремни болки аналгина не е много подходящ, било самостоятелно, или в комбинация.
Вто Авг 26, 2014 3:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
Tony__ написа:
Balkandjiq, доста верни неща си написал, действително спазмалгон е комбиниран, но при неясни коремни болки аналгина не е много подходящ, било самостоятелно, или в комбинация.

Говоря да се пие спазмолитик САМО И ЕДИНСТВЕНО ако на човек му е поне що-годе ясно защо го боли корем.Всяко пиене на спазмолитик в случаи в които човек не знае защо го боли корем е голяма грешка...Щото се замъглява симптоматиката.А перитонита като навърти един ден стаж вече има смъртност каквато е имал през времената преди въвеждане на а/анти/септиката в хирургията.Да не говоря и че един от етапите на перитонита е т.н.нар. "мнимо благополучие" при което болките утихват,но корема продължава да си гние...
Перфорирала язва,остър апендицит,извънматочна бременност и т.н. и т.н..Все хубави неща от които може да боли корем...Въобще-при болки в корема-много внимателно с хапчетата,за да не стане така че вместо да изпишем вежди...Болката в корема може да е симптом и на инфарктец,освен типичните за него ирадиация на болката към лявата ръка и плешката.Много внимателно и при болки в долния десен квадрант на корема-особено ако болката ирадиира и към десния крак или ако болката рязко се усилва не като натиснеш с ръка върху "болната" област на корема,а точно в момента в който рязко си махнеш ръката.

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Вто Авг 26, 2014 3:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Tony__



Регистриран на: 24 Авг 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
Грешиш Smile При неясна коремна болка спазмолитици могат да се правят съвсем спокойто, те ще повлияят болката само ако има спастичен характер, т.е. няма да повлияят възпалителната или исхемична болка и не замъгляват картината на острия корем и не водят до фалшиво и привидно подобрение. До последното водят и са грешка аналгетиците, седативите и особено опоидните аналгетици. говоря ти по този начин, защото и ти използваш терминология Smile Практически при неясна коремна болка от самото начало се използват спазмолитици, доброто повлияване от тях до някаква степен намалява и възможността да е остър хирургичен корем Wink
Вто Авг 26, 2014 3:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение "голяма глупост" Отговорете с цитат
Tony__ написа:
Tzezko, .................. голяма глупост, да знаеш. ........................... не се овладява с урбазон .



Написал съм какво съдържа аптечката, която нося. Не съм споменавал кое, как и кога използвам. Ако искаш, ще ти обясня. Very Happy
Вто Авг 26, 2014 3:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tony__



Регистриран на: 24 Авг 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
До колкото разбрах иглата и конците са обвързани с рани от моторен трион, а урбазон-а с алергичен шок? Първото не звучи логично, във второто има истина и логика, но да кажем, че е много вероятно да не бъде достатъчно и не е лечение на алергичен шок, или поне не е първото, което се прави. Използва се при алергичен шок, но не за да спаси някого, когато е въпрос на минути, а да въздейства по други механизми на по-късен етап, което започва около час след въвеждането му. Smile
Вто Авг 26, 2014 3:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
Това което казваш е така,ама по-добре нищо,щото не се знае кво има вътре и дали е само спазмолитик или и още нещо.Спазмалгона не е единствения,който е комбиниран и има и някакво друго действие.А те и да го гледат съдържанието-толкова и ще разберът.Хората да не мислиш че ги делят на спазмолитици,аналгетици и т.н.?За тях е "хапче за корем" и толкоз.
Затва-по-добре нищо и ако болката е сериозна-долу и на доктор.Ако е съпроводена с описаните в по-горния пост симптоми,температура,кръв в изпражненията,балониране на корема,изпъване и стягане на коремната мускулатура.Въобще-заболи ли го човек корем-без значение дали в планината или в града-трябва да подхожда с огромна осторожност.Същото важи и за всякакви закрити коремни травми при падания и т.н. при които на човек привидно уж нищо му няма...
Щото там в корема белите стават доста скоропостижно.Горе-долу със скоростта с която се разваля времето на билото на Балкана.

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Вто Авг 26, 2014 4:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Petya



Регистриран на: 19 Мар 2012
Мнения: 271
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Много благодаря за съветите!
ZCEZBPM написа:

За фитоалергията освен да смениш доктора за друго не се сещам.
Правих заменка на доктора - и другият не помогна... За СПАСИТЕЛЬ бях забравила. Smile

Todor написа:
За такива случаи си нося Клемастин - антихистаминов препарат от първо поколение. Действа като чук Smile буквално Smile има странични ефекти - сънливост, но само той ми действа. .
Хапчета хич не обичам да пия, предпочитам да се мажа с нещо, а и аз нямам сенна хрема, само контактно по кожата на краката ми се проявява тая алергия (ходя винаги с дълги крачоли, но и през тях пробива), та не знам дали ще е подходящо...

Gamina написа:
за стъпалата - хубави стелки и чорапи, друго решение май няма.

Купих си и ортопедични стелки с обувките и се усети някакъв ефект, но всеки път си го има подбиването, просто с тях е малко по-отдалечено във времето.
Чорапи - какви? Аз ползвам Mund с мерино в тях.
Сря Авг 27, 2014 10:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
има различни стелки за различните сводове, дали има проблеми със свода на стъпалото най-добре се установява с плантография, плантограф имат ортопедите и по-напредничавите лични лекари. успех.
Сря Авг 27, 2014 10:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
petya написа:
Gamina написа:
за стъпалата - хубави стелки и чорапи, друго решение май няма.

Купих си и ортопедични стелки с обувките и се усети някакъв ефект, но всеки път си го има подбиването, просто с тях е малко по-отдалечено във времето.
Чорапи - какви? Аз ползвам Mund с мерино в тях.


Е то и аз съм така - подбивам си се, но доста вдигнах времето. И още нещо - вече не ме боли зверски и на следващия ден.
Чорапи ползвам source и lurbel, като лурбел са по-добри по мое скромно мнение.

Единствено не се подбих на Витоша 100, минах 55км по сандали, докарах си други контузии, но подбиване нямаше. Ма не става целогодишно по сандали.

_________________
www.summitsweb.com
Сря Авг 27, 2014 10:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Tony__



Регистриран на: 24 Авг 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
Така, ще се опитам малко да конкретизирам и подредя нещата. Ще ви кажа какво според мен е подходящо да носят хора без медицинско образование, съобразено с основните възможни неприятности.
Храносмилателна система:
- киселини - голям избор - фамотидин, ранитидин, омепразол, пантопразол, нексиум и десетки други, аз бих си взел някое от последните три.
- различни диарии - няколко хапа хидрасек / най - доброто против диария/, десетина таблетки / една коричка или блистер/ активен въглен на таблетки. Няколко прахчета соли за възстановяване на загубите. Някакъв пробиотик - 2-3 прахчета линекс.
- спазми - било чревни, жлъчни, не дай Боже бъбречни и т.н. - спазмолитик - Бусколизин и/или Но- Шпа.
- повръщане - деган например.
Наранявания:
- по няколко марли и бинтове от различни размери,левкопласт, две шишенца от капки за нос или други добре затварящи се - едно с йодасепт и едно с кислородна вода.
Различни болки и възпаления - главоболие, зъбобол, схващания, навяхвания и т.н.:
- някакво нестероидно противовъзпалително лекарство - от сорта на нурофен, аулин, диклак и т.н. Едно шишенце течен аналгин - повлиява само болката, без да действа на отока и възпалението.
Алергични реакции:
- Препарат от групата на антихистамините, от по-новата генерация, че от старите ставаш на парцал - ериус или ксизал да кажем, 3-4 таблетки. Ще помогне при алергични ринити, при обриви и други по-леки реакции. За тези, дето си знаят, че са алергични - добре е да носят някой Метилпреднизолон или Дексаметазон на ампули и 1-2 амп. адреналин, със съответните там спринцовки и игли.


За всеки случай, всичко се случва, няма да натежи много и една опаковка широкоспектърен антибиотик, да кажем левофлоксацин, азатрил или друг. В най - 0бщ и сбит вид е това според мен. Като се има предвид, че от повечето лекарства се изрязват по 2-3-4 таблетки от коричката, всичко това събрано е доста компактно. И между другото, като изрязвате от блистерите хапове, подрязвайте ъгълчетата на оформените парчета, че ъглите им пробиват останалите такива. Могат да се добавят още супер много неща, особено ако става дума за медицински лица.
Пет Авг 29, 2014 7:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Адреналинът също ли е за хора с немедицинско образование и опит?

Освен това пишете за колко дена преход е аптечката, че има значение, както се видя.

Аз за еднодневка никога няма да помъкна антибиотици, ефералгани, средства против запек, активен въглен и т.н.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Съб Авг 30, 2014 11:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Tony__



Регистриран на: 24 Авг 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
За такива от порядъка на 2-3 дни. Средства против запек и аз не съм включил. Колкото до Адреналин, хора с тежки алергии, които са правили животозастрашаващи реакции някога, трябва да бъдат обучени и инструктирани и да имат в тях средства против алергичен шок, защото от него се умира за минути понякога.
Съб Авг 30, 2014 5:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tony__



Регистриран на: 24 Авг 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
Ех...дойде уикенда и коментарите замряха...това много ме радва впрочем, дано е така, защото сте по баирите...а не като мен да киснете в "землянка" в службата Smile
Нед Авг 31, 2014 9:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Страница 6 от 10

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov