ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Аптечка
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Аптечка
Автор Съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Ааа! Киснем, киснем, ама у вторник откинаме та до неделя. Smile

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Нед Авг 31, 2014 9:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
https://www.youtube.com/watch?v=wMRklQkfDLE
Нед Авг 31, 2014 9:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tony__



Регистриран на: 24 Авг 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
Док / Кент/ , в момента ми става лошо като видя болни, от каквото и да са. А ако са диабетици с хиперосмоларна кома или шокясали и т.н...направо ми призлява вече Smile
Нед Авг 31, 2014 9:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Kent написа:
https://www.youtube.com/watch?v=wMRklQkfDLE

Израелците имат богат опит в това отношение.
Как да се сдобием с това?

- http://www.amazon.co.uk/The-Emergency-Bandage-Trauma-Dressing/dp/B002AH5YDE

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Сеп 01, 2014 6:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rodo



Регистриран на: 16 Мар 2014
Мнения: 19

Мнение Отговорете с цитат
ZCE,

Аз я имам израелската превръзка в аптечката,но честно казано я нося щото пари съм давал и вероятно скоро ще отпадне. Превръзката е проектирана за огнестрелни рани,вероятността да се разпориш че да имаш нужда от такава превръзка не е особено голяма,ако се случи може да се импровизира с дрехи докато се чака помощ от "приятел" (Съвременната мъдрост диктува ако я загазиш яко да не се опитваш да се правиш на лекар,ами да си се осигурил с надеждна връзка към службите в цивилизацията.)

Тони,

Кислородната вода за почистване на рани е отживелица. Съвременният стандарт за повърхностни рани е вода+сапун или само вода. Справка за кислородната вода: http://www.webmd.com/a-to-z-guides/wound-care-10/slideshow-wound-care-dos-and-donts
Пон Сеп 01, 2014 7:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
rodo написа:
ZCE,

Кислородната вода за почистване на рани е отживелица. Съвременният стандарт за повърхностни рани е вода+сапун или само вода. Справка за кислородната вода: http://www.webmd.com/a-to-z-guides/wound-care-10/slideshow-wound-care-dos-and-donts


Преди всичко течаща вода не е налична, обикновено, освен бутилката с питейна. После би било хубаво да прочетеш състава на някой(купешки) сапун!
Аз веднага ще предпочета кислородна вода пред всеки сапун в раната. Wink
Колкото източници - толкова съвети! Между другото в същия слайд препоръчват антибиотично мазило! Някой по-горе го беше отрекъл... Wink

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Сеп 01, 2014 10:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
Така да се говори че едно е непременно по-добро,а друго е непременно по-лошо е крайно несериозно.Всеки разтвор или мазило в малката(амбулаторна)хирургия си има конкретно приложение.
Йода,йод-бензина и спирта водят до некроза при попадане в открити рани-затова само за дезинфекция на ръбовете им.Спирта-и за комреси.Йода е много полезен и за гаргара при възпалено гърло(20-30капки тинктура в чаша топла вода,после плюеш).
Кислородната вода няма кой знае какъв силен антисептичен ефект-тя действа по-скоро механично с пяната която се образува.Затова тя е хубава при разкъсно-контузни рани,когато има възможност в раната да са попаднали пясък,тресчици и т.н. за да ги изхвърли чисто механично от раната.
Риванола също става за компреси,не прави некрози ако попадне в раната и има сравнително добър антисептичен ефект-така че за открити рани е много добро средство.
Отделно пък са разните антибиотични/сулфонамидни мази и прахчета.Въобще всяко си има конкретни случаи за които е добре да се ползва,както и такива- в които е нежелателно да се ползва.
Промиването със сапун и вода е много подходящо при рани пречинени от ухапвания.От куче,Суарез и т.н.И е далеч по-подходящо отколкото кислородната вода при ухапвания.
Това разбира се не отменя нуждата при ухапвания от куче,котка,лисица и т.н.(и при сериозни разкъсно-контузни рани-също) да се търси задължително мед.помощ при слизането.
При ухапвания-задължително в противобесен кабинет.Имайте впредвид че дивите животни упорито избягват контакт с хората и всякакви дружелюбни лисици,които идват при хората,допускат да бъдат галени и т.н. са силно съмнителни.
Другата сериозна опасност е тетануса.Противно на общоприетата мантра че трябва ръждив пирон,най-опасно за развитие на тетанус е попадането на пръст в раната и особено на разни разкъсно-контузни рани,при които има такива разкъсвания които водят до образуването на миниатюрни джобове в раната,където да се развива гниене.Клостридиум тетани е анаероб и в подобни джобове се чувства просто прекрасно....Та при всички такива рани с джобове е нужна амбулаторна обработка на раната и евентуално и серум.По възможност всичкото туй трябва да се случи до 24ч. от контузията...
С тия две болести-щега не бива.Беса има 100% смъртност,а тетануса има различна при различните форми,но все пак и там близо един от всеки четирима умира.

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Пон Сеп 01, 2014 12:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
ние си промиваме понякогаж раните с десет градусов/на око/ разтвор на етилов спирт. няма некрози. това ако въобще се стигне до промиване понеже по-малките рани се игнорират или измиват само с вода.

както казах повече се молим и аптечката седи на дъното на раницата Laughing
сега се сещам че миналата година щерката / 14 годишна/ жестоко си ожули бедрата, понеже си подгъна краката назад скачайки над един вир с въже като тарзан. свали няколко квадратни километра епидермис, дерма сичко де. най близката аптека в килифарево и то затворена, ема набрахме липов цвят, една хубава запарка, изстудена, прецедена, промих намазах с краве масло някакво май и омотах с бинта от автоаптечката, на другигя ден вече пантенол оксикорт както му е реда. няма особени последствия.

п.п. за ко съм толкоз обстоятелствен - аптечката е важна /почти/ по важни са знанията в главите ни, щото в гората има почти всичко за първа помощ.
Пон Сеп 01, 2014 3:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tony__



Регистриран на: 24 Авг 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
Smile.....Така... Има безбройни начини и безкрайно много разтвори и мазила за обработка на рани. Но за първоначално третиране на рани класиката си остава Кислородна вода, последвана от Йодасепт. Кислородната вода има както ви казах механичен почистващ ефект, защото в контакт с белтъци отделя кислород и шупва, което премахва секрета и засъхналата кръв от раната, както и фините частици от външната среда с които е замърсена. Като цяло няма изразен антисептичен ефект по отношение на най - честите раневи причинители, но пък е доста активна по отношения на причинителят на Тетанус, който е анаероб и загива от кислород. Така почистена от секретите и малките частици раната е готова за обработка с Йодин - повидон / Йодасепт, Браунол и т.н., който е мощен антисептик и благодарение на предходното действие на кислородната достига много добре до тъканитеЕдна статия, намерена в Интернет по дадена тема не е доказателство за нещо, сериозните статии имат позовавания на десетки други статии, като например тази - http://www.medscape.com/viewarticle/456300_3. В интернет може да намерите какво ли не, включително взаимно изключващи се неща.
Защо антибиотиците не са подходящи за лечение на такъв вид рани...много просто. Има две групи препарати - антисептици и антибиотици. Антисептиците са универсални клетъчни отрови, при тях на практика не се наблюдават групи бактерии чувствителни и групи резистентни / с малки изключения/. Антибиотиците действат по друг механизъм, те повлияват специфично някакъв обменен процес в бактерията и по този начин водят до смъртта и или спират размножаването и...НО...при антибиотиците има един много голям проблем - - съществува резистентност, даден причинител може да бъде по начало резистентен към антибиотика, може и да развие резистентност по-късно. Освен това, за разлика от антисептиците, антибиотиците се характеризират със свой спектъв на действие - действат на определени групи бактерии според вида си, а не на всичко живо.
Освен това, ако намажете някоя по-сериозна рана с антибиотична маз или прах...става гадно, мазта я покрива, затруднява следващата обработка... освен това ако сложите прах е още по-гадно, стават едни кори с едни секрети и чудесии под тях...
За обработка на рани съм ползвал какво ли не, в зависимост от вида им, фазата на зарастване, степента на възпаление и т.н. Но в основата винаги стоят тези две неща - Кислородна вода и Йодасепт, особено ако с екасае за първична хирургична обработка на рани, тези две наистина изчерпват нещата. Използвал съм различни неща в лечението на хронични рани, от обикновен физиологичен серум, през калиев перманганат, промивни дренажи с гентамицин/ след антибиограма/, ензими за лизиране на некротичните части и какво ли не друго.
Не знам какво значи...питай патило, а не старило.... аз последните 5-6 години ежедневно се занимавам с най - различни рани, от драскотина, до хронични рани, достигащи до кости и телесни кухини. Лечението е много различно при хроничните рани и т.н. Но реших да ви кажа и пак ще го повторя - за обработка на рана, в планината или у дома, са ви нужни само Йодасепт и Кислородна вода Smile
Пон Сеп 01, 2014 3:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tony__



Регистриран на: 24 Авг 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
Йодасепт разтвор съм прилагал за възпаления и гъбясване на всевъзможни места от тялото, за шастие обикновено не на мен Smile И за възпаленото ти дупе ще помогне Smile Подходящ е, тъй като не гори. А след като имаш толкова твърдо лично мнение, нямам никакво намерение да споря, ползваме йодасепт ежедневно на всевъзможни места, от кожата до сърцето и няма никакви проблеми Smile А действието на перманганата няма много общо с тоя на кислородната вода, ако изключим, че и двете са окислители, но механичният ефект го няма никакъв. Напомняш ми на едни пациенти, които за последните 3 дни около 20 пъти ме питаха дали съм сигурен, че трябва скенер и ми извадиха всевъможни доводи от интернет и квартални консултации как не им е нужен. Накрая се наложи да се съберем целият наличен състав и всеки да им повтори, че скенирането им е крайно необходимо, за да се съгласят...разбирасе с нотка на съмнение Smile Така че.... аз подобни спорове с момент на надприказване не водя, освен ако не е служебно и наложително. Казах каквото имам по тоя въпрос, който иска да се възползва, който не иска - негово право Smile


Последната промяна е направена от Tony__ на Пон Сеп 01, 2014 6:31 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Сеп 01, 2014 6:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tony__



Регистриран на: 24 Авг 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
Огромната част от раните, които се получават в ежедневието и сред природата са в състояние да се излекуват напълно и сами, самото оцеляване на човечеството го доказва Smile Става дума за това как да се ускори процеса или как да се избегнат усложнения при по-сериозните. Колкото до Пантогел, той въобще не е препарат за първична обработка на рани, а регенераторно средство при повърхностни изгаряния и хронични рани Smile И въобще няма три действия - има си само регенераторно действия, май бъркаш действие с приложения/ показания/....повечето неща имат едно действие и хиляди приложения Smile
Пон Сеп 01, 2014 6:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tony__



Регистриран на: 24 Авг 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
Виж, подобни дълбокомислени съждения слушам всеки ден....някои разбират, че не са прави, макар и рядко се извиняват, други така и не разбират и си правят сами избора и си поемат последствията. На тях винаги казвам, че не сме затвор и на никого нищо не правим на сила....Всеки е свободен да избира каквото си иска, що се касае за него самият, за жалост понякога и за други, които зависят от него.
Както и да е, това е отклонение извън форума и темата. А конкретно за форума, не съм тук нито за да се доказвам, нито за да показвам нещо, най - малко пък за да водя празни спорове без аргументи и смисъл и да разводнявам темата. Да приемем, че това е твоето решение, взето за теб самия и няма нужда да го налагаш на никого. Имаш свободата да избираш за теб самият, но не и нужните знания, за да даваш категорични съвети по въпроса. Ако си разумен човек, а аз мисля така, ще приемеш тази гледна точка. Ако решиш да продължиш да бъдеш силно компетентен също ще го приема като факт, който не мога да променя. За спор са нужни поне двама, които знаят за какво говорят....а всезнайковци ми се налага да изслушвам всеки ден, не искам да го правя и тук.


ПС : За да намалим напрежението, още малко офтопик - застудее ли правя тема за солена сланина. :о) Сетих се, щото бях видял на наскоро един пост на колеата за някаква солена сланина и печени свински уши и изпаднах в умопомрачение Smile
Пон Сеп 01, 2014 7:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
За възпаления гъз.От 20години насам спрях да си бърша гъзът-само миене-чиста работа.Който е пробвал да си мие гъзът-знае за кво говоря и че няма място за сравнение между миенето и бърсането с гъзя книга.Забравяш за всякакви протривания,хемороиди,фисури.Да не говорим за чувството за чистота и свежест.То така или иначе тоалетна хартия по Балкана няма(трябва да си мъкнеш),а вода-реки бол,така че винаги когато има вода-наблягайте на миенето,а не на триенето.
Като захванахме тая тема-избягвайте срането в седнало положение.Човешката физиология си е предвидена да сере човек клекнал-червата се изпразват много по-добре.
И последно кат стана тема за дрисъка.Огромна част от дрисъците могат да се избегнат ако човек внимава какво яде и пие.Застояли води от несигурни източници,престояла или недобре съхранявана лесноразваляща се храна(особено сега лятос),гъби в които не сме сигурни...
Ако все пак ви погне рядкото щастие-първо е хубаво човек да пробва с бабешките средства-оцет,препечени филии със сирене...Ако не става-тогава лекарства-по-горе беше споменат хидрасек-а,аз бих добавил и ентерол и смекта.Избягвайте лопедиуми,имодиуми и прочие.Производни са на морфина и водят до нарушения във вниманието и концентрацията и сънливост.Което при катерене по скали,покрай пропасти и т.н. може да е фатално.Същото се отнася и за по-старите противоалергични препарати и доста хапчета и сиропи за кашлица...
Задължително обръщайте внимание на хидратирането на организма при диарии....

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Пон Сеп 01, 2014 8:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Tony__



Регистриран на: 24 Авг 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
Никой не е казал, че не помага Пантогел за това, както помагат и други неща, но не тази беше темата. А безгрешни болници и лекари няма никъде по света, но много повече пациенти са пострадали от самите себеси и убедеността си, че са много наясно, а докторите са некадърни, отколкото от лекарски грешки. Въпроса е да имаш уважение към мнението на тези, за които това е професия и ежедневие и вероятно малко повече се интересуват от въпроса, а и виждат резултатите нагледно при голям брой хора с различни проблеми. Както и да е, за мен празните приказки приключиха. А колегата е прав за миенето, доказано е, че е много по-ефективно от бърсането за почистване, освен това го няма и триенето от самата хартия, власинките които остават и вероятността за алергизация на мястото от боите, ароматите и кой знае още кое в хартията.
Пон Сеп 01, 2014 8:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Balkandjiq написа:
За възпаления гъз.От 20години насам спрях да си бърша гъзът-само миене-чиста работа.Който е пробвал...
...
Като захванахме тая тема-избягвайте срането в седнало положение.Човешката физиология си е предвидена да сере човек клекнал-червата се изпразват много по-добре.
....

Тъй-тъй, право кайш и в двете изречения
Ама да не бягаме от темата, че ще развържем клавиатурата на ZCЕ..., че скайпа и ФБ не му работят.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Сеп 01, 2014 10:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Страница 7 от 10

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov