ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Аптечка
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Аптечка
Автор Съобщение
bugcho



Регистриран на: 06 Юли 2012
Мнения: 198

Мнение Аптечка Отговорете с цитат
Здравейте,
може ли да ми напишете препоръки, какво трябва да съдържа една аптечка за 7 дневен преход.
Благодаря.
Съб Юли 21, 2012 7:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Най-необходини неща от сорта на болкоуспокояващи, бинт (най-добре ластичен), лепенки (обикновени и риванолени), слънцезащитни и противонасекомни и т.н. Някои хора носят даречем и урбазон.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Съб Юли 21, 2012 8:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Re: Аптечка Отговорете с цитат
bugcho написа:
Здравейте,
може ли да ми напишете препоръки, какво трябва да съдържа една аптечка за 7 дневен преход.
Благодаря.


Ако приемем , че става въпрос за "самостоятелна бойна единица" , то неща в долния списък според мен са напълно достатъчни и присъстват в моята аптечка. Ще напиша за пример какво съм ползвал в последната година

1. Аспирин - често ползван
2. Някакъв аналгетик - никога не съм го ползвал(късмет)
2. Имодиум - да не дава господ Shocked , блистерчето си е цяло все още !Хората разправят, че диарията е занимание самотно , и не е нужно да ти се случи горе на билото Laughing !
3.Някакво антихистаминово лекарство - алергозан, кларитин....
4.Базови лекарства и консумативи за антисептика - йод(йодасепт) или нещо от рода, лепенки, марли, бинт.....Никога не са излишни ! Миналата година се порязах много зле и ако не разполагах с тези неща , щях да прекратя прехода Wink !
5.Малка ролка левкопласт - многофункционален продукт, ползва се от фиксиране на превръзки до предотвратяване на появата на мазоли.
6. Уред за премахване на кърлежи - това е единственото хайванче по нашите земи, от което истински ме е страх ! Не ми се е налагало сам да си вадя гадината, но са ми вадили в бърза помощ , защото ме "удари" в гърба между плешките.....
7.Мазила за защита от слънцето и кръвосмучещи гадове

Това са нещата , които са необходими за да не си прецакаме удоволствието от прехода при някакъв лек инцидент .При всякакви по-сериозни травми/нараняване/заболяване веднага търсим помощ - не е добра идея да се правим на доктори , хората учат за това цял живот !

Поздрави

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Съб Юли 21, 2012 9:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mircho



Регистриран на: 05 Мар 2011
Мнения: 315

Мнение Отговорете с цитат
Изрязани от блистера 3-4 хапчета от
1 Ибупрофен-общи слаби болки и мускулна умора
2 Алергозан
3 1бр Солпадеин http://apteka.framar.bg/18000145/%D1%81%D0%BE%D0%BB%D0%BF%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D0%B8%D0%BD-%D0%B5%D1%84%D1%84-%D1%82%D0%B0%D0%B1%D0%BB-12
4 Бисептол http://apteka.framar.bg/02000505/%D0%B1%D0%B8%D1%81%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0%BE%D0%BB-%D1%82%D0%B0%D0%B1%D0%BB-120-%D0%BC%D0%B3-20
5 Парацетамол
6 1 капсула хапче против разстроиство
7 2 бр хапчета аналгин
Една широка и две тесни ленти цитопласт за рани
Идеята ми е следната имам хапчета за температура през няколко часа мога да взема по 1 таблетка от различен вид така че да я сваля. Алергозана е ясен за какво е а Бисептола е да закрепи малко положението че имам бактериална намеса върху организма и диария от някои кофти източник на вода примерно.
Антибиотици нямам все пак става въпрос да се закрепи положението така че да мога да слеза до населено място. Бинт преди носех сега нещо съм го махнал от раницата.
Нещото което съм пропуснал е активен въглен но трябва да си намеря единични опаковани разтворими таблетки. Преди имах и няколко прахчета за възстановяване на минералния баланс след драйфане и разстройство но май съм ги изпил когато тези в къщи са свършили .
http://xenos-bushcraft.com/blog/%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B8/%D0%BF%D0%BE%D1%85%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B0-%D0%B0%D0%BF%D1%82%D0%B5%D1%87%D0%BA%D0%B0-%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%BE-%D0%B4%D0%B0-%D0%B2%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BC-%D0%B8-%D0%BA%D0%B0%D0%BA/ Тук има интересни неща но прочети коментарите от долу те са важните


Последната промяна е направена от mircho на Съб Юли 21, 2012 11:04 am; мнението е било променяно общо 1 път
Съб Юли 21, 2012 10:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Може да погледнеш тук и тук.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Съб Юли 21, 2012 10:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Ето моята аптечка:



а ето съдържанието:



Това в пластмасовото шишенце е кислородна вода, задължително нещо. Трябва да я сменя. Oops

Ако нося витамини, слънцезащитно мазило, соли, те са отделно.
Съдържанието на аптечката за всеки е индивидуално все пак.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Съб Юли 21, 2012 5:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
баир–будала



Регистриран на: 16 Ное 2011
Мнения: 86

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Ето моята аптечка:

Спринцовката за какво е?

_________________
to be continued...
Съб Юли 21, 2012 5:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
кислородната вода се ползва, накапва най удобно със спринцовка в раната Very Happy

бих прибавил и малко шишенце с риванол. със същата спринцовка после изгонваме кислородната вода.

и йод или йодповидон.
Съб Юли 21, 2012 10:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Аз винаги гледам да имам следните неща, които са по-скоро за крайна нужда:

1. Няколко ампули течен аналгин, за крайните случаи на вдигане на температура.
2. Широкоспектърен антибиотик /по избор/ спасявал ме е от прекъсване на 7 дневен преход. Едвам вървях, но не се върнах. Тогава имах 39,5 градуса температура, кашлях като магаре и всичко се влошаваше от ден на ден. Това ме оправи за три дни. Very Happy
3. Ампули витамин C 500, винаги помагат да се освестиш за малко.
4. Румалая. Мазилото на Хималя за навехнати, разпънати сухожилия, мускули и др. подобни. Сутрин или след почивка, когато всичко тотално се е схванало и боли, едно мазане и разтриване прави чудеса за няколко часа. Така можеш да се придвижеш сръвнително без болка или по-скоро с търпима болка.
Съб Юли 21, 2012 10:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Отговорете с цитат
Носете повече бинтове. И по-широки (поне 10 см). Бинтовете са универсални - стават за марля, тампони, превръзки, за почистване и тн... Без бинт нищо не можете да превържете, да спрете кръвотечение и тн...

Йодасепт - също универсално нещо.

Имодиума е хубаво нещо и аз не излизам без него, но той е само за да можете да се замъкнете до топло място/цивилизация. Ако диарията продължава трябва да лекувате проблема (примерно Смекта)

@Мислещ - за какво ти е памука? Това за рани не става. Залепва дори с йодасепта.
Нед Юли 22, 2012 12:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mircho



Регистриран на: 05 Мар 2011
Мнения: 315

Мнение Отговорете с цитат
slavei написа:
Носете повече бинтове. И по-широки (поне 10 см). Бинтовете са универсални - стават за марля, тампони, превръзки, за почистване и тн... Без бинт нищо не можете да превържете, да спрете кръвотечение и тн.
Колко повече бинтове и как да не можеш да спреш кръвотечение нали раницата ти е с връзки колан носиш примерно. Има си неща които се ползват по предназначение.
Нед Юли 22, 2012 2:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
баир–будала



Регистриран на: 16 Ное 2011
Мнения: 86

Мнение Re:в аптечката и пургатив Отговорете с цитат
Да не забравим магнезиев сулфат-една лъжичка (не повече !!!) разтворена във чаша вода спомага за решаване на проблема със запека (то с тия сухи манджи в планината) . Laughing

_________________
to be continued...
Нед Юли 22, 2012 2:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
баир–будала



Регистриран на: 16 Ное 2011
Мнения: 86

Мнение в планината като на война Отговорете с цитат
mircho написа:
slavei написа:
Носете повече бинтове. И по-широки (поне 10 см). Бинтовете са универсални - стават за марля, тампони, превръзки, за почистване и тн... Без бинт нищо не можете да превържете, да спрете кръвотечение и тн.
Колко повече бинтове и как да не можеш да спреш кръвотечение нали раницата ти е с връзки колан носиш примерно. Има си неща които се ползват по предназначение.
Duel Много кървища,да не се подплашат кандидат планинарите. WinkП.С. има всякакви подръчности-фланелката на ивици за бинт,дървена пръчка за шина , и най-важното: от старите хора и от опит знам като няма риванол или нещо такова -препикваш мястото .В планината си е и ,,сървайвър,, понякога.

_________________
to be continued...
Нед Юли 22, 2012 3:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
баир–будала написа:
mislesht написа:
Ето моята аптечка:

Спринцовката за какво е?


Не е за цръкане на кислородна вода, шишенцето е с шприц дюза и няма нужда.
Спринцовката е за изсмукване евентуално при ухапване от змия или сериозно убождане. Не съм ползвал до сега и не знам дали има ефект, но и не тежи и не пречи.
Пликчетата Bio Ice са боклоуспокояващ гел с натурални съставки. Това са мостри(имам още) но в аптеките предполагам има флакони. Препоръчвам, много е добро.
Малкото блистерче е Кларитин, нося го....не ми пречи.
Мазилото е Банеоцин, комбинирано антибиотик и още нещо, за рани, драскотини и т.н. Добро е. Ако го нямате, може поне Витамерфен да носите.
Другото е ясно, Ранитидин, вездесъщия Аспирин(най-използван заедно с лейкопласта) и т.н.

Аналгин и Хиинин не нося и не съм пил от 1990г. Не ги понасям, докарали са ми много страдания. Щяха да ги вадят от употреба уж, но явно търговските интереси диктуват нещата.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Нед Юли 22, 2012 8:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
баир–будала



Регистриран на: 16 Ное 2011
Мнения: 86

Мнение Отговорете с цитат
За изсмукване няма да има ефект,по-скоро за биене на противоотрова.П.С. да не пропуснем и препарат срещу комари (може би не е за графа-аптечка).

_________________
to be continued...
Нед Юли 22, 2012 8:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Страница 1 от 10

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov