ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
За кърлежите.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
За кърлежите.
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Изследването на кръвта също е ташак работа.
Тестват за нива на имуноглобулини. Но наличието на завишена стойност не значи категорично Лаймска болест. Може примерно да означава скорошно (1-2 години назад) преболедуване от друга инфекциозна болест (или алергия), която предизвиква имунен отговор на организма.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Юли 25, 2012 11:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
http://www.youtube.com/watch?v=LqOizdo1_Q0&list=UUYT_yRnV69C0Liz5efsfXRA&feature=plcp
Сря Юли 25, 2012 12:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
баир–будала



Регистриран на: 16 Ное 2011
Мнения: 86

Мнение Re: за кърлежите Отговорете с цитат
ПАВЕЛ написа:
баир–будала написа:
Обмяната на слюнката на кърлeжа със организма (в случая на човек) е след 48-я час от прилепването на кърлежа.Т.е. ако в рамките на 48ч. извадим кърлежа ,няма опастност от зараза,дори и да е носител на такава..

Това не е вярно !
...



Защо не е вярно?

_________________
to be continued...
Сря Юли 25, 2012 1:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Павел е прав, нито се върти нито има гаранция точно преди определен час. Той кърлежа няма часовник, нали. Неговата работа е да се насмуче и кога точно ще го направи зависи от много неща.
Принципът е - колкото по-рано се открие и отстрани, толкова по-добре. Другото е божа работа. За щастие, миналата години при второто ми ходене в инфекциозната болница попаднах на стар лекар с опит, който ми разказа доста как стоят нещата. Тази година отново попитах лекар, след като сам си го извадих, каза също че не се върти! Казват, че при стрес щял да повърне. Хубаво, но ваденето продължително време с пинцета и въртене също го стресира. Това каза и личната ми лекарка. Значи бързото вадене с тези устройства май ще се окаже най-добро. Очевидно кърлежа не се стресира при мокрене(и двата пъти ги къпах, преди да ги видя), при леко побутване насам натам.
Щом има риск, май ще се ползват и репеленти някакви. Ластика долу на панталона върши работа, но не можем да се забулим и изолираме целите.
Бих споделил и други неща от личен опит, ако има интерес.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Юли 25, 2012 3:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
баир–будала



Регистриран на: 16 Ное 2011
Мнения: 86

Мнение Re: за кърлежите Отговорете с цитат
баир–будала написа:
Веществата които носят зараза се съдържат в слюнката на кърлeжа.Кърлeжа може да носи,може и да не носи зараза. Обмяната на слюнката на кърлeжа със организма (в случая на човек) е след 48-я час от прилепването на кърлежа.Т.е. ако в рамките на 48ч. извадим кърлежа ,няма опастност от зараза,дори и да е носител на такава.Как да разберем дали сме заразени:Ако веднага се появи зачервявяне около мястото на прилепване на кърлежа-е реакция на организма срещу замърсяване ,примерно от почва .;Ако се появи зачервяване 2-4-6 дни след премахването на кърлежа-е алергична реакция .;НО ако се появи зачервяване около мястото на прилепване след 10-ия ден ОТ премахванато на кърлежа - е сигурен признак за заразяване с лаймска болест или друго такова.
Значи това е казано от лекар по Дарик радио т.е. преразказвам го . Така,че като каже някой че не е вярно ми е любопитно ,защо. Също ми е любопитно:........,,ходене в инфекциозната болница попаднах на стар лекар с опит, който ми разказа доста как стоят нещата,,..............какво е казал стария лекар с опит.

_________________
to be continued...
Сря Юли 25, 2012 5:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Re: за кърлежите Отговорете с цитат
баир–будала написа:
баир–будала написа:
Веществата които носят зараза се съдържат в слюнката на кърлeжа.Кърлeжа може да носи,може и да не носи зараза. Обмяната на слюнката на кърлeжа със организма (в случая на човек) е след 48-я час от прилепването на кърлежа.Т.е. ако в рамките на 48ч. извадим кърлежа ,няма опастност от зараза,дори и да е носител на такава.Как да разберем дали сме заразени:Ако веднага се появи зачервявяне около мястото на прилепване на кърлежа-е реакция на организма срещу замърсяване ,примерно от почва .;Ако се появи зачервяване 2-4-6 дни след премахването на кърлежа-е алергична реакция .;НО ако се появи зачервяване около мястото на прилепване след 10-ия ден ОТ премахванато на кърлежа - е сигурен признак за заразяване с лаймска болест или друго такова.
Значи това е казано от лекар по Дарик радио т.е. преразказвам го . Така,че като каже някой че не е вярно ми е любопитно ,защо. Също ми е любопитно:........,,ходене в инфекциозната болница попаднах на стар лекар с опит, който ми разказа доста как стоят нещата,,..............какво е казал стария лекар с опит.


Информацията за превенцията , отстраняването и последствията след ухапване от кърлеж е достъпна за всички - не е нужно да се преразказват думите на някой , пък бил той и стар доктор... В двата линка достатъчно подробно са описани инструкциите на здравните власти както у нас, така и в щатите - а и те са еднакви навсякъде по света Wink ! :

"...... Заразяването на човек става чрез ухапване от инфектиран кърлеж, по рядко чрез смачкване с пръсти и попадане на съдържимото на кърлежа през конюнктивата. За предаване на инфекцията са необходими средно 1-2 дни, поради което ранното сваляне на запития кърлеж е най-добрата профилактика. Възможно е заразяването да стане само часове след запиването на кърлежа......."


"....How ticks spread disease

Ticks transmit pathogens that cause disease through the process of feeding.
•Depending on the tick species and its stage of life, preparing to feed can take from 10 minutes to 2 hours. When the tick finds a feeding spot, it grasps the skin and cuts into the surface.
•The tick then inserts its feeding tube. Many species also secrete a cement-like substance that keeps them firmly attached during the meal. The feeding tube can have barbs which help keep the tick in place.
•Ticks also can secrete small amounts of saliva with anesthetic properties so that the animal or person can't feel that the tick has attached itself. If the tick is in a sheltered spot, it can go unnoticed.
•A tick will suck the blood slowly for several days. If the host animal has a bloodborne infection, the tick will ingest the pathogens with the blood
.
Small amounts of saliva from the tick may also enter the skin of the host animal during the feeding process. If the tick contains a pathogen, the organism may be transmitted to the host animal in this way.
After feeding, most ticks will drop off and prepare for the next life stage. At its next feeding, it can then transmit an acquired disease to the new host."

Защо не трябва да се дави , души,гори и т.н. ? Ами защото всякаква форма на стрес увеличава многократно шансовете гадината да "върне поръчката" Wink ...

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Сря Юли 25, 2012 9:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Казвам - аз ходя с ластици на двата крачола от миналата година. Wink Това за цвета на дрехите не го вярвам, няма доказателства да е така, няма и логика. Кърлежите не разчитат на зрение. Това са тясноспециализирани примитивни паразити, нападат само топлокръвни, т.е. реагират на температурата по някакъв начин. Така знам. Не ги бъркайте с братовчедите им, паяците, които имат по-съвършенно зрение, храносмилане, двигателен апарат и т.н.
На кои доктори вярвам и на кои не, аз си решавам и няма да коментирам. Надявам се, това което знам и опитах, да ми помага, а вие си решавате кое помага на вас.

ZCEZBPM написа:
То на докторите не трябва да се разчита на сто процента.
Това че има едно д-р пред името си не значи че го заслужава.
Това важи и за всички други професии и е много дълга тема която не искам да зачеквам.


Като бацил макар и прост казармен, това което Павел е написал и дал като инфо за мен е най-правилно.
Само да подчертая че профилактиката е най-доброто което може да се направи , ама я ми кажете колко от вас ходят с бели или светли дрехи с ластици на глезените и на колко са им импрегнирани с препарати против кърлежи дрехите.


Този лекар ми разказа за неспецифичните симптоми на Лаймска болест, за ваденето на кърлежите потвърди че не се въртят, за изследването на кърлежите потвърди, че никой няма да ми го изследва,това се правело някога, когато случаите били малко, правело се само с научна цел, за изследванията на кръвта потвърди, че няма да ме изследват предварително никъде и няма смисъл, за лечението каза, че предварително не се прави нищо,не се пият антибиотици профилактично(то това принципно не трябва да се прави) и т.н.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Юли 26, 2012 1:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mircho



Регистриран на: 05 Мар 2011
Мнения: 315

Мнение Отговорете с цитат
Носенето на светли дрехи намалява досадните комари и мухи за кърлежите съм гледал по ТВ че реагират на въглеродния двуокис издишваш от животните пи паша. Предаването беше за лосовете в скандинавието. Това с мухите има логика че не се забелязват върху черното. Някой ползвал ли е тези инструменти за отстраняване на кърлежи че се замислям един за вкъщи да взема все пак живея на село и обикалям по полето то и животни няма де в сравнение с преди.
Пет Юли 27, 2012 10:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
...
Този лекар ми разказа за неспецифичните симптоми на Лаймска болест, за ваденето на кърлежите потвърди че не се въртят, за изследването на кърлежите потвърди, че никой няма да ми го изследва,това се правело някога, когато случаите били малко, правело се само с научна цел, за изследванията на кръвта потвърди, че няма да ме изследват предварително никъде и няма смисъл, за лечението каза, че предварително не се прави нищо,не се пият антибиотици профилактично(то това принципно не трябва да се прави) и т.н.


Кърлежи изследват в Национален център по заразни и паразитни болести - София. Един приятел Виктор също пострада тази година, та си носи кърлежа там. След няколко дни му връчиха изследване - няма зарази и т.н.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Юли 27, 2012 12:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Не съм специалист, но доколкото съм чувал наистина сериозният проблем, който може да възникне от ухапване на заразен кърлеж е Кримска хеморагична треска (КХТ). От това се умира.
Знам го от едни приятели, служили по границата преди 1989 г., защото на тях са им правени ваксини срещу КХТ. Ваксината се прави през определен период, като след третата имунизация вече е доживот.
Чет Авг 30, 2012 11:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Досега кърлеж не ме е нападал... явно за сметка на комарите и мухите, които буквално ме позлват за шведска маса Confused

Това лято карам за сефте с репелент. Даже котката не смее да ме доближи, мирише силничко, мазно е, оставя петна, пише че става за джунгли... обаче гони комарите и всякакви други противни твари с часове, и успокоява сърбежите.
Чет Авг 30, 2012 12:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Vicky



Регистриран на: 09 Ное 2010
Мнения: 127
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
С какъв репелент си, Люси?
Чет Авг 30, 2012 7:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:

Даже котката не смее да ме доближи, мирише силничко, мазно е, оставя петна, пише че става за джунгли... обаче гони комарите и всякакви други противни твари с часове, и успокоява сърбежите.


Very Happy Вероятно гони и мъжете.

За лаймска болест тук пише всичко: http://laimskabolest.ovo.bg/
Има и графика за заболеваемостта през миналата и тази година.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Авг 31, 2012 9:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Кърлежи над 1000 м.н.в няма, на по-ниско са.
Бях ги позабравил, знам някои неща от опит, в казармата бяхме в местност с много кърлежи, затова основни правила в профилактиката са : високи обувки, никакво пипане на ниски храсти или лежане в тревата. Кърлежите са активни само във влажен сезон-суша ли е скриват се в земята, зимата също, няма ги.
Сега покрай кучето, въпреки че се пазим, миналата година беше ад - изтупвал съм му по до 35/ тридесет и пет/ кърлежа само за 10 минути влизане в гората. Все някои ги пропускам и се забиват, а 2-3 преминаха и на мен щото то си е с лекарство и бягат от него. Тази година общо да съм му махнал 20-30, а след изсъхването на земята въобще няма.
Сега продават едни много ефективни пластмасови зелени френски кози крачка, комплект по 2 са - един за големи и един за малки кърлежи. Струват 3 лева в магазините за дом. любимци. С тях се вади моментално без болка, точно като пирон с кози крак - бързо и право нагоре.
Не е толкова страшно от зарази, кърлежа трябва да е станал голям, да е смукал над един-два дни за да се развие зараза . След изваждане на по-голям кърлеж мястото на изваждане се подува и сърби /това е нормално, не е страшно подуването / но ако не започне да спада след два дни - тогава на лекар.
В Бавария например, има страшно много цек/кърлежи/. И белите хора страдат също.
Вто Юли 21, 2015 11:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
nabludatel50 написа:
Кърлежи над 1000 м.н.в няма, на по-ниско са.


На 1700 м надморска са ме налазвали, Алиботуш.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Юли 21, 2015 11:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov