ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
За кърлежите.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
За кърлежите.
Автор Съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Горе долу си прав. "Козият крак" нищо не прави.
Kent се опита с подобен да ми извади един и накрая извади една пинсета и свърши работата.
Общо взето той се въргаля повече от мен в храстите, но започна да ми се набива в ръката( необичайно място), за 10 минути докато стигнем колата го наблюдавахме как се забива и изправя. Усещането е гадно, може да е предпочел кофти място, то така си и беше де).
Игра си малко с козият крак и извади пинцетата.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Вто Юли 21, 2015 11:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
не е бил опитен, затова не могъл да извади с козия крак, даже от германия си бях взел пинсети. Неудобното с тях, че кърлежа може да се скъса и хобота му който живее самостоятелно, да тръгне по артериите и да запуши нещо.....това е най-опасната ситуация.
За Алиботуш може, той е много южно разположен , но ти сигурен ли си че си ги хванал на най-високото? Кърлежа не се забива веднага, той стои скрит в дрехите ти през деня и те чака да заспиш, вечер пролазва обикновено под мишниците или в слабините се впива. В казармата винаги преглеждахме дрехите си , но има и напълно безцветни кърлежи които не се виждат и те са най-опасните. Въобще непрекъснато се преглеждахме сутрин, вечер---гадна работа...имаше случаи на огромни кърлежи скрили се на най-гадните места които да не ги казвам....
Тогава правехмеи следното - вендуза от шишенце с нафта върху кърлежа, може да го нагара да се пусне. С пинсетите да повторя е опасно.
Тая синя пинсета от първа страница е доста груба. С тия кози крачета се стига до проблемни места, махал съм голям кърлеж маскирал се като лапичка даже и цвета й докарал, точно под нокътя на кучето. вадя 5 кърлежа за 30 сек. Ако няма къде да ги изхвърлите/ в кенефа най-добре, с вода/ изгорете ки със запалка. Едно от най-твърдите животинки е и мачкането не помага, виждаш го че го няма после....
Много може да се каже, за кърлежите още..
Вто Юли 21, 2015 11:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Абе не знам, ама е ординатор в Бърза помощ или както там се казва на съвременен език.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Вто Юли 21, 2015 11:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Абе и мен в Бавария, една лекарка дърпа, дърпа , накрая ме натиснаха с една сестра и откравено ми резнаха парче месо че хобота му остана.... щот човека дето бях на гости му беше неудобно и като каза в болницата, викам махт гут давай....после съжалявах. С козия крак номера е още отначало, един сантиметър от мястото преди кърлежа , да натиснеш здраво с крачето, което плътно да се придвижи и да забере отдолу кърлежа преди да се е усетил...после е най лесното. не е ли направил това, значи не си може човека....те по медицина мисля не са длъжни, много не са и чували за такива манипулации.
Вто Юли 21, 2015 11:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Има и една печена кучкарка, ги вади с нокти десетки .... до уменията е . Аз като някой път се забие в движение на кучето ми, дразня се да го гледам и също опитвам но не винаги става, просто докато се забива може да се изчопли , оставям го за после за козия крак. В твоя случай, е трябвало веднага да го изчоплиш с нокът, щом си го видял да се забива.
В тези жеги, край с кърлежите.
Вто Юли 21, 2015 11:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
За тази цел аз си нося една по-дебела игла за спринцовка.Иглата се забива леко в основата на хоботчето и се надига.Кърлежа се отстранява лесно и без да се стресира излишно.Това е по-правилния начин за вадене за разлика от повечето некадърници в нашите болници,които още ги мажат с разни мазила и ги задушават преди да ги извадят.
Сря Юли 22, 2015 9:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Всяко мазане с олио, зехтин и подобни за да се "задушал" кърлежа,е излишно и има напълно обратен ефект. Кърлежо се забива надълбоко и вече по-трудно се вади, освен това смазката пречи на ваденето. Даже и в немските упътвания по въпроса, дали е с пинцета или друго няма значение, пише : право нагоре с бързо, но плавно, силно и постоянно издърпване. Никакви часовникови стрелки.
Сря Юли 22, 2015 6:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Аз да споделя какво направих при последното нашествие....хич не обичам да се мажа с онез мазила против комари и кърлежи. Понеже бях високо по Родопите и така и така нямаше какво да направя, взех някакъв репиленд от другарчето и го напръсках обилно. Сутринта го нямаше. Явно от таз отрова сам си е тръгнал или е умрял и си е паднал Laughing
Сря Юли 22, 2015 9:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
irina написа:
Аз да споделя какво направих при последното нашествие....хич не обичам да се мажа с онез мазила против комари и кърлежи. Понеже бях високо по Родопите и така и така нямаше какво да направя, взех някакъв репиленд от другарчето и го напръсках обилно. Сутринта го нямаше. Явно от таз отрова сам си е тръгнал или е умрял и си е паднал Laughing

Брех! Интересен подход. Ще го пробвам. Smile

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Сря Юли 22, 2015 10:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Кърлежи има до към 2000 м , а може би и повече като се имат предвид климатичните промени. Най-високо съм лепвал на около 1300 м.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Юли 22, 2015 10:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Отново информация, за тези, които още не са на ясно:
https://nauka.offnews.bg/news/Biologiia_16/Karlezhite-Sreshta-otblizo-i-zashto-ne-biva-da-se-mazhat-i-vartiat-z_132661.html?fbclid=IwAR3DR2JEblyVdFfcUJDlgLkNN-5twFIhY7AdGm2KETTwZgq2u6xCHx7t-H8

Не пречи да се повтаря. Wink

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Съб Юли 06, 2019 7:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
Страница 3 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov