ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Четирима поляци са убити при мълния в Татрите
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Четирима поляци са убити при мълния в Татрите
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Четирима поляци са убити при мълния в Татрите Отговорете с цитат
Четирима поляци са убити при мълния
28 юли 2012 | 13:38 | Агенция "Фокус"
Начало / Европейски съюз
Варшава. Четирима поляци са били убити при удар на мълния, докато са пътували през южната част на полската планина Пиенини в близост до словашката граница. Това съобщиха местни медии, цитирани от Ройтерс.
Според официален представител на спасителните служби е изключително рядко явление една мълния да причини смъртта на четирима души.
Свидетели казват, че на мястото, където са открити жертвите е имало необичайно силна гръмотевична буря.

http://www.focus-news.net/?id=n1680681

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Съб Юли 28, 2012 2:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Снощи ми казваше нещо в главата "отмени този Мальовишки траверс, отмени го", че с тези мълнии малката си трака.
Вече въобще не съжалявам, че отмених ходенето, дори и прогнозата да се е оказала тотално невярна.
Съб Юли 28, 2012 3:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Гунди



Регистриран на: 07 Юни 2012
Мнения: 300
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
Не се притеснявай Емо,има август,септември,октомври-все ще го минеш траверса!А с мълниите шега не бива!

_________________
Audaces fortuna iuvat!
Опознай Родината за да я обикнеш
Съб Юли 28, 2012 9:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Гунди написа:
Не се притеснявай Емо,има август,септември,октомври-все ще го минеш траверса!А с мълниите шега не бива!

Казвам го във вид на шега, но е истина. Една жена ми казваше, "мечо, да се скрием". Ама къде? Отговорих, "освен под твоята пола". Нямаше дърво, освен дребни храсти. Всичко мина и замина, остана спомена, който никак не е шеговит. Не можеш да се шегуваш с природата.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Съб Юли 28, 2012 10:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Никой не е по-бърз от тока, така са ме учили мене в МЕИ-то Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Съб Юли 28, 2012 11:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение А по-точно? Отговорете с цитат
И все пак, къде по-точно са се намирали четиримата загинали? На връх, на било, под дърво, в колиба? Приказки пишат тия спасители - че било "изключително рядко явление" да загинат от мълния четирима. Явно не са чели за стадото овце в България, което погина вкупом от една мълния! За щастие овчарят не е бил с тях. Нека никой не си въобразява, че мълнията е стреличка, която поразява поединично. Освен това е опасна илюзия поверието, че гръмове падат само върху най-високите части. Преди много години едно момче загина в София, в квартал "Лозенец", в малката градинка на бившето колело на трамвая (сега е площад "Велчова завера"). Който познава района, ще разбере за какво говоря. Над градинката се извисява огромен десететажен блок. Макар и на метри от него, гърмът е паднал върху бор, под който е имало нещастието да се скрие момчето. Излиза, че и в ниското да се свие човек, пак не е защитен. Изглежда, че най-добрата защита е наблюдението на облаците. Те поне не са толкова бързи, колкото мълниите.
Нед Юли 29, 2012 10:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Гугъл разправя това:

http://www.geo.tv/GeoDetail.aspx?ID=60981
http://www.newsdaily.com/stories/bre86r08t-us-poland-lightning-deaths/

Цитат:

Geo World
Polish hikers found dead, lightning strike suspected
July 28, 2012 - Updated 1435 PKT
[Polish hikers found dead, lightning strike suspected]

[Print]
4 0 0 0

WARSAW: Four hikers were killed, probably by a lightning strike, on a tourist track in Poland's Pieniny mountain range, police told local media.

The four, a married couple in their 50s, their daughter and her boyfriend, were reported missing on Wednesday evening when they did not return from a walk in the mountains on Poland's border with Slovakia.

The hikers, all from Warsaw, were found dead early on Friday.

"We saw violent bolts of lightning around the place where they were located, which is why this option (a lightning strike) is the main one currently being considered," police officer Jacek Bobek told broadcaster TVP Info.

The victims were from the Polish capital, Warsaw. The four died in the Pieniny mountain range. (Reuters)

REUTERS


Цитат:

WORLD NEWS
Share Blog Subscribe Print Email Bookmark
Four Poles killed in freak lightning strike

Posted 2012/07/28 at 6:33 am EDT

WARSAW, July 28, 2012 (Reuters) — Four Poles were killed when they were struck by lightning as they trekked across southern Poland's Pieniny Mountains near the Slovak border, local media reported on Saturday.

The bodies of a man and woman from Warsaw, both 50, were found on Friday along with the corpse of their daughter and that of her fiancé, both 22, near a ravine a mere several hundred yards from their hostel.

"It is extremely rare for a single bolt of lightning to kill four people," said Mariusz Zarod, a mountain rescue official.

Polish and Slovak rescuers had used tracker dogs and helicopters to look for the group after it went missing on Wednesday.

Witnesses said an unusually violent thunderstorm punctuated by multiple lightning strikes had raged in the area where the bodies were found.

(Reporting by Rob Strybel; Editing by Andrew Osborn)


_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Юли 29, 2012 12:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Malama



Регистриран на: 03 Окт 2007
Мнения: 173
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Там наистина е имало страховити бури. Два дни след този инцидент трима словаци са ударени от мълния в същия район. За щастие оцеляват, но двама от тях са били със сериозни изгаряния и не са можели да се движат сами, особено жената, била с доста обгорени крайници. Обаче там имат хеликоптери, освен това доста щатни и доброволни спасители и бързо са ги откарали до болница.

Един стар водач ни обясняваше веднъж, че при гръмотевична буря освен да се отдалечиш от раницата си и всичко метално, трябва и хората да са отдалечени един от друг минимум на 20 метра. Тогава това ми се видя едва ли не прекалено, обаче явно не е. А районът там е като Северен Пирин, няма къде да се скриеш или избягаш.



Били са около по-ниския връх.

Нед Юли 29, 2012 9:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Снимките обясняват всичко Отговорете с цитат
Добър наглед, Малама! Наистина е било ужасно и май неизбежно. Бетер около нашето Конче, не дай Боже в гръмотевична буря!
Нед Юли 29, 2012 11:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Алекс.Йо



Регистриран на: 24 Мар 2013
Мнения: 303
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Планината Пиенини е ниска с макс.височина не повече от 1100 м.н.в. Отстои на около 50 км от високите Татри. В сърцето на Пиенините се намира градчето Шчавница,което имам за свой втори дом. Снимката на коментара преди мен е от Татрите,които са много диви наистина. За времето там мога да напиша,че наистина е много променливо,особено през юли и август. Бурите са неприятни и често има наводнения. Но красотата е зашеметяваща! Имам планове догодина да направя един по-дълъг преход из красивите полски планини.

Пускам този коментар само с една година закъснение,за което се извинявам. Very Happy
Съб Юли 06, 2013 2:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Никой не е по-бърз от тока, така са ме учили мене в МЕИ-то Very Happy

Да, но все пак има места където полето е в пъти по напрегнато и може да има смисъл бързо да избягаш на няколко десетки метра... На мен ми се е случвало да усетя как щеката ми вибрира и леко чука ток. Бързо бягане на 10-20 метра и нищо - биеха наоколо.
По принцип линиите се сгъстяват около остри ръбове, затова разрядниците ги правят с остри електроди. Това трябва също да се има предвид - по-важна е формата от материала.
Съб Юли 06, 2013 10:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение новини на мълниеносна тематика Отговорете с цитат
Вчера по обед най- невинно си се движехме в група от 17 човека от Беклемето към Козя стена. Част от групата вървеше по билото, другите бяхме по подсичащата пътека. Виждайки, че времето се смръщва, се събрахме долу на пътеката и продължихме. Летният дъждец ни хвана с периферията си, а към Кърнаре и по дерето направо си плющеше. Малко преди Локвата, на около 15- 25 метра пред нас, леко в дясно падна мълния, трясна яко и усетих удар по главата и преминаване на ток през лявата ми страна, левия крак към земята. Като се осаферих, видях че четирима са паднали на земята, другите наклякахме, но по команда оставихме раниците и се спуснахме петдесетина метра надолу. Нямаше повече мълнии, дъждът спря и след малко изгря слънце, доказващо правилото "Който намокри, той и изсуши."На никой нищо му нямаше, четиримата не бяха усетили как са паднали, а повечето от другите ги беше поразтресъл ток като мен. Дали сме късметлии?
Пон Юли 28, 2014 12:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1694
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Цецко мъртъв си брат.................щеше да се обаждаш а Evil or Very Mad аз търкам диваните два дена и се чудя къде да се дена.По добре да ме удари мълния на беклемето отколкото да си стоя на дивана. Сега по- сериозно извадили сте късмет.


Последната промяна е направена от EXIIIT на Пон Юли 28, 2014 1:34 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Юли 28, 2014 1:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Re: новини на мълниеносна тематика Отговорете с цитат
tzezko написа:
Вчера по обед най- невинно си се движехме в група от 17 човека от Беклемето към Козя стена. Част от групата вървеше по билото, другите бяхме по подсичащата пътека. Виждайки, че времето се смръщва, се събрахме долу на пътеката и продължихме. Летният дъждец ни хвана с периферията си, а към Кърнаре и по дерето направо си плющеше. Малко преди Локвата, на около 15- 25 метра пред нас, леко в дясно падна мълния, трясна яко и усетих удар по главата и преминаване на ток през лявата ми страна, левия крак към земята. Като се осаферих, видях че четирима са паднали на земята, другите наклякахме, но по команда оставихме раниците и се спуснахме петдесетина метра надолу. Нямаше повече мълнии, дъждът спря и след малко изгря слънце, доказващо правилото "Който намокри, той и изсуши."На никой нищо му нямаше, четиримата не бяха усетили как са паднали, а повечето от другите ги беше поразтресъл ток като мен. Дали сме късметлии?


Курбан си трябва Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Юли 28, 2014 1:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
EXIIIT написа:
: аз търкам диваните два дена и се чудя къде да се дена.................... извадили сте късмет.


Онзи, който пусна мълнията и ни пощади ми е свидетел, че смятах да ти се обадя в събота. Но нещо се отнесох.


Иначе курбанът се подготвя. Ще се даде хабер.
Пон Юли 28, 2014 3:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov