ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
с.Железница -Черни връх
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
с.Железница -Черни връх
Автор Съобщение
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение с.Железница -Черни връх Отговорете с цитат
В събота 28 Юли 2012 в 12.30ч поех от с.Железница нагоре по черния път към х.Физкултурник(базата на НСА). На поляната над селото около беседките и потока имаше повече хора отколкото на южния плаж в Приморско в края на юни 2012г. В началото на пътя в Железница имаше табела "Природен парк Витоша", а няколко километра по-нагоре приличаше на къмпинг от нашето черноморие. Беше пълно с автомобили, палатки и огньове, на които плажуващите си приготвяха скарата. Всеки търсеше спасение от горещините.
В боровата горичка вече беше по-спокойно, тук там имаше хора, които похапваха диви малини, които поради сушата бяха дребни.
Над боровата гора жегата се чустваше вече осезаемо -беше задушно и горещо. Често спирах да пия вода и искрено съжалявах, че съм тръгнал толкова късно от село Железница.
Непосредствено преди хижата бях изненадан от една Лада Нива с 2 пасажера, която се движеше на високи обороти нагоре по стръмния сипей.
След 1,30ч. бях на х.Физкултурник където беше пълно със студенти от НСА -явно имаха някакъв летен лагер.
Презаредих с вода и поех нагоре по коловете за Черни връх. Тук вече след 2000м. температурите бяха по-поносими и имаше приятен ветрец. Ходенето ми спореше и бързо напредвах към върха. Чат пат срещах хора слизащи към базата на НСА, с които любезно се поздравявахме.
Ясно се виждаха размерите на пожара на Бистришко бранище Sad Доста тъжна картина...
В 15.30ч бях на Черни връх където беше доста оживено -имаше 2 джипа и 10-на велосипеда Smile
Чайната работеше напълни обороти, предлагаха супи и аламинути. Имаше дори и овче сирене.
Около 16.00ч тръгнах да слизам обратно тъйкато вятъра се усили и започна силно да се заоблачава. Започна да препръсва дъжд, който неусетно спря малко преди х.Физкултурник.
Краткото влошаване на времето ускори моето слизане и надолу се движех доста по-бързо. Минах транзит покрай базата на НСА и заслизах към боровата гора.
На поляната над с.Железница плажът продължаваше въпреки, че слънцето бе започнало да залязва. В 18.30ч акустирах пред селския магазин в Железница(спирката на автобус №69) където почиващите в района се запасяваха с бира и провизии. Бях изморен и видимо доволен от разходка на Витоша Smile
Пон Юли 30, 2012 9:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaslo



Регистриран на: 17 Юли 2012
Мнения: 1

Мнение Благодарности за инфото! Отговорете с цитат
Утре се каня да мина по този маршрут. От друго място в нета времето за качване до върха беше дадено четири и половин - пет часа!? Предполагам, че с моя темп на ходене качването ми до горе ще е по-близо до твоето, ако е рекъл господ, макар че често спирам да снимам. Wink
Съб Окт 05, 2013 8:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Bushwalker



Регистриран на: 07 Авг 2015
Мнения: 25

Мнение Отговорете с цитат
В Понеделника ще кача един-двама пишман туристи на които за пръв път в живота ще им се наложи да са на 2000 метра нмв. Laughing
Та ще се движим от Железница до на НСА базата /Физкултурник/ през Синята Стрела. Мисълта ми е дали като е база на спортистите, може случайни балами от братския съседен УНСС като нас да нощуват и хапнат там, да не вземат новобранците да не искат да чуят за балкан после?

Пускам тук въпросчето, за да не пълня с нови теми, а все пак ще движим по същия маршрут!
Сря Сеп 16, 2015 8:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
До колкото знам това си е база на НСА, а не хижа и не приемат туристи за нощуване.
Сря Сеп 16, 2015 8:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Bushwalker



Регистриран на: 07 Авг 2015
Мнения: 25

Мнение Отговорете с цитат
Ясно, благодаря за бързия отговор. Просто не съм ходил по Витоша и не съм запознат, оттам въпроса.
Сря Сеп 16, 2015 8:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
amdimitrov



Регистриран на: 01 Мар 2012
Мнения: 113

Мнение Отговорете с цитат
Как мислиш да стигнете от Синята стрела до Физкултурник?
И защо ви е да го правите изобщо, като Синята стрела е много по-удобно и луксозно място от повечето български хижи?
Сря Сеп 16, 2015 9:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Bushwalker



Регистриран на: 07 Авг 2015
Мнения: 25

Мнение Отговорете с цитат
Ами от Синята Стрела до Физкултурник през Казана, гледам няма камъни, няма много храсти. Но ако няма да се нощува на Физкултурник, то какъвто и да е било престой/транзит оттам се обезсмисля. Така Синята Стрела става адекватна опция. Притеснява ме само това, че ще са четирите почивни дни и не знам колко точно ще се пренасели мястото.
Сря Сеп 16, 2015 9:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
amdimitrov



Регистриран на: 01 Мар 2012
Мнения: 113

Мнение Отговорете с цитат
Избрал си едно от най-тегавите места в цялата планина - "идеално" за пишман туристи, които никога не са ходили в планината Smile Надявам се поне ти да си го ходил Smile
Иначе преспиването на Витоша според мен е крайно безсмислено - можеш от всяка една точка да отидеш до всяка друга точка и да се върнеш в града за 1 ден.
Е...освен, ако не си мацката и търсите някаква романтика Smile
Сря Сеп 16, 2015 9:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
amdimitrov написа:
Иначе преспиването на Витоша според мен е крайно безсмислено - можеш от всяка една точка да отидеш до всяка друга точка и да се върнеш в града за 1 ден.

Районите на юг от линията Ярема-Чуйпетльово-Кладница са доста отдалечени, там няма хижи, липсва и удобен обществен транспорт. А това все пак е кажи-речи около 1/3 от цялата планина и с върхове до 1400-1500м. Когато ходим натам не по кръгов маршрут обикновено викаме някой приятел по нощите да ни прибере с кола от някое село. Smile
Сря Сеп 16, 2015 10:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Bushwalker



Регистриран на: 07 Авг 2015
Мнения: 25

Мнение Отговорете с цитат
И на мен така ми се струва относно спането, ще видя дали ще склони компанията да минем;

с.Железница - з.Синята Стрела - в.Купена - в.Черни Връх - х.Алеко

За един ден с ранно тръгване, с място за колкото почивки искат аверите мисля, че няма да е проблем?
А иначе с пишман туристи имам опит и със ''инвалиди'' не тръгвам. Това лято мъкнах едни двама по Пирин с две нощувки. На Бъндеришка видяха малко зор но се държаха геройски. Имунизиран съм срещу мрънкане Laughing
Сря Сеп 16, 2015 10:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Bushwalker написа:
И на мен така ми се струва относно спането, ще видя дали ще склони компанията да минем;

с.Железница - з.Синята Стрела - в.Купена - в.Черни Връх - х.Алеко

За един ден с ранно тръгване, с място за колкото почивки искат аверите мисля, че няма да е проблем?
Само да попитам - ти минавал ли си го този маршрут? Smile
Това е един от любимите ми райони на Витоша. Приключенията там са много вероятни и гарантирани. Wink

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Сря Сеп 16, 2015 10:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Bushwalker



Регистриран на: 07 Авг 2015
Мнения: 25

Мнение Отговорете с цитат
Кракът ми не е стъпвал във Витоша, ако изключим едно мотаене покрай Бистрица.
Дължи се на факта, че се преместих в София за да уча миналата година. А пък това лято традиционно си отидох до Пирин, тази година даже два пъти. Ходенето не ме притеснява и като гледам здравото качване отначало ще е по-съществения проблем а не здравото ходене.
Сря Сеп 16, 2015 10:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Bushwalker написа:
... Ходенето не ме притеснява и като гледам здравото качване отначало ще е по-съществения проблем а не здравото ходене.
Според мен (лично мое мнение Smile ) трябва да те притеснява не ходенето, а дали искаш приятелите, които ще заведеш за пръв път в тази част на Витоша, да продължат да ти бъдат приятели и след излета.
Надявам се си подготвен след това за въпроси от вида на - Ти защо искашe да убиеш най-добрите си приятели? Ти защо искашe да осакатиш момичето? Ти защо искашe този вятър да ми издуха мозъка? - и други подобни. Very Happy

Успех!

П.П. Районът на връх Сива грамада е един от малкото, в който съм се губил, при това - няколко пъти. Wink
____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Сря Сеп 16, 2015 10:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Bushwalker



Регистриран на: 07 Авг 2015
Мнения: 25

Мнение Отговорете с цитат
Laughing Laughing

Честно казано и аз се притеснявах от това когато се бях заплеснал на Бъндеришка порта с двамата начинаещи баир-будали, и малко тръгнахме да качваме Муратовия връх от запад което е нещо немислимо дори за мен.
Че се ориентирахме се до портата по средата да, но мен направо ми беше жал за тях в какви морени ги вкарах, че после и до Синаница ги влачих!
Като ги питах като слязохме дали им хареса в планината бяха категорични; ДА. Викам си, те само са учтиви с мен, мразят ме! Smile
След два дни се видяхме пак, "Хареса ли ви?" "Даа". След един месец пак същия отговор, и ги питах кое им хареса най-много като гледка ... те ме закопаха с единен отговор "Морените на Бъндеришка"

Shocked

Не подценявай колко са странни хората. Wink
И пак казвам, подбирам си компания като им обяснявам възможно най-гадното през което ще минат, ако се навият, не съм им виновен ако не им хареса, запознал съм ги със всички проблеми. Laughing
Сря Сеп 16, 2015 11:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
(лично мое мнение Smile )
Не питай, тръгвайте. Напълно постижим план график. Това, което за едни е трудно и се губят там, за други, при други условия може да се мине толкоз леко, че дори да не му се обърне внимание.
И както казва дядо ми:
"Път с вървене, борч с плащане!"
Успех и кажи после колко те мрази компанията Wink

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Сря Сеп 16, 2015 11:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov