ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Екипировка
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Екипировка
Автор Съобщение
Jonnie_Walker



Регистриран на: 21 Май 2008
Мнения: 94

Мнение Екипировка Отговорете с цитат
Аз спадам към категория "новак", най-дългия ми преход е 12 км.

Искам да направя 40 км. преход (смятам, че съм способен) и на всеки следващ да слагам по още 10. Какво ми трябва за целта. В момента имам средства по цените които споменавате само за раница и обувки грубо казано (но все пак трябва да започна отнякъде), това е до след десет дни когато ще се сдобия с заплата, но в Понеделник съм решил да ходя в "Стената" и да си купя обувки и раница. Обаче преди да стане "Бързата работа срам за майстора" бихте ли ми дали някакъв съвет? Споменавате други марки, който в стената ги няма. Garmont, Boreal, Hanwag не са ли хубави марки? И ако "Стената" не е хубав магазин за целта бихте ли ме насочили? Бих искал да черпя опит от "вас" професионалистите! Благодаря и се надявам да ми помогнете.

_________________
Take the first step and keep walking
Сря Май 21, 2008 10:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Off Topic
Не разбрах нещо, ти пешеходен маратон ли искаш да тренираш?
Защото в планината разстоянията се измерват в часове, противно на физиката. Wink И във връзка с това въпросните 12 километра могат да се окажат яко уморителни, зависи от терена, условията и денивелацията. Затова си мисля че 40+(10+10....) на ден, това са си много сериозни неща в планината.
Чет Май 22, 2008 10:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Jonnie_Walker



Регистриран на: 21 Май 2008
Мнения: 94

Мнение Отговорете с цитат
Ми 12-те км бяха в планината, незнам до колко е труден маршрута, но мога да ти кажа, че никаква умора не почувствах, може и да съм някакъв изверг незнам, но след това все едно не бях минал нищо. Да не говорим, че тия 12 километра ги минах без храна и вода, макар да имах в наличност такава!

_________________
Take the first step and keep walking
Чет Май 22, 2008 1:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
12 км. ...и изверг...???? Surprised

Направи 100-на за един ден...и тогава може да си сложиш това определение.. Wink
Айде...да не са 100. Като за начало 50-60 дневно..

Тези 12 км. се изминават средно /казвам средно/ за около 4 часа. И пак зависи от терена...Могат да си изминат и за доста по кратко време - и под 3 часа.
Обикновенно се према, че за 1 час се изминават между 3 и 4 км.

Имай предвид, че качванията винаги са по-трудни и продължителни от слизанията. Едно качване до връх можеш да го вземеш за 6 часа, а да го слезеш за 3.

Най-добре направи няколко здрави ходения, за да се видиш "къде си"... Smile

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Чет Май 22, 2008 4:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Jonnie_Walker



Регистриран на: 21 Май 2008
Мнения: 94

Мнение Да Отговорете с цитат
Ами аз точно това ти казвам, че тия 12 км ги взех за закуска, все едно не бях минал нищо. Предполагам, че до 40 км ще се справя с лекота и няма да чувствам почти умора. Но за това питам за екипировката, ние развихме друга тема! Smile

_________________
Take the first step and keep walking
Чет Май 22, 2008 5:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Това с обувките е сложна тема принципно, защото избора предполага да се правят доста компромиси. Най-добрия вариант за мен е от сорта:

Имаш 3 чифта обувки:
-- чисто зимни, кожени, с вътрешен чорап и ръбове за автоматични котки или снегодходки. Ще ти служат само зимата.
-- т.нар 3 сезонни. Без ръбове за котки, изцяло кожени (1 парче), с гумен борд отпред поне. Сравнително твърда подметка. Ще ти служат в междинните сезони - пролет/есен в планината.
-- летни обувки. Леки - първостепенен фактор е. Ако може да са кожени от 1-2 парчета ще е бонус. Средномека подметка. Малък защитен гумен борд отпред ще е бонус. Ще ти служат на лято.

За мене това е перфектната комбинация. Някои предпочитат 3 сезонни като за единствен чифт. Лятото им тежат и спарват, морят краката. Зимата пък гарантират мокри крака. Зимните стават в междинните сезони, но изморяват много краката заради тежината. А и не стават за ходене по камънак, заради тежката подметка. Летните в междинните сезони биват чат пат но рискуваш намокряне или измръзване ако те хване по-продължително лошо време.

Идеални обувки няма както виждаш, или поне не съществува идеалния единствен чифт, който да носиш през цялата година. Та кажи какво ти трябва като обувка...

А, къде си ги ходил тия 12 км дето не са те изморили ? По кой маршрут?
Чет Май 22, 2008 5:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Jonnie_Walker



Регистриран на: 21 Май 2008
Мнения: 94

Мнение Отговорете с цитат
Витоша

"Златните мостове- х. Еделвайс- х. Острица- х. Селимица- с. Кладница"

Само, че в обратна последователност, защото съм от Перник! Smile

Значи за момента говорим за летни обувки. Може ли да дам няколко линка и да си дадеш мнението, или ти да ми предложиш нещо.

Първото е нещо което не ми харесва на външен вид, но в планината кой ще ме гледа? Smile

http://stenata.com/?itemID=591&groupID=&categoryID=63&brandID=&start=&max=20&order=&direction=&search_submit=&search_word=

Ето това е второто нещо, само незнам какво имат предвид под тези размери дето са ги дали. Само тях ли ги имат, до този номер ли ги имат.

http://stenata.com/?itemID=806&groupID=&categoryID=63&brandID=&start=&max=20&order=&direction=&search_submit=&search_word=

Тези определено ми харесват! Smile

http://stenata.com/?itemID=1108&groupID=&categoryID=63&brandID=&start=&max=20&order=&direction=&search_submit=&search_word=


Това също ми харесва, слушал съм, че мембраната най-хубавата е гор-текс или драй-лайн, само това неразбирам какво е горния материал, това да не е дишаща обувка?

http://stenata.com/?itemID=1109&groupID=&categoryID=63&brandID=&start=&max=20&order=&direction=&search_submit=&search_word=

В общи линии, тези но тъй като не разбирам от тези мембрани, гледам, че на всичките подметката им е от Вибрам, предполагам, че подметките само от това се произвеждат. Горния материал, гледам, че има кожа, кордура и набук май беше, а мембраните са драй лайн и гор текс. Можеш ли да ми дадеш малко съвети коя от обувките да подбера или какво точно да търся, въпреки, че тези почти всичките пишеш за летни преходи, само една, две от последните имаше 3 сезонни, но те не бяха много тежки така като ги гледам 500-600 гр. И последно да те питам, тези обувки само за в планината ли са, в градски условия грам ли немога да се придвижвам с тях?

_________________
Take the first step and keep walking
Чет Май 22, 2008 6:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Jonnie_Walker



Регистриран на: 21 Май 2008
Мнения: 94

Мнение ? Отговорете с цитат
Та се сетих, гледам, че има и чорапи за целта някакви "Венитлатор уолк" и няколко други вида за топло време, такива екстри ще ми трябват ли?

_________________
Take the first step and keep walking
Чет Май 22, 2008 8:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Оазиса на Гармон е трепач, пиши дали ги имат че стенарите послъгват с наличностите Very Happy
Чет Май 22, 2008 11:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Jonnie_Walker



Регистриран на: 21 Май 2008
Мнения: 94

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Оазиса на Гармон е трепач, пиши дали ги имат че стенарите послъгват с наличностите Very Happy
Ами аз ще им се обадя да ги питам, ако ги има да ги взимам ли? Да те питам те как се справят с водата? А попринцип тези летни обувки с дишаща материя ли са?

_________________
Take the first step and keep walking
Пет Май 23, 2008 8:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Jonnie_Walker



Регистриран на: 21 Май 2008
Мнения: 94

Мнение Отговорете с цитат
Моля ти се да ми помогнеш в избора, че в понеделник отивам. Те предполагам би трябвало да ми дадът някакво компетентно мнение по въпроса, всмисъл би трябвало да си познават стоките? Но все пак искам мнение и от напреднали в тази сфера.

Насочете ме и към някаква раница, всмисъл първоначално за еднодневни преходи, предполагам няма да ми трябва тези големи раници за трекинг по 60-70 литра. Please help. Имам още два дни за размишления, на третия купувам. Нуждая се от вашата помощ! Smile

_________________
Take the first step and keep walking
Пет Май 23, 2008 8:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Jonnie_Walker написа:
dido написа:
Оазиса на Гармон е трепач, пиши дали ги имат че стенарите послъгват с наличностите Very Happy
Ами аз ще им се обадя да ги питам, ако ги има да ги взимам ли? Да те питам те как се справят с водата? А попринцип тези летни обувки с дишаща материя ли са?


Вземи ги. Аз също търся леки летни, спрял съм се на едно Raichle Ranger от Екипировка, но тоя Оазис май повече ми допада.

Дишаща материя има сигурно, но аз съм скептик по въпроса. Зимните ми уж имат гортекс, ама сякаш пропускат в обратната посока Laughing

За водата - принципно не е добре да се мокрят. Скапват се от това. Когато можещ, избягвай мокренето. Когато не може - здраве да е Very Happy

Еднодневна раница 25-30 литрова, не повече. Гледай да има система за гърба и да е добър материала - кордура примерно.
Съб Май 24, 2008 3:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Jonnie_Walker



Регистриран на: 21 Май 2008
Мнения: 94

Мнение Ето Отговорете с цитат
Всмисъл система за гърба какво ще рече. Дай си мнението примерно за тази раница http://stenata.com/index.php?itemID=59&groupID=&categoryID=46&brandID=&start=&max=20&order=&direction=&search_submit=&search_word=

_________________
Take the first step and keep walking
Съб Май 24, 2008 8:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Jonnie_Walker



Регистриран на: 21 Май 2008
Мнения: 94

Мнение ? Отговорете с цитат
Тип гръб : Back system O-Flex-Frame

Ето това ли имаш напредвид. Каква трябва да е тази система, какво представлява и коя е по хубава?

_________________
Take the first step and keep walking
Съб Май 24, 2008 8:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Тая раница е ОК, вземай я.
Нед Май 25, 2008 12:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov