ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Смолян- Водопадите-в.Перелик-в.Орфей-х.Ледницата

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Смолян- Водопадите-в.Перелик-в.Орфей-х.Ледницата
Автор Съобщение
martinbg



Регистриран на: 13 Авг 2012
Мнения: 7

Мнение Смолян- Водопадите-в.Перелик-в.Орфей-х.Ледницата Отговорете с цитат
Здравейте,

аз съм от новите във форума. Радвам се че има подобни форуми в които човек може да сподели и информира!
Каним се група от 10 човека да направим следния преход:
Смолян- Водопадите-в.Перелик-в.Орфей-х.Ледницата
въпроса ми е приблизително колко време би отнел и дали можем за един ден да го преминем.
Сложил съм линк към карта която намерих, но от всичко прочетено не разбрах кой от трите начертани от мен маршрути да използвам.
Ще съм много благодарен ако ме упътите. Ако имате и gps координати също ще са ми от полза!

http://blogiada.net/koj-variant.jpg

Благодаря предварително, от сърце!
Пон Авг 13, 2012 8:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gundu



Регистриран на: 18 Фев 2012
Мнения: 181
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Можете да го минете за около 10-11 часа стегнато ходене, ако не се загубите пътем в Сосковчето. Въпроса обаче е - заслужава ли си препускането? Ако целите само физическо натоварване, тогава ДА. Аз бих го направил с удоволствие и много зяпане за два дни - първи Смолян-х.Перелик (малко над 6 часа) и втори х.Перелик-х.Ледницата (4-5 часа), па дори със слизане същия ден в Широка лъка (още малко над 3 часа) или Гела(още час и нещо).

_________________
ТУРИСТ - ЗДРАВИ КРАКА, ШИРОКА ДУША, РАНИЦА НА ГЪРБА...... И ПРАЗНА ГЛАВА,..
Пон Авг 13, 2012 10:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martinbg



Регистриран на: 13 Авг 2012
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
Да прочетох го, но честно малко е объркващо има и различни мнения.
Предпочитах хижа Ледницата, хижа Перелик до колкото разбрах е със заявка.
Отделно идеята е на следващия ден да се върнем през:

1) пещера Ледницата
2) Височината Врача – историческа местност с останки от крепост от времето на Второто българско царство
3) Орфееви скали
4) Връх Снежанка (има лифт)
5) Смолянските езера
6) Смолян - кв. Езерово
И да стигнем до колите Smile
Но 10-11 часа е доста ще има и жени.
Можем ли да съкратим маршрута, имам предвид за първия ден(Смолян- Водопадите-в.Перелик-в.Орфей-х.Ледницата)?
И на картата която съм начертал маршрутите предполагам става въпрос за вариант 2(оранжевата линия) нали?
Пон Авг 13, 2012 10:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gundu



Регистриран на: 18 Фев 2012
Мнения: 181
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Колкото хора, толкова и мнения плюс няколко отгоре Very Happy .
Спането на Перелик не е проблем - просто се обаждаш предварително на Янко 0886752111 или 0889371409(първия е неговия втория май беше на майка му ако не греша) и ще ви чака горе , а можете да си уговорите и храна за там и дори за другия ден за из път Smile .
Не е зле да се обадите предварително и на Стоян от Ледницата 0886038503, банята ще е подгрята и храна също можете да си поръчате. Пещерата Ледницата не е осветена и приспособена за екскурзионни посещения, та внимавайте да не ви четем подвизите във вестниците Smile . По-кратко като време е х.Студенец, която не работи(Пампорово)-х.Перелик-х.Ледницата за около 8-9 часа, но.... Студенец-х.Перелик е половината по асфалт, а останалото черен път и макадам и не е от най-приятните за ходене, а иначе гледки във втората половина от трасето дал Господ. До х.Перелик няма проблем да се иде и с нормална кола, само последните 300-400м са каменна настилка, но е добра. На лифта на Снежанка не знам дали може да се разчита, още през юни му баха махнали седалките от въжетата и не работеше. Обратния път както го планирате може да ви глътне също 10-11 часа.
Приятна разходка!

_________________
ТУРИСТ - ЗДРАВИ КРАКА, ШИРОКА ДУША, РАНИЦА НА ГЪРБА...... И ПРАЗНА ГЛАВА,..
Вто Авг 14, 2012 12:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Средока - водопадите - "Перелик"... Отговорете с цитат
Мартине, на картата, която даваш, жълтата пътека е най-пряката от Предела към Средока (квартала на Смолян, на картата неправилно е написан "Средорек"). Тя не ви върши работа и с нищо не е интересна. Лилавата пътека минава през водопадите, а черната минава високо над реката. Чак над Орфеевия водопад те се събират. Затова най-добре е да се поеме по лилавата пътека, по която всъщност водят и указателните пътеки на изкачване. Стигате до площадка на реката, наречена "Ропката". Тук популярният маршрут свършва и нагоре трябва да се внимава. Маркировката става твърде нередовна. Специално съм снимал две места, на които пътеката видимо продължава нагоре, но действителната посока е по едва забележими отклонения вляво. Познавам тези капани, защото съм слизал отгоре и тогава всичко е ясно. Ето кратко описание тук:
От водопадите нагоре
Чак в края на изкачването, след като излезете от резервата, ще видите занемарен горски път, който продължава нагоре към хижата. Основната пътека завива рязко надясно и отвежда на Предела. В лично писмо мога да ти обясня по-точно маршрута, ако те интересува. Имай пред вид, че изкачването е доста продължително и уморително. От хижа "Перелик" до връх "Орфей" е също бая път, а надолу до "Ледницата" е безкрайно слизане. Не вярвай, че разстоянието между двете хижи е 3 часа. Патил съм! Освен всичко, маркировката е съвсем бедна и в полумрак не се забелязва. Както разбирам, ще сте с кола. При това положение не виждам как ще се върнете в Смолян. Помислете за някакъв друг вариант. Съветите и информацията на Gundu са твърде разумни. Лифтът на Снежанка работи, но с какво ще ви помогне?
Вто Авг 14, 2012 1:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Руси



Регистриран на: 14 Авг 2012
Мнения: 1

Мнение Отговорете с цитат
Ако питаш мен по добре е да нощуваме в хижа Перелик и от там на другият ден към Гела през Широка лъка и и връх Снежанка и обратно в Смолян.
Вто Авг 14, 2012 9:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martinbg



Регистриран на: 13 Авг 2012
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря ви, мисля че ни спестихте много мъки Smile !
Ако променим маршрута:
Ден първи --- Средока - водопадите - х.Перелик(преспиване) - Ден втори ----х.Перелик - в.Перелик-в.Орфей - с.Гела - с.Широка лъка и от там да хванем автобус до Смолян и да стигнем до колите.
Втория ден можем ли да го минем за 8-9 часа и да хванем някакъв автобус, или да мисля друг вариант?
Вто Авг 14, 2012 9:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Добър вариант Отговорете с цитат
Така ще е по-добре. Не знам за колко време точно ще минете от хижа "Перелик" през върховете до Широка Лъка, но вероятно ще успеете за 8-9 часа. Имайте пред вид, че на самия връх Голям Перелик има военна база и е недостъпен. Не съм сигурен, че си заслужава отбивката дотам. От Смолян, ако оставите колата някъде на автостанцията - най-удобното място, откъдето да си я вземете на връщане, имате може би един час неприятно ходене по шосе до квартал "Средока" и после до началото на екопътеката. Направете си също сметката, че денивелацията от Смолян до хижата е 1000 метра! Някои напътствия заедно със снимка на най-горното разклонение към хижата (скрито и без табела) можете да намерите в последния ми пътепис за слизането през водопадите:
Надолу към Каньона на водопадите
Ако обмисляте някакъв вариант през връх "Снежанка", трябва да знаете, че дори да слезете с лифта, пътят през езерата и квартал "Езерово" до Смолян е твърде дълъг и неприятен. Затова най-добре проверете какви автобуси има от Широка Лъка за Смолян. Ако имате конкретни въпроси за пътеката - пишете ми лично. Желая ви успех и ще чакам отчета! Very Happy
Вто Авг 14, 2012 10:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
martinbg



Регистриран на: 13 Авг 2012
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
спираме се на този вариант:
Ден първи --- Средока - водопадите - х.Перелик(преспиване) - Ден втори ----х.Перелик - в.Перелик(под въпрос ще го коментирам с групата) -в.Орфей - с.Гела - с.Широка лъка и от там да хванем автобус до Смолян и да стигнем до колите.
Но искам да те питам понеже съм упорит програмист и искам да ми стане абсолютно ясно за отсечката Средока - водопадите - х.Перелик.
Намерих интересна карта, надявам се да ми кажеш дали е коректна, и дали правилно съм маркирал отсечката, и дали правилно съм маркирал възловите места?
Ако пишем тук а не на лично мисля че доста хора ще им бъде полезно.
http://blogiada.net/K-35-086-1-marshrut.jpg

Добавил съм и оригиналната карта.
http://blogiada.net/K-35-086-1.jpg
Вто Авг 14, 2012 11:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение По картата Отговорете с цитат
Мартине, маршрутът, който си нанесъл върху картата, е верен само до първата половина. На едно място пътеката напуска реката, а не върви по нея до хижата. Рискувам да стана досаден, защото няколко пъти сме обсъждали маршрута. Въпреки това предпочитам да повторя някои снимки, вместо да те разхождам по сайтовете. И така, от Смолян с питане стигаш до барбекюто с беседка на малък паркинг. Там виждаш тази схема, която, колкото и да е скапана, отразява верните посоки. Ще ти обяснявам по нея, като съм номерирал възловите точки:



Намираш се точно при червения надпис "Смолян" (1). Тръгваш по реката след изоставен рибарник и стигаш до първия мост с първия водопад (2). След моста пътеката се разклонява, но ти едва ли ще разбереш това, защото има само една табела към каньона - надясно покрай самата река. Лявото отклонение не ти трябва, защото не минава през водопадите, а високо над тях. То е добре да се хване на връщане. На схемата са отбелязани панорамните площадки по него. Ти караш все по реката и се любуваш на поредните водопади (3). Стигаш до най-големите два водопада - "Сърцето" и "Орфей", с вълнуващ мост високо над реката. Продължаваш още стотина метра и стигаш до място за почивка, наречено "Ропката". На схемата то не е означено, но е точно на възела, където средната пътека, по която си вървял, се разделя наляво и надолу (4). Пресечи реката по моста и по стълбите се качи на площадката, за да видиш Смолян. Върни се пак на мястото за почивка и тогава покрай Редените камъни ("Родопския Стоунхендж") - лявата пътека на схемата, започва пътят, по който твърде малко туристи минават. Затова е и труден за налучкване. Маркировката е с малки жълти квадратчета по дърветата (но нарядко и обикновено там, където са напълно излишни). На схемата виждаш отклонение надясно, обратно към началото. То не те интересува. Ти си караш направо и нагоре. Минаваш покрай красивите "казани", в които можеш и да се изкъпеш. Стигаш вековния бук, означен на схемата (5), и точно тук пътеката напуска реката и стръмно се качва нагоре. Трябва да я уцелиш. Минаваш "Ритлите" с мястото за почивка и след още малко напускаш резервата (ще видиш предупредителен надпис). Именно там е табелката, закачена на едно дърво:



На схемата това е последното малко разклонение (6). След табелката пътеката ще те отведе на шосето, но прекалено вдясно и далече от хижата. А на схемата с червено е отбелязана посоката нагоре през гората, която ти трябва да следваш. Това е всичко. Но за да добиеш представа за клопките по пътя, ще ти покажа една снимка. Когато се качваш, виждаш твоята пътека да продължава нагоре:



Само че къде води тя, не знам. Истинският път е наляво, през падналото дърво. Има знак, но той е забит след десетина метра и естествено от пътеката не се вижда. Такива ми ти майтапи! Very Happy
Вто Авг 14, 2012 1:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
martinbg



Регистриран на: 13 Авг 2012
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря ти, ще трябва да почерпя. Мисля че ми стана ясно!
Само информативно да питам на моята карта(смисъл където съм чертал маршрута) до точка 4 ли е вярна или до т.5
Вто Авг 14, 2012 2:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Доколкото мога да преценя,... Отговорете с цитат
... май картата ти е вярна до точка 5. Там някъде трябва да се намира Вековният бук. Оттам пътеката се катери нагоре по левия бряг. Като стигнеш до бука, ще се увериш, че дерето на реката е непроходимо. Малка добавка: като посочих 1000 метра денивелация, не взех пред вид, че пътеката няколко пъти слиза до реката и пак се качва до нея. А това естествено увеличава изкачването. Отново ме е яд, че не си намирам листчето с точните височини. Дано го открия!
Вто Авг 14, 2012 2:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
martinbg



Регистриран на: 13 Авг 2012
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
Ще пиша подробно като се приберем!
Ако някой има инфо кога точно минава ПОСЛЕДНИЯ автобуса(ден НЕДЕЛЯ) от Девин за Смолян в село Широка лъка,
ще съм благодарен за инфото.
По мои сметки е към 16:00. Ще звънна и до автогарите Девин и Смолян да питам.
Вто Авг 14, 2012 2:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gundu



Регистриран на: 18 Фев 2012
Мнения: 181
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Да кажа и аз нещо по темата. От х.Перелик има зелена маркировка директно до Гела и Широка лъка и това е най-прекия път до Широка лъка. Така обаче се икономисват красотите на билото по червеното трасе х.Перелик-Малък Перелик-Краставата чука-Орфей(Карлък, Голям Снежник или Шилеста чука, като по-ви харесва). Пътеката не е трасирана с изкачване на самия Орфей, той остава леко встрани. След преминаване на мочурлива поляна на слизане под Орфей и сравнително кратко ходене през гора, ще видите поляна с параклиса Свети Петър, вдясно и косо долу под вас(наблизо има чешма с ледена вода, която отгоре не се вижда). Тук червената маркировка за Ледницата се пресича със синята на екопътеката Гела-Доспат(има жалон и доста стрелки и маркировки наоколо по дърветата Smile ). Ако тръгнете надясно по синята пътека,
ще идете направо в Гела без да слизате до х.Ледницата и това е по-прекия и бърз път(спестявате около час и нещо и едно безкрайно слизане до Ледницата). Така х.Перелик-Орфей-Широка лъка е около 7,5-8часа, а ако минете през х.Ледницата е някъде около, а може и над 9 часа. И пак да си припомним - времената са ориентировъчни! Това е инфото, а решенията са си ваши Very Happy .
Автобуса за Смолян е единствен в неделя(в събота изобщо го няма) и тръгва от Девин в 15ч и 30мин. В Широка лъка е около 15ч50м. Преминава през Пампорово. В колко ли часа трябва да се тръгне от х.Перелик, че да не си изпусне автобуса Smile Smile Smile ? Една идея - може да се пробва и алтернативен транспорт от Широка лъка, примерно пазарлък с местните пилоти Very Happy (аз съм го правил).
ПРИЯТНА РАЗХОДКА!!! и ... фото моля!

_________________
ТУРИСТ - ЗДРАВИ КРАКА, ШИРОКА ДУША, РАНИЦА НА ГЪРБА...... И ПРАЗНА ГЛАВА,..
Вто Авг 14, 2012 6:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martinbg



Регистриран на: 13 Авг 2012
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
Да ще се става рано втория ден то това е ясно(х.Перелик-Орфей-Широка лъка е около 7,5-8часа)! Няма да минаваме през х.Ледницата за да не увеличим времето. Ще направим всичко възможно да сме 15:30 в Широка лъка, мерси за идеята за "местните пилоти" дано не се стигне до там Smile!
Снимки ще качим доста и пътепис ще драсна!

Благодаря ви за отделеното време!
Сря Авг 15, 2012 10:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov