ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Алпийския траверс и нехуманното отношение в хижа Левски
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Алпийския траверс и нехуманното отношение в хижа Левски
Автор Съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Алпийския траверс и нехуманното отношение в хижа Левски Отговорете с цитат
С приятел планинар отдавна отлагахме преминаването на тази част от Стара планина. Нагласихме се все пак, нарамихме артилерията и в ранното съботно утро се понесохме на там. Идеята ни беше да преминем по част от траверса, тъй като подхода към билото ни забави. Трябваше да го извършим по обратен ред, а изкачването предприехме от паркинга под хижа Плевен. Така след 4 часово изкачване се озовахме на връх Жълтец и поехме към алпийските части на билото. Времето чудно, ясно, резервациите на хижа Левски налице. Все пак като стигнахме там се сблъскахме с недружелюбното отношение на 'хижарите'!!! Не намериха и следа от предварително направените ни резервации, които извършихме по телефона в дружеството в Карлово. Добре, че спътника ми не си поплюва особено и след изнервяща доза напрежение се оказа, че все пак ще има две места, това се случи и с други от закъснелите туристи, които дойдоха след нас. Обстановката реално представяше действия на панаир. Опитаха се да ни пратят на майната си..., така де, казаха... ами идете на заслон Ботев бе хора, ето го къде е. Е, да!!! Не е невъзможно, след 12 часа преход можеше и да стигнем, нали сме планинари, издържаме на всичко, а не е да нямаме резервация(а и да нямахме, места ИМАШЕ). Въпроса е дискутиран и в други теми, но си се чудя тайно, докога ли така?!?

Ето и малко снимки от това красиво място:
http://martinpetrov555.blogspot.com/2012/08/blog-post_18.html

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Съб Авг 18, 2012 2:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Живота



Регистриран на: 06 Окт 2011
Мнения: 275

Мнение Отговорете с цитат
Да не би да ви е хвърлен пъпа на хижа Левски,на 30-40 минути път ви е хижа Балкански рози,ако още повече се запънете на 1ч и нещо ви е хижа Хубавец.
Не вярвам някой да го объркат точно тези времеви зони.
Съб Авг 18, 2012 10:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Мартин, пиши за особеностите на българското национално хижарство в темата за стопанисването на хижите.
Нека всички знаят, къде как се посрещат КЛИЕНТИ, защото в крайна сметка ти не искаш да ти дават нещо даром, нали така?
Лошото е че наистина българина, като че ли е свикнал с гадните обноски на хижарите и го приема вече като нормално.
Е не е нормално даже да не те забележат че си пристигнал с още 15-20 човека, да ти я няма резервацията, да не ти дават да ядеш твоя храна вътре в столовата, и т.н....
Аз днес се върнах от Пирин и има какво да кажа за разните места, където бях отседнал, но сигурно утре ще попиша.
Съб Авг 18, 2012 11:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
'Живота' - установихме че на Балкански Рози и Хубавец е пълно 'догоре', а и спътника ми в неделя трябваше да се върне на север до Априлци, където оставихме колата, ако си прочел публикацията със снимките ни и фоторазказа. Направихме 12 часов тежък преход с особено количество багаж, а и имаше места + резервациите ни! Не,че хижа Левски ни е любима, нямаме пристрастия!

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Нед Авг 19, 2012 11:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
'Emil', така е, нищо даром не очакваме, плащаме си, резервираме за да ни бъде подсигурен подслон, а не хотел, отиваме без никакви претенции!

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Нед Авг 19, 2012 11:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
тихомир томанов



Регистриран на: 24 Сеп 2010
Мнения: 295
Местожителство: карлово

Мнение Отговорете с цитат
Не мога да не взема отношение по вьпроса.Ако се е получило разминаване в резервацията е едно а друго е когато хижарите са се отнесли грубо и не учтиво.Не забравяйте че хижата не е дядовата рькавичка за да има място за всеки тя има капацитет.Случвало се е да се спи и в столовата на масите и по столовите но за това нямат вина хижарите че местата са ограничени.До огнището места бол за палатки.А ако са се отнесли с някой неучтиво това не ги опровдава човек когато работи на такова обществено място трябва да си дьржи нервите.И мен с моята работа ме ядостват много хора но немога да набия всички Razz .
Нед Авг 19, 2012 11:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
тихомир томанов



Регистриран на: 24 Сеп 2010
Мнения: 295
Местожителство: карлово

Мнение Отговорете с цитат
martin555 ако сте се обади ли в дружеството след 9 ч.информация за резервацията ще се получи на другият ден на сеянса.И сьщо така може от дружеството да са забравили или не са предали.Има и още едно непрятно нещо което се случва на хижата даде се заявка за храна качат я с конете горе за което се плаща и като не дойде групата заявила тово какво прови хижаря.Хвьрля всичко на буклука и гори с пари.Сьщо така варди свободните места а пак те не идват други чакат от вьн искат да останат а времето тик така.Казусите са много и искат бьрзи и адекватни решения.Дано с малко да сьм те успокоил и да сьм ти обяснил с какво се збльскват горе хижарите.Постави се на тяхно място как ще решиш ти нещата с твоя преятел ако седи пред теб човек и е много нервен.
Нед Авг 19, 2012 11:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
Ако бях на мястото на хижарите бих настанил хората, при условие, че имаше свободни места, а ние дори предложихме ако няма да ни настанят в столовата, е отказаха ни! И отново да подчертая, не очакваме никакви екстри, а някакво човешко отношение!

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Нед Авг 19, 2012 11:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Никоя хижа няма право да отказва подслон ако ще да спите седнали на стълбите за втория етаж. Това е хижа в планината, не е избор на хотел в Слънчев Бряг все пак.
Едно време на Рилски Езера, преди да има лифт и да стане хотел, съм спал в някакво подпокривно пространство, което беше без никаква излолацияи, беше нещо като склад. Долу всички общи помещения бяха пълни.
Понятието "няма места" за хижа важи ако неможеш да влезеш през вратата на входа от навалица.
Нед Авг 19, 2012 7:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Emil написа:
...Понятието "няма места" за хижа важи ако неможеш да влезеш през вратата на входа от навалица...

Да замълчим, и да размислим. Знам, че всеки е прав за СЕБЕ СИ. Хижарите да не прекаляват, защото всеки има нерви. Клиентите да бъдат по-сдържани, убеден съм, че ще се разберем. Все още не съм спал под открито небе, благодаря ви, че сте разбрани хора.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Нед Авг 19, 2012 10:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Мечо, размислих отново. Very Happy Very Happy Very Happy
Наистина няма такова понятие като "Няма места"
Може би има такова като "няма легла", това е нещо друго, но "няма места" ?!?!!
Винаги има място за още един.
Предлагам ти да се абстрахираш от конкретният случай в х.Васил Левси. Представи си отиваш някъде в Рила, вървиш 12 часа, стигаш да речем една хижа, като Вазов и ти казват "няма места. бегайте от тука". Най-близката хижа е на поне 3 часа и пак няма гаранция, че там ще има места.

Може да звуча остро, но съм абсолютно убеден, че е така.
Хижарят е там да управлява и експлоатира този имот с грижата на добър стопанин.
От друга страна работата му не е само организационна а е свързана с работа с хора.
Който не може да работи с хора, особенно в туристическият бранш, просто не му е там мястото.

Отделно както вече казах, това е хижа и нямаш избор. Изборът и обикалянето от 'рецепция' на 'рецепция' в околните хижи е просто смешен и няма да го обсъждам въобще. Дори съседната хижа да е на 30 мин, човека може да му е зле, да е на ръба на силите си и т.н. и да не може да отиде до там. Да не говорим, че ако смръчава, малко хора се наемат да ходят на челници.

Та с други думи, нека хижарите, да вземат на първо време да се научат да се изразяват правилно и да не позволяват на многото работа и напрежението да ги провокира с досадното държане на някои туристи. Но си прав Мечо, отвън още не съм спал, но нека не толерираме такова отншение по принцип.
Отивам да лягам, че очите ми се затварят вече Very Happy
Нед Авг 19, 2012 11:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Като стигнахме Мазалат на КЕ по-миналата седмица след 15-часов преход от Добрила се оказа пълна с ученическа група. На въпроса ми към момчетата (хижарите) има ли места за двама души по-големият ми отговори, цитирам- "В хижа и гробища винаги има места."

Всичко е въпрос на отношение.
Нед Авг 19, 2012 11:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Точно за това говоря. Very Happy Very Happy Very Happy
Нед Авг 19, 2012 11:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Emil написа:
... отвън още не съм спал, но нека не толерираме такова отншение по принцип.

Напълно съм съгласен. Нека да се разбираме като културни хора, а не да се хокаме.

Emil написа:
...Който не може да работи с хора, особенно в туристическият бранш, просто не му е там мястото...

Ето това е самата истина. Точно това исках да кажа. За някои, туристите не спадат към "хора"

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пон Авг 20, 2012 7:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Отговорете с цитат
meco puh написа:
Emil написа:
... отвън още не съм спал, но нека не толерираме такова отншение по принцип.

Напълно съм съгласен. Нека да се разбираме като културни хора, а не да се хокаме.

Emil написа:
...Който не може да работи с хора, особенно в туристическият бранш, просто не му е там мястото...

Ето това е самата истина. Точно това исках да кажа. За някои, туристите не спадат към "хора"


И аз от доста време премислям и се боря с една горчивина, която ми остана от Ехо. За какво иде реч:
След цел ден ходене /от Кашана/ пристигаме изморени и мокри в хижата - там навалица. Добрах се до хижарката и попитах за миене, ядене и спане. Отговори ми "Вода има само за пиене, Храна няма, и за децата ми не остана, нощувката е 12 лв." - Случва се, помислих си голяма група ги е изненадала..... Ама аз се изненадах повече, когато започнаха да сервират специална вечеря на останалите - Пастърви, плодове, десерти.... Заведоха ни в една стая и казаха да лягаме на местата където няма оставен багаж - така направихме - хапнахме от резервите и заспахме. По някое време един пиян змей дойде да ми свети в очите, че съм му легнал на леглото ... юнака си оставил нещата на горното легло и решил, че то е за багажа а ще спи долу. Работата съвсем замириса /буквално/, когато този скот разбра, че не може да се качи горе с обувките и ги свали /сигурно с дни не беше му се случвало/......

Ще кажете - нищо особено "ние какво сме видели!!!!" ама аз все пак се питам:
- това ли е бъдещето на хижите в планината.
- защо тези хижари нямат никаква храна в резерв, а бири и газирани напитки на тройни цени - колкото искаш..... + специални продукти за ВИП-а риби, пъпеши, дини....
- кой следи за правилата - поне да не се ходи с обувки из спалните....
Пон Авг 20, 2012 6:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 1 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov