ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
на витоша за първи път
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
на витоша за първи път
Автор Съобщение
galinagalia



Регистриран на: 19 Авг 2012
Мнения: 3

Мнение на витоша за първи път Отговорете с цитат
здр,на 26 години съм,но още не съм ходила на витоша.някои може ли да ми отговори на 2-3 въпроса
1-има ли място където всички могат да поседнат на полянката и да си направят къмпинг,нещо като голяма поляна,много хора,и много разпънати постелки за отдих,с много контакти.?
2-и може ли да ми предложите маршрут по които да вървим,и да не се загубим.?
3-продават ли карти някъде,които да купим за да се ориентираме за даден маршрут ?
благодаря предварително. желая на всички ви много разходки че то не остана време,и не забравяите !!! пазте природата ни чиста !!!
Нед Авг 19, 2012 12:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
1. Има много такива места, но за жалост все ги забравям, понеже гледам да не минавам от там, но като се замисля такива май са Черни Връх, покрай Офелиите и Момина Скала и т.н.
2. Чак пък да се изгубите! На първо време намерете горните дестинации а там хванете някоя върволицата хора и ги питайте къде отиват.
3. Карти продават в почт всяка книжарница или магазин за туристическа екипировка. Ако настоявате да я купите от самата Витоша, се качете на Алеко и там има един чичка, който мисля че продава карти целогодишно. Само да не е отишъл на море. Very Happy Very Happy Very Happy
Нед Авг 19, 2012 12:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
galinagalia



Регистриран на: 19 Авг 2012
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
благодаря,дано не се загубим.ще вземем вода,малко храна и тръгваме,пък докъдето стигнем.


и ако е удобно да попитам?
1-до къде можем да стигнем с кола,и има ли парк място за колата.
2 и от къде ще е най удобно да минем имайки се в предвид че тръгваме от ж.к обеля- карулката.
Нед Авг 19, 2012 1:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stanimir



Регистриран на: 08 Мар 2009
Мнения: 76
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
С кола може да се стигне до :
1. Симеоново има къде да се оставите колата .
2. открития лифт в Драгалевци там има място за колата.
3. Златни мостове може да се качите с кола .
Нед Авг 19, 2012 9:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
galinagalia написа:
благодаря,дано не се загубим.ще вземем вода,малко храна и тръгваме,пък докъдето стигнем.


и ако е удобно да попитам?
1-до къде можем да стигнем с кола,и има ли парк място за колата.
2 и от къде ще е най удобно да минем имайки се в предвид че тръгваме от ж.к обеля- карулката.

Значи най-удобно е да минете през Белоградчик и завивате покрай Русе,но НЕ ВЛИЗАТЕ В ГРАДА!!! Laughing
И да пазите природата,ей! Surprised Приятно къмпингуване палатка
Аре да си купиш карта първо!!!
Пон Авг 20, 2012 7:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
galinagalia



Регистриран на: 19 Авг 2012
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
Здр.исках да попитам просто не да се заяждам с хората в форума.ии първо естествено че ще си купя карта.А що се отнася за Белоградчик за там карта не ми трябва-познавам всеки милиметър от скалите.Благодаря за отзивчивите отговори. И приятно лагеруване на всички
Чет Авг 23, 2012 2:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Не се засгяй от отгвора на fena73. Той е с прекрасно чувство за хумор и ти мисли само доброто. Very Happy Very Happy Very Happy
Чет Авг 23, 2012 2:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3283
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Предлагам следния маршрут, който преминах с приятели тази пролет (само че пеша от Княжево и обратно): С кола по Околовръстния път, ул. "Ал. С. Пушкин" и "Беловодски път" до Златните мостове, където има достатъчно места за паркиране, ако не - продължавате до ресторант "Момина скала". Пеша от Златните мостове до ресторант и хижа "Момина скала" с голяма поляна с пейки, шезлонги и люлки - поч. дом "Родина" - х. "Тинтява" - поч. дом "Бор" (има директна пътека от Златните мостове до "Бор", по която ние минахме, но няма да видите толкова неща по нея) - заслон "Ушите", обзорно равно място с невероятна гледка към Черни връх и Резньовете, Стара планина и Рила - Платото - Голи връх - Малката стена - пътя за Малкия резен - местността Дупката - началото на Владайска река - Черни връх - обяд в чайната или на поляната - заслон "Седлото" ("Самара") - заслон "Конярника" с чешма и място за пикник - х. "Кумата" - Златните мостове. Предимства на маршрута: ОБЗОРЕН Е. Има много добра маркировка, повечето време стълбова. Посещаван е, има хора, които да питате за най-различни неща. Със сигурност има храна на Златните мостове, Момина скала и Черни връх. Вода има на много места - поточета и непресъхващи чешми. Спокойно се изминава за един ден, дори ако се тръгне от и слезе в кв. "Княжево". Недостатъци: При лошо време, дъжд, вятър, мъгла - трудно ориентиране и понижено настроение поради липсата на гледки. Може да се закъснее по маршрута поради редица причини, например много снимки. Трудно може да се съкрати и намали, освен ако не се върне по същия път. Сравнително голяма денивелация за един ден. На места теренът е труден и изморителен - камъни, мочурища, храсталаци.
Има хубава карта на "Домино" с мащаб 1:40 000 заедно с Лозенска планина, две в едно, цена 3,50-4,50 максимум. Новият пътеводител на Витоша е неоправдано скъп! Старият се намира вече трудно. При интерес мога да го снимам с фотоапарата и да го изпратя (стария) или поне описание на пътеките, които ви интересуват.
Добре е ако намерите за спътник някой познавач на Витоша, но пък от друга страна да знаете колко много ви завиждам (благородно), че ви предстои да опознаете за първи път една такава планина като Витоша! Ако има въпроси, питайте. Успех!
Пон Авг 27, 2012 7:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
valdesbg



Регистриран на: 21 Юни 2012
Мнения: 26
Местожителство: 100фаце/та

Мнение Отговорете с цитат
Стефане , приятелю , колега , не заблуждавай хората моля . От Княжево по твоя маршрут и обратно за един ден едва ли ще успеят , и да успеят ще се пребият от път (изключая колегите които тичат , аз ходя , бързо , но само ходя ) . Княжево - Бор са близо 3 часа път , Бор - Черни - Бор са около 5-6 часа , общо 12 часа (ако сте го ходили само веднъж , мога да ти го разбия на дестинации и минути ) ....... Почивки , снимки и т.н. не слагаме . А колежката пък търсеше и поляна с много хора и забавления , което предполага огромна почивка .
За едно си прав - Момина скала си е баш "кашкавал" туризъм , че даже не е нужен и туризъм , с кола се стига точно до поляната .
Пон Авг 27, 2012 8:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
valdesbg написа:
Стефане , приятелю , колега , не заблуждавай хората моля . От Княжево по твоя маршрут и обратно за един ден едва ли ще успеят , и да успеят ще се пребият от път (изключая колегите които тичат , аз ходя , бързо , но само ходя ) .

От Княжево до Черни връх вярно не е като за първо ходене на Витоша, но ако е с транспорт до Златните мостове както казва Стефан и слизане през Конярника и Кумата си е напълно постижимо, дори за начинаещи планинари Smile Събота и неделя има достатъчно маршрутки дотам, дори да не са с кола.
Аз обаче бих го направила по следния начин: до Златните мостове с маршрутката - Момина скала - Платото - Ушите - отбиване до Камен дел - Голи връх - Алеко (хапване на вкусен боб с люта чушка) - слизане през Драгалевци ако има сили или прибиране с автобуса от хотел Морени.

valdesbg написа:
ако сте го ходили само веднъж , мога да ти го разбия на дестинации и минути.......

Не си прави труда, Стефан е маниак за Черни връх, може да ти разбие пътя и на секунди Laughing

На мен не ми е най-любимото място на Витоша, може да се пропусне първия път, няма да е голяма загуба, освен ако не искаш да имаш печати и за собствено удовлетворение да знаеш че си се качил на най-високия връх Wink

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пон Авг 27, 2012 11:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
valdesbg



Регистриран на: 21 Юни 2012
Мнения: 26
Местожителство: 100фаце/та

Мнение Отговорете с цитат
Чукча писателъ .... Марианче , мила , прочети (ще пусна като цитат) :
"Предлагам следния маршрут, който преминах с приятели тази пролет (само че пеша от Княжево и обратно)"

Нима ще оспориш че е подвеждащо за човек непознаващ Витоша ?
Има и градивна критика , пък Вие - веднага да си ги "мерим" , кой е по-по-най .
Не е това целта на форума драга .
Апропо , идеята ми беше да "коректна" инфото на Стефан .

Поздрави

п.с. Аджамия "баир будала" съм , споко . Croc
Пон Авг 27, 2012 8:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Хайде бавно да прочетем написаното:

stefan_iliev38 написа:
Предлагам следния маршрут, който преминах с приятели тази пролет (само че пеша от Княжево и обратно): С кола по Околовръстния път, ул. "Ал. С. Пушкин" и "Беловодски път" до Златните мостове, където има достатъчно места за паркиране, ако не - продължавате до ресторант "Момина скала". Пеша от Златните мостове до ресторант и хижа "Момина скала" с голяма поляна с пейки, шезлонги и люлки - поч. дом "Родина" - х. "Тинтява" - поч. дом "Бор" (има директна пътека от Златните мостове до "Бор", по която ние минахме, но няма да видите толкова неща по нея) - заслон "Ушите", обзорно равно място с невероятна гледка към Черни връх и Резньовете, Стара планина и Рила - Платото - Голи връх - Малката стена - пътя за Малкия резен - местността Дупката - началото на Владайска река - Черни връх - обяд в чайната или на поляната - заслон "Седлото" ("Самара") - заслон "Конярника" с чешма и място за пикник - х. "Кумата" - Златните мостове. Предимства на маршрута: ОБЗОРЕН Е. Има много добра маркировка, повечето време стълбова. Посещаван е, има хора, които да питате за най-различни неща. Със сигурност има храна на Златните мостове, Момина скала и Черни връх. Вода има на много места - поточета и непресъхващи чешми. Спокойно се изминава за един ден, дори ако се тръгне от и слезе в кв. "Княжево". Недостатъци: При лошо време, дъжд, вятър, мъгла - трудно ориентиране и понижено настроение поради липсата на гледки. Може да се закъснее по маршрута поради редица причини, например много снимки. Трудно може да се съкрати и намали, освен ако не се върне по същия път. Сравнително голяма денивелация за един ден. На места теренът е труден и изморителен - камъни, мочурища, храсталаци.
Има хубава карта на "Домино" с мащаб 1:40 000 заедно с Лозенска планина, две в едно, цена 3,50-4,50 максимум. Новият пътеводител на Витоша е неоправдано скъп! Старият се намира вече трудно. При интерес мога да го снимам с фотоапарата и да го изпратя (стария) или поне описание на пътеките, които ви интересуват.
Добре е ако намерите за спътник някой познавач на Витоша, но пък от друга страна да знаете колко много ви завиждам (благородно), че ви предстои да опознаете за първи път една такава планина като Витоша! Ако има въпроси, питайте. Успех!


Маршрута е чудесен. Спокойно се минава за един ден. На карта изглежда така: http://www.lz1fw.com/vitosha/plans/map1.jpg

Вертикалния профил на маршрута изглежда така: http://www.lz1fw.com/vitosha/plans/map2.jpg
Пон Авг 27, 2012 11:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение От Златните мостове - да! Отговорете с цитат
LZ, все пак не е от Княжево, нали? Така става. Навремето Иван Костов го качи Черни връх от Драгалевци за час и нещо, та отели вола на журналистите, ама явно не му е било за първи път. А тия, дето са за пръв път, бих ги попитал: искате ли да видите Витоша или искате да се качите на Черни връх? Това са различни неща. Всяко със своето очарование, но доста различни.
Пон Авг 27, 2012 11:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3283
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Любопитно ми е докъде е стигнало начинанието на galinagalia.
Благодаря за критиката, защитата и картата и профила на маршрута.
Критиката се припокрива с подробно описаните от мен недостатъци на маршрута.
Останах с впечатлението, че galinagalia не е напълно начинаещ турист и не търси ,,кашкавал,, туризъм, а просто за първи път ще бъде във Витоша и искаше да получи отговор на НЯКОЛКО КОНКРЕТНИ ВЪПРОСА. Опитах се да отговоря конкретно на тези въпроси според силите си. Надявам се да съм бил полезен.
Вто Авг 28, 2012 12:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
valdesbg, в този форум съм предимно читател, а много малко писател, за което даже ме е срам, защото често се възползвам от знанията и опита на другите, а самата аз рядко пиша Oops
Стефан си го е написал ясно:
stefan_iliev38 написа:
С кола по Околовръстния път, ул. "Ал. С. Пушкин" и "Беловодски път" до Златните мостове, където има достатъчно места за паркиране

Моята забележка в случая е, че съм против това масово качване с коли към Златните мостове и Момина скала, става отвратително там заради десетките коли Sad

А иначе Черни връх наистина изцяло отговаря и на двете изисквания на Галина:
"1-има ли място където всички могат да поседнат на полянката и да си направят къмпинг,нещо като голяма поляна,много хора,и много разпънати постелки за отдих,с много контакти.?
2-и може ли да ми предложите маршрут по които да вървим,и да не се загубим.? "
Laughing

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Авг 28, 2012 11:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov