ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Препоръчайте GPS навигатор.

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Препоръчайте GPS навигатор.
Автор Съобщение
todorov



Регистриран на: 24 Май 2008
Мнения: 2

Мнение Препоръчайте GPS навигатор. Отговорете с цитат
Здравейте.
Новак съм във форума. И като цяло слаб планинар. Всъщност се регистрирах, защото във форума има доста ценна за мен информация относно хобито ми - фотографията. И понеже снимам предимно пейзаж, разбирате, защо именно форуми като този са ценни за мен. Доста дълго време практикувах т. нар. (жаргонно) "крайпътна фотография". Сещате се - обикаляш с колата по страната и като ти хареса определен пейзаж - снимаш. От известно време обаче все по-често и по-далеч изоставям колата. Навлизам доста навътре в планините и на няколко пъти едвам да се загубя. За щастие си нося винаги един стар руски компас и той ме спаси 2-3 пъти. Става ясно че ми трябва GPS. Спрях се на GARMIN. Но все още се чудя за точния модел. Трябва ми машинка, която еднакво добре да работи и в колата (по време на движение) и в планината. Да е лека и компактна, за да не ми тежи прекалено (раницата с фототехниката ми е 8-10 кг). Да мога да си регистрирам маршрута и да си зареждам допълнителни карти. Общо взето - това е.
Ще съм доволен, ако споделите опит. Благодаря предварително!!!
Сря Май 28, 2008 6:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
larana



Регистриран на: 05 Мар 2008
Мнения: 12
Местожителство: Смолян

Мнение Отговорете с цитат
Аз нямам GPS, но обмислям да се сдобия в скоро време с такава "джаджа". От ровене по форуми и ревюта съм стигнал до следния извод (за себе си разбира се):
Garmin Colorado
http://www.geotrade.bg/productslist.php?Brand=53

По евтиния вариант е старите модели - от 60-серия. Ти си прецени цена/екстри:
http://www.geotrade.bg/productslist.php?Brand=31
Може да се намерят и на старо.
За карtи тук (топографска):
http://www.topomaps.info/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1&lang=2
но нещо не работи сайта в момента.Иначе картата е безплатна.
Влез във клуба GPS на dir.bg (ако не си влизал) и намери сайта на TUONO.
Пак от ровенето из форумите да ти обобщя извода, че "такова животно" GPS- да е удобен и за кола и за туризъм няма. Но с известен компромис, че трябва да се взираш в малкото екранче и нямаш "touch display" когато си в кола - туристическия е маааалко по-универсален. Този за кола в общия случай не става за баирите, щото обикновено не е удароустойчив, водоустойчив и малко му карат батериите (ако изобщо има гнездо за батерии).
Та това е от мен.
Сря Май 28, 2008 7:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 390
Местожителство: гр.София

Мнение redex Отговорете с цитат
Сигурно си чел моят пост в дир.бг относно универсалния навигатор. Ето малко инфо. Наистина универсален навигатор няма. С ръчен навигатор в кола някак си става но с автомобилен в гората абсурт. Старите, модели, както ги наричаш 60CSX са може би едни от най-добрите навигатори за тежък терен. Здрави, батериите карат дълго и са изключително точни дори и в гъсти гори или когато си между скали. За това, което се изисква от колегата според мен 60CSX e избора. Колорадото все още страда от проблеми със софтуера и много голямия глад за батерии. Аз разполагам със 60CSX, NUVI 660 и от 1 месец с Colorao 300 сравнявал съм ги и трите в различни терени. Нувито за кола е Ок дори много ок( голям дисплей чувствителен на допир, гласова навигация...) 60Cx точен, батериите карат 15-18 часа ( 2700 NIMH). Колорадото удобен за работа с една ръка ( полезно и то много) по-хував дисплей, по-хубава графика на картите и 3D режим но всичко това за сметка на батериите. Аз лично считам това за голям недостатък. Не че е проблем да мъкна батерии но все пак. Иначе разликата в парите е около 250-300 лева 60csx-colorado. дано съм бил полезен.[/quote]
Сря Май 28, 2008 8:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todorov



Регистриран на: 24 Май 2008
Мнения: 2

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря Ви,
ясно че ще е 60 csx. Прочетох внимателно сайта на Туоно и се убедих, че точно тази джаджа ще ми свърши работа, още повече че се представя и прилично в кола, а има и възможност за външна антена. Цената е повече от прилична, така че Wink
Чет Май 29, 2008 3:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
corbin



Регистриран на: 27 Сеп 2010
Мнения: 84
Местожителство: София, България

Мнение Отговорете с цитат
Мисля, че и Garmin E-Trex Vista (с трите буквички накрая) върши много добра работа; достатъчно е бърз и за ползване с планински велосипед, примерно. Smile
Пон Апр 11, 2011 12:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
martinov



Регистриран на: 04 Юни 2010
Мнения: 79
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Какво ще кажете за 62ст или орегон 550 те дали са добри за планината и кой е за предпочитане.62 изглежда доста добър но немога да намеря човек който го е използвал да си каже мнението.

_________________
martinov66@abv.bg
Пон Апр 11, 2011 8:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobber



Регистриран на: 04 Дек 2009
Мнения: 244

Мнение Отговорете с цитат
martinov написа:
Какво ще кажете за 62ст или орегон 550 те дали са добри за планината и кой е за предпочитане.62 изглежда доста добър но немога да намеря човек който го е използвал да си каже мнението.


И двата са направени да се ползват от планинари.

Аз ползвам Орегон 300 (Това е по-стар модел на 550) от 2 години и съм доста доволен. Ползвам го по 3-5 пъти седмично - ходя в планината, карам колело и тичам (въпреки че е огромен и не е направен за тази цел). Спаси ме веднъж в Алпите при лятна снежна буря, като 4 часа стоя закачен за раницата и брулен от стихиите. Батериите обаче трябва да са ти наистина качествени, защото евтините - от често презареждане се скапват бързо и траят все по-малко. С хубави батерии и ГПС включен в раницата ми е карал 16 часа и индикатора показва - изхабени на половина. Никога не съм го калибрирал и ми дава отклонение в височина около 5-10 метра, когато съм сравнявал, а пътеката най-много до 2 метра да се отклони, в зависимост от картата и терена. Това за мен повече от достатъчно. Държи на студ, влага, прах, пот и какво ли още не. Задължително да се ползва с протектор на дисплея.
Пон Апр 11, 2011 11:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
maratonec



Регистриран на: 08 Юни 2010
Мнения: 74
Местожителство: Австралия

Мнение Отговорете с цитат
А някой ползвал ли е телефон (например iPhone) за GPS навигация? Това, комбинирано с телефон, фотоапарат и видеокамера в едно устройство - какво повече ти трябва. Не че имам iPhone, а и GPS освен в кола никога не съм ползвал, но ми се струва много привлекателно да се комбинират всички джаджи които могат да ти свършат работа в планината (включително часовник, компас, радио, висотомер) в едно устройство.
Вто Апр 12, 2011 6:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
outfaced



Регистриран на: 08 Юли 2010
Мнения: 159

Мнение Отговорете с цитат
maratonec написа:
А някой ползвал ли е телефон (например iPhone) за GPS навигация? Това, комбинирано с телефон, фотоапарат и видеокамера в едно устройство - какво повече ти трябва. Не че имам iPhone, а и GPS освен в кола никога не съм ползвал, но ми се струва много привлекателно да се комбинират всички джаджи които могат да ти свършат работа в планината (включително часовник, компас, радио, висотомер) в едно устройство.


да бе, да ... те и джиповете по улиците приличат на джипове, ама повечето от тях не могат и 100м по истински офроуд да минат. Мани ги тия фешън играчки.
Повечето тука говорим за GPSа не като за джаджа за разцъкване, а за техника, на която евентуално може да се наложи да разчиташ в много тежки условия.
Пет Апр 15, 2011 10:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
maratonec написа:
А някой ползвал ли е телефон (например iPhone) за GPS навигация? Това, комбинирано с телефон, фотоапарат и видеокамера в едно устройство - какво повече ти трябва. Не че имам iPhone, а и GPS освен в кола никога не съм ползвал, но ми се струва много привлекателно да се комбинират всички джаджи които могат да ти свършат работа в планината (включително часовник, компас, радио, висотомер) в едно устройство.

Аз съм ползвал. Лятото. Зимата е друга бира - тъмно.
Става.
Но вероятността да ти забие, т.е. да не ти свърши работа, когато трябва е голяма.
Лично ползвах нокия Е71 с качени BGMountains и офроуд - картите на нея/за всеки случай/.
Справяше се прилично - ползвах я на места, дето се губеха пътеките без маркировка - основно в Пирин около едноименния връх , ок.Кременски езера и др.
Имаше проблем със свалянето на записания трак. Също така някой път бавно хващаше сателитите.
Та... компромис си е.
Но пък е по-удобен за навигация с кола.
Заради това освен 60csx-a си взех и смартфон с уиндоус мобайл и си качих Гармин за него с гореупоменатите карти.
И все съм с двете машинки в планината.
Електроника е - за всеки случай.
Помисли и колко ще ти издържи батерията на подобно устройство.
Да не се окаже, че за 0 време си останал без трите в едно. Smile
По-нагоре corbin е споменал един много удачен бюджетен вариант за планинарски GPS приемник.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пет Апр 15, 2011 4:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Der E



Регистриран на: 06 Юни 2011
Мнения: 25
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
От няколко дни се самонавивам да се сдобия и аз с ръчна навигация. До момента не съм използвам никога такава (имам garmin от серията nüvi в колата), та затова се нуждая от малко помощ при избора, защото съм доста "бос" в материята. Освен из планините ще го позвам доста и в градски условия в чужбина, та се надявам моделите, на които съм се спрял да поддържат city navigator europe. Решил съм да не се хвърлям на нещо много скъпо, затова първоначално съм се спрял на следните варианти :
http://www.garmin.bg/?s=5&i=343 или евентуално

http://www.garmin.bg/?s=5&i=71
Интересно ми е също да разбера и какво означават буквените означения след името на модела - H, HC, Cx, HCx. Доколкото разбрах "C" би трябвало да означава, че моделът е с цветен дисплей.

Ами това е - ще съм благодарен на всякакви отговори и съвети.

_________________
"Wer kämpft kann verlieren, wer nicht kämpft hat schon verloren"
Сря Юни 22, 2011 12:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти,

За Етрекс серията H би трябвало да значи дали приемника е високочувствителен или не. Това е от доста голямо значение в гора, тесни долини и прочее. C е както си забелязал сам - цветен дисплей. X-а е за наличието на външен слот за microSD памет. Комбинацията от буквите дава какво има машинката. Vista HCX би трябвало да е доста по-добър от Venture CX и заради наличието на два сензора - барометричен и магнитен (компас).

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Юни 22, 2011 1:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Der E



Регистриран на: 06 Юни 2011
Мнения: 25
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
dido, благодаря ти много за отговора и обяснението - убеди ме за виста-та.
След като го взема си оставям опция да те тормозя отново с въпроси, в случай на затруднение с инсталацията/работата на твоята карта (понеже ще ми е за първи път).

_________________
"Wer kämpft kann verlieren, wer nicht kämpft hat schon verloren"
Сря Юни 22, 2011 2:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov