ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
С какво трябва да се занимава парковата охрана?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
С какво трябва да се занимава парковата охрана?
Автор Съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
С извадките от двата правилника искам само да покажа, че тази машина си съшествува и действа.
Това че не я използваме си е наша грижа. ( както казват англоговорящите If you don't use, you lose )
Така само имат по-малко работа.

Колкото по-официално и повече сигнали постъпват, толкова повече сами ще вземат мерки това да спре, за да няма какво да правят. Че на кой му се занимава с проблеми Very Happy

Относно това как да бъдат оформени сигналите, включително и устните, ще пиша допълнително след консултация с адвоката си, който е някъде по северното черноморие и не си вдига телефона (разбирамео) Very Happy Very Happy Very Happy

Все пак трябва да се изразяваме грамотно и компетентно.
Чет Авг 23, 2012 3:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Ето правата на Парковата Охрана Отговорете с цитат
Из "ПРАВИЛНИКза устройствотои дейността на дирекциите на националните паркове "

Чл. 8. При изпълнение на задълженията си по контрола и охраната определени от директорите служители надирекциите имат право:

1. да извършват проверки, да изискват справки и писмени обяснения за всички дейности в парковете, извършвани от физически и юридически лица;

2. на свободен достъп до всички обекти в парковете във връзка с извършването на проверки или взимане на проби за установяване на увреждане или замърсяване на околната среда;

3. даизискват съдействие от други държавни органи;

4. да съставят актове за нарушенияна действащите нормативни актове в областта на околната среда;

5. да конфискуват вещите и предметите на нарушение по реда на ЗЗТ;

6. да носят униформено облекло и огнестрелно оръжие в предвидените случаи;

7. да спират МПС в парковете и контролните пунктове за проверка.

Чет Авг 23, 2012 4:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Сега ме накарахте да се замисля, дали в Швейцария биха пуснали 1000+ дъновиста да се въргалят около някое високопланинско езеро?
Е хайде да не е в Швейцария и да не е до езеро, но примерно в Словакия.


Нали... значи аз нямам право да си опъна палатката за някви си 8 часа, но 1000+ имат право да тъпчат близо месец.
Тия дни ми се обясняваха, че всяка тяхна палатка си имала разрешително от дирекцията на парка... дирекцията на парка дали може да брои до толкова?
Чет Авг 23, 2012 4:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Emil написа:
С извадките от двата правилника искам само да покажа, че тази машина си съшествува и действа.
Това че не я използваме си е наша грижа. ( както казват англоговорящите If you don't use, you lose )
Така само имат по-малко работа.

И аз казвам, че като не ползваш си е загуба, та ти пусна ли машината?
Поискай си входящ номер, това е началото Idea
Пет Авг 24, 2012 12:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
NikTod



Регистриран на: 26 Юни 2012
Мнения: 297

Мнение Отговорете с цитат
Те такова уникално същество като българина и прасето нема. А аз смятам ще продължи устоичиво във времето да нема.
Към Gamina: На теб къде все пак ти е проблема - в чаршафосаните лумпени на Дънов, че са им разрешили да опъват палатки или за това че на теб само не дават?

Ама малко много на дребничко я карамеWink

Държавност се гради от правила, когато човеците врекли се да спазват правилата спрат да ги спазват, държавноста рухва и идва нещо друго. Разбира се и човеците търпят метаморфоза, събразно средата и вродените им наклонности.
Пет Авг 24, 2012 1:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
не, аз нямам проблем... просто има двоен стандарт, който е проблем по принцип Wink
Аз иначе съм си ок - опъвам и сгъвам по тъмно, или спя на чувал, нека ме намерят. Въпросът е, че не е нормално да се дават разрешителни за 1000+ човека да тъпчат едно място, докато аз, ти, или комшията да имаме проблем за една нощувка - мои познати са ги "хващали" в Пирин, не е бил приятен разговора.
Пет Авг 24, 2012 1:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
NikTod



Регистриран на: 26 Юни 2012
Мнения: 297

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:
не, аз нямам проблем... просто има двоен стандарт, който е проблем по принцип Wink
Аз иначе съм си ок - опъвам и сгъвам по тъмно, или спя на чувал, нека ме намерят. Въпросът е, че не е нормално да се дават разрешителни за 1000+ човека да тъпчат едно място, докато аз, ти, или комшията да имаме проблем за една нощувка - мои познати са ги "хващали" в Пирин, не е бил приятен разговора.


Съгласен съм с теб, че е несправедливо точно на хората които най-много обичат и се стараят да запазят планината, да бъде прилагана санкцията на закона, а тези които нехаят и нанасят вреда за нея, посредством преиначени и заобиколени същите тези закони, да им се позволява критикуваното от теб.
За това е необходима редакция на правилата. И тази редакция да се предложи от такива като нас, такива които обичат планината.
Защото има един основен постолат в правото: Креативност и справедливост може да има само в законотворчеството, а не в законоприлагането. Smile
Пет Авг 24, 2012 2:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Добре казано.
В БГ наистина сме творци в законоприлагането. Като почнеш от катаджиите и стигнеш до където си искаш.
Пет Авг 24, 2012 9:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Открих следния коментар за създаването на Народен Парк Витоша през 1939г.:

"През 1936 година е изготвена и обнародвана Наредба-закон за защита на родната природа, според която паркът е преименуван от национален в народен. Наредбата за парка от 1939 год. определя сравнително строг статут на същия. Въвежда се забрана върху редица дейности като унищожаване на тревна растителност, преследване на диви животни, пашата на домашен добитък, палене на огън, строеж на нови пътища и всякакво замърсяване на водите и почвата."

Обърнете внимание на болднатия текст:
- пашата на животни е забранена - а сега на места пътеката и езерата са пълни с изпражнения (не говоря за Витоша) а на места цели поляни и долини са утъпкани и биоразнообразието там е нарушено.
- строеж на нови пътища - мисля че реновирането на пътя до Пионерска си беше направо като нов път. Толова бяха разкопали, че промениха пейзажа.
- всякакви замърсявания на водите - означава и от изпражнения на коне, което е причината за заблатяването на доста езера в Рила

Излиза, че преди 73 години хората са били много по наясно какво правят, отколкото сегашните управници.
Съб Авг 25, 2012 9:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Пашата и прочие добитъци в парковете Отговорете с цитат
Емиле, забавих се с отношението по повдигнатите от теб въпроси, защото сума време загубих да ровя по нормативните документи за националните паркове. Резултатът бе: НИЩО! Специално исках да видя забранена ли е пашата в националните паркове. Ами не намерих текст! А съмнението ми дойде от последната екскурзия до хижа "Вихрен". На двеста метра под хижата има овчарник, в който нощуват 150 овце. Естествено денем те пасат по поляните над хижата, сиреч в Националния парк "Пирин". Освен тях има и стотина крави, които си нощуват по поляните. Както се досещате, всички пътеки са богато осрани, а водите - обилно украсени с наквасени лайна. Хижарят ми подметна, че овчарникът е скрит в гората, за да не бие на очи. Значи, всички знаят, че тук има нещо нередно. Но аз така и не открих изричен текст. В Рила е същата трагедия: Мальовишката река е задръстена от конски лайна. А туристите пият от водата им в хижата! Целият Урдин циркус е населен от "диви" коне. Пълни простотии и далавери! Питах овчари - какви са тия коне? Те ми отговориха: "Коневъдството се спонсорира от европейски програми. И ние ги усвояваме." Сега разбра ли каква била работата? Конете си пасат и серат в резервата, а Европа осребрява гюбрето! Гледай майтап от миналата седмица: седим с децата на Дългото езеро в Пирин. Към нас се присъединява румънско семейство с детенце и ми казват, че след Пирин отиват в Рила. Къде? Ами на Урдините езера, да наблюдават "дивите коне". Ето ти легенди! А че тия коне зимъска се прибират в селата, никой не ги осведомява! Чужденците още малко ще почнат и "коне на Пржевалски" да снимат по нашите планини! Затова, Емиле, ако откриеш някакъв конкретен текст в законите и наредбите, визиращ пашата в националните, природните паркове и резерватите, дай знак!

И много моля да не ми се дава за пример Швейцария! В такава дискусия не участвам. ТУК говорим за ТУКАШНИТЕ лайна!
Съб Авг 25, 2012 10:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
И аз ровичкам всеки ден по нормативната уредба, но писах и на Биоразнообразие, че нали минават компетентни а нещо тази тема не я повдигат. Само за пистата от Кабул говорят а осраните апркове не са проблем.
Съб Авг 25, 2012 10:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
bobi_bgd



Регистриран на: 12 Юли 2010
Мнения: 60
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Пашата предположих, че се регламентира на ниво план за управление за съответната защитена територия.
Конкретно в НП "Рила" - може да се изтегли плана от: http://www.rilanationalpark.org/bg/index.phtml?context=category&ctg_id=90

От един бърз преглед:

На стр. 118: "26.Пашата без разрешително от ДНП, на определените по утвърден проект
места, или с редовно издадено разрешително извън указаните в него места,
вида и броя на домашните животни;
27. Нощната паша и пашата без пастир"

На стр.53-54: "Селско стопанство
Общата площ на планинските пасища е над 24 000 ха. През последните години
с развитието на частната инициатива се забелязва увеличение на добитъка. За
паша в настоящия момент се използват предимно нископланинските пасища,
които са по-близко до населените места. Ето защо, едни и същи пасища се
посещават от домашните животни на няколко селища, а други не се ползват за
паша. Това довежда до претоварване на първите и обрастване с храсти на
вторите.
Не са прилагани специални технологии за организация на пашата. Практикува
се пашуване в ниските райони през пролетта и летуване на планински пасища
на по-голяма надморска височина. При добро време пасищният сезон
продължава до края на октомври. През 1999 г. на територията на НП “Рила” са
пашували общо 442 глави овце, 161 броя коне и магарета. Събраното сухо сено
е 27 450 кг." - юни 2001
Национален парк “Рила”
План за управление
2001 - 2010


Но трябва да се чете по-обстойно все пак.
Не коментирам ефективност на този начин на регламентиране и особено на контрол - просто се включвам като насока къде да се търси инфо. Поздрави!
Съб Авг 25, 2012 11:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение С благодарност Отговорете с цитат
Благодаря, Боби, за информацията! Съжалявам, но половината линкове на сайта не се отварят. Не е лесно човек да се ориентира. Аз опитвах дълго време, повярвай ми! И все пак аз търсих за Пирин. А за него да ми посочиш нещо? Shocked Много е показателно, че нощната паша и пашата без пастир са забранени. А точно това наблюдавам в Рила вече десетилетия! Стада с разгонени бикове и табуни коне по туристическите пътеки, без никакви пастири! И къде е управата на парка, да попитам?
Съб Авг 25, 2012 11:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
bobi_bgd



Регистриран на: 12 Юли 2010
Мнения: 60
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Плановете за управление на НП Рила и Пирин са качени тук, но са качени отново за изтегляне, не се отварят като линкове.

Иначе за Пирин - плана е по-различно структуриран, но отново из текста се засяга въпроса - в точка "1.16.4. Селско стопанство" и още на разни места, като в 1.21."Екологична оценка": в точката за Уязвимост се говори за "нерегулирана паша" и се препоръчва;"целенасочена паша"! По-нататък се говори за"Мерките за премахване или намаляване на въздействието на фактори, водещи до нестабилност на местообитания или популации на видове са:" и е препоръчано "редуване на пасищата", както и в 1.22.5. се говори за фактори, водещи до проблеми - и е включена констатацията: "Използване на пасищните територии без прилагане на специален режим".
Също в "1.22.2.2. Оценка на дейностите по ползване на ресурсите", както и "За зона ІІb - зона за устойчиво ползване на открити площи и отдих се обявяват
пасищните територии от НП Пирин, традиционно свързани с планинското животновъдство и
поддържани от тази дейност.
1) Площта на зоната е 6806,8 ха, или 16,9% от общата площ на парка." "В зона ІІ b - зона за устойчиво ползване на открити площи и отдих, се забранява
всякаква човешка дейност освен:
8. Паша на овце, крави и коне"
Може и на други места да е споменато.

Но на мен това така написано ми е толкова разпръснато, неясно и неконкретно, че по-скоро оставам с впечатлението за липса на ясен регламент, та камо ли на организиран контрол кое как се спазва, а за санкции не зная дали въобще се говори.

Този план е доста стар, вече трябва да има нов. Проблема обаче си е принципен - трябват ясни регламенти и работещ механизъм за прилагането им.


Последната промяна е направена от bobi_bgd на Пон Авг 27, 2012 6:07 am; мнението е било променяно общо 3 пъти
Нед Авг 26, 2012 8:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Re: С благодарност Отговорете с цитат
Сотиров написа:
... Много е показателно, че нощната паша и пашата без пастир са забранени. А точно това наблюдавам в Рила вече десетилетия! Стада с разгонени бикове и табуни коне по туристическите пътеки, без никакви пастири! И къде е управата на парка, да попитам...

Г-н Сотиров, днес за втори път се убеждавам, че мислите ни са в една посока. А това е може би, защото мислите мъдро и успявате да убедите насрещния. Това, със стадата не е само в Рила, ами и в Балкана? Три години минаха, откакто моят внук не мога да го убедя, отново да тръгне по посока към Балкана, поради страх от кучета покрай стада без пастири.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Нед Авг 26, 2012 9:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov