ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Гюмюрджински снежник - мястото откъдето се вижда Бяло море
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Гюмюрджински снежник - мястото откъдето се вижда Бяло море
Автор Съобщение
нашия



Регистриран на: 30 Май 2008
Мнения: 2
Местожителство: Варна

Мнение Гюмюрджински снежник - мястото откъдето се вижда Бяло море Отговорете с цитат
Много съм впечатлен от снимките от похода към връх Конгур и Радомир на 30.01.2008, които открих в този форум. Все някога се надявам да отида до там.
Реших и аз да споделя, нещо интересно с вас, което се надявам, че ще ви хареса и впечатли . Става дума за рида Гюмюрджински снежник в Източните Родопи. Това е едно непознато място от нашата красива Родина, изолирано дълги години от света, заради границата. Именно поради тази причина и природата е все още девствена. Там е и най-южната точка на България - връх Вейката /1463 м/. Изходен пункт за изкачване са селата Горно къпиново или Чакаларово. Един приятел видя снимките, към които давам линк по-долу и отиде да види Бяло море от българска територия. Каза, че се е качил на билото за около два часа от Горно къпиново /550 м н.в./, воден от местен човек по преките пътеки и добре се е виждало морето. Измерих разстоянието в гоогъл ърт и по въздух е около 29,5-30 км. Един друг човек, който е служил там на границата ми каза, че при хубаво време се виждал и остров Тасос рано сутрин. Приятно разглеждане на снимките, които уточнявам, че не са мои и дано съм бил полезен на някого :

http://gyumurdzhinskisnezhnik.hit.bg/index_GyumurdzhinskiSnezhnik.html
ето на тази снимка е морето, макар и със зоом
http://gyumurdzhinskisnezhnik.hit.bg/images/P1010588.jpg
ето описание как се стига до там:
http://gyumurdzhinskisnezhnik.hit.bg/images/P1010588.jpg

ПП Някои ходил ли е на рида Мъгленик в Източните Родопи?
Пет Май 30, 2008 11:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Ммм, браво браво! Морето е мътничко, ама се вижда да. Тоя гьол отпреде трябва да е Бистонското езеро. Миналата година ходих да го видя. Много интересно място. При чист въздух гледката ще да си я бива от Гюмюрджинския снежник, мхм. Rolling Eyes

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Нед Юни 01, 2008 10:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
inat_bg



Регистриран на: 16 Мар 2008
Мнения: 9
Местожителство: Plovdiv

Мнение Отговорете с цитат
...Tova e zaliva PORTO LAGO...nai -severnata to4ka na grackoto more...koito ne e bjagal ot 4asovete po istorija, znae, 4e tam MOM4IL UNAK e zapalil turskata flota...ta...gjiola e istori4esko mjasto!!!!...a ina4e az sam porastnala po tezi bairi...tam mi e minalo detstvoto...i vse se zari4am da se varna...napravih go 27 godini po kasno...no vremeto mi be6e malko da stigna do gore, za da posnimam...no spomenat mi za tova mjasto e leten...v detskoto mi saznanie se e zape4atala GRANICATA...tja minava po biloto na snejnika..i se javjava vododel...prez ljatoto e porazitelno otkrojava6ta se zaradi kontrasta - pregorjalo/karameleno/ple6ivo/kamenisto v balgarsko i kiselo/nasiteno/gasto obraslo/buino zeleno - v gracko...
...Blagodarja vi za tozi post, varnah se dale4enazad, vav vremeto.. po bezggrijnite poljani na moeto detstvo!!
Съб Юни 07, 2008 11:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя Yahoo Messenger ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Здравей Ина,

Ще си позволя няколко бележки. Да, заливът е Портолаго, и е най-северната точка, но не на Гръцкото море! Без да искаш може да вкараш в заблуда някой наричайки го по този начин. Северната част на Егейско море в науката се нарича Тракийско море, а сред народа е известно като Бяло море.


На снимката, на преден план, все пак се вижда не залива, а Бистонското езеро. Въпреки че качеството на снимката е лошо ясно личи косата разделяща езерото от морето.

За Момчил хубаво си споменала също, но флотата която е запалил е Османска, а не турска. Държавата Турция е създадена на 29 октомври 1923 г. Cool

Ето една карта за онагледяване на района, за да сме наясно за какво говорим подкрепяйки снимковия материал.


Като е станало дума за Портолаго ето една снимка на част от една улица в селото. Селцето посетих миналата година.


Ето и снимка на ръкава разделящ малкия остров в залива южно от Портолаго, и косата преграждаща Бистонското езеро. Снимката е правена от пристанището на Портолаго


Поздрави!

Темата наистина е интересна и най-вече информативна.

ПП: Една извадка от правилата на форума:
Писането на кирилица е силно препоръчително!

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Нед Юни 08, 2008 10:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
нашия



Регистриран на: 30 Май 2008
Мнения: 2
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Поздравявам на Speedy за точното и компетентно мнение. Действително на преден план се вижда Бистонското езеро /Порто лаго/. Границата и дългите години изолация са успели да съхранят природата в този район. Сега там се намира Защитена местност Гюмюрджински снежник и за в бъдеще това място предполагам ще става все по-привлекателно за посещение от повече хора. Билото на рида освен, че е вододел на реките е и климатична граница. Поради тази причина склоновете от южната страна на са голи и сухи, а от северната страна зелени и обрасли в гори, често забулени в мъгли. Мястото се вижда добре в гоогъл ърт. Все още обаче е терра инкогнита /непозната земя/ и непознато за повечето хора в България. В това има голям чар за мен. След 20-30г предполагам, че вече мястото няма да е същото.
Някой да знае нещо повече за рида Мъгланик? Четох, че там са изколени много от бягащите бежанци към България през 1913 г. от преследващ ги башибозук, най-вече жители на село Манастир, сега намиращо се в Гърция. http://www.promacedonia.org/giliev/sachanli/sachanli_5_6.html
За това село Манастир пък има предположения, че там е бил заточен Евтимии Търновски. Намира се от другата страна на рида Мъгленик. Този рид е по-нисък. 915 м виждам някакъв връх.
Съб Юни 14, 2008 1:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladko



Регистриран на: 24 Авг 2008
Мнения: 17
Местожителство: Горно Къпиново

Мнение Отговорете с цитат
Често ходя до там с колелото, защото от моето село до езерото са 20 км, а до залива са 30. Надяваме се, че все повече туристи ще идват за да може и ние да изкараме някой лев. Wink От друга гледна точка пък предпочитам да не се пренаселва от екскурзианти и да е по-спокойно. Само времето ще покаже. Rolling Eyes

http://www.natura2000bg.org/natura/img/BG0001032_Rodopi_Izt1.jpg
Нед Авг 24, 2008 2:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Ако отворят някое КПП при вас някъде ще идват много хора, ама не съм сигурен дали ще бъде много добре.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Нед Авг 24, 2008 9:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vladko



Регистриран на: 24 Авг 2008
Мнения: 17
Местожителство: Горно Къпиново

Мнение Отговорете с цитат
Със сигурност няма да отворят, няма и нужда. Сега никакви документи не ми искат, само веднъж ме видяха някакви гръцки граничари
и нищо не ми казаха, поискаха да видят само личната ми карта и ме пуснаха да мина. Те голяма част от хората там си говорят на
развален (остарял) български, но всичко им разбирам. Това са си наши земи, след втората световна са ни ги отнели, но сега вече е без
значение. Без граници е по-добре Smile




Това е хижа "Хвойнова поляна", в голяма близост до селото ми.

Това е езерото при хижата.

връх Гюмюрджински снежник.

Лагуната всъщност е част от Бяло море.
Нед Авг 24, 2008 6:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Е щом не правят проблеми екстра! Наистина няма нужда от граница в случая.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пон Авг 25, 2008 10:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
asenr



Регистриран на: 10 Яну 2008
Мнения: 87
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравей Владко, на хубаво място живееш :-) Да те питам - ти ли си zhbuts във фото-форума или просто си използвал негова снимка?

_________________
Може да съм прасе, ама ми отива...
Пон Авг 25, 2008 12:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vladko



Регистриран на: 24 Авг 2008
Мнения: 17
Местожителство: Горно Къпиново

Мнение Отговорете с цитат
Ами аз не съм zhbuts, а и според мен няма негови снимки тук, защото автор на снимките на хижата, езерото до хижата, върха и лагуната е ki4mi. Може би само първата снимка с фламинготата е негова.
Пон Авг 25, 2008 8:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
asenr



Регистриран на: 10 Яну 2008
Мнения: 87
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Точно за нея ставаше дума - http://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=GALLERY_IMAGE&IMAGE_ID=812715&USER_ID=13571. Учудвам се че линкваш снимка директно от фото-форума, без да знаеш чия е.

_________________
Може да съм прасе, ама ми отива...
Вто Авг 26, 2008 4:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vladko



Регистриран на: 24 Авг 2008
Мнения: 17
Местожителство: Горно Къпиново

Мнение Отговорете с цитат
asenr написа:
Точно за нея ставаше дума - http://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=GALLERY_IMAGE&IMAGE_ID=812715&USER_ID=13571. Учудвам се че линкваш снимка директно от фото-форума, без да знаеш чия е.


Защо, длъжен ли съм да знам или по-точно да помня трудния дори за прочитане ник на фотаджията?
Вто Авг 26, 2008 7:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
vladko, много интересен казус е това---
аз, примерно, ако някой помести някъде моя снимка, наред със свои, без да спомене най-малкото кой е автора, т.е. аз, ще се чувствам засегната и най-вероятно ще стане леле - мале. На много хора, разбира се, не им пука, те не уважават труда на другите или не го смятат за толкова важен. Според тях - какво толкова е станало, ама не е така--- и т.н и т.н.
Поне за снимки от бг-пространството, ако не си ти, посочвай кой е автора
Поздрави
Сря Авг 27, 2008 9:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
skitnik



Регистриран на: 27 Авг 2008
Мнения: 6

Мнение Chobankjoi Отговорете с цитат
Hey Vladko,
znash li neshti za selo Chobankjoi? Imam knigata na Vjara Mihailova za tova selo, ottam e roda na majka mi, izseleni sa ot gyrcite prez Fevruari 1923 godina. Ne moga da namerja informacija kak se kazva sega. Trjabva da se namira na kartata, kojato e se vizhda vyv foruma. Prez vtorata sedmica na septemvri shte idvam po vashija kraj, mozhe da se opitam da ida do tam. Prez granicata, kakto sa bjagali nashite.
Misho
Сря Авг 27, 2008 3:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov