ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Билка за болката на Седемте езера
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Билка за болката на Седемте езера
Автор Съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Билка за болката на Седемте езера Отговорете с цитат
Началото на този месец бяхме цяла седмица по Рила.
Много, много хубаво беше, но сега друго ме тревожи и ме избива на гняв и въпроси:

„За всяка болка си има билка”, но коя е билката за Езерата?

Лудница по пътеката край Седемте, беше факт и в делника!

Слизането обратно след дни го избрахме да е през Зелени рид, за да избегнем следобедните неделни тълпи към лифта.
Щом се показа Езерният връх, прекръстихме го набързо на ГРЕБЕНА.
Целият връх беше настръхнал от сякаш нарочно наредени в редици хора.
Като стигнахме Харамията беше приключила паневритмията. Вместо надолу към Трилистника, се зачукахме през клека с безкрайните палатки на дъновистите и слизане до старата хижа „Седемте езера”.

Слънчасала бях, уморена и най-вече гневна, когато пътеката изскочи от клека на стръмно място, високо над РИБНОТО езеро.
Там и в онзи момент го кръстих ОРИЗИЩЕТО!
Дългите треволяци във водата вече са превзели почти половината от езерото.
Не знам колко риба има в него, а тя обича да скача и трябва да се нагажда някак към плевеляка.
Последните години такива треви се навъдиха не само по бреговете, а и доста навътре в много от езерата на Рила и Пирин!
Над „Иван Вазов” уж по-високо, силно затревено беше и по-малкото Калинско езеро.

Затопляне? Замърсяване?... От всичко по много!

Някога, когато не знаех значението на думата екология, езерата бяха други…

Пихме по нещо на старата хижа и по това време пристигна цял керван натоварен с провизии за „градчето” в клека.
На тръгване към новата хижа видях по реката на няколко места вода прихваната с PVC тръби, на които млади момичета и момчета си препираха по някоя дрешка… със сапун!

Лудницата между старата и новата хижа беше по-пълна отпреди, защото в тези дни бил празникът на Рила.
Научих го в движение. И то какво движение!
Ако се спреш да си завържеш връзка на обувката, отбиваш, че иначе газят!
Съборът на Братството и Божествената Нова Година, тепърва предстоеше…

Спахме на Паничище и още горе на Езерата реших, че тази работа няма да я оставя аз така!
На другия ден - право в Информационния център на НП „Рила”, до хубавата църква на курорта.
Поговорихме с жената, която беше любезна, съгласна беше че горе нещата не вървят на добро. Каза, че в Дупница пият от тази вода, а хората, които работят в Парка отговарят за голяма площ.
Накратко разбрах за палатките зад старата хижа, че си ги уреждат и с разни разрешения на Министерства в София.
За Езерата беше на мнение, че трябва някак да се ограничи достъпа, чрез такса, или по друг начин, като даде пример с подобни Паркове по света.
Сетих се за онзи надпис, дето понякога виждаме на някоя скала: „Зона на ограничено човешко въздействие!” –
Хубав текст, ама на думи!
Приключихме разговора, с това, че при гледката на ОРИЗИЩЕТО /Рибното езеро де/, ми се е приискало да влезна във водата и да започна да скубя тревата.
Жената ми отговори, че наистина влизат на есен с лодка в езерата и с нещо като пръти с куки ги „плевели”.
Значи пак правилно съм разсъждавала.

Както си знаем, много от хората по пътеката наистина не знаеха накъде и за какво са тръгнали!
Едно момче по джапанки се оплакваше, че това няма да му се случи никога повече, че е спукал „дясна лява”, а друг каза, че дал
15 лева да види 5 „....." гьола…
Краката ни се покриха с прахоляк, а на места по пътеката виждах фасове, мокри кърпички…
Жалко, жалко, жалко…

Разбира се, на новата хижа изглеждахме като слезли от гората, на фона на свежата лятна мода.
Конете са част от пейзажа там, но джипките…
На лифта се чакаше повече от 20 минути, а предната вечер е работил дълго след обявеното време.

Каквито и Наредби и Закони да се спазват, или погазват, Рила няма да търпи това Нашествие до безкрай !

Все трябва да има билка за болката на Езерата!

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Чет Авг 23, 2012 10:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Кой първи трябва да вземе мерки за това?
Дръжавата в лицето на МОСВ и Парк Рила.
Т.е. къде е парковата охрана?
Според мен единствения начин да направим нещо го писах днес в темата за парковата охрана в Обща Дискусия.
Има система, която не ползваме. Трябва да ги залеем със сигнали. Тогава и журналисти и др. ще се включат....
Чет Авг 23, 2012 11:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
ДИАНА, не се оплаквай, в таз държава няма кой да ни чуе. Езерата гинат, Бричибор гори умишлено, може би както Витоша. Жалки сме, жалкииии!!!!

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Чет Авг 23, 2012 11:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Emil написа:
...
Има система, която не ползваме. Трябва да ги залеем със сигнали. Тогава и журналисти и др. ще се включат....

Един сигнал е достатъчен, ако се изиска решение на въпроса.
Пет Авг 24, 2012 12:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Вече го споменах другаде, ама парковата управа и едикоеси министерство не могат ли да броят, давайки разрешителни за хиляди хора на палатка там!? За навалицата от лифта не ми се и споменава даже...

Аз там няма да стъпя скоро, не искам да ги виждам... просто не искам, но и не искам да се правя, че ги няма. И дъновистите, и зяпачите, и курортистите по джапанки, и фотографите... Зверска такса за качване на багаж горе и ограничаване на духовно възвишения лагер до минимума, това е. Не може да се ограничи достъпа - можеш да идеш там от където си искаш, но това с мулетата с багаж, джиповете и тълпите от лифта е абсурдно.
Пет Авг 24, 2012 12:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
NikTod



Регистриран на: 26 Юни 2012
Мнения: 297

Мнение Отговорете с цитат
Трябва нов правилник на парк Рила, а вероятно и за другите.
Трябва да се внесат промени в законодателството касаещо стопанисването и ползването на националните природни паркове.
Трябва да се упражни граждански натиск към изпълнителната власт по отношение спазване на действащото законодателство в парковете. Емил е прав, че при нарушение трябва да се сезират контролните органи, но със сигнали по телефона към инспектората не съм напълно убеден, че ще задействаме тромавата бюрократична машина. Може би при използване на тел. 112 ще има по-добър ефект, тъй като при подаване на сигнал от тях към ресорния контролен орган, компетентния такъв е задължен безусловно да реагира. Всичко се записва, дават отчети и т.н.......
Пет Авг 24, 2012 12:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
sprocker



Регистриран на: 26 Май 2012
Мнения: 39

Мнение Отговорете с цитат
Минах през езерата на 22 вечерта и беше точно толкова зле, колкото го описа. Туристи по джапанки, мрънкащи за щяло и за нещяло. Цяла вечер някой виеше, така де, пееше пред хижата, добре че бях на поне 20 минути от там и с тапи за уши. Хълмът зад старата хижа приличаше на катун. Та някои места дори бяха оградени с камъни, като парцели и посреда им забучени колци, което предполагах, че беше знак че са "запазени"!?!Една от дъновистките се държа нагло след като любезно я помолих да не ме занимава с това какви души се пречиствали на окото. Преди да отида там планирах да поостана малко повече на езерата, но на сутринта без да се замислям много се дигнах и заминах за Иван Вазов...
Пет Авг 24, 2012 1:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Колкото и да ни е неприятна гледката там, ако искаме да постигнем нешо ще трябва да действаме.
Аз също заобикалям езерата, откакто има лифт. Но си дадох сметка, че само с оплаквания и възмощения помежду ни, работата няма да се оправи.
Време е да сме активни и като първа стъпка да си ползваме правата.
Следваща стъпка е да мислим как можем да съдействаме за промяна на правилата за стопанисване и ползване на националните паркове, както казва НикТод.
Народа е казал "Сърдит Петко празна му торбата"
Трябва всички истински планинари да си превъзмогнат егото и емоциите и да започнат да прилагат това, което закона е предвидил. А именно да се подават сигнали.
Според нормативната уредба има предвидени и някакви по-сложни и косвени начини за влияние, но още ги проучвам.
Аз не съм юрист, но смятам, че всеки човек в днешно време трябва добре да познава правата си, т.е. закона в частта, в която го касае пряко.

За да сме единни още в началото, предлагам модераторите да прехвърлят този разговор за бездействието на парковата охрана и управата на Природен Парк Рила в темата за Парковата Охрана. Иначе ще нацвъкаме още няколко теми в които се оплакваме и нещата пак ще се разводнят.
Пет Авг 24, 2012 9:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Ludmil



Регистриран на: 23 Авг 2012
Мнения: 19

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,
Не съм много по форумите, но си направих регистрация тук, точно за да видя има ли повдигната тази тема. Радвам се, че я открих!
Положението е малко изтървано...лифта работи с пълна сила. Трябва да се вдигне много шум, сигнали незная къде може да се подадат, но дигне ли се шум в социалните мрежи, всички хора ще му обърнат внимание. Такива са ни времената просто...
Едно по едно дивите и красиви места в България си отиват...
Пет Авг 24, 2012 10:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Malama



Регистриран на: 03 Окт 2007
Мнения: 173
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Положението е изтървано още с построяването на лифта. За жалост сега вече е много късно. Никой не строи лифт, за да го вози празен. Ограничаване броя на хората е нереалистично. Те построиха лифта, премачквайки няколко закона, какво остава за някакви допълнителни регулации... Arrow
Пет Авг 24, 2012 11:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
И аз мисля, че духа вече е изтърван от бутилката. Да се опитаме да опазим останалите незасегнати в такава степен места май е по-разумно.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Авг 24, 2012 11:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Това сигурно малко от вас са го виждали на живо. Very Happy
Снимката е от 1999 г септември месец на ез.Сълзата



В случая снимаха Хамлет, но утре може да е просто бар с пилони, както е тръгнал да се развива района
Пет Авг 24, 2012 11:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
пупупу много наживо от голгота Very Happy двоумяхме се рила или крайните родопи по това време /малко преди това/ при мечките. хубу, че избархаме родопи. поуплашиха ме тълпите от пътеписите и снимките, като виден социопат. ся рила за септември я оставихме, белким хората са слезли долу повечето, да не е като в трамвай. по принцип избираме неатрактивни сезони и по възможност лошо време - ако се касае за рила, пирин и централен балкан. дося не сме грешили. поздрави.
Съб Авг 25, 2012 12:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
NikTod



Регистриран на: 26 Юни 2012
Мнения: 297

Мнение Отговорете с цитат
Изпращял народ братче.
Не, така не бива. На тия хора трябва да им се помогне?
Няма ли доктори? Хипократова клетва дава всеки доктор преди да започне практика. Как така ще седят спокоино и ще гледат как се мъчат хората. Според мен всички там около катуна бутат маслото в последен стадий.
На следващия им събор, тъкмо ще са на купчина, предлагам да обединят усилия личните състави Карлуково и др. п. заведения да ги изловят и излекуват. Защото сектанството е като шарката. Трябва изолатор докато мине Wink

Като оставим шегата на страна, целия този маскарад си е долнопробна гротеска и гавра с планината. Не трябва да се наблюдава от страни безучастно, а да се предприемат някакви мерки.
Съб Авг 25, 2012 12:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Шега няма. Просто интереса клати феса.
Докато не настанат яки протести, като на Орлов мост, все така ще е.
Гледам че на форумците много не им се занимава с активни действия. Май все едни и същи си пишем само по тези теми.
Съб Авг 25, 2012 1:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov