ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Съвети за Джангала
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Съвети за Джангала
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
По скромното ми мнение най-лесния подход към този връх (ако изключим "оранжевите точки") е от запад (откъм Валявишкия циркус) по относително слабо изразено ребро, което се спуска към най-високо разположените езерца в циркуса. Погледнато отдолу нагоре, това ребро изглежда така:



GPS следа, която съдържа "пътеката с оранжевите точки" между з. Тевното езеро и върха, както и слизането по западното ребро до жълтата маркировка под портата, е достъпна тук. Тя може да бъде разгледана лесно онлайн с copy/paste върху тази страница. Направих също няколко допълнителни илюстрации въз основа на BGM, BGtopoVJ и ЕТК М1:5000.


Последната промяна е направена от vedrin на Пет Дек 13, 2019 1:00 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Сря Юли 09, 2014 1:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vall67



Регистриран на: 29 Авг 2009
Мнения: 21
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
Спомена ми от Джангала е малко смешен.Качих си го по пирамидките ,но слязох по някакъв много стръмен улей откъм Валявишките езера, защото ме сви стомаха , а горе беше цяла група туристи. Голям зор,но удържах фронта да не напълня гащите. Лошото беше , че и други,като "овце" тръгнаха след мен,та се наложи да подтичвам.
Пет Юли 11, 2014 10:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
vall67 написа:
Спомена ми от Джангала е малко смешен.Качих си го по пирамидките ,но слязох по някакъв много стръмен улей откъм Валявишките езера, защото ме сви стомаха , а горе беше цяла група туристи. Голям зор,но удържах фронта да не напълня гащите. Лошото беше , че и други,като "овце" тръгнаха след мен,та се наложи да подтичвам.


Викаш, оттогава му викат "кафявите точки" на това трасе ... Cool

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Юли 11, 2014 10:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Кафявите пирамидки по скоро...........хахахах
Пет Юли 11, 2014 12:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за съветите на Дидо и Ведрин. Качих го за един ден от Тодорова орница и се върнах пак там. Отне ми 11 часа. Времето се повреди точно на върха. Имах желанието да подобря маркировката, но се отказах. Явно всеки избира различен път, пирамидките се появяват и губят, откъде да знам къде е най-леко. Като погледнах следата, слизането и качването ми доста се различават.
http://tortomanin.snimka.bg/mountain/djengal.828688
Сря Юли 23, 2014 8:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Някъде, мисля, че вече имаше тема за тоя връх. Може да се поразтърсите. Стандартно знам, че има две основни, водещи се туристически пътища към тоя връх:
1. Най-лесно е откъм страната на Валявишките езера, не обсъждаме как и откъде ще достигнете самите езера /пътища бол/. Това са неконкретизирани варианти, всички по склона, заключен между западната стена на върха и ръба към Момин двор.
2. Маркирана с пирамидки пътека, започваща от западните "брегове" на Попово езеро, провираща се между иначе наличните в големи количества отделни отвеси на североизточния склон на върха. Тази пътека излиза на характерно заравнено място, непосредствено под последните 50-100 метра от самата капа на върха, находящо се североизточно от капата, и заключено между гребена от върха към Самодивска порта и отвесите към Попово езеро. От това заравнение, по естествено изсечени каменни стъпала, не особено трудно се достига върха.
Всички останали пътища са доста по - сложни, но как точно ще се определят, най-вече зависи от индивидуалната подготовка на кандидат-покорителя. За мен например не е много сложно по тревите около Дженгалските игли, откъм Самодивска порта, но за други е проблем, така че всеки отделен случай следва да се преценява на място, според времето и качествата на желаещия.
Всъщност вижте и снимките на колегите от съседната тема:


http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=7655
Сря Юли 23, 2014 9:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
Благодаря за съветите на Дидо и Ведрин. Качих го за един ден от Тодорова орница и се върнах пак там. Отне ми 11 часа. Времето се повреди точно на върха. Имах желанието да подобря маркировката, но се отказах. Явно всеки избира различен път, пирамидките се появяват и губят, откъде да знам къде е най-леко. Като погледнах следата, слизането и качването ми доста се различават.
http://tortomanin.snimka.bg/mountain/djengal.828688


Честит Момини двори /Джангал/ BG ! Хубави снимки си направил...

P.S. Чакам Lubitel да качи снимките /и общите/ от нашето ходене. И мие имаме с какво да се похвалим Very Happy .
Сря Юли 23, 2014 9:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
miraclebg



Регистриран на: 28 Юли 2020
Мнения: 1
Местожителство: Plovdiv, BG

Мнение Отговорете с цитат
Тази седмица бяхме на Тевно и минахме и двете краледворски порти.

Трябва да си призная, че пропуснахме лявата на Попово езеро и продължихме към Демиркапия без да знаем, че сме в грешка Smile Осъзанхме го като застанахме пред каменната стена на дясната порта Very Happy

Маршрута е труден, отнема около час повече но си заслужаваше! Гледките са уникални!

Ето тук съм качил галерия:

https://www.facebook.com/media/set?set=a.10158613819624275&type=3
Вто Юли 28, 2020 11:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя AIM Адрес
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение върховете Дженгал и Момини двори Отговорете с цитат
Смятам идващия уикенд да опитам да изкача посочените 2 върха. От това, което изчетох струва ми се, че най-удачен вариант е да подходя от хижа Демяница, през Валявишкия циркус и да изкача Дженгал от юг. След това, ако тръгна директно към Момини двори виждам 2 удивителни знака. Какво представляват тези места и могат ли да се избегнат?

https://kade.si/#map=17/2615459.64/5116481.25/0

След това от портата до връх Момини двори няма никаква пътека, но хоризонталите не изглеждат да се толкова начесто. Това може и да е съвсем измамно и на място да е стръмно и непреодолимо. Ще съм благодарен за информация. Ако не е възможно такова директно преминаване между двата върха, вероятно ще заобиколя Момини двори в посока към Тевно езеро и ще опитам да го изкача от запад.

Като казвам най-удачен вариант, имам предвид избягване на сложни, технични или опасни участъци. Не ме плаши голяма денивелация и натоварване, но съвсем не държа да мина по най-опасния маршрут до определен връх.

Мислех също и за подход от хижа Безбог, но информацията е малко противоречива. В разлини източници се споменава за опасни участъци, но не става ясно дали се има предвид първото отклоние вдясно от Попово езеро или второто (първо/второ идвайки от Безбог).
Вто Сеп 08, 2020 8:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Билото между Дженгал и Момин двор изглежда така (снимката е и връзка към версията ѝ в пълна разделителна способност):


9 ноември 2008 г., 10:30 ч.

Снимката е направена от Дженгал, вдясно и на преден план е Момин двор, а вляво и на по-заден план са Кралев двор и Каменица.

Един сравнително по-малко сложен и същевременно достатъчно интересен подход би бил следния:



Изкачването на Момин двор е най-лесно и безопасно от запад (от седловината между него и Валявишки чукар) или югоизток (от портата северно от Кралев двор). И в двата случая се преминава по камъни без пътека. Подходът към Дженгал от запад през Валявишкия циркус е без пътека, но е сравнително полегат и без особени технически трудности, както вече съм споменал по-горе в тази нишка.

Има възможности за различно подреждане на участъците от маршрутите в горната схема според времето и настроението.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado


Последната промяна е направена от vedrin на Вто Сеп 08, 2020 10:18 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Сеп 08, 2020 10:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Аз бих тръгнал от х. Безбог към Лява Краледворска порта. Качваш Момин двор от портата. Ако ще нощуваш на Тевно можеш да направиш още нещо, ако ли не слизаш от Момин двор към Валявишки чукар докато хванеш пътеката от Тевно за Джангала. След като го качиш през Джангалска порта се връщаш в х. Безбог.

_________________
И нека се знае:
1) Щастлив съм, че живея в България, а не някъде другаде.
2) Балкана е единствен и неповторим и добре, че е така та да ги има Рила, Пирин ...
Вто Сеп 08, 2020 10:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
Ведрине, благодаря за идеята и начертания вариант! Може би само трябва да коригирам вместо да ходя до Тевно да опитам да мина билото на Момин двор.
Сетих се впоследствие да погледна сателитното изображение на терена между двата върха и се вижда, че няма минаване там. Снимката ти показва същото.

Йосарян, благодаря ти също! Май с Ведрин предлагате почти еднакъв кръгов маршрут, но разликата е в коя посока да се направи кръга. На Тевно не мисля да оставам. Първият ден ще ми бъде достигане до хижата - Безбог или Демяница. Втория ден ще е за същинския преход, а третия ден искам по-навреме да си тръгна към София, пъпреки, че ми е почивен от работа.
Вто Сеп 08, 2020 11:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Dimov написа:
...билото на Момин двор.
... се вижда, че няма минаване там. ...

Нищо не се вижда. Иди на място и чак тогава ще видиш.
А ще видиш, че билото се минава и не е нещо по-различно от Тодорин връх - Бъндеришки чукар.
Минавал съм го през 1996г, с над 20 кила раница и то по по-гадната посока - слизане от Момин двор по ръба към Дженгала. Просто е много стръмен, но тревен склон. Ако се внимава, нищо необичайно няма по това трасе.
Сря Сеп 09, 2020 9:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Re: върховете Дженгал и Момини двори Отговорете с цитат
Dimov написа:
Смятам идващия уикенд да опитам да изкача посочените 2 върха. От това, което изчетох струва ми се, че най-удачен вариант е да подходя от хижа Демяница, през Валявишкия циркус и да изкача Дженгал от юг. След това, ако тръгна директно към Момини двори виждам 2 удивителни знака. Какво представляват тези места и могат ли да се избегнат?

https://kade.si/#map=17/2615459.64/5116481.25/0


Дадената пътека не е между Момин двор и Дженгал (Момини двори), а свързва портата между двата върха с Попово езеро. На картата не става съвсем ясно, но тя всъщност подсича гребена от ЮИ.

Южната удвителна е заради кратък участък от 2-3 метра, където пътеката минава през скално стъпало. Под краката ти остава скален откос от 10-на метра и там трябва да се внимава Smile

Северната удвителна е заради връзката на тази пътека през гребена към в. Дженгал (Момини двори). Тя преминава гребена
през тесен улей, който може да се стори странно място за повечето хора. Улеят е на стъпки, много тесен, тревно-скален. През цялото време се стъпва съвсем надеждно и рискът за беля е малък.

Пътеката е маркирана с пирамидки и на места е слабо видима.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Сеп 09, 2020 10:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
В събота и неделя и ние мислим да се въртим отвсякъде около Дженгала, та ще гледам за изкачващи връо Smile То и от изток към Бански суходол, като гледаш фронтално стената, изглежда че няма път, но се минава :


Аз за себе си какво съм установил при слизане, при което е по-опасно :
Слизаш, слизаш по стръмен склон пред теб , виждаш го , стръмно е, но го виждаш. Слизаш си.
Даже отдалеч, виждаш ли че склонът под тебе спре да се вижда- появява се пространство от въздух до следващата видима точка, даже и 10 метра да е - значи там няма да може да се мине. Траверсираш встрани и търсиш ново място, където склонът под теб се вижда.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Сря Сеп 09, 2020 11:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 2 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov