ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Средоноса
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Средоноса
Автор Съобщение
In Earnest



Регистриран на: 15 Юни 2010
Мнения: 151
Местожителство: Sofia

Мнение Средоноса Отговорете с цитат
Здравейте!
Ето че като че ли лятото си отиде като гледам как вее навън. Няма го адския пек вече и именно по тоя повод ще споделя за преживяната последна жега от току що отминалия уикенд. Проектът 'Средоноса' бе 'заседнал' в мислите ми от дълго време, но все го заобикалях по една или друга причина. Но ето че всяко нещо с времето си и помахах на последните горещи слънчеви лъчи за тая година от челото на любимия Баюви Дупки!!! Надявам се снимките да представляват интерес за някои от вас и най-вече да бъдат полезни при все че района е доста непознат...

Долните клекясали части на Средоноса:



След върл клекинг се минава по тесен и стръмен улей за да се излезе на скалите:



Горе вече не изглежда толкова страшно! Има само един по-отвесен участък, всичко друго е остър ръб:







Слава Богу и тук ги има Smile



След първите зли скали следва много неприятен клекясал ръб...



По-нагоре се откриват и възловите скали по ръба на фона на Грандиозния връх!



Продължава се към все по-яки прагчета:



И назъбено и тясно било:



И стигаме до най-голямото препятствие по маршрута:









Като през цялото време Грандиозният Котешки рид е ням свидетел на епопеята Smile



След края на рида пътят към Върха е открит:



И за финал едно бледо августовско залезче:



Останалите стотици снимки са на добре познати за любителите туристи места по Главното било затова ще спра до тук.

До нови срещи Smile
Вто Авг 31, 2010 8:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Velio



Регистриран на: 20 Май 2010
Мнения: 104

Мнение Отговорете с цитат
Croc
Вто Авг 31, 2010 9:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
Respect


Последната промяна е направена от jordy на Чет Ное 24, 2011 12:50 pm; мнението е било променяно общо 3 пъти
Сря Сеп 01, 2010 8:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
In Earnest



Регистриран на: 15 Юни 2010
Мнения: 151
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
jordy написа:
Еее бре Саше намбър уан си!!! Clap Разказа им играта на "пиринистите" Wink .
Нещо джи пи ес тракче,ала-бала няма ли да дадеш Tooth Къде нощува на Разложки суходол ли?
И къде слязохте?Разкажи нещо повече де.Ще бъде интересно,не знам друг да се е разхождал по
бръснача на Средоноса.Следващия проект кой е?Може би връх Дядото? Wink Ако решиш да го
катериш обади се ей.
Това е жесток кадър.



Още веднъж Ашколсун! Croc

Стига, бе човек, караш ме да се изчервявам тука... Нищо кой знае какво - разходчица... всичко е затаено в огромната любов към Планината.
Иначе идеята бе да се спи на върха на Баюви Дупки / СИ кота / , но беснееше много вятъра, та трябваше да се слезе по-надолу. Друго интересно беше на другия ден разходих малко по билото, което свързва Каменитица и Стъпалата, още известно като Събите, та там в района над Стъпалата видях най-многобройното стадо диви кози, което съм виждал през живота си - около 60-70!!! Което е добра новина, че ги има по много Smile!
Иначе нямам Джи Пи Ес за да съм още по-полезен, а що се касае до Дядото - като му дойде времето нямаш грижа! Cool
Сря Сеп 01, 2010 9:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
Да бе ебаси "разходчицата",я недей да скромничиш!
Някъде настрани не "кривна" ли...... Wink


Последната промяна е направена от jordy на Чет Ное 24, 2011 12:49 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Сря Сеп 01, 2010 10:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
In Earnest



Регистриран на: 15 Юни 2010
Мнения: 151
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
jordy написа:
Да бе ебаси "разходчицата",я недей да скромничиш!
Някъде настрани не "кривна" ли...... Wink

Ами то това си беше плана - тръгване от Яворов и прибиране там с основна цел Средоноса-Баюви Дупки и Каменитица-Стъпалата.
Страхотен, грандиозен уикенд!!! Благодаря за отзивите! Smile
Сря Сеп 01, 2010 11:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Минаването на Средонозо си е сериозна работа. Браво на вас!

Не разбрах на Събите катерихте ли или само сте минали по рида м/у Суходол-а и Каменитица покрай тях?

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Сря Сеп 01, 2010 9:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
И то доста сериозна.


Последната промяна е направена от jordy на Сря Сеп 01, 2010 10:51 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Сеп 01, 2010 9:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
In Earnest



Регистриран на: 15 Юни 2010
Мнения: 151
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Speedy написа:
Минаването на Средонозо си е сериозна работа. Браво на вас!

Не разбрах на Събите катерихте ли или само сте минали по рида м/у Суходол-а и Каменитица покрай тях?


Само билно отгоре с опознавателна цел за Стъпалата...
Сря Сеп 01, 2010 9:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mihaela10



Регистриран на: 26 Ное 2009
Мнения: 168
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
In Earnest, с голям интерес разглеждам и четирите теми за Пирин, публикувани от вас през това лято! Аз не си падам по подобни екстремни преживявания - повредата е в моя телевизор, защото, въпреки дългогодишния ми планинарски стаж, страдам от популярната фобия, известна като "страх от височина". Затова, благородно Ви завиждам и искрено Ви се възхищавам за осъществените маршрути! Специални поздрави за прекрасните снимки и благодарности, че ги споделихте!
Пет Сеп 03, 2010 11:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
In Earnest



Регистриран на: 15 Юни 2010
Мнения: 151
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
mihaela10 написа:
In Earnest, с голям интерес разглеждам и четирите теми за Пирин, публикувани от вас през това лято! Аз не си падам по подобни екстремни преживявания - повредата е в моя телевизор, защото, въпреки дългогодишния ми планинарски стаж, страдам от популярната фобия, известна като "страх от височина". Затова, благородно Ви завиждам и искрено Ви се възхищавам за осъществените маршрути! Специални поздрави за прекрасните снимки и благодарности, че ги споделихте!

Благодаря за позитивните отзиви! Smile
Честно казано са повече от 4 теми / някъде се включвам в теми на други съфорумци... /. Надявам се не ме взимате за някакъв екстремист заради някои теми, просто понякога обичам да криввам от пътеките. Това разбира се не означава, че са препоръчителни за туристи - с Планината шега не бива! А по отношение на твоята фобия съм чувал, че не малко хора се опитват да я превъзмогнат по един или друг начин - може би с преподсигуряване на такива опасни участъци... Аз примерно пък имам подобна фобия от височини, но изкуствени!!! Както мога да катеря и тичам по планинските ръбове с няколкостотин метрови пропасти отстрани така от едно Виенско колело в цивилизацията умирам от страх / и всякакви такива увеселителни съоръжения, които те пращат на високо / Smile. Може би в предишен живот съм умрял от падане от някаква такава постройка Laughing ! Но и аз пробвам да се 'излекувам' от тея си страхове Smile
Съб Сеп 04, 2010 7:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mihaela10



Регистриран на: 26 Ное 2009
Мнения: 168
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
"Аз примерно пък имам подобна фобия от височини, но изкуствени!!! Както мога да катеря и тичам по планинските ръбове с няколкостотин метрови пропасти отстрани така от едно Виенско колело в цивилизацията умирам от страх / и всякакви такива увеселителни съоръжения, които те пращат на високо / Smile. Може би в предишен живот съм умрял от падане от някаква такава постройка Laughing ! Но и аз пробвам да се 'излекувам' от тея си страхове Smile"

Това е много странно - да те е страх от едните височини и да не те е страх от другите! Аз изпитвам един и същи ужас и от планинските стръмнини и от увеселителните съоръжения. Не съм пробвала да се излекувам, просто - все пак духът ми е по - силен от фобията и продължавам да упорствам, но признавам, че слизането по северния склон на Вихрен или от Башлийска порта, за мен са неприятни презивявания и гледам да ги избягвам. И аз съм сигурна, че причината е в предишен живот, но за сега не съм стигнала до нея!
Съб Сеп 04, 2010 11:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
Сашо, хората на "Вие" ли ти говорят вече или не разбират, че си бил сам Laughing Laughing Laughing
Нед Сеп 05, 2010 4:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mihaela10



Регистриран на: 26 Ное 2009
Мнения: 168
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Щом "Вие" е с главна буква, значи е учтива форма, а не множествено число! Знам, че учтивата форма не се употребява във форумите и направо не съществува над 1500 м. над морското равнище, където обикновено се развиват действията, описвани в този форум, но като се обръщам към някого за първи път и то в писмен вид... обърквам се просто!
Нед Сеп 05, 2010 4:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Евгени



Регистриран на: 22 Авг 2008
Мнения: 56
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Това лято докато се спусках по Котешкия рид и после се качвах през циркуса Баюви дупки към заслон Кончето много му се чудех на Средоноса - дали има качване и оттам. След юнашкото падане предния ден, от което още ме боляха ребрата, пък и заради мъглата реших да не се пробвам, но това което показваш е много полезна информация за следващо ходене по Пирин.

_________________
http://evgeniyonkov.blogspot.com
Пон Сеп 06, 2010 1:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov