ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
радиостанции
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
радиостанции
Автор Съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение радиостанции Отговорете с цитат
Отварям нова тема за радиостанции, за да не нарушаваме правилата на форума в темата за пътешествието до връх Ботев в Стара планина - http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=4659.
Като имам повечко време ще добавя информация за радиостанции без необходимост от лицензи, регистрации и други бюрокрации.

Сега отговарям на зададен въпрос:

Plamen К написа:
lz1fw написа:
joy_boy написа:
Emil написа:
А при не пряка видимост, как са радиостанциите, които ползваш?

съжалявам за офтопика. PMR446 радиостанциите са с мощност 0.5 вата. при пряка видимост и подходящи условия могат да хвърлят и на километри. при не-пряка видимост нещата драстично се влошават, ако сте от двете страни на едно хълмче та дори и на 50 метра един от друг - няма да се чуете. просто радио-вълните в тоя диапазон не преминават през такива препятствия. въпреки това са много полезни, защото както каза колегата - може да се виждате ама с викане трудно ще се разбирате. в гъста гора също са много полезни.


Буквален отговор на въпроса - При липса на видимост ползвам Yaesu FТ60E и Yaesu VX6E в комбинация с междинен предавател (репитър). На снимките съм с VX6E - черната радиостанция от външната страна на рамото.. За ползването на този тип радиостанции обаче е необходим лиценз/разрешително. Без него може да си имате сериозни неприятности и с МВР и с КРС.

На снимките бялата радиостанция е тип PMR 446 MHz, модела е Superior FX-6. Тя е на свободен режим и може да се полза свободно в страни от Евпопейския съюз без всякакви формалности. В останалите страни ползването на тези радиостанции е забранено или е свързано с допълнителни условия. В началото на годината ги бяха пуснали на разпродажба в Кауфланд по 19.90 лева за две бройки. Едната излизаше под 10 лева. За тези пари радиостанцията върши повече от идеална работа.

Извинявайте за офф-топика. Който има допълнителни въпроси - нека пише на лични съобщения.


Темата с радиостанциите заслужава внимание. Отдавна се замислям по въпроса и ще те помоля, ако видиш нейде промоция, като тази в Кауфланд за която си писал, някак си да споменеш в форума.
От друга страна мобилните оператори нямат обхват навсякъде в планината, а знам че вие, радиолюбителите слушате определени честоти. При аварийна ситуация и при наличие на чуваемост на УКВ, може би може да се предаде съобщение за инцидент на радиолюбител, който да звънне след това на 112, ти как мислиш?

Познавах човек, на който при инцидент се наложи да пренущува на открито в планината под снега. Той беше радиолюбител, но тогава е бил без радиостанция. След това винаги си носеше една Моторола с него.


На кратко - има няколко радиолюбителски УКВ честотни обхвата. По-популярни са 144-146 MHz и 430-440 MHz. В рамките на тези честотни диапазони радиолюбителите могат да правят радиовръзки единствено с други радиолюбители. Връзката се прави по определени правила, не е съвсем като телефонен разговор.

Свободния за ползване PMR 446 MHz обхват се състои от осем честотни канала през 12.5 kHz от 446.00625 до 446.09375 MHz. PMR 446 MHz няма правила за осъществяване на радиовръзка. Тук всеки е свободен да общува както си пожелае. Радиостанциите тук трябва да са с мощност не повече от половин ват и да нямат възможност за включване на друга антена.

С PMR446 радиостанция не може да се направи радиовръзка с радиолюбител - честотите й са далеч от радиолюбителския обхват.

Ако аз чуя молба за помощ по PMR 446 MHz радиостанция както няма проблем да предам тази молба за помощ по телефона на 112, така няма проблем при липса на GSM обхват да я препредам през радиолюбителска радиомрежа, така че в крайна сметка пак да достигне до 112.

При бедствена ситуация спасяването на човешки живот винаги е на първо място. Радиолюбител в извънредна ситуация няма да откаже да препредаде съобщение с цел спасяване на човешки живот. Пък какво казват законите за това предпочитам да не коментирам.
Сря Авг 29, 2012 1:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
По едно време /преди много време/ се бях запалила, на курс щях да ходя... после ми мина Laughing
Останах си на 27mhz, едни антени по покривите, едно чудо... и комшиите не можеха да гледат телевизия по цяла вечер Twisted Evil

Предполагам, че яко някой да има в себе си 144-146 без да има разрешително и отправи призив за помощ, радиолюбителите ще помогнат, няма да го изпортят на страшните власти Rolling Eyes
Всъщност какво би могло да се случи, ако се използва, така да се каже нелегално? Rolling Eyes
Сря Авг 29, 2012 5:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Много интересен въпрос. Very Happy
Сигурно няма да те накарат да си платиш лиценз, като за мобилен оператор, надявам се. Very Happy
Кое е забранено е добре да го знаем, но още по-добре е да знаем за кое нарушение има определено наказание в закона. В БГ има доста забранени неща, но законотворците са оставили добри вратички, като не са посочили какво е наказанието, което почти обезсмисля забраната.
Сря Авг 29, 2012 6:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:
Предполагам, че яко някой да има в себе си 144-146 без да има разрешително и отправи призив за помощ, радиолюбителите ще помогнат, няма да го изпортят на страшните власти Rolling Eyes
Всъщност какво би могло да се случи, ако се използва, така да се каже нелегално? Rolling Eyes


Ясно е какво ще се случи. Помощта ще се окаже. Сред това може да се приложат текстовете от Наказателния кодекс:
Чл. 348. (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г.) Който:
а) построи, държи или ползува радиосредство, което излъчва в етера, без да има писмено разрешение за това;
б) използува радиосредство, което излъчва в етера, без предварително да го е регистрирал с пълни установъчни данни или го използува за цели, непозволени по даденото му разрешение;
в) без предварително писмено разрешение самоволно измени регистрираните данни на радиосредството, което излъчва в етера;
г) (изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) пречи или смущава действието на радиосъобщителна, радиоразпръсквателна, телевизионна или радиорелейна станция или радиотранслационна централа, се наказва с лишаване от свобода до пет години и глоба от сто до триста лева, като радиосредството се отнема в полза на държавата.

Не е добра идея да носите радиостанция, която нямате право да ползвате. Така само дърпате дявола за опашката предизвикайки го да ви вкара в бедствена ситуация, та после да викате за помощ по радиостанцията. Ако взимате любителска радиостанция само за да се самоспасявате - по-добре изобщо не я взимайте. Ако нямате някои основни познания как се правят радиолюбителски връзки най-вероятно тази радиостанция няма и да ви свърши работа. Пък е почти килограм допълнителен товар. Затова оставете радиолюбителските диапазони на радиолюбителите. При GSM-ите дори един от трите оператори да има покритие там където сте и ще имате връзка с 112 независимо към кой мобилен оператор сте.

Нелегалното използване на радиостанция рано или късно ще се изроди и в други грешни посоки. Тогава вероятно ще стигнете и до наказателните текстове от Закона за електронните съобщения. Там вече глобите са мнооого солени - от по няколко хиляди лева.

Не тръгвайте по грешен път дори и с добри намерения. Вземете си една PMR 446 радиостанция и си я ползвайте за удоволстние.
Сря Авг 29, 2012 8:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
То вместо да вземат нашите велики мобилни оператори да покрият наистина Националните и Природните Паркове на 99% те дават луди мангизи за реклама, кой е по-по-най.

lz1fw, благодаря за извадката от наказателни кодекс. Very Happy
Сря Авг 29, 2012 9:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Emil написа:
То вместо да вземат нашите велики мобилни оператори да покрият наистина Националните и Природните Паркове на 99% те дават луди мангизи за реклама, кой е по-по-най.


Основната цел на мобилните оператори е да покрият местата, където има повече хора. Затова обичат да дават покритието си в "процент от населението", а не в "процент от територията". При зор основен принцип е да се намери високо място с добра видимост към възможно най-близко по-голямо селище, където се предполага че са сложили базова станция. Базовата станция трябва да е на по-малко от 30, максимум до 40 километра от вас. Иначе нямате шанс за разговор по GSM дори и при пряка видимост с базова станция.

При радиостанциите важи същия принцип - колкото си на по-високо, толкова е по-добре. Радиовълните на УКВ се разпространяват също като светлината и е добре да виждаш този с когото говориш. Облаци, мъгли, гори и дъждове пречат на радиовълните и съответно намаляват обхвата на покритие.
Сря Авг 29, 2012 9:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Аз лично предпочитам да няма обхват в планината, че много ми звънят и ми смущават спокойствието. Very Happy
Но като се замисля ако стане нещо е по-добре да има. Проблема е ако си сам и неможеш да ходиш. Иначе ако има някой с теб, все ще изтича до някой връх за да се обади.

А операторите са ясни. Те въртят едни и същи мобилни клетки между зимните и летните курорти, че им се свиди обхвата. А като знам, какъв спонсор съм им само аз.
Сря Авг 29, 2012 11:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Е, не съм тръгнала да мъкна станция... просто се чудех какви са санкциите Rolling Eyes
Чет Авг 30, 2012 12:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
lz1fw написа:
Emil написа:
То вместо да вземат нашите велики мобилни оператори да покрият наистина Националните и Природните Паркове на 99% те дават луди мангизи за реклама, кой е по-по-най.


Основната цел на мобилните оператори е да покрият местата, където има повече хора. Затова обичат да дават покритието си в "процент от населението", а не в "процент от територията". При зор основен принцип е да се намери високо място с добра видимост към възможно най-близко по-голямо селище, където се предполага че са сложили базова станция. Базовата станция трябва да е на по-малко от 30, максимум до 40 километра от вас. Иначе нямате шанс за разговор по GSM дори и при пряка видимост с базова станция.

При радиостанциите важи същия принцип - колкото си на по-високо, толкова е по-добре. Радиовълните на УКВ се разпространяват също като светлината и е добре да виждаш този с когото говориш. Облаци, мъгли, гори и дъждове пречат на радиовълните и съответно намаляват обхвата на покритие.


Извинявам се предварително за лаишкия си коментар, но мисля, че денивелацията спрямо базовата станция също е от значение. Имал съм случай да виждам населеното място и съответно антените, в краката си на не по-вече от 4-5 км., но на 1000 метра отгоре и да не мога да осъществя връзка и съответно на 20-на км. дистанция при 1000 метра денивелация - безпроблемна връзка. Мисля, че просто антените не са насочени "нагоре", а "напаред". Диаграмата е доста плоска ако си я представим обемно.
Сря Сеп 05, 2012 10:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Todor написа:

[Извинявам се предварително за лаишкия си коментар, но мисля, че денивелацията спрямо базовата станция също е от значение. Имал съм случай да виждам населеното място и съответно антените, в краката си на не по-вече от 4-5 км., но на 1000 метра отгоре и да не мога да осъществя връзка и съответно на 20-на км. дистанция при 1000 метра денивелация - безпроблемна връзка. Мисля, че просто антените не са насочени "нагоре", а "напаред". Диаграмата е доста плоска ако си я представим обемно.


По принцип си прав. По-вероятно са насочили антената "напред и надолу", особено ако базовата станция е била на възвишение над населеното място. Когато си бил"отгоре" при това положение ще излезеш от максимума на диаграмата. Но въпреки това пак би следвало да проведеш разговор, все как си виждал базовата станция и си бил на пет километра от нея. Антената, че е насочена, насочена е, ама чак пък толкова... Нямам представа какво точно се е случило в конкретния случай. По скоро е нямало сектор на базовата станция насочен към планината, а е имало само към населеното място. Ако станцията е била между теб и градчето в този случай антената не излъчвала в твойта посока.

Първия опит да напиша нещо за радиостанциите без лиценз PMR 446 MHz може да се види на http://www.lz1fw.com/beginner/PMR446MHz/index.html
В свое оправдание ще кажа, че хич не е лесно да се напише нещо полезно, даващо пълна информаци и същевременно кратко, ясно и разбираемо за всички...
Корекциите продължават.
Чет Сеп 06, 2012 4:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Добра е статията ти. На мен лично ми поизясни картинката.
Има ли някаква осезаема разлика в качеството на предаване на сигнала, смущенията или обхвата между аналоговите и цифровите машинки? Чисто практически дали едните имат някакви плюсове и/или минуси спрямо другите?
Чет Сеп 06, 2012 5:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Hell



Регистриран на: 22 Мар 2013
Мнения: 1

Мнение радиостанции Отговорете с цитат
четох много днес за честоти,кои забранени,кои разрешени,закони и т.н.Само пак не разбрах защо няма авариина честота на която можеш да поискаш помощ в планината.ПСС казват ми има телефони,ами като има телефони защо имате станции,звънете си по телефоните.За никой не е тайна,че има много места на които няма обхват и всички тези приказки звънни на 112 стават безполезни.Толкова ли е трудно да се определи честота,за оповестяване на бедствие,в планината та дори и да е на любителска .Едва ли ще ги заболят ушите песесарите.
Ама не ще чакаме пак някой да хвърли топа в планината и като го намерят и се окаже,че не е имал обхват ще определим честота и ще препоръчаме носенето на станции.
Морската честота подаване на мейдей е 156.800MHz.Планинската е не ходи в планината помощ нема.Та когато става въпрос за живота ми не ми пука нито от каресета нито от дяволи черни викам мейдей на всички честоти,пак да видим кой съд ще ме осъди за неправомерно ползване на станция,глупости на таркалета.И да не пропусна да си кажа радиостанция монтирана в заслон на самарата ми спаси живота преди 20 години даже имаше описание как се ползва.
мисля че това за планината ми стига:
http://shop.pcprifles.eu/index.php?route=product/product&path=62&product_id=68
Пет Мар 22, 2013 5:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
urban



Регистриран на: 17 Юни 2014
Мнения: 98

Мнение Темата заслужава наистина внимание.. Отговорете с цитат
Ето и моя опит с радиостанциите..
В България, съществуването на възпитания, изпълнителния и стриктния човек е силно затруднено. Всякакви природни ресурси, "собственост" на държавата практически, по един или друг начин са узорпирани или разпределени за лично ползване от различни връзкари или злоупотребяващи държавни или общински чиновници.

В смисъла на казаното, препоръката ми за използването на радиостанции е следната...

Въобще не се съобразявайте с ограниченията и нормите от законите, защото само вие ще бъдете тези които ги спазват. Държавата отдавна е отстъпила от задълженията си и не контролира и санкционира нарушителите... защото повечето са все нейни хора. Затова, не си купувайте елементарни уоки-токита, с които можете да разговарята в радиус 500м. Потърсете си китайските (евтини но достатъчно добри) Baofeng 5R. Това са двубандови, програмируеми станции. Тези станции са под 70лв, но имат литиеви батерии, различни аксесоари, могат да работят в режим на прослушване с две честоти едновременно. Според антената (сменяема) може да се осигури мощност от 4 до 7 вата. Най-ценното е, че може да се ползват, както в разрешения PMR 446 диапазон, така и в други "забранени". Хайде сиктир, разни мутрафони, сотове и др. прикрити навлеци ще ползват ефира, който е създаден от Бог.

Не забравяйте, че освен за туризъм, спорт и приключения, тези станции могат да бъдат полезни и при бедствия и аварии. Нека не давам пример, какво може да стане, ако GSM операторите по някаква причина спрат да работят...

Всеки технически грамотен човек, трябва да има мощна, преносима радиостанция, нерегистрирано огнестрелно оръжие, няколко дупки 2м х 1м изкопани в близката гора (за аварийни случаи), защо само мутрите да ползват "облагите" от техническия прогрес? Всеки нормален гражданин, трябва да бъде такъв, докато обстоятелствата не го принудят да решава, дали да премине "Закона" или не.
Вто Юни 17, 2014 10:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
+1
Вто Юни 17, 2014 10:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Ми не съм много съгласен с горното мнение, при все че съм последният човек, който обича да спазва правила.
Или поне съм категорично против с радиостанции да се говори на първата попаднала свободна честота.
За мощността - също.
Хубаво е да имаш резерв от мощност за екстремни ситуации, наистина.
В такива ситуации дори съм съгласен, че няма смисъл от ограничаващ режим на честоти, които да се ползват.
Като ножа опре до кокала дори и да ползваш радиолюбителки ретранслатор за да искаш помощ едва ли ще бъде отказано съдействие и без опознавателен знак.
Или където и да било другаде.

Обаче при нормални условия е доста просташко да не се съобразяваш с правилата къде и с каква мощност може да се работи.
Освен въпроса за обща култура и първите 10 години като цяло, в много малко случаи по-голямата мощност от разрешените 500mW имат смисъл.
Единственото сигурно нещо е, че ще изпомпите акумулаторите много по-бързо за сметка на съмнителен ефект.

Та така... През просото ама с мярка и мисъл.
Освен това не е съвсем вярно, че никой не го е еня какво се случва в ефира.
Вто Юни 17, 2014 7:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov