ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
радиостанции
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
радиостанции
Автор Съобщение
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
то туй вехта тема ама..
съгласен съм с колегата, не може без правила и норми. щом очакваш някой да те чуе отсреща, следва да спазваш определени линии на поведение. да не говорим за това, че трябват някакви елементарни познания за да се ползва пълноценно такава техника. колегата по горе правилно отбеляза, с повече от половин ват трудно ще направиш нещо - ако си паднал в някое дере и с 50 вата да си все тая. другия колега пък питаше защо аджеба няма честота за бедствени случаи в планините, а пссарите ходели с радио. ами ходят за да си говорят по между си. как може някой да слуша определен канал /от пмр примерно/ в цялата планина, малко по-нагоре се обясни, че в тоя обхват трябва да имат пряка видимост кореспондентите за да си обменят съобщения. как ще стане, някой ще сложи антена на всяка бърчинка ли? примера с морето явно е неуместен поради "леките" разлики в релефа на повърхностите на планината и морето..
радио в планината - за редовия турист има смисъл просто за да осъществява връзка в рамките на групата. или примерно при разни организирани мероприятия. имам 2 пмрта и едно VX7R, пмртата ги нося ако ходим повече народ и ще се пръскаме и няма да ходим заедно. vx-a го нося за да слушам музика и новини Smile. но повечето време си стоят в къщи..
Вто Юни 17, 2014 8:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
urban



Регистриран на: 17 Юни 2014
Мнения: 98

Мнение Отговорете с цитат
Така е, съгласен съм с написаното от вас, но както казах, всеки решава сам за себе си кога, дали и как ще прекрачи Закона. При нормални условия, когато се движим в група заедно, половин ват на 446 обхват е напълно достатъчно, но ако човек се окаже в нужда и ако има по-сериозна преносима станция 7-8 вата, това може да бъде решаващо за критична ситуация. Хубавите станции имат функции от менюто си, които позволяват намаляване на мощността на излъчване, което практически ги прави съответстващи на нормите за свободно използване без "разрешително", като изключим тъпотията за това дали може да бъде със сменяема антена или не. Друго предимство на "по-хубавите станции" е и това че освен "твоята честота на групата", може да прослушваш едновременно и втора честота, която примерно може да бъде неофициално обявения осми канал. Третия аргумент за ползване на по-сложни станции е това, че те по-прецизно могат да кодират подканалите, като по този начин, много повече хора ще могат да използват обхвата в един и същи район без да си пречат... иначе... не рядко... всички сме били свидетели, когато някоя групичка с комплект от две станции за общо 50лв така запълват целия 446 обхват, че не можеш да разбереш те въобще кой канал ползват.
Да, използването на станции е въпрос на култура и известни познания, но както е казано "оръжието не убива, убива човекът който държи оръжието". В този смисъл мъдрото и възпитано използване на станции е полезно, а просташкото и грубо използване носи само вреди и неприятности.

Сега.. малко се отплеснах. Искам да бъда полезен, затова ще споделя моя опит с няколко неща:
1. Радиостанция Baofeng UV-5R
http://www.dx.com/p/baofeng-1-5-lcd-5w-136-174mhz-400-470mhz-dual-band-walkie-talkie-w-1-led-flashlight-black-129389#.U6EudFHBHGI

Идеално устройство за цената си от 38 USD. С антената която е в комплекта постигате 5 Вата мощност на излъчване, но през менютата мощността може да се намали.



2. Алтернативна антена за споменатата станция. Полезна е, защото е малка само 5 см и успешно заменя "оригиналната" която често се опитва да ти бръкне в окото, когато не внимаваш. С тази антена в режим на намалена мощност на излъчване, изкарвам по 6 месеца за ползване събота и неделя, без да зареждам батерията на станцията (литиева).
http://www.dx.com/p/srh-805s-mini-antenna-for-baofeng-walkie-talkie-black-golden-297245#.U6EttFHBHGI


P.S.
Забравих да спомена още нещо...
Показаната станция има и други полезни приложения, като използване в автомобил чрез отделена стойка-чарджер за кола, което позволява, ако пътуваш цял ден в група, станцията постоянно да е включена и да не хаби своя акумулатор.
Още, станцията може да се програмира чрез софтуер в целия и честотен обхват, като примерно аз съм вкарал предварително честоти на парапланеристи, airsoft отбори, планинарски групи, СОТ фирми, таксита, морски SOS канал и т.н. По този начин само с едно превключване на бутон получавам списък с честоти и имена за тях, които мога да ползвам веднага, без да въвеждам или помня числа. Чрез допълнителен кабел, може една такава станция с всичките и настойки да се клонира в друга такава. Това е адски удобна, ако сте група, имате такива станции и един от вас си е загубил времето да програмира. Практически, после цялата група придобива настройките на своите станции за минимално време.
В крайна сметка, само заради мощната литиева батерия, която притежава станцията, тя предлага многократно по-голям комфорт от тривиалните ААА или АА батерии, на други модели. Все пак цената не е за пренебрегване - 55лв.


.


Последната промяна е направена от urban на Сря Юни 18, 2014 9:59 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Сря Юни 18, 2014 9:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Забравяш един много важен фактор.
"Хубавите" радиа имат купища възможности, които на обикновен човек НИКОГА няма да му се наложи да ползва.
Те правят боравенето с тях от не-технически подготвен човек направо невъзможно, дори и за съвсем тривиални неща, като да си кодират скуелча или да си намалят мощността. Или да видят, с каква точно работят в момента. Да не говорим за висш пилотаж като сакниране, слушане на 2 канала и др.

PMR радиата от друга страна са точно предназначени за масовият потребител.
Работата с тях е опростена, оставени са САМО най-необходимите функции до които има лесен и разбираем достъп.
Всеки може да се оправи с тях.

В никакъв случай не бих си позволил с лека ръка да съветвам хора, без да ги познавам да предпочитат професионални радиа пред PMR такива. И не заради незаконността а поради горните причини.

Между другото единственото PMR446 радио, което имам е Midland G8. Колкото и да бях предубеден към тези радиа и аз се оказа, че е едно наистина прекрасно радио. И като характеристики, и като оперативност. Далеч не е 50лв ама и никъде не е казано, че трябва да си купим радиостанция от плод-зеленчук за 30лв и то в комплект.
Много ясно че няма как да очакваме от него чудеса... Или поне би трябвало да е ясно. Въпрос на обща култура е и това Smile


П.С: Човек... Точно последната антена дето си я показал е с такива отчайващи характеристики, че всяка антена на PMR радио е с пъти по-добра от нея. Имам я и я ползвам САМО и единствено когато караме мотори в група. И то не много разтеглена Smile
Единствената и хубава характеристика е, че е малка. За нищо ама нищо сериозно не става този мъник, независимо че пиша на него даймънд. И то каквото и да пише все тая. Електрическите закони са еднакви дори и за даймънд...
Сря Юни 18, 2014 9:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
urban



Регистриран на: 17 Юни 2014
Мнения: 98

Мнение Отговорете с цитат
Ми да, слабичка е, но за дадена задача тя ми се явява отлична и я ползвам. Ако ми трябва по-голяма мощност, просто си слагам оригиналната антена. В конкретния случай, за мен водещо е това да ми върши работа, без да гоня успехи по далечно свързване..

.. ще я изпробвам на в.Вихрен, да видим как е (max 1 W), въпреки че я дават че съгласува изхода на станции с мощност до 10W.
Сря Юни 18, 2014 10:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Какво слабичка, тя си е направо пасивен атенюатор Laughing
Сигнал, който със стоковата антена го получавам на 9 по S-метъра с това е на 3-4.
Ако действам репитер нормално със 100mW с тази трябва да бримча точкито на 5W и пак не минавам добре.
Както казах, ползвам я единствено в група на няколко стотин метра просто защото е много компактна и токито ми се събира в страничният джоб на якето с нея.
Искам ли да права нещо по-различно от това я махам защото само гори ток.
Сря Юни 18, 2014 3:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
urban



Регистриран на: 17 Юни 2014
Мнения: 98

Мнение Отговорете с цитат
Ето пример за полезността от радията сега... да вземем вчерашните събития във Варна със свлачищата и приливната вълна отнесла къщи и коли и хора, след дъждовете. При разрушена инфраструктура (спрян ток на GSM клетките), PMR 446 обхвата може да се окаже много полезен..
Пет Юни 20, 2014 8:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
Имаме AEG Funky 50, вършеха чудесна работа, но бутоните им вече не слушат /дали са клеясали отвътре не знам/ от 2000 година са. Ориентирам се към някакъв по читав Puxing. За Baofeng чух недобри неща от хора които ползват често, а цената е идентична. Поздрави.
Нед Юни 22, 2014 4:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Puxing, Baufeng...
Всичко, което стои зад капаците на тези марки е толкова далеч от здравият разум, че само един китаец може да го накара да проработи...
Ако изключим това, че според теорията тези лай..а въобще не трябва да работят и толкова, колкото го правят, Baufeng конкретно имат проблем при при продължителна експлоатация на горещо.
Под "експлоатация" имам предвид излъчване на максимална мощност.
Ако приемаш съвети: Дай малко повече пари (колко ли са пък повече, не е два пъти дори) и потърси нещо на марката Wouxun.
KG-UVD1P например като модел е едно почти истинско радио.
И на схема и в реалният свят :–)
Нед Юни 22, 2014 9:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
urban



Регистриран на: 17 Юни 2014
Мнения: 98

Мнение Отговорете с цитат
Много е важно, човек да не се изхвърля с масови обобщения. Споменатите марки, въпреки че са китайски, благодарение на ниските цени са толкова силно разпространени, че сами са се доказали вече, колко могат и колко са калпави или доби. Мястото на форума е да се дава информация. Аз се опитах да бъда полезен, защото смятам, че голям брой хора, тази информация би им била полезна. Друго място с дискусия за уоки-токи е off-roud Bulgariq форума, където същата тема е много добре развита. Всеки има глава на граменете си и сам ще прецени, дали описаната техника би му била полезна.
Пон Юни 23, 2014 8:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Re: Темата заслужава наистина внимание.. Отговорете с цитат
urban написа:
...Всеки технически грамотен човек, трябва да има мощна, преносима радиостанция, нерегистрирано огнестрелно оръжие...


Не мислех да се връщам на този абзац но не намираш ли, че е малко абсурдно точно авторът на горният абзац да ми говори за изхвърляне?!?

Ако приемаш тезата, че подобен тип радиа са подходящи, удобни за боравене с тях от всеки и ползването им без лиценз не е о за изхвърляне от моя страна - ОК.
Ако мислиш, че от тези китайщини бауфенг има причина да се предпочете пред воксун - пак ОК но го запази като лично мнение.
Щото мнението на останалите е малко по-различно.
Пон Юни 23, 2014 9:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
момци, успокойте топката Smile.
инак лично аз когато вземам нещо на което ще разчитам в някакъв момент - готов съм да дам някой лев повече. да не се окаже, че нещото ще ме издъни точно когато ситуацията е сериозна..
Пон Юни 23, 2014 8:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Хах, няма никакво напрежение тук, поне аз така мисля.
Сря Юни 25, 2014 9:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
trix



Регистриран на: 09 Апр 2010
Мнения: 156

Мнение Отговорете с цитат
Аз пък, като прочетох това и си поръчах. Подредих ги по дата на постъпване, но това с 24 часовата доставка не е вярно, така че си вземете най-новото http://www.dx.com/s/baofeng?category=414&Sort=AddDate.

_________________
Враг няма, спокойно. Всичко е вече зомбирано.
Сря Юни 25, 2014 12:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение радио Отговорете с цитат
И най- новото и по- старото от разискваните тук са като едновремешните, произвеждани в Гоце Делчев- тип: " Колега, чувам те и те виждам отлично."
Сря Юни 25, 2014 12:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1694
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
ХАХАХА Добрееееее Цецко.
Сря Юни 25, 2014 12:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 2 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov