ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Кои карти са по добри ?

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Кои карти са по добри ?
Автор Съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Кои карти са по добри ? Отговорете с цитат
Аз използвам червена карта за Рила, мисля че е на Домино или нещо такова. Сравнена със зелена карта на Рила, не знам кой ги прави тях, сякаш зелените са по точни Smile. Знам че има значение и мащаба за да е добра картата.
Случвало ми се е да търся мост, който е отбелязан на картата, което е сигурен, стабилен жалон и да не мога да го намеря, защото всъщност няма Smile. А има разлика и между различните карти, някои местности се наричат по един начин на едните и по друг на другите.
А имам зелена карта на Централен Балкан и съм много доволен. Дадени са и времената на преходите от точка до точка.


Вие какви карти използвате и кои карти всъщност са добри и достатъчно точни ?
Чет Авг 30, 2012 5:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
На мен пък ми се струва, че на Домино са по-точни Rolling Eyes На Картография имам на Западни Родопи... мъка.
Работата е там, че някакви маркировки изчезват, други се появяват /на моите Рила и Пирин - червени, на Домино, поне по 2 маркирани пътеки липсват - маркирани са след издаването, затова пък на зелената на Родопите има маркировка, там където не е останал и спомен от нея/.

За имената - ако отвориш зелените на Рила и Пирин ще се запознаеш с измишльотините Острец, Кривец, Гранитен, Войводски, не знам си какъв, които иначе са си Сиврия /Сивричал също май беше Острец/, Ченгелчал, Муратов, Газей... и прочее..

А всъщност за Рила и Пирин май най-добрите са на Искар Тур, не съм ги ползвала, но добри отзиви чух.

п.с. Те Картография фалираха преди няколко години Wink
Чет Авг 30, 2012 6:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Ще потърся на Искар Тур да си купя.
И все пак странно е че съществува такава разлика в имената. Кой знае кое е истинското Smile ?

Ясно е че хартиените карти ще заменим с интерактивни и се питам дали и при тях има неточности в имената и други.

И в този ред на мисли чудя се дали не се губи част от приключението като се движиш по jps , който ти казва не натам, а насам. Кога ще се изгубиш и ще се чудиш къде отиде тази пътека, къде съм Smile, накъде сега ?

Коя ли ще е следващата част от екипировката която електрониката ще промени или замени ? щеките Smile Off Topic sorry
Пет Авг 31, 2012 11:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Това за имената е... твърде голяма тема Laughing
В общи линии - побългарените имена са изкуствено наложени, като някои от тях все пак са добили популярност /Ботев, Вихрен, Полежан например/. Другаде обаче не са успели да се наложат и затова Газей си е Газей, а не Войводски връх. И Амбарица е по-често наричана Амбарица, отколкото Левски. Както и Дамга /Вазов/.
Пет Авг 31, 2012 12:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Зелените карти на Картография са правени с незаконните имена от соц-време.

Принципно всички промени на географски обекти се правят с указ на държавния глава, след което се публикуват в Държавен вестник.
В средата на 80-те промените са правени нелегално по следния начин (това по думи на работещ в системата):
1. От нейде - неясно откъде, отгоре - пристига бележка - това и това име става еди какво си.
2. Промяната влиза в номенклатурата на Института по картография и оттам нататък всички картни материали излизат с новото име.

Както се вижда - обичайния начин с указ и потвърждение чрез Държавен вестник е погазван нееднократно. Това разбира се не е за чудене - комунистите винаги са били нехранимайковци, дето не им пука за държавност и закони.

Странното е, че след края на 80-те ползването на имената продължава - дори и в скорошни издания.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Авг 31, 2012 2:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Което доказва овчия характер на масата и безхаберието на тези, които вършат тази работа. Very Happy
Добре, че карта почти не отварям от години, само ако е някъде където не съм ходил и то не да и вярвам напълно а да видя горе-долу как е разположението на нещата.
Между другото Дидо, машинката си върши добра работа, не че си създадох навик да е включена, но на няколко пъти в Пирин спорихме или се чудихме за дадени пътеки и я включвах да видим какво показва спрямо твърденията на тези картите. Very Happy
Пет Авг 31, 2012 4:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:




А в какво се състои приключението?
В това да се загубиш? Smile
Сериозно?Smile
Без машинката ходих по добре маркираните пътеки , а сега ходя на места където думата приключение е изписана с главни букви. Smile
Без машинката не бих посмял да посетя такива места.
Не си мисли че гпс-ът решава всички проблеми с някакво натискане на копче.
Не си ли ползва човек мозъка, може да загази доста зле и никакви електроники няма да му помогнат.


Да, това също е част от приключението - , да търсиш пътеката, да се ориентираш по някой връх, езеро, по релефа или да хвърляш ези тура Smile. За мен приключението е да се справиш сред природата, колкото се може по далеч от цивилизацията, а гпс, както и тел. ми се струват като малка част от нея, която не смеем или не искаме да оставим. От друга страна ти вероятно си прав че те са съвремени средства чрез които можем да се ориентираме и да правим по вълнуващи Confused преходи. Аз също обмислям да си купчя такава джаджа и следя мненията ви за използваните от вас модели. Wink
Пет Авг 31, 2012 9:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Зелените карти на Картография са правени с незаконните имена от соц-време.

Принципно всички промени на географски обекти се правят с указ на държавния глава, след което се публикуват в Държавен вестник.
В средата на 80-те промените са правени нелегално по следния начин (това по думи на работещ в системата):
1. От нейде - неясно откъде, отгоре - пристига бележка - това и това име става еди какво си.
2. Промяната влиза в номенклатурата на Института по картография и оттам нататък всички картни материали излизат с новото име.

Както се вижда - обичайния начин с указ и потвърждение чрез Държавен вестник е погазван нееднократно. Това разбира се не е за чудене - комунистите винаги са били нехранимайковци, дето не им пука за държавност и закони.

Странното е, че след края на 80-те ползването на имената продължава - дори и в скорошни издания.


Предполагам че това е и незаконно. Щом имената на географски обекти се узаконяват с указ то в картите би трябвало да се използват само приетите с указ. А за картите предполагам че има някакъв стандарт който са длъжни да спазват. But made in Bulgaria Neutral
Съб Сеп 01, 2012 8:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
баир–будала



Регистриран на: 16 Ное 2011
Мнения: 86

Мнение Отговорете с цитат
дъра-бъраКакво значение има името.Каквото име да се сложи, този връх все ще си е този връх(примерно)И ще си е там където е. .

_________________
to be continued...
Съб Сеп 01, 2012 9:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
samy



Регистриран на: 13 Сеп 2011
Мнения: 21
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Всички карти на пазара,независимо от коя фирма ги е печатила и продава са рожба на Картография. Твърдя това,защото всички фирми родени след промените са от служители съкратени или проходили такива в часния бизнес копирайки карти на единствената фирма за карти в България. Имам предвид,че изработването наново на една изцяло нова геогравска карта е твърде голямо и в някои случаи непосилно капиталовложение. Въпросите с имената са нещо сравнително второстепенно. Пътеки и имена лесно се чертаят за разлика отизработване и чертане прецизната и вярна топография.
Съб Сеп 01, 2012 10:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
NikTod



Регистриран на: 26 Юни 2012
Мнения: 297

Мнение Отговорете с цитат
samy написа:
Всички карти на пазара,независимо от коя фирма ги е печатила и продава са рожба на Картография. Твърдя това,защото всички фирми родени след промените са от служители съкратени или проходили такива в часния бизнес копирайки карти на единствената фирма за карти в България. Имам предвид,че изработването наново на една изцяло нова геогравска карта е твърде голямо и в някои случаи непосилно капиталовложение. Въпросите с имената са нещо сравнително второстепенно. Пътеки и имена лесно се чертаят за разлика отизработване и чертане прецизната и вярна топография.


На същото мнение съм, заснемането /базата/ е една.
За съжаление обаче всички карти на хартиен носител, в момента на пазара имат неточни, липсващи или неправилно нанесени маркировки на офиц. туристически пътеки, всъщност в потвърждение на това което писа по горе Gamina. На Искар тур карта и аз не съм попадал, но не ми се вярва да е кои знае много по-различна.
По същественото обаче си мисля, е че ползващите картите трябва да могат да четат релефа и да се ориентират по него от тях. Да могат да следват и определят местоположението си. По този начин ще внесат допълнителен чар при реализиране на трека си. Да не говорим, че така ще минимизират риска да се загубят. Това лято застигнах преди Безбожки превал, една групичка туристи идващи от з-н Тевно ез. за х.Безбог. Объркали лявата с дясна Кралеводворска порти и отпрашили на юг към х. Пирин. Усетили, се че нещо не е наред чак на Митрово езеро и то защото им се сторило непознато. Добре, че са срещнали някои които да ги напъти. Все пак трябва елементарна ориентация. Не може да сбъркаш посока юг със север. Успокоението, е че всичко е наред и това че са нахранили взора си с още малко красиви гледки. Тогава всичко е било happy end, но в други случай може и да не е така.
Нед Сеп 02, 2012 2:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Най-добрите карти, които съм виждал досега, са топографските карти на Генералния щаб на Съветската армия. Тези които са разсекретени и се намират в Интернет са с мащаб 1:50000, но състоянието на местността за различните картни листове е за периода 1979 г. – 1983 г. Скоро чух, че имало и актуализирани такива карти, на които състоянието на местността е от 1992 г., само че не са разсекретени.
От скромния си опит с туристическите карти (червената и зелената) на Западните Родопи (мащаб 1:100000) съм установил, че те ми служат единствено за обща информация и за нищо друго. На тях виждам, дали има маркирана пътека от точка А до точка Б и нищо повече. С тях не бих могъл да се ориентирам на местността и реално да държа сметка къде се намирам във всеки един момент. Когато се движа, в ръката ми е само отрязък от топографска карта на района. На туристическите карти ги няма отбелязани една камара важни ориентири (като далекопроводите например), с помощта на които човек се чувства по-сигурен, когато ходи по немаркиран терен.
Искам да попитам някой виждал ли е картите, които се използват от горските? Чувал съм, че те са с мащаб 1:25000. Може ли отнякъде да се намерят такива карти безплатно?
Пон Сеп 03, 2012 2:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Между другото поиграх си с един казус на пътя Лилково-Тъмраш, който всъщност е пряко свързан с въпроса:
"Кои карти са по-добри?".

Ако някой се интересува, може да види аргументи за моята гледна точка тук: http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=42893#42893
Сря Сеп 05, 2012 5:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Вече имаме победител в категорията "Най-добра карта". Чудите се кой е той. Според мен това е новата туристическа карта на част от Западни Родопи (районите на Доспат, Борино, Девин, Ягодина и т.н.). На Великден си я купих от х. Орфей. Защо ли? Ами защото тази карта няма хоризонтали, нито мащаб. Снимки не прилагам, за да не се почнат критики, къде съм ги качил.

Иначе картата е богата на маршрути, не може да се отрече. Има цели шестдесет и кусур от сорта (давам пример с по-известни места за сравнение):
1. гр. Карлово - х. Левски - х. Добрила - гр. Сопот
2. гр. Карлово - х. Левски - х. Плевен - гр. Априлци
3. 1. гр. Карлово - х. Левски - з. Ботев - х. Рай - м. Паниците - гр. Калофер
.............. и т.н. предполагам става ясно за какво иде реч.
Сря Май 11, 2016 11:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Как да си "замесим" карта Отговорете с цитат
Smile

http://imgur.com/gallery/9TQnT
Чет Май 19, 2016 10:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov