Здравейте!
Имам въпрос: като си начертая маршрут от компа на Base Camp и го кача на телефона, като го заредя ми излиза една права синя линия от началната до крайната точка, без да следва пътеката, просто ги свързва. Защо се получава така и как да го направя да си следва пътеката, която съм посочил от Base Camp?
Ето нагледно как излиза:
Здравейте!
Имам въпрос: като си начертая маршрут от компа на Base Camp и го кача на телефона, като го заредя ми излиза една права синя линия от началната до крайната точка, без да следва пътеката, просто ги свързва. Защо се получава така и как да го направя да си следва пътеката, която съм посочил от Base Camp?
Маршрута (route) съдържа в себе си само началната, крайната и евентуално междинни точки, които са били ръчно нанесени в него при създаването му. Отсечките, свързващи тези точки в BaseCamp, се изчертават според информация от картата, която се използва за маршрутизация. От своя страна OruxMaps не поддържа маршрутизация върху Garmin-ски карти, поради което изчертава само прави линии между точките от маршрута. Начина да се заобиколи този проблем е след създаването на маршрут в BaseCamp той да бъде преобразуван в следа (track) и да се използва тази следа в OruxMaps. Следата ще съдържа както ръчно нанесените точки в маршрута, така и всички точки от линиите в картата, върху които BaseCamp е изгардил маршрута. Преобразуването става с бутона "Create track" в прозореца със свойствата на маршрута.
Вто Ное 03, 2015 11:54 pm
d_genov
Регистриран на: 30 Яну 2014 Мнения: 263
Благодаря много за отделеното време и изчерпателната информация! Направих го, както каза, и се получи!
Сря Ное 04, 2015 9:25 pm
kom
Регистриран на: 18 Апр 2013 Мнения: 50 Местожителство: София
d_genov написа:
Благодаря много за отделеното време и изчерпателната информация! Направих го, както каза, и се получи!
Форумът е наистина ценен, заради хората, които не хабят сили да помагат, когато зададеш въпрос. И не те нападат, както се случва в повечето форуми.
При мен се появи един проблем, който не мога да реша и моля за помощ.
В ORUXMAPS съм сложил двете карти - BGMountains и BGtopoVJ
Използвам случая да благодаря на разработчиците.
Пръблемът е, че когато увеличавам приближението с лупата или с пръсти, започва произволно превключване от съветските топокарти “BGtopoVJ” към “BGMountains”
ORUXMAPS v.6.5.0
Пет Мар 11, 2016 10:59 am
kom
Регистриран на: 18 Апр 2013 Мнения: 50 Местожителство: София
sk67 написа:
При мен се появи един проблем, който не мога да реша и моля за помощ.
В ORUXMAPS съм сложил двете карти - BGMountains и BGtopoVJ
Използвам случая да благодаря на разработчиците.
Пръблемът е, че когато увеличавам приближението с лупата или с пръсти, започва произволно превключване от съветските топокарти “BGtopoVJ” към “BGMountains”
ORUXMAPS v.6.5.0
Може би защото картите нямат толкова голямо приближение, колкото искаш ти и приложението превключва автоматично картите. Не знам, говоря на изуст, но виж из опциите...
Не съм сигурен в коя тема да пиша, а не исках да пускам нова, затова се извинявам, ако мнението ми не е за тук.
Въпросът ми е следният: Вчера си засякох един маршрут с Endomondo, като разстоянието беше 32 км. Днес си експортнах трака във формат GPX и го отворих с програмата BaseCamp, за да си го разгледам по-обстойно. Забелязах, че този път изминатото разстояние ми го дава 30,5 км. На какво се дължи разликата в данните за един и същ маршрут и в крайна сметка на кое от двете изчисления мога да се доверя?
Пон Май 16, 2016 10:43 am
dido
Регистриран на: 03 Яну 2007 Мнения: 6374
В Мапсорс/Бейзкамп дистанцията е просто сума от отсечките между точките в GPX-трака.
Как смята Endomondo нямам идея.
_________________ Бутам след осмата бира
Пон Май 16, 2016 1:48 pm
Insight
Регистриран на: 25 Сеп 2014 Мнения: 122
d_genov написа:
Не съм сигурен в коя тема да пиша, а не исках да пускам нова, затова се извинявам, ако мнението ми не е за тук.
Въпросът ми е следният: Вчера си засякох един маршрут с Endomondo, като разстоянието беше 32 км. Днес си експортнах трака във формат GPX и го отворих с програмата BaseCamp, за да си го разгледам по-обстойно. Забелязах, че този път изминатото разстояние ми го дава 30,5 км. На какво се дължи разликата в данните за един и същ маршрут и в крайна сметка на кое от двете изчисления мога да се доверя?
Може би има замесен някакъв DEM, върху който всяка програма разполага gpx-а и от там да идват разликите?!
Аз принципно винаги ползвам някакви офлайн програми за запис на трак, но съм забелязал, че един и същи gpx, качен на страва, спортс-тракер или ендомондо, винаги има малка разлика в дистанцияте и по-сериозна в акумулираното изкачване. Акумулираното изкачване пък от своя страна ВИНАГИ е значително по-малко от статистиката, която вади орукс например. Смятам стойностите, които вадят сайтовете за по-релевантни.
Пон Май 16, 2016 4:38 pm
d_genov
Регистриран на: 30 Яну 2014 Мнения: 263
Сега като каза за денивелацията обърнах по-специално внимание и разликата е шокираща:
според Endomondo: Ascent 649 m, Descent 575 m;
според BaseCamp: Ascent 1137 m, Descent 1053 m.
Разликата е направо безумна. Като я гледа човек отстрани може да се чуди Вихрен ли съм качвал, по равно ли съм ходил...
А за стойностите на кои сайтове казваш, че са по-релевантни според теб?
Пон Май 16, 2016 4:53 pm
dido
Регистриран на: 03 Яну 2007 Мнения: 6374
Изрежи 10-точков трак и сметни височината на ръка (гледайки суровите данни за всяка точка в текстов редактор). След това сравни за тези 10 точки какво дават разните програми или сайтове
_________________ Бутам след осмата бира
Пон Май 16, 2016 4:57 pm
Insight
Регистриран на: 25 Сеп 2014 Мнения: 122
d_genov написа:
А за стойностите на кои сайтове казваш, че са по-релевантни според теб?
Имах впредвид, че gpx, записан на телефон, поради грешките в измерването на надморската височина (според мен), винаги дава твърде голяма денивелация, затова смятам стойностите, които сайтове от типа на ендомондо, страва .... за по-точни, щото вяроятно "плясват" трасето върху DEM и резултата е по-реален от чистия gpx, който телефона генерира.
Кой САЙТ обаче е по-точен - не мога да преценя.
Интересно би било да се направи експеримент с gps-уред от по-ново поколение и с барометър, да се види какви разлики ще даде качения от него gpx...аз обаче достъп до уред с подобни качества - нямам
Пон Май 16, 2016 5:08 pm
Hristoa76
Регистриран на: 24 Окт 2014 Мнения: 112
А кой е този по-точен уред?Орукс-ът според мен,въобще не е много точен!Скоро го бях пуснал в колата на път за Велинград,в данните после имаше макс. ск. 140 км\ч.,което е практически невъзможно! А преди две седмици в Стара планина ми разказа играта..След село Тъжа пътеката ми изчезна,а интересно,че показваше хижата..Вървим си ние така към хижата,почти стигнахме до нея( според Орукса), обаче - нищо...1 час лутане,връщане по трака назад и по главния път стигнахме до хижата..Там рестартирах таблета,Орукс-ът се оправи и се оказа,че сме били на 2-3 км. от хижата,А не на 200 м.,както той показваше...Много неприятно..според мен не може да се разчита на него на 100%...
Орукс-ът според мен,въобще не е много точен!Скоро го бях пуснал в колата на път за Велинград,в данните после имаше макс. ск. 140 км\ч.,което е практически невъзможно! А преди две седмици в Стара планина ми разказа играта..След село Тъжа пътеката ми изчезна,а интересно,че показваше хижата..Вървим си ние така към хижата,почти стигнахме до нея( според Орукса), обаче - нищо...1 час лутане,връщане по трака назад и по главния път стигнахме до хижата..Там рестартирах таблета,Орукс-ът се оправи и се оказа,че сме били на 2-3 км. от хижата,А не на 200 м.,както той показваше...Много неприятно..според мен не може да се разчита на него на 100%...
Проблема най-вероятно не е в OruxMaps софтуера, а в способностите на смартфона и в частност на използваните в него GPS хардуер и антена да се справят с определянето на точна позиция при по-трудни условия. По принцип никой смартфон не може да се сравнява в трудни условия със специализиран любителски GPS уред, който обикновено има много по-добра антена от тази, която може да се смести в корпуса на който и да е смартфон. От своя страна любителските специализирани GPS уреди отстъпват с поне два порядъка от точността на професионалните по ред причини, една от които е използваната в последните още по-голяма и добра антена, обикновено монтирана на мачта. С други думи -- не очаквайте чудеса в трудни условия (неоптимална геометрия на разположението на спътниците, тесни долини, каньони, гъсти гори и др. подобни). В автомобил е целесъобразно да се използва външна антена за по-голяма точност на измерванията. Някои от любителските уреди имат възможност за включване на външна GPS антена, но не съм виждал смартфон, който фабрично да има такъв вход. Из мрежата съм срещал описания как би могло да бъде преработен даден модел смартфон, така че към него да бъде свързана външна GPS антена, но това общо взето изисква работа с поялник и би влошило външния вид на устройството. Друг вариант е да се ползва външен GPS приемник, който да комуникира със смартфона през Bluetooth, но това си е допълнителен разход както на средства за закупуването му, така и на енергия при ползването му.
Пон Май 16, 2016 11:14 pm
wanderer142
Регистриран на: 10 Май 2014 Мнения: 539
Цитат:
Проблема най-вероятно не е в OruxMaps софтуера, а в способностите на смартфона и в частност на използваните в него GPS хардуер и антена да се справят с определянето на точна позиция при по-трудни условия.
За мен това е обяснението. Забелязъл съм също, че винаги при стартиране на запис, същият започва с нереално висока моментна скорост. И не само при Orux и не само при сегашният ми телефон. За това вече нямам коментар.
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети