ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
BGMountains - планинарската GPS карта за Android - OruxMaps
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 13, 14, 15 ... 21, 22, 23  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
BGMountains - планинарската GPS карта за Android - OruxMaps
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ivaylod написа:
Правилно ли разбирам, че уеб приложението, което си посочил, би ми било от полза, единствено ако вече имам записан трак или е възможно да ми покаже времето и ако предварително съм създал трак в Basecamp, защото опитах с такъв файл, но не ми го чете?

По принцип би трябвало да работи и с "нарисувана" следа, но явно по една или друга причина не приема генерирания от BaseCamp файл...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Май 13, 2019 10:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
illskilz



Регистриран на: 28 Апр 2017
Мнения: 2

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, по съвети от тази тема, реших да си инсталирам приложението Orux Maps и му сложих офлайн картата на BGMountains. .img файлът обаче е цели над 800 MB, което е адски много за мен.
Има ли начин, по който мога да си редактирам/ изрязвам картата, като например си запазя само картата на Рила, ако да кажем ще ходя там, вместо да пазя цяла карта и да хабя всичкото това пространство?

Благодаря.

_________________
life's short smoke a port on a port
Пон Юни 10, 2019 9:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
illskilz написа:
Здравейте, по съвети от тази тема, реших да си инсталирам приложението Orux Maps и му сложих офлайн картата на BGMountains. .img файлът обаче е цели над 800 MB, което е адски много за мен.
Има ли начин, по който мога да си редактирам/ изрязвам картата, като например си запазя само картата на Рила, ако да кажем ще ходя там, вместо да пазя цяла карта и да хабя всичкото това пространство?

Благодаря.
Може. С програмата MapSource - portable.exe файла се стартираше. Ма е процедура за напреднали Smile
Като за начало може да си качиш в смартфона "лайт" версията на BgM - тя е 320Mb, примерно BGMountains Cyr LT

ПП. Получи се 56Mb файл - цяла Рила с полвин Пирин и малко Родопи, но Lat версия /надписите са на латиница/ - https://drive.google.com/file/d/1GYSaSZ6z10um7LqcJVAA3NDWf-iJLdfM/view?usp=sharing

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Юни 10, 2019 10:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
illskilz написа:
Здравейте, по съвети от тази тема, реших да си инсталирам приложението Orux Maps и му сложих офлайн картата на BGMountains. .img файлът обаче е цели над 800 MB, което е адски много за мен.
Има ли начин, по който мога да си редактирам/ изрязвам картата, като например си запазя само картата на Рила, ако да кажем ще ходя там, вместо да пазя цяла карта и да хабя всичкото това пространство?

Благодаря.


Мога да ти дам да пробваш един бета офлайн-вариант на картата в нов формат за Андроид. Ок. 60 мегабайта е цяла България.
Липсват хоризонтали и полигони. Налични са пътища, пътеки и точки; надписи на кирилица. Върви мноооого бързо, особено сравнено с гарминската версия под Андроид.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Юни 10, 2019 10:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
illskilz



Регистриран на: 28 Апр 2017
Мнения: 2

Мнение Отговорете с цитат
@Ристо Туристо , благодарско, при първа възможност ще инсталирам тая програмка и ще пробвам да си изрежа картата. За lite версиите не знаех, мерси.
@dido , ами стига да има маркираните и немаркираните пътеки в планините, ми върши работи напълно. Предполагам ще е по-бърза и от тези lite версии на картата?

Иначе, тези заигравки реших да ги направя преди да си купя специализирано GPS устройство. Четох из този форум, както и чуждестранни статии, и останах изненадан, че на смартфоните
им се дава доста позитивна светлина като устройства за навигиране на места без GSM обхват. Та, реших да се пробвам и аз първо със смартфона. Досега опитът ми хич не е добър с текущия ми телефон, LG G6; когато нямам GSM обхват отнема много време да ме локализира в гора - поне 2 минути, като тоя уикенд на Витоша от Княжево към Копитото хич не и запали. На открито нямам много наблюдения. Като цяло съм доста навит да си купя едно напълно entry-level устройство като etrex 10 на Garmin, но да мога да бъда напълно уверен из планините че ще ме локализира бързо и с достатъчна прецизност. Всичко на всичко, искам да мога да си намирам пътеката, когато не е маркирана и да кажем съм я изпуснал без да искам, нищо повече. Но, позитивните мнения за модерните смартфони като устройства за навигиране ме накараха да се пробвам първо със смартфона. Въпреки че не съм много позитивно настроен.

Вие двамата какво ползвате предимно в планината, където няма GSM обхват? Предполагам си имате специализирано GPS устройство.

_________________
life's short smoke a port on a port
Пон Юни 10, 2019 2:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Ползвам специализирана машинка (GARMIN-ска) от 2007-а насам.

Телефон съм ползвал само по изключение - най-вече да тествам как се държи картата на него. Установих, че комбинацията Oruxmaps + BGmountains на моя телефон е практически неизползваема заради високата резолюция на дисплея.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Юни 10, 2019 4:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
icpart



Регистриран на: 02 Яну 2012
Мнения: 119
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
illskilz написа:
@Ристо Туристо , благодарско, при първа възможност ще инсталирам тая програмка и ще пробвам да си изрежа картата. За lite версиите не знаех, мерси.
@dido , ами стига да има маркираните и немаркираните пътеки в планините, ми върши работи напълно. Предполагам ще е по-бърза и от тези lite версии на картата?

Иначе, тези заигравки реших да ги направя преди да си купя специализирано GPS устройство. Четох из този форум, както и чуждестранни статии, и останах изненадан, че на смартфоните
им се дава доста позитивна светлина като устройства за навигиране на места без GSM обхват. Та, реших да се пробвам и аз първо със смартфона. Досега опитът ми хич не е добър с текущия ми телефон, LG G6; когато нямам GSM обхват отнема много време да ме локализира в гора - поне 2 минути, като тоя уикенд на Витоша от Княжево към Копитото хич не и запали. На открито нямам много наблюдения. Като цяло съм доста навит да си купя едно напълно entry-level устройство като etrex 10 на Garmin, но да мога да бъда напълно уверен из планините че ще ме локализира бързо и с достатъчна прецизност. Всичко на всичко, искам да мога да си намирам пътеката, когато не е маркирана и да кажем съм я изпуснал без да искам, нищо повече. Но, позитивните мнения за модерните смартфони като устройства за навигиране ме накараха да се пробвам първо със смартфона. Въпреки че не съм много позитивно настроен.

Вие двамата какво ползвате предимно в планината, където няма GSM обхват? Предполагам си имате специализирано GPS устройство.


Само да подчертая че повечето тук от хора дето ходят по планините отдавна са почнали точно със специализиран GPS приемник а не с телефон. По принцип това е много стара тема която се дъвчи от години в Интернет пространството кое по добре кое не. Аз почнах с първия ми GPS през 2007 г. точно с телефон на SE K750 и външен блутуут GPS приемник, имаше тогава една джава програма на руснаците която беше много популярна и се слагаше растерни карти.
То през онея години много малко хора знаеха що е това смартфон и в последствие си взех първия Етрекс HCX горе долу като Дидо през 2008 който си ползвам и до днес. Той предполагам е ползвал 60CSX може би най-популярния модел на Гармин като цяло. За онея години си беше страхотна машинка.
В последствие като минах на първите смартфони (ПДА устройства) базирани на Windows Mobile масово се ползваше програмата OziExplorer за навигация. Даже имах първия представител така да се каже на първите смартфони в пълния смисъл на думата GPS+GSM+камера и блутуут Етен М700 той си беше много добро устройство с популярния SiRF Star III приемник. Даже си има вътре читава пач антена а не като в сегашните телефони мизерни антени някакви. Между другото и аз съм от една година с LG V30 и никакви проблеми съм нямал с приемника. Ако не си пускал отдавна някоя навигация или GPS на телефона или си се отклонил много от последното място е нормално да ти локализира бавно още повече като няма мобилен нет. Всеки съвременен телефон си тегли първо данните за GPS по нета и ако няма как чак после през самия GPS приемник и нали се сещате че там работата е в пъти по бавна. Телефона сега си го ползвам главно като е за еднодневни походи или ми трябва бързо сверяване по различни карти. Например така си налагам БГМаунтинс онлайн версията +5 хилядни топографски карти + сателитни+ различни други. Повечето и съвременни Гармини вече имат възможност за слагане на растерни карти за подложка но поради по малкия екран и поради това че са с по слаби процесори вече рендирането и скролването стават по трудни с тях. Имам и Гармин Монтана, страхотен приемник ставащ за пеша и автомобил с пълна гласова навигация, огромен екран който е супер удобен за работа било със растерни и или векторни карти. Просто виждаш по голяма площ. Недостатък че е сравнително голям по размери, пък и отскоро ми се прецака пауър бутона се разпадна така да се каже гумата му и в момента приемника е неизползваем, пък за едно скапано копче ми искат 35$.
Затова примерно телефона тогава има предимство за едновременна работа с различни типове карти. Затова си ползвам и 2-те устройства. Освен това телефона трудно устисква и ден работа като е включен да прави трак и се ползва активно. При мен трудно устисква един преход примерно от 6-7 часа и в края на деня сигурно е вече на 10% батерия като се има на предвид че него се ползва за навигация но винаги в раницата ми стои етрекса за резерва. Защото като ти умре телефона и както вече са без сменяеми батерии мъка да вадиш кабели да ти се пречкат с разни пауърбанкове и подобни глупости. Друго си е да си смениш лесно батериите и да не го мислиш.
Съб Юли 06, 2019 11:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
icpart



Регистриран на: 02 Яну 2012
Мнения: 119
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
illskilz написа:
Здравейте, по съвети от тази тема, реших да си инсталирам приложението Orux Maps и му сложих офлайн картата на BGMountains. .img файлът обаче е цели над 800 MB, което е адски много за мен.
Има ли начин, по който мога да си редактирам/ изрязвам картата, като например си запазя само картата на Рила, ако да кажем ще ходя там, вместо да пазя цяла карта и да хабя всичкото това пространство?

Благодаря.


Мога да ти дам да пробваш един бета офлайн-вариант на картата в нов формат за Андроид. Ок. 60 мегабайта е цяла България.
Липсват хоризонтали и полигони. Налични са пътища, пътеки и точки; надписи на кирилица. Върви мноооого бързо, особено сравнено с гарминската версия под Андроид.

А Дидо пращай. Готов съм да тествам. Картата във Mapsforge формата ли е?
Съб Юли 06, 2019 11:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Отговорете с цитат
Някой може ли да ми помогне с Орукса, моля, че с карта и компас ясно, но със съвременната техника съм си малко индианец. Свалих си Орукс на телефона и по указанията също и картата от бг маунтинс, която с малко борба тръгна офлайн накрая. Когато натисна бутона да ме локализира къде съм (онзи с картата и точката за локализация на него, изкарах си го в страничните бутони, че да ми е по-лесно), отказва да ме локализира и ми предлага да ме локализира на world картата, която е заедно с Орукса. Ако кликна върхз нея, тогава ме локализира, но не и върху бг маунтинс. Също населени места в бг маунтинс не могат да се търсят или аз не се справям (примерно с бутона за търсене на място и да му напиша да намери Пловдив примерно)? GPSа го направих да се включва, когато се стартира програмата, т.е. не е от това, а и на world картата ме намира. А, и настроих картата да се отваря на последно засечена gps точка.
Чет Юли 18, 2019 12:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivaylod



Регистриран на: 06 Ное 2016
Мнения: 11

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,

Някой може ли да ме ориентира за следното:
Разглеждам на компютъра BGmount. с Garmin basecamp. Създавам си маршрут между две хижи и ми излиза прозорец с инфо за дължината на разстоянието. Има един таб Graph, в който се появава графика и показва колко е стръмен маршрута. Когато се постави курсора на мишката върху линията на графиката се изписват стойности на Distance, Elevation и Grade.
Това Grade не мога да се ориентирам какво ми показва в проценти - като имам продължително изкачване или слизане стойността се покачва и намалява при движение на курсора по графиката, но не разбирам от каква полза може да ми е?
И още нещо да попитам. Може ли да ми кажете с която програма/приложение мога да добия представа колко стръмен е един участък. Опитвам се да си планирам колко време би ми отнело придвижването между две дестинации, но освен дължината, съществено в планината е колко е стръмно и колко често имам резки изкачвания и слизания.
Имам и OSMand обаче и там нещо не се ориентирам, а вероятно има начин за това.
Пет Юли 19, 2019 1:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ivaylod написа:
Това Grade не мога да се ориентирам какво ми показва в проценти - като имам продължително изкачване или слизане стойността се покачва и намалява при движение на курсора по графиката, но не разбирам от каква полза може да ми е?

Grade в случая е наклон в съответната точка. Може да бъде визуализиран в проценти, градуси или промили според избраните настройки.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Юли 19, 2019 1:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Лахесис написа:
Някой може ли да ми помогне с Орукса, моля, че с карта и компас ясно, но със съвременната техника съм си малко индианец. Свалих си Орукс на телефона и по указанията също и картата от бг маунтинс, която с малко борба тръгна офлайн накрая. Когато натисна бутона да ме локализира къде съм (онзи с картата и точката за локализация на него, изкарах си го в страничните бутони, че да ми е по-лесно), отказва да ме локализира и ми предлага да ме локализира на world картата, която е заедно с Орукса. Ако кликна върхз нея, тогава ме локализира, но не и върху бг маунтинс.

Хм, странно е това. По принцип локализацията не е свързана с избраната карта.
Лахесис написа:
Също населени места в бг маунтинс не могат да се търсят или аз не се справям (примерно с бутона за търсене на място и да му напиша да намери Пловдив примерно)?

Търсене в BGMountains в Garmin-ски формат на OruxMaps наистина е невъзможно.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Юли 19, 2019 1:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Лахесис написа:
Някой може ли да ми помогне с Орукса, моля, че с карта и компас ясно, но със съвременната техника съм си малко индианец. Свалих си Орукс на телефона и по указанията също и картата от бг маунтинс, която с малко борба тръгна офлайн накрая. Когато натисна бутона да ме локализира къде съм (онзи с картата и точката за локализация на него, изкарах си го в страничните бутони, че да ми е по-лесно), отказва да ме локализира и ми предлага да ме локализира на world картата, която е заедно с Орукса. Ако кликна върхз нея, тогава ме локализира, но не и върху бг маунтинс.

Хм, странно е това. По принцип локализацията не е свързана с избраната карта.
Лахесис написа:
Също населени места в бг маунтинс не могат да се търсят или аз не се справям (примерно с бутона за търсене на място и да му напиша да намери Пловдив примерно)?

Търсене в BGMountains в Garmin-ски формат на OruxMaps наистина е невъзможно.


Благодаря. Имам още 2 глупави въпроса.
Накарах я да ме локализира на бг маутнинс, а не на тази от Орукс (не знам как го постигнах). Локализира ме обаче само, когато телефонът има обхват, въпреки че съм настроила gps-ът на се включва със старта на програмата. Ако включа телефона на самолетен режим, с пуснат gps, не ме локализира даже при снарт на програмата, т.е. не се показва червената стрелка и ако движа картата да разгледам маршрута и натисна да ме върне в моята позиция, не ме връща, т.е. не ме локализира.
Барометърът е настроен да се калибрира автоматично през gps, но никога не успява да се калибрира. Някаква идея защо така се получава?
Съб Юли 20, 2019 11:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
andriii



Регистриран на: 09 Яну 2019
Мнения: 171

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, за iOS за Ябълката, бихте ли ми казали на кое приложение мога да кача картата на БГМаунтайнс и да работя офлайн с нея Smile?
Благодаря предварително Smile
Нед Юли 21, 2019 7:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
NuclearWinter



Регистриран на: 24 Юли 2015
Мнения: 94
Местожителство: ГА701

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте!
Първо искам да благодря на всичи от екипа на БГПланини, който обгрижват картата, която е безценен помощник на всички планинари!

И след това да споделя с останалите планинари, че след многомесечни борби с OruxMaps от известно време съм със това приложение: Locus Map. Отначало с Free версията, а вече и с платената. Много по-лесно е за боравене от Орукса, чете безпроблемно и картата на БГПланини.

Приятна разходка на всички! Smile

_________________
Който го е страх от гората да не ходи при мечките!
ДА! На АЕЦ Белене.
Пет Авг 23, 2019 6:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 13, 14, 15 ... 21, 22, 23  Следваща
Страница 14 от 23

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov