ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
BGMountains - планинарската GPS карта за Android - OruxMaps
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 21, 22, 23  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
BGMountains - планинарската GPS карта за Android - OruxMaps
Автор Съобщение
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте!
Имам въпрос: като си начертая маршрут от компа на Base Camp и го кача на телефона, като го заредя ми излиза една права синя линия от началната до крайната точка, без да следва пътеката, просто ги свързва. Защо се получава така и как да го направя да си следва пътеката, която съм посочил от Base Camp?
Ето нагледно как излиза:

Вто Ное 03, 2015 11:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
d_genov написа:
Здравейте!
Имам въпрос: като си начертая маршрут от компа на Base Camp и го кача на телефона, като го заредя ми излиза една права синя линия от началната до крайната точка, без да следва пътеката, просто ги свързва. Защо се получава така и как да го направя да си следва пътеката, която съм посочил от Base Camp?

Маршрута (route) съдържа в себе си само началната, крайната и евентуално междинни точки, които са били ръчно нанесени в него при създаването му. Отсечките, свързващи тези точки в BaseCamp, се изчертават според информация от картата, която се използва за маршрутизация. От своя страна OruxMaps не поддържа маршрутизация върху Garmin-ски карти, поради което изчертава само прави линии между точките от маршрута. Начина да се заобиколи този проблем е след създаването на маршрут в BaseCamp той да бъде преобразуван в следа (track) и да се използва тази следа в OruxMaps. Следата ще съдържа както ръчно нанесените точки в маршрута, така и всички точки от линиите в картата, върху които BaseCamp е изгардил маршрута. Преобразуването става с бутона "Create track" в прозореца със свойствата на маршрута.
Вто Ное 03, 2015 11:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря много за отделеното време и изчерпателната информация! Направих го, както каза, и се получи! Very Happy
Сря Ное 04, 2015 9:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kom



Регистриран на: 18 Апр 2013
Мнения: 50
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
d_genov написа:
Благодаря много за отделеното време и изчерпателната информация! Направих го, както каза, и се получи! Very Happy


Форумът е наистина ценен, заради хората, които не хабят сили да помагат, когато зададеш въпрос. И не те нападат, както се случва в повечето форуми.

Поздрави на всички!

_________________
Любимият ми връх Ком
Сря Ное 04, 2015 11:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
sk67



Регистриран на: 05 Фев 2012
Мнения: 55

Мнение Отговорете с цитат
При мен се появи един проблем, който не мога да реша и моля за помощ.
В ORUXMAPS съм сложил двете карти - BGMountains и BGtopoVJ
Използвам случая да благодаря на разработчиците.
Пръблемът е, че когато увеличавам приближението с лупата или с пръсти, започва произволно превключване от съветските топокарти “BGtopoVJ” към “BGMountains”
ORUXMAPS v.6.5.0
Пет Мар 11, 2016 10:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kom



Регистриран на: 18 Апр 2013
Мнения: 50
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
sk67 написа:
При мен се появи един проблем, който не мога да реша и моля за помощ.
В ORUXMAPS съм сложил двете карти - BGMountains и BGtopoVJ
Използвам случая да благодаря на разработчиците.
Пръблемът е, че когато увеличавам приближението с лупата или с пръсти, започва произволно превключване от съветските топокарти “BGtopoVJ” към “BGMountains”
ORUXMAPS v.6.5.0


Може би защото картите нямат толкова голямо приближение, колкото искаш ти и приложението превключва автоматично картите. Не знам, говоря на изуст, но виж из опциите...

_________________
Любимият ми връх Ком
Пет Мар 11, 2016 11:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение Отговорете с цитат
Не съм сигурен в коя тема да пиша, а не исках да пускам нова, затова се извинявам, ако мнението ми не е за тук.

Въпросът ми е следният: Вчера си засякох един маршрут с Endomondo, като разстоянието беше 32 км. Днес си експортнах трака във формат GPX и го отворих с програмата BaseCamp, за да си го разгледам по-обстойно. Забелязах, че този път изминатото разстояние ми го дава 30,5 км. На какво се дължи разликата в данните за един и същ маршрут и в крайна сметка на кое от двете изчисления мога да се доверя? Rolling Eyes
Пон Май 16, 2016 10:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
В Мапсорс/Бейзкамп дистанцията е просто сума от отсечките между точките в GPX-трака.
Как смята Endomondo нямам идея.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Май 16, 2016 1:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Insight



Регистриран на: 25 Сеп 2014
Мнения: 122

Мнение Отговорете с цитат
d_genov написа:
Не съм сигурен в коя тема да пиша, а не исках да пускам нова, затова се извинявам, ако мнението ми не е за тук.

Въпросът ми е следният: Вчера си засякох един маршрут с Endomondo, като разстоянието беше 32 км. Днес си експортнах трака във формат GPX и го отворих с програмата BaseCamp, за да си го разгледам по-обстойно. Забелязах, че този път изминатото разстояние ми го дава 30,5 км. На какво се дължи разликата в данните за един и същ маршрут и в крайна сметка на кое от двете изчисления мога да се доверя? Rolling Eyes


Може би има замесен някакъв DEM, върху който всяка програма разполага gpx-а и от там да идват разликите?!
Аз принципно винаги ползвам някакви офлайн програми за запис на трак, но съм забелязал, че един и същи gpx, качен на страва, спортс-тракер или ендомондо, винаги има малка разлика в дистанцияте и по-сериозна в акумулираното изкачване. Акумулираното изкачване пък от своя страна ВИНАГИ е значително по-малко от статистиката, която вади орукс например. Смятам стойностите, които вадят сайтовете за по-релевантни.
Пон Май 16, 2016 4:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение Отговорете с цитат
Сега като каза за денивелацията обърнах по-специално внимание и разликата е шокираща: Shocked
според Endomondo: Ascent 649 m, Descent 575 m;
според BaseCamp: Ascent 1137 m, Descent 1053 m.
Разликата е направо безумна. Като я гледа човек отстрани може да се чуди Вихрен ли съм качвал, по равно ли съм ходил...

А за стойностите на кои сайтове казваш, че са по-релевантни според теб?
Пон Май 16, 2016 4:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Изрежи 10-точков трак и сметни височината на ръка (гледайки суровите данни за всяка точка в текстов редактор). След това сравни за тези 10 точки какво дават разните програми или сайтове Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Май 16, 2016 4:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Insight



Регистриран на: 25 Сеп 2014
Мнения: 122

Мнение Отговорете с цитат
d_genov написа:
А за стойностите на кои сайтове казваш, че са по-релевантни според теб?


Имах впредвид, че gpx, записан на телефон, поради грешките в измерването на надморската височина (според мен), винаги дава твърде голяма денивелация, затова смятам стойностите, които сайтове от типа на ендомондо, страва .... за по-точни, щото вяроятно "плясват" трасето върху DEM и резултата е по-реален от чистия gpx, който телефона генерира.
Кой САЙТ обаче е по-точен - не мога да преценя.
Интересно би било да се направи експеримент с gps-уред от по-ново поколение и с барометър, да се види какви разлики ще даде качения от него gpx...аз обаче достъп до уред с подобни качества - нямам Confused Very Happy
Пон Май 16, 2016 5:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Hristoa76



Регистриран на: 24 Окт 2014
Мнения: 112

Мнение Отговорете с цитат
А кой е този по-точен уред?Орукс-ът според мен,въобще не е много точен!Скоро го бях пуснал в колата на път за Велинград,в данните после имаше макс. ск. 140 км\ч.,което е практически невъзможно! А преди две седмици в Стара планина ми разказа играта..След село Тъжа пътеката ми изчезна,а интересно,че показваше хижата..Вървим си ние така към хижата,почти стигнахме до нея( според Орукса), обаче - нищо...1 час лутане,връщане по трака назад и по главния път стигнахме до хижата..Там рестартирах таблета,Орукс-ът се оправи и се оказа,че сме били на 2-3 км. от хижата,А не на 200 м.,както той показваше...Много неприятно..според мен не може да се разчита на него на 100%...
Пон Май 16, 2016 10:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Hristoa76 написа:
Орукс-ът според мен,въобще не е много точен!Скоро го бях пуснал в колата на път за Велинград,в данните после имаше макс. ск. 140 км\ч.,което е практически невъзможно! А преди две седмици в Стара планина ми разказа играта..След село Тъжа пътеката ми изчезна,а интересно,че показваше хижата..Вървим си ние така към хижата,почти стигнахме до нея( според Орукса), обаче - нищо...1 час лутане,връщане по трака назад и по главния път стигнахме до хижата..Там рестартирах таблета,Орукс-ът се оправи и се оказа,че сме били на 2-3 км. от хижата,А не на 200 м.,както той показваше...Много неприятно..според мен не може да се разчита на него на 100%...

Проблема най-вероятно не е в OruxMaps софтуера, а в способностите на смартфона и в частност на използваните в него GPS хардуер и антена да се справят с определянето на точна позиция при по-трудни условия. По принцип никой смартфон не може да се сравнява в трудни условия със специализиран любителски GPS уред, който обикновено има много по-добра антена от тази, която може да се смести в корпуса на който и да е смартфон. От своя страна любителските специализирани GPS уреди отстъпват с поне два порядъка от точността на професионалните по ред причини, една от които е използваната в последните още по-голяма и добра антена, обикновено монтирана на мачта. С други думи -- не очаквайте чудеса в трудни условия (неоптимална геометрия на разположението на спътниците, тесни долини, каньони, гъсти гори и др. подобни). В автомобил е целесъобразно да се използва външна антена за по-голяма точност на измерванията. Някои от любителските уреди имат възможност за включване на външна GPS антена, но не съм виждал смартфон, който фабрично да има такъв вход. Из мрежата съм срещал описания как би могло да бъде преработен даден модел смартфон, така че към него да бъде свързана външна GPS антена, но това общо взето изисква работа с поялник и би влошило външния вид на устройството. Друг вариант е да се ползва външен GPS приемник, който да комуникира със смартфона през Bluetooth, но това си е допълнителен разход както на средства за закупуването му, така и на енергия при ползването му.
Пон Май 16, 2016 11:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Проблема най-вероятно не е в OruxMaps софтуера, а в способностите на смартфона и в частност на използваните в него GPS хардуер и антена да се справят с определянето на точна позиция при по-трудни условия.


За мен това е обяснението. Забелязъл съм също, че винаги при стартиране на запис, същият започва с нереално висока моментна скорост. И не само при Orux и не само при сегашният ми телефон. За това вече нямам коментар.
Вто Май 17, 2016 8:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 21, 22, 23  Следваща
Страница 8 от 23

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov