ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
За Витоша и инвазиятa на корояда-типограф
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
За Витоша и инвазиятa на корояда-типограф
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение За Витоша и инвазиятa на корояда-типограф Отговорете с цитат
Днес ходих на поредната витошка разходка и минах под Резньовете в посока Черни връх. Както обикновено окото ми задра по иначе чудесния планински пейзаж. Говоря за стотиците хектари мъртва смърчова гора - т.нар. "торнадото" в резервата "Бистришко бранище":



На снимката горе иглолистния масив в далечината е мъртва смърчова гора. Мъртвите дървета формират сиво-кафяви петна. В близък план редките млади дръвета са живи - зелени на цвят.

Историята на този витошки феномен е следната:

На 22-ри май 2001 година в местността "Офелиите" на Витоша се заражда торнадо, облизва платото, слиза към горната част на гората на резерват "Бистришко бранище" и затихва някъде към село Железница. Равносметката - 10 хектара повалена смърчова гора в "Офелиите" и около 60 хектара в "Бистришко бранище".

Повалената гора става плячка на бръмбара корояд-типограф, Ips typographus - снимка тук. Короядът-типограф отлага яйцата си под кората на смърча. Новоизлюпените ларви се хранят с лико - проводящата тъкан на дървото, прогризват дълги разклонени канали под кората, прекъсват потока на хранителни вещества нагоре към короната и дървото умира.

Повалените от торнадото дървета и топлото време през следващите няколко години благоприятстват за ненормално бързото разразстване на популацията от корояда-типограф. Бръмбарите се прехвърлят от мъртвите дървета към околната здрава гора и в момента петната от мъртви дървета стигат до комплекс "Алеко".

Заради статута на резерват "Бистришко бранище" всякаква човешка намеса за овладяването на епидемията - санитарна сеч, третиране с химикали или биологични средства за борба с бръмбара - е забранена от закона. Т.е. - всички ние гледаме как гората си отива въпреки съвсем реалната възможност да се направи нещо.

Прилагам още няколко снимки на петната повалена гора и околността, които съм правил през последните няколко месеца:


















Последната промяна е направена от dido на Вто Юни 24, 2008 2:33 pm; мнението е било променяно общо 3 пъти
Пон Фев 26, 2007 1:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Тъжна картинка Confused
Чет Мар 01, 2007 4:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Sineva



Регистриран на: 21 Ное 2007
Мнения: 368

Мнение Re: За Витоша и инвазият на корояда-типограф Отговорете с цитат
dido написа:
Заради статута на резерват "Бистришко бранище" всякаква човешка намеса за овладяването на епидемията - санитарна сеч, третиране с химикали или биологични средства за борба с бръмбара - е забранена от закона. Т.е. - всички ние гледаме как гората си отива въпреки съвсем реалната възможност да се направи нещо.


Написаното не е точно. Според Закона за защитените територии човешка намеса в резерватите е разрешена при определени условия:


Чл. 17. (1) В резерватите се забраняват всякакви дейности, с изключение на:

5. (нова, ДВ, бр. 28 от 2000 г.; изм., бр. 77 от 2002 г.) потушаване на пожари и санитарни мероприятия в горите, увредени вследствие на природни бедствия и каламитети.

(4) (Нова, ДВ, бр. 28 от 2000 г.; доп., бр. 77 от 2002 г.) Санитарните мероприятия по ал. 1, т. 5 се извършват с разрешение от Министерството на околната среда и водите, издадено след положително научно становище от Българската академия на науките и положително решение на Националния съвет по биологичното разнообразие.


Източник.


Във Витоша имаме съчетание от природно бедствие и каламитет. Следователно мотивите за ненамеса не са юридически. От друга страна обаче дали е трябвало и как практически е можело да се осъществи намеса поне според мен остава неизяснено и до днес по причини от различно естество.

Поздрав:

Синева
Сря Ное 21, 2007 12:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Хъм, добре повдигаш темата, макар и стара. Язвата си стои де. Ей тука един линк:

http://www2.moew.government.bg/home.php?action=fullnews&id=399.

Доколкото разбирам в момента "изследват" или просто гледат безучастно как екосистемата реагира на бедствието. Очевидно в момента са на ниво алинея 4 и формиране на научно становище, или от сорта ... Very Happy



... Текста от горния може и да зачезне някой ден, затова ще копирам тук:

Код:

От днес, 14 юли 2005 г., започва провеждането на биологичния мониторинг в резерват “Бистришко бранище” в Природен парк “Витоша”, планиран за 2005 г.

Провеждането на мониторингови изследвания в резервата се възлага от РИОСВ - София за четвърта поредна година.
Наблюденията се налагат, след като вследствие на силна буря /смерч/, преминала през територията на резервата през 2001 г., бяха повалени 60 ха смърчова гора и върху тази дървесина се създадоха условия за развитие на вредителя - Ips typographus /корояд-типограф/.

Изследванията се извършват в изпълнение на отправените препоръки в официалното становище на Българската академия на науките /БАН/ от 2001 г., относно допустимите действия в резерват “Бистришко бранище”, и становището от 2002 г. на Комисията по околната среда и водите при 39-то Народно събрание, както и препоръките на БАН след извършения през 2004 г. мониторинг в резервата по метода Бърза екологична оценка.

Целта на изследванията е да се набира информация за протичащите процеси след преминаването на смерча, в т. ч. и възстановителни. С проследяването на протичащите процеси в резервата се подпомага вземането на управленски решения.
Съгласно категоризацията на Международния съюз за защита на природата биосферния резерват “Бистришко бранище” е Първа категория, т. е. с най-строга защита. Допускането на възможно най-малка човешка намеса и провеждането на мониторинг са в основата на опазването на естествения характер на средата и местообитанията, популациите на консервационно значимите видове и генетичните ресурси на резервата.
Екипът, който ще проведе изследванията през настоящата година, включва 11 специалисти от Института по ботаника, Института по зоология, Института по гората, Национален природонаучен музей при БАН.

Сря Ное 21, 2007 12:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Брей, то ще излезне че е по-лесно човек да построи хотел там, ако се огледаме по планините!
Smile Шегувам се!
Но не съвсем...
Преди десетина дена говорих с познат в Калофер и стана дума за облагородяването на заслон "Ботев".
Той също е помагал за тази идея, но спомена че това пристрояване, не се води разширяване, защото нямали право да строят в национален парк! Confused И пак се сетих за това че някои вдигнаха хотели точно където пожелаха, а в същото време разни природозащитни организации(?) вдигат врява против обновяването на стратегически заслон в планината! Странна държава, всички знаем и виждаме какво става, а нищо(резултатно) не можем да направим...
Сря Ное 21, 2007 4:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Sineva



Регистриран на: 21 Ное 2007
Мнения: 368

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
... становището от 2002 г. на Комисията по околната среда и водите при 39-то Народно събрание, както и препоръките на БАН след извършения през 2004 г. мониторинг в резервата по метода Бърза екологична оценка.


Точно тук е особеното. Доколкото ми е известно, още от 2003 година и през по-голямата част от 2004 на практика мониторинг от страна на БАН не е бил провеждан, въпреки че е бил официално възложен на Института по ботаника, Института по зоология, Института за гората и Централната лаборатория по обща екология при БАН. Резултатите от т. нар. "бърза екологична оценка", осъществена едва през есента и зимата на 2004, ако не ме лъже паметта, бяха оповестени чак в първите месеци на 2005 година. А именно в "изпуснатия" период 2003-2004 изсъхнаха най-обширните площи оцеляла след бурята смърчова гора... Както и да е, всичко това е вече само минало.
Сря Ное 21, 2007 5:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
BlackAdder



Регистриран на: 06 Авг 2007
Мнения: 38

Мнение Отговорете с цитат
Спокойно, природата си знае работата и гората ще се възстанови. Не трябва да има човешка намеса.


Последната промяна е направена от BlackAdder на Вто Май 27, 2008 11:42 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Дек 12, 2007 2:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
BlackAdder



Регистриран на: 06 Авг 2007
Мнения: 38

Мнение Отговорете с цитат
Гората е започнала да се възстановява Smile


Вто Май 27, 2008 11:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Malama



Регистриран на: 03 Окт 2007
Мнения: 173
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
И аз в неделя се бях размислила за Бистришкото бранище. Минах от Железница през Черни връх към Драгалевци, та видях тъжната гледка. Голямо мъртвило! Синевата сега не споменава, но тогава изръшка де що инстанция имаше и накрая успя да изкопчи някаква информация. В тази информация най-шокиращи бяха два факта: огромният брой институции, които уж се грижат за горите и резерватите - над 15!- колективна безотговорност в чист вид!; и това, че така наречената "експресна експертиза" на БАН е продължила повече от година. От чисто научна гледна точка нещата може и да са спорни. Безспорно е, обаче, че родните ни институции изпадат в пълно вцепенение и са неспособни да реагират адекватно в екстрени ситуации.
А сухите дървета са стигнали до седалковия лифт. Но природата е велика сила! Стига да не й пречим много, ще се оправи.
Сря Май 28, 2008 12:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
И аз съм на мнение, че природата си знае работата. Минах и аз в неделя - Железница,Черни връх,Драгалевци. На ливадата, при всеобщо любимото ни самотно дърво над Железница са поникнали страшно много борчета, или нещо друго иглолистно, не разбирам много. Малко по-нагоре също забелязах новопоникнала растителност. Така, че... не бойте се, в природата нищо не се губи, само се попремества!
Сря Май 28, 2008 10:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Sineva



Регистриран на: 21 Ное 2007
Мнения: 368

Мнение Отговорете с цитат
irina написа:
И аз съм на мнение, че природата си знае работата. Минах и аз в неделя - Железница,Черни връх,Драгалевци. На ливадата, при всеобщо любимото ни самотно дърво над Железница са поникнали страшно много борчета, или нещо друго иглолистно, не разбирам много. Малко по-нагоре също забелязах новопоникнала растителност. Така, че... не бойте се, в природата нищо не се губи, само се попремества!


Действително на определени места има възстановяване на гората, но също така продължава и измирането на смърчовия масив по периферията му и вътре във все още живите участъци. Нека внесем баланс в представянето на ситуацията. Например в последната година изсъхна пояс над поломената от бурята гора, появиха се нови сухи петна около Център "Алеко", отделни дървета дори по доскоро незасегнатото било на рида Погледец и т. н. Друго неблагоприятно развитие е, че в зоната на повалените дървета в няколко обширни пространства почти няма млади дръвчета, а най-вече плътни храсти. И това е седем години след минаването на смерча... В част от мъртвите площи подрастът също е оскъден.
Относно ентусиазма от това, че природата си знаела работата и нищо не се губело... Ако беше така, нямаше да ги има процесите на осушаване, обезлесяване и опустиняване. Някои природни промени са еднопосочни и необратими, поне в обозримо бъдеще.
Пон Юли 28, 2008 2:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Ох, мен ме плаши повече човешката дейност, че като гледам каква сеч е навсякъде заради новите ски курорти....тук над Бистрица до Алеко пак има някакъв шанс,макар и след много години да порасне някое дръвце, ама по Банско и Паничище..край.
Пон Юли 28, 2008 5:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Новини по темата:

http://sofia.dir.bg/2009/03/20/news4170911.html

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Мар 20, 2009 7:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
ferdi_mruvkata



Регистриран на: 27 Авг 2009
Мнения: 640

Мнение Отговорете с цитат
вчера минах по маршрута. има доста млади свежи дръвчета по 4-5 метра високи. Ще има пак гора там ... но дали ще съм жив, а дали ще мога да ходя тогава Smile
Иначе малко по надолу дето гората е свежа е като в приказка :
Пон Ное 08, 2010 11:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hristoz



Регистриран на: 28 Юни 2009
Мнения: 86

Мнение Отговорете с цитат
Ето и от мен малко снимки

Относно ЗА или ПРОТИВ намесата съм раздвоен:

от една страна си мисля, че е много ценно да се наблюдава развитието на една еко-катастрофа;

от друга за мен лично човекът също е естествена част от въпросната система и намесата му от определена точка си е напълно нормална, така че имайки пред вид основната идея за резервата, а именно да се опазят смърчовите гори, тогава намесата е наложителна, тъй като не се знае на къде ще тръгне да се развива системата.

_________________
SLOWLIGHT.BG
Пон Ное 08, 2010 11:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov