ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Инциденти и нещастни случаи в българските планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 104, 105, 106 ... 217, 218, 219  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Инциденти и нещастни случаи в българските планини
Автор Съобщение
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Отговорете с цитат
След този пореден инцидент ми се струва, че е малко старата тема на нов глас. На мен ми се иска да се дава най-подробна информация веднага след изяснявоне на случая какво е станало-кога, къде точно, как, какви са били условията (време, екипировка, кондиция, ако ще и какво е ял и пил преди това). Нормално е да се дава такава информация, защото от нея се учи и това няма нищо общо с уважението към близките. Уважението се простира до там, че да не се позволяват коментари от сорта на какъв "идиот", че е направил това и това, да отидат да ги питат малоумните журналисти как се чувстват след инцидента и т.н., а всичко да е издържано и по същество. Както май миналата година някакъв мъж го беше убил май в Стара планина гръм, защото бил излязъл да търси обхват в бурята...и ето така научаваш, че с телефон не се ходи като има буря. Имам подозрения обаче, че информация се премълчава основно от притеснение-лоша реклама, лична отговорност на водача. Виждам, че тук май пишат и водачи. Поправете ме, ако греша, но в България май няма възможност за сключване на нещо като граждансса отговорност, професионална застраховка за такива случаи за водачи. Т.е. ако някой се осакати или убие освен наказателна отговорност водачът носи и финансова такава и то в размер на цялото си лично имущество и каквито там активи има, която отговорностсе прехвърля на наследниците си, ако приживе не си покрие задълженията. В нормалните държави и бавачките даже имат такава застраховка.
Според мен от всеки записал се в групата също трябва да се изисква подписана предварително декларация, че ще изпълнява наставлениятя на водача и в противен случай, ако е решил да се самоубива, го прави на собствена оттоворност. Това да му се дава да си то чете вкъщи, за да има възможност да го обмисли и да го донесе при тръгване подписано, а не лековерво да сложи просто един подпис, защото формалностите го изискват.
Предполатам, че има конкуренция и борба за клиенти и е трудно да върнеш някой или цялата група заради някого, но България е малка страна и всичко бързо се разчува. Някой смотльо като прецака няколко пъти групата и водачите си ще се даде гластност и повече никой няма да иска да го взима.
Като ползвател на такива услуги също мога да споделя личния си опит и виждане по въпроса. Впечатленията ми са, че по такива мероприятия се записват основно жени, защото повечето ги е страх на ходят сами. (Колко такава среда и постоянното дуднене му понася на човек е отделен въпрос), но пък те слушат повече. Повече мъже се записват на по-рискови маршрути. Те пък са по-склонни на рискове, по-често се надценяват и егото много пречи. (Моля сега нито жените, нито мъжете да не се чувства засегнати. Това са просто моите субективни наблюдения. Изключения има винаги.) И в двата случая обаче смятам, че в зависимост от сложността на маршрута трябва на има втори водач на всеки 10 човека за лесни преходи, а за сложните...може и на всеки втори да се налага.
От няколко години ходенето по планините във вдичките му форми добива все по-голяма популярност и като така всякакви профани се качват, респективно се записват по групите с водач, а аз при всяко ходене виждам тези хора да правят един куп глупости. Планинарството е като всичко останало-трябва да придобиеш умения, знания и опит, т.е. някой трябва да те научи. Мен едно време са ме учили близки планинари с голям опит и постоянно научавам нови неща. Хората днес ми се струва, че подхождат много безотговорно и лековерно. Хубаво е водачът като ги води да възпитава някакви умения в тях, да им говори за правилата, как се реагира при определени ситуации, да обяснява рисковете, които теренът предлага и т.н. Като им го повторят 5 пъти различни хора все нещо ще им остане в главата. И най-вече да се научат на премерени рискове, а не да разправят много забавно къде са щели да пукнат и как са оцеляли, и после пак същите простотии да правят.
Относно маршрутите-аз считам за по-удачно маршрутът да е описан в вай-малки подробности (километри, изкачвания, спускания, рискови участъци, проблеми за хора със страх от високо т.н. може и снимки), така че всеки да може да си направи преценка това за него ли е или не.
От своя страна клиентите трябва да разберат, че имат задължения и отговорности, и че всяка услуга и всеки труд си имат съответната цена, и ако си въобразяват, че дават пари на водача, за да ходят слепешката или че той едва ли не на гръб ще ги носи, за на ги качи и свали, са много налеч от истината. Много е яко да се качиш някъде, да се почепиш на кръста на върха (не адресирам дамата от снимката на Трек Мания. На такива съм се нагледала бол) и да се тагнеш у фейса...ама по джапанки, ама че си се пързалял, ама ти е замръзнал гъзът, предприел си един куп рискове или си създал рискови ситуации за околните (примерно миналата зима едни скиори за малко щяха да отрежат дъска над мен, късмет, че нищо не стана)...няма значение...нали се нахилен, тагнат на супер якото място , брат, и си много дзен...и айдеее всички като теб юруш на черешите.. Аз може да съм досадна, но като ходя с по-неопитни хора им намилам всеки път кое как се прави (без да имам претенции, че съм велик планинар, защото не съм). Досега никой не се е отказал да ходи с мен. Също винаги с интерес слушам и попивам като говорят по-опитните от мен, а това включва обикновено и разкази за нещастни случаи. Мисля, че и водачите трябва малко с просветна дейност да се захванат.
Покрай инцидентите, които се разчуват веднага, би било в полза на всички всички организации и водачи на заровят томахавката и (предполагам, че това би сработило по-скоро по инициатива на граждани и водачи) всеки да си каже какви са му проблемите, и да се упражни натиск за уреждане на законовата база, застраховките, спасяването, хеликоптерите, финансиране, оттоворности, информационната система и т.н. като в нормалните държави.
Малко дълъг пост, извинявайте, но рядко пиша и сега в общи линии поне всичко наболяло си казах Wink
Чет Окт 03, 2019 1:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Добър анализ си направил, Лахесис Smile


Последната промяна е направена от mom4i на Чет Окт 03, 2019 11:14 am; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Окт 03, 2019 7:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
North Bridge, правим го това с документите с чужденците задължително, че иначе става страшно! При тях законите са ясни и се спазват, фирмите плащат яко, и ако е по вина на водача (направил е грешка или не си е опекъл работата както трябва) ще плаща и той, като поп!

Между другото, професионална застраховка гражданска отговорност за водачите вече има, но се появи по време на сезона, и още не е станала популярна..
Чет Окт 03, 2019 7:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Добър анализ си направил, Лахесис Smile

Благодаря. Very Happy Пофилософствах и аз. Между другото-направилА Wink аз съм жена. Не си първият, който ме бърка, не се шашкай. Из форума не всички се познаваме все пак. Името Лахесис идва от една от трите мойри. "Мойрите са богини на съдбата в тракийската и по - късно в древногръцката митологии. Дъщери са на Зевс и Темида, а според някои източници – на Зевс и Ананке или на изначалните богове Хаос и Никта (Нощта). Мойрите предат нишките на съдбата на всеки смъртен. Мойрите са три:
Клото (от гр. предачка) е най-младата мойра. Тя преде нишката на човешкия живот. Изобразяват я с вретено в ръка.
Лахесис (Лахезис) е средната по възраст сестра. Тя превежда нишката на съдбата през всички превратности в живота. Изобразявана е със свитък в ръка.
Атропос е най-старата мойра. Тя отрязва нишката на живота, когато дойде време човекът да умре. Изобразявана е с везни в ръка. Отровното растение беладона (Atropa belladonna) носи нейното име.
Когато на бял свят се появи дете, мойрите идват при него и предсказват съдбата му. Те не трябва да бъдат гледани, нито подслушвани. За да се спечели благоразположението им, до новороденото трябва да се оставят дарове – вино, три хляба и пари. Ако на сутринта даровете ги няма, значи мойрите са ги приели и детето ще има дълъг и щастлив живот."
Радвам се, че се е уредил въпросът със застраховката за водачите. Без нея е някакво безумие.
Дано измислят и споразумеят някой ден и нормална застраховка за спортуващи/активни хора с включени повече рискове/"екстремни спортове", както водят извън пистово каране, алпинизъм, пещернячеството и т.н., но това е друга тема за друг раздел.
Чет Окт 03, 2019 1:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
ТОЙ МОМЧИ ТЕ БЕШЕ ПИСАЛ В ЖЕНСКИ РОД ПЪРВО, АМА ПОСЛЕ НЕ ЗНАМ ЗАЩО ПОПРАВИ. Явно не се познавате, няма как да знае че си момиче...........нещо свише се е получило - все пак си Лахесис. Very Happy
Чет Окт 03, 2019 1:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Пише той Момчи, после брише Smile

В тези джендърски времена някой да не се засегне...

За мой срам от повече от година съм без планинска застраховка, не мога да си избера нещо, пък и тези хеликоптери - тамън се появиха, и вече ги няма... Sad

За добра застраховка, дето да покрива и прояви извън пътеки (щото там най-вероятно ще се очистя, едва ли ще е на пътеката) - давам дар - добра бутилка вино! За идеята де, аз ще си я платя Smile

Спирам да спамя по темата, явно информацията ще изтече от някой друг канал. Дано не се налага често да си пишем в нея, че обикновено е свързано с мъка и нещастиие за някой...
Чет Окт 03, 2019 2:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Това лято в Рила се засякохме с група туристи от едно туристическо дружество. Там имаше един човечец, който бе попълнил декларация, че водачът не носи отговорност в случай, че пострада. Аргументът на този човечец е, че така ще може спокойно да посещава и обекти, които не са точно по маршрута на групата.

Свят голям, хора всякакви. Колкото хора - толкова и мнения.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Чет Окт 03, 2019 2:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Svetlix, точно така трябва да се прави. И най-добре да не се стига до използване на декларацията...
Чет Окт 03, 2019 3:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
regnauld



Регистриран на: 19 Окт 2017
Мнения: 75

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:


За добра застраховка, дето да покрива и прояви извън пътеки (щото там най-вероятно ще се очистя, едва ли ще е на пътеката) - давам дар - добра бутилка вино! За идеята де, аз ще си я платя Smile


Австрийския алпийски клуб (50-60 паунда на година), но трябва да си я направиш Януари месец. Или Уника с клауза алпинизъм. Аз съм и с двете, че маркираните пътеки ги ползвам само за подход Very Happy. Недай боже нещо стане някоя все нещо ще покрие.
Чет Окт 03, 2019 4:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aldo



Регистриран на: 25 Сеп 2018
Мнения: 205
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
За нещо по засукано по Доломитите и аз съм си правил към австрийците, ама за тука... Ей го, хелита вече няма, ПСС-то дали ще може да си "дръпне" парите от австрийците ако ти прави акция, не дай си Боже...?
Чет Окт 03, 2019 5:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Дърпа ги без проблем, като им изпратиш документите и всичко им е наред Very Happy Ама аз се дърпам, защо да е чужда пък?
Чет Окт 03, 2019 5:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
BergAdler



Регистриран на: 19 Окт 2007
Мнения: 8

Мнение към Отговорете с цитат
(След този пореден инцидент ми се струва, че е малко старата тема на нов глас).
към Лахесис - Блестящ анализ. ПОЗДРАВЛЕНИЯ!
Чет Окт 03, 2019 9:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Дърпа ги без проблем, като им изпратиш документите и всичко им е наред Very Happy Ама аз се дърпам, защо да е чужда пък?

Момчи, ми те повечето са все чужди и застрахователи и банки и правителства Very Happy Very Happy Very Happy
Пет Окт 04, 2019 11:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
EXIIIT написа:

Момчи, ми те повечето са все чужди и застрахователи и банки и правителства Very Happy Very Happy Very Happy
Е, EXIIIT, ти си тръгнал в икономическите теории да задълбаваш... Smile

Аз затова не си правя планинска застраховка за България - не желая парите ми да отиват у застрахователи и банкери.

По темата:

Ще е много полезно и интересно да се публикува информация дали починалият българин в Олимп е имал застраховка, кои разходи е покрила застраховката и други подробности.

Информацията ще е много полезна, особено за такива като мен, които често ходят в планини извън Република България.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Окт 04, 2019 1:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
Много ме съмнява да се публикува каквото и да е било, ти чак за застраховки искаш да се пише.
Пет Окт 04, 2019 2:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 104, 105, 106 ... 217, 218, 219  Следваща
Страница 105 от 219

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov