ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Инциденти и нещастни случаи в българските планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 161, 162, 163 ... 217, 218, 219  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Инциденти и нещастни случаи в българските планини
Автор Съобщение
djogobg



Регистриран на: 28 Дек 2016
Мнения: 106

Мнение Отговорете с цитат
Инцидентите в района на Боянския водопад не са редки - средно веднъж на седмица ходят напоследък там спасители. Просто за повечето случаи не се тръби из цялото медийно пространство, защото са сравнително леки.
Вто Авг 24, 2021 9:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение На горния ръб на водопада.... Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Къде точно се е случило това нещастие?


.....си е правил снимки човекът, но изпуснал телефона. В опит да го вземе, се подхлъзнал и полетял отгоре.
Вто Авг 24, 2021 2:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
djogobg



Регистриран на: 28 Дек 2016
Мнения: 106

Мнение Re: На горния ръб на водопада.... Отговорете с цитат
tzezko написа:
Сотиров написа:
Къде точно се е случило това нещастие?


.....си е правил снимки човекът, но изпуснал телефона. В опит да го вземе, се подхлъзнал и полетял отгоре.


имаш ли източник?
Вто Авг 24, 2021 3:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Да Отговорете с цитат
Имам.
Вто Авг 24, 2021 3:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
djogobg



Регистриран на: 28 Дек 2016
Мнения: 106

Мнение Отговорете с цитат
Сигурен ли е източникът или просто раздумваш? От очевидец ли го знаеш или от следствието? В кой момент е паднал, след като е взел телефона или преди това(защото знам, къде е намерен телефона, та да преценя, колко точно си сериозен, а не просто пишещ на чужд гръб)?
Ако просто раздумваш да знаеш, че така лека-полека се стига до момента, в който по разни сайтове пишат, че човекът е издъхнал, когато ППС са го пренасяли в линейката(точно така, пише ППС). Просто виждам, как някой репортер ще вземе коментар като твоя и ще напише статия "Човек загина, докато си прави екстремно селфи"... По подобен начин преди години една група скиори и сноубордисти в Пирин ги бяха цанили за гръцки сноубордисти.
Вто Авг 24, 2021 4:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
В първите съобщения се споменаваше за "край на екопътеката", където е загинал туристът. Не разбирам за кой край на коя екопътека става дума. Преди месец минах в района откъм хижа "Момина скала". За пръв път попаднах на една нова (за мен) пътека, която ме изведе до мостче над водопада и там се вля в старата, по която съм минавал сто пъти, тази откъм "Есперанто". За която и пътека да говорим, и двете са твърде далече от ръба на водопада. Човек трябва специално да се отклони към началото на водопада, което естествено крие своите опасности.
Вто Авг 24, 2021 7:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
djogobg написа:
Сигурен ли е източникът или просто раздумваш? От очевидец ли го знаеш или от следствието? В кой момент е паднал, след като е взел телефона или преди това(защото знам, къде е намерен телефона, та да преценя, колко точно си сериозен, а не просто пишещ на чужд гръб)?
Ако просто раздумваш да знаеш, че така лека-полека се стига до момента, в който по разни сайтове пишат, че човекът е издъхнал, когато ППС са го пренасяли в линейката(точно така, пише ППС). Просто виждам, как някой репортер ще вземе коментар като твоя и ще напише статия "Човек загина, докато си прави екстремно селфи"... По подобен начин преди години една група скиори и сноубордисти в Пирин ги бяха цанили за гръцки сноубордисти.


А ти защо не напишеш каква информация имаш, вместо да се напъваш ?? Като костилка на … и като няма костилки ще остане само …
Вто Авг 24, 2021 8:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
djogobg



Регистриран на: 28 Дек 2016
Мнения: 106

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров, както казаха от ПСС в интервю - паднал е от водопада.
Калоянв, не пиша, най-вече поради факта, че се води следствие, а също поради факта и че не съм всезнаещ и не знам, какво точно се е случило преди един или след друг момент, а на източници тип "имам източник" и "един човек каза" всеки трябва да вярва обратно пропорционално на интелекта си(освен, ако единият човек, дето е казал е от компетентна институция).
Вто Авг 24, 2021 9:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
djogobg написа:
Сигурен ли е източникът или просто раздумваш? От очевидец ли го знаеш или от следствието? ...

Източник: https://www.facebook.com/krum.djermanov/posts/4552971784753436

Цитат:
Krum Djermanov

22 август 2021 г. в 23:08 ч. ·

Днес един човешки живот си отиде. Пред очите ми, както и на още стотина души. Повече от един час на пълна безпомощност и отчаяние, които всички изпитахме.

Живеем в държава, в която няма никакъв механизъм за справяне с подобен сценарий, а това се случва не къде да е, а на едно от най-оживените туристически места до нашата европейска столица. 
Нямаме дори и един хеликоптер, който може да бъде единстената разлика между живота и смъртта. Ако това бе рамото на Цвета Караянчева, за което нямаше проблем да бъде изпратен правителствен хеликоптер, може би нямаше да пиша това сега.



Мъжът падна от върха на водопада (25м височина), до минута сигналът бе подаден-повече от един час присъстващите се борихме за живота му, докато диспечери ни искаха точен адрес на водопада. 
Противно на написаното навсякъде, мъжът си отиде поне 15 минути преди да дойде първата помощ (която дойде след час от сигнала)- двама служители на спасителна служба, с две раници. Докторът присъстваше по телефона само. Линейка там не може да стигне, а дори и да бъде изнесен на носилка някак си, това най-вероятно би било фатално в подобен инцидент така или иначе.

Представянето на ситуацията по написания начин заблуждава, че лекарска помощ е била оказана своевременно и е имало шанс за различно развитие на нещата. Качване в линейка дори нямаше- съответната помощ пристигна само за да констатира това, което вече бе приключило отдавна. Преди 10 години се е случило същото нещо на същото място, в 2021г. все още няма промяна. Ако истината се знае, тя може да стане неудобна и да предизвика промяна, това е единствената ми надежда.
____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Авг 24, 2021 9:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
"Мъжът падна от върха на водопада (25м височина)"

Позволявам си да разгледам само този фрагмент и да попитам - трябва ли за идиотизъм винаги някой друг да ни е виновен, в общия случай - държавата?
Как така ще паднеш от водопада? Чий го дириш неосигурен на самия му ръб?
Има елементарни правила за поведение, когато си в близост до пропаст и не си осигурен - дори при равен терен не приближавай ръба повече от ръста си - винаги може да ти прилошее или нещо подобно и да се претърколиш, а това разстояние обикновено е достатъчно да гарантира в известна степен, че няма да паднеш отвъд ръба. При наклонен терен или ронляк нещата са още по-страшни и разстоянието трябва да е доста по-сериозно...
И тоя каква промяна иска? Може би ограда и мрежа навсякъде, където е по-високо от 2 метра?
На Соколския манастир над Габрово има едно място, където са бесели въстаниците на кука над пропастта - сигурно повече от 100 години е стояло така и всички са ходили, гледали, но внимавали... Сега не може, има решетка. Явно се е намерил и там идиот, който да скочи и да се пребие... Не съм сигурен дали трябва да съжалявам такива хора, въпреки че за близките му си е трагедия от всякъде, но ако сами не се пазим, е пресилено да очакваме, че над всеки ще бди държавен орган, хеликоптер и персонален милиционер, който да бие през пръстите, винаги като щъкнеш настрани...
И за да не бъда разбран накриво, както често се случва, твърдя горното от собствен опит - аз съм един от не многото, качвали този водопад по леда му неосигурени и може би единственият, направил това като първи опит въобще на лед, при това с примитивни сечива и котки. Нещо, от което не изпитвам никаква гордост, и винаги ще соча като особено лош пример....
Сря Авг 25, 2021 12:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Съгласен съм. Личната безотговорност не може да бъде компенсирана със спасителна техника. Съжалявам, но никой няма да оживее, ако падне от 25 метра върху скали! Отделен въпрос е, че спасителен хеликоптер трябва да има, защото никой не знае какво е състоянието на пострадалите и каква е надеждата за тяхното оцеляване. Радостно, че според обещанията през 2024 ще имаме 6 медицински хеликоптера, макар че тоя срок ми се вижда необяснимо дълъг.
Сря Авг 25, 2021 9:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
. Радостно, че според обещанията през 2024 ще имаме 6 медицински хеликоптера, макар че тоя срок ми се вижда необяснимо дълъг.


Ами това сме го обсъждали. Купуването на хеликоптери е една нищожна част от цялата работа. Там трябва да се правят бази, персонал, обучения , стандарти и още доста други неша откъм логистика има и е много скъпо. Дано само по български не претупат цялата работа.
Сря Авг 25, 2021 11:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Източник: публикация във фейсбук групата „планински преходи“ (само членове на групата могат да я виждат)

Цитат:
Pavel Mitov сподели връзка.
22 август 2021 г. в 20:58 ч. ·

Не исках да го споделям, защото още съм потресен и ядосан на безсилието си, но информацията в медиите не е вярна. В около 13:45 мъж падна някъде от над Боянския Водопад. Веднага беше позвъняно на 112 от много хора. Многобройни туристи му оказваха първа помощ с всички възможни усилия, включително сърдечен масаж и изкуствено дишане в продължение на час преди двама спасители на ПСС да пристигнат към 14:40. В този момент мъжа беше вече починал. До поне 15:10 на мястото нямаше нито докторски екип на Бърза Помощ, нито полицейски служители. А Бърза Помощ твърдят че е издъхнал в линейката. Е, не беше. Дано се сдобием с медицински хеликоптери скоро.
Мир на душата на момчето и съболезнования на семейството му! Благодарности на всички златни хора, които му се притекоха на помощ!

24CHASA.BG
Турист загина при инцидент на Боянския водопад
Мъж е загинал при инцидент на Боянския водопад на Витоша, ...

Цитат:
Pavel Mitov Автор
Неделя, 22 август 2021 г. в 21:16 ч.

Забравих да благодаря и на Софийския Планински Клуб, които бяха поставили аптечка до водопада. Туристите използваха кой каквото има за да помогне на човека - одеяла, раници, техните си магериали за първа помощ, както и съдържанието на тази аптечка.
____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват![/quote]
Сря Авг 25, 2021 2:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
djogobg



Регистриран на: 28 Дек 2016
Мнения: 106

Мнение Отговорете с цитат
Стефане, благодаря, така се прави - даваш източник и така. Цитираното мнение на Павел Митов съвпада, повече или по-малко, с това, което аз знам(може би само е прибързал със заключението, че от Спешна помощ са казали, че е издъхнал при вкарването в линейката, а не, че новинарски сайт го твърди. Има един сериал South Park, които доста добре описват такива ситуации на "псевдо-журнализъм"). Моят източник е, че в 14:38 отидох под Боянския водопад, с раница. Не пиша повече, защото главното го казаха спасителите по интервютата. Да се пускат излишни слухове ми се струва зловредно. Аз знам - човек, паднал от Боянски водопад. Имал е травми, хора са се опитвали да го спасят, не са успели.
Причината за падането, е работа на следствието, да открие. Очевидци могат да разкажат какво е било преди падането, но държа да отбележа, че още на място очевидците(всички които чух само от долу са гледали) разказваха различно как точно е паднал човекът - просто всеки си пречупва през лещата и си насажда малки допълнения, за които дори не се усеща, че идват от него, а не от това, какво е видял. Така че - приемайте всяка новина за инцидент в планината с щипка сол, освен, ако не е официално изявление на компетентна служба.

Забелязвам, че tzezko не подкрепи своето твърдение за снимането с телефона, така че бих го сложил на едно ниво с тези от 24 часа, които пишат ППС и които изглежда не правят разлика между регистриране на смърт и самото издъхване. За регистриране на смъртния случай не е достатъчно някой да мине, да погледне и да каже "този е мъртъв", а си има процедура, която трябва да се спази.
Хората на място наистина бяха реагирали бързо и, доколкото полевите условия позволяват, адекватно, за което - адмирации. За жалост в случая, според мен, не е имал шанс човекът. От другата страна на скАлата на съобразителността имаше хора, които тръгнаха да си наливат вода на 5 метра под мястото на инцидента в момент, в който водата със сигурност не беше само чиста планинска вода.

В случая хеликоптер нямаше да помогне, ясно е, че трябва да има, но малко започна да се преекспонира темата и за ситуации, в които е излишно. За подобен случай на по-отдалечено място със сигурност щеше да има ОГРОМЕН смисъл. Друго, което хората не се замислят е, дали ще могат HEMS да летят вечерно време, примерно, защото си спомням, че има един закон, според който не вички могат да летят след 17:00. Трето, което хората трябва да помислят е - ако има хеликоптер, дали застрахователната компания ще поеме за всяка травма разходите за хеликоптер? За счупена ръка или крак, навехнат глезен или счупена ключица, дали застрахователят няма да каже - не е имало спешна нужда от хеликоптер, плащайте си го сами? Така че -да, трябва да имаме, за катастрофи и за тежки случаи в планината, за да настигнем практиката по света от края на миналия век, но хеликоптерът не е панацея и нека не си представяме, че при всяко спъване ще дойде хеликоптер да ни спаси.
Сря Авг 25, 2021 4:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Мърморковци и дървени философи безкрай..... Отговорете с цитат
djogobg написа:
.......... че tzezko не подкрепи своето твърдение за снимането с телефона, така че бих го сложил на едно ниво ..........


Аз пък бих го сложил от левия крачол...

https://blitz.bg/intsidenti/strashna-tragediya-s-turist-na-boyanskiya-vodopad-snimka_news836111.html
Сря Авг 25, 2021 4:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 161, 162, 163 ... 217, 218, 219  Следваща
Страница 162 от 219

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov