ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Инциденти и нещастни случаи в българските планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4 ... 217, 218, 219  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Инциденти и нещастни случаи в българските планини
Автор Съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
или защо просто не си минат по билната пътека...

_________________
www.summitsweb.com
Пон Юни 17, 2013 9:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Не минават по билната пътека, защото маркировката е поставена по подсичащата пътека, а някои хора и същества като видят маркировка и карат все по нея, като че ли тя е Пътят, Истината и Животът. Щом има маркировка - ЗАДЪЛЖИТЕЛНО по нея, като кон/кобила с капаци. Но дори и по подсичащата пътека, щом се е стигнало до снежна пряспа и е нямало съответната екипировка, правилото е било тя да се заобиколи, макар и с цената на тежко, но безопасно изкачване и слизане. Тук вече идва и факторът незнание и липса на опит. Но пак повтарям - за някои напускането на маркираната пътека е равнозначно на грях.

Лично мои мнения, разбира се Smile
Пон Юни 17, 2013 10:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Много съм съгласна със Стефан Smile

_________________
www.summitsweb.com
Вто Юни 18, 2013 11:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
stefan_iliev38 написа:
Но пак повтарям - за някои напускането на маркираната пътека е равнозначно на грях.

Лично мои мнения, разбира се Smile

Тя да те чуе кака ти какви ги приказваш по неин адрес.Smile

Тук май не става въпрос за мен... или поне не само за мен... Wink
Специално за Кончето съм съгласна със Стефан. Даже аз лично след като минах по въпросната подсичаща пътека (използвайки пет опорни точки) се убедих, че тя трябва да се прегради с решетки и бодлива тел, така че всички да си минават отгоре - и пролет, и лете!
Всъщност, вече сериозно, ми се струва добре там да има едно табло, което да разяснява наличието на двете пътеки и изрично да указва, и то с големи букви, че е препоръчително по билната, а до края на юни е задължително по нея.
Не знам дали това е удачно и възможно, но ми се струва добро решение, защото до някои инциденти се стига от самонадеяност, но понякога причината е неинформираност, а това може да се избегне с подходящи предупредителни надписи.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Юни 18, 2013 2:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
не е като да няма, този е под Бански суходол, имаше някъде и от другата страна:



Отгоре също не е най-безопасното място, ако е останал сняг... ма пак...

_________________
www.summitsweb.com
Вто Юни 18, 2013 2:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:
не е като да няма, този е под Бански суходол, имаше някъде и от другата страна:

Има и от другата страна, да, но каква информация дава? Че участъка е опасен? Това и аз си го виждам, да не съм сляпа. Но ако не съм чела този форум дали ще знам, че има подсичаща и билна пътека? Дали ще разбера, че билната въпреки че изглежда по-страшна, всъщност е по-лесна за хора със страх от височини и затова и по-безопасна. Дали ще бъда предупредена, че до края на юни е много възможно да има по лятната пътека снежни петна и мога да се подхлъзна или ще си го установя сама нейде по средата на пътеката, когато ще съм готова да извърша глупост, защото не знам, че е по-безопасно да се кача право нагоре вместо да пресичам снега?
Не, въпросния надпис ми казва да внимавам и че участъка е опасен. Ами мерси за подробната информация! Иначе е на три езика и с три удивителни, ще се ограмотя езиково, ако не друго...

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Юни 18, 2013 3:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Я си бръмчете по старопланинското било, за какво ви е този камънак по Пирин?

А двата езика са много сходни нещо.
Вто Юни 18, 2013 4:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Ами просто не се тръгва на сляпо... информация има адски много, точно за тези неща - за условията в определен момент от годината, за пътеките, за алтернативни маршрути, има снимки, форуми... информация, която освен всичко друго е достъпна с 2 клика на мишката. То човек може да се пречука навсякъде, дай да нацвъкаме по всичкото планина табели, в случай че някой не си е направил домашното. Никой не може да носи отговорност за това как тръгваш в планината - подготвен или не, знаеш ли пътеките, знаеш ли че има сняг - това си е лично твоя грижа.

По старопланинското било не съм стъпвала от миналата зима.. и всъщност почна да ми липсва Laughing

_________________
www.summitsweb.com
Вто Юни 18, 2013 4:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
ivjordan



Регистриран на: 15 Сеп 2011
Мнения: 93

Мнение Отговорете с цитат
Не си спомням в тази или в друга тема бях писал, че по подсичащата пътека трябва да се възстанови липсващия кабел и да се продължи до безопасно място, но явно няма кой да я свърши тази работа, а докато няма, ще има нещастни случаи там.
И изобщо не може цялата вина да се стоварва върху пострадалите, защото не са те тези, които са нарисували картата, поставили маркировката и затрили кабела.
Сря Юни 19, 2013 2:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Вината им е дотолкова, доколкото сами са решили да вървят по ЛЯТНА пътека, при наличие на сняг по нея. Това, че е 15 юни не значи, че условията са летни и летните пътеки са безопасни.

Когато преди няколко години стана случката с Петлешков и Рени под Баюви дупки не е ставало дума за опъване на въже и там, нали... сами си бяха виновни, че тръгват без котки. Същото е и сега. Просто мястото е такова, че при определени услвия е по-добре да не си подритваш късмета, без значение има ли, или няма въже.
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=302298

_________________
www.summitsweb.com
Сря Юни 19, 2013 2:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:
Вината им е дотолкова, доколкото сами са решили да вървят по ЛЯТНА пътека, при наличие на сняг по нея. Това, че е 15 юни не значи, че условията са летни и летните пътеки са безопасни.

Когато преди няколко години стана случката с Петлешков и Рени под Баюви дупки не е ставало дума за опъване на въже и там, нали... сами си бяха виновни, че тръгват без котки. Същото е и сега. Просто мястото е такова, че при определени услвия е по-добре да не си подритваш късмета, без значение има ли, или няма въже.
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=302298


Gamina, че то зимни пътеки няма бре. Има зимни трасета, които дават някакво специфично ниво на сигурност за дадения маршрут.
Примерно зимното трасе по Кончето е гут, ама си носи други опасности - примерно от реално пребиване в урвите отляво и отдясно - заради счупване на козирки и прочее, особено в по-снежните зимни дни.

Въобще догматизирането на дадени маршрути като добри, лоши, опасни и безопасни е изключително глупаво.
При преходи в планината е нужно постоянно внимание, трезва оценка на всяка една сложна ситуация и умение за вземане на адекватно решение, когато се натъкнем на проблем. Тези умения не са даденост, напротив, придобиват се дълго време заедно с натрупания опит на ходещия. Някои екземпляри никога дори не ги придобиват, примерно заради естествено си свойство да неглижират риска.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Юни 19, 2013 4:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Еми нещо такова се опитвам да кажа - че тръгваш с главата си, а не сляпо да си вярваш, че като има пътека и маркировка, значи е пей сърце. Абсолютно съм съгласна с теб.

Колкото до лятната пътека - понеже 100 пъти се повтори, че е маркирана и затова тръгват хората от там, ами щом толкова вярват на маркираната пътека, нека им мине през акъла, че въпросната маркировка е лятна, пък сега има сняг.

_________________
www.summitsweb.com
Сря Юни 19, 2013 4:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Колко хора още трябва да бъдат изядени от кучета в София и колко още хора и туристи трябва да умрат на този участък по подсичащата пътека на Кончето, за да се вземат нужните ефикасни мерки, каквито мерки вече отдавна са измислени и се прилагат в други (по-цивилизовани) страни. Пример - връх Митикас, планината Олимп, Гърция:





Ето и снимките в пълен размер:

https://plus.google.com/u/0/photos/100552807051673841233/albums/5827039276795298401/5891500492387663858?pid=5891500492387663858&oid=100552807051673841233

https://plus.google.com/u/0/photos/100552807051673841233/albums/5827039276795298401/5891500491900913218?pid=5891500491900913218&oid=100552807051673841233
Чет Юни 20, 2013 9:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Да, отговорността на всеки, който отива в планината си е лична, но е много по-добре човек да бъде предупреден и да знае и чак тогава вече да му се казва, че е виновен, ако не спази това, за което е предупреден. Особено на място като Кончето, където благодарение на Фейсбук и шосето до х. Вихрен се качват много и всякакви хора. Ясно е, че те няма да се спрат и да останат само опитните планинари, така че нещо може да се направи и за тези хора, нищо че не знаят на къде са тръгнали. Може да се направи така, че да узнаят и то преди да е станало нещастието.
Четенето в интернет не знам доколко е препоръчително и меродавно, след като аз лично съм чела коментари, че подсичащата пътека е супер лесна и всеки би могъл да я мине (което не е точно така) и прочие, без да се изяснява че лятото в Пирин не настъпва през май. Вярно е че при добро желание могат да се намерят и подробни и хубави препоръки (особено в този форум Wink ), но мисля, че едно разяснително табло на място, ще свърши повече работа от десетки сайтове, коментари по форуми и снимки във фейсбук, гледани преди тръгването.
(И моля да не споменаваме другите страни, че още осмислям това което видях в Испания... Confused)

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Чет Юни 20, 2013 2:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Подкрепям идеята за подобни разяснителни табели.
Нужни са може би 3 броя - на Суходолски превал, на заслон Кончето и на Премката под Вихрен.
Акцентът трябва да бъде предупреждение за внимание - има снежни езици по маркираните трасета в еди кои месеци и за билните алтернативни трасета (пак рискови). Оттам нататък всеки е информиран и избира своя път

ПП. Още нещо.
Ако искаме да сме полезни, нека да изработим скици или предложения за такива табели и да ги предложим на парковия Директорат. Убеден съм, че ще погледнат сериозно на предложението ни.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Юни 20, 2013 4:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4 ... 217, 218, 219  Следваща
Страница 3 от 219

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov