ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Инциденти и нещастни случаи в българските планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 215, 216, 217, 218, 219, 220  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Инциденти и нещастни случаи в българските планини
Автор Съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3049

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
"Гилдия" е думичка от старофренски, дошла от някакъв средновековен скандинавски, а "еснаф" си е чисто турска дума Very Happy

Тоз средновековен скандинавски си е май баш немски, от das Geld, сиреч от прибиране на пари, тъй май и някъде из интеренет пишеше.
Еснаф е турска, защото когато тук са се формирали такива, официално се е говорело повече по туски.
Инак родната дума е трета "задруга", ако се поразровиш ще видищ, че е просъществувала докъм средата на XX век у нас. Като пример мога да посоча "Коларската задруга" /сиреч гилдията на каруцарите/, имало е и други, но за тази последно са давани примери в учебника по облигация на проф. Кожухаров, май беше щото конят Вихър, собственост на въпросната задруга, бил смачкан от трамвая...
Иначе, аз точно в твоя смисъл казвам, че не е работа на гилдията да съди членовете си, напротив, трябва да ги покрива, това й е целта. А тук в тоя форум "без да се взема отношение" се правят опити с преднамерено селектирани цитати от тук и там, именно да се внуши, че основната работа на гилдията е да разобличава хората си, а не обратното. И понеже това не се случва, всички да си правят сметка какви сте мошеници... Моят извод от всичко изнесено, предимно от Стефчовите цитати, а и от последващите окуражителни възгласи на останалите коментиращи, по смисъл сочи точно натам.
И последно, пак мое лично мнение, смятам, че водачът трябва да има само една роля - да води до място, където не знаеш как да стигнеш. Нито трябва да се връзва, нито да връзва другите. Дори и при алпийско водене пак трябва да е така - движи се свръзка с водачи и подир тях, незнаещите какво ги чака... Просто водачът трябва да си ходи с ръце в джобове и да казва, наляво, надясно, направо, докато стигнете целта. Всяка отговорност за пребивания и потрошавания да се носи от пишман желаещия да иде там дето не си е напарвил труда сам да разбере как се стига, и затова плаща на знаещи. Така и "водачът" няма да отговаря за нищо, и "клиентът", ако нещо му се случи, ще си е изцяло за негова сметка. В крайна сметка нали го водят.
Ако ще е друго, поне да не се казва водачество, а с модната дума "асистанс" - транспортиране, ядене, пиене, връзване, осигуряване на насиращо преживяване, последващо бърсане на чужди гъзове и т.н. Списъкът на "услугите" е отворен за всичко, за което някой би дал другиму пари да му свърши нещо си ... Ама водене определено няма да е.
mom4i написа:
... нямаш застраховка - плащаш си! ...

То така стои въпроса и при застрахованите в Алпенферайна. Миналата година, още в болницата бях, се раззвъни Нешев - айде плащай, пък с австрийците си е твоя грижа. Плащаш си, дават ти нужните документи, пращаш ги на австрийската компания и тя ти реимбурсира щетите, но на теб, а не на ПСС.
Пон Яну 15, 2024 3:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
А бе хора, вие не сте ли виждали как му прилошава на човек в планината? На абсолютно всеки може да му се случи, какво да говорим за 70 годишна жена през зимата.

В такива случаи просто нещата стават по-бавно. Имам поне 10 подобни инцидента, и просто съм финиширал по-късно, не съм се обаждал на ПСС, щот така съм преценил и ми се е получило (не се гордея с това). Ако разбира се не е някое остро заболяване, отключило се в момента, с пиене на вода/чай, приемане на нещо енергетично и бавно движение с чести почивки нещата се получават. Не съм бил на мястото на колегата, така че не мога да коментирам в детайли, но той е преценил да се обади на ПСС, и това по принцип е правилно, защото после ако нещата загрубеят, това че не си се обадил се приема за грешка. ПСС имат нужда от ВРЕМЕ за да реагират, всичко при тях се случва с едно забавяне, за което те на са виномни - такава е системата.

А специално ПСС са по бесни на поста, отколкото аз, да ви кажа само...
Пон Яну 15, 2024 3:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6382

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
А бе хора, вие не сте ли виждали как му прилошава на човек в планината? На абсолютно всеки може да му се случи, какво да говорим за 70 годишна жена през зимата.

В такива случаи просто нещата стават по-бавно. Имам поне 10 подобни инцидента, и просто съм финиширал по-късно, не съм се обаждал на ПСС, щот така съм преценил и ми се е получило (не се гордея с това). Ако разбира се не е някое остро заболяване, отключило се в момента, с пиене на вода/чай, приемане на нещо енергетично и бавно движение с чести почивки нещата се получават. Не съм бил на мястото на колегата, така че не мога да коментирам в детайли, но той е преценил да се обади на ПСС, и това по принцип е правилно, защото после ако нещата загрубеят, това че не си се обадил се приема за грешка. ПСС имат нужда от ВРЕМЕ за да реагират, всичко при тях се случва с едно забавяне, за което те на са виномни - такава е системата.

А специално ПСС са по бесни на поста, отколкото аз, да ви кажа само...


Така де, 70 годишна жена през зимата. На 2800, в духлявица.
Твоя алгоритъм може и да сработва обикновено лятото, но точно в този случай и предвид гореизброените фактори, леталния изход е съвсем реална възможност.

Омаловажаването на помощта, дошла от случаен младеж пътьом е некси глупава тактика от твоя страна, наистина не разбирам защо продължаваш да го правиш тук и с още по-голяма сила в клюкарника.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Яну 15, 2024 4:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Владов, понеже никога не си бил водач (освен на свръзка Very Happy ), хич не можеш да си представиш за какво става дума. И именно затова, на разни алпинисти (в софт-варианта - планинари) с голям опит им е много по-трудно да станат водачи, отколкото на младежи без много опит, които са изкарали курса. Трябва да си набиеш в главата, че хората които водиш НЕ СА като теб, и имат нужда от теб дори и за съвсем естествени неща. Те затова са си взели водач, защото не искат (или просто не могат) да ги мислят тези неща.
Възлите им ги правиш ти, ти им ги развървързваш (че е по-бързо), предупреждаваш ги за всеки пасаж и се чудиш как да го изиграеш така, че ако на проблемните места паднат, да не отидете всичките по дяволите...
А за това къде трябва да отидеш, GPS-а и приложенията се справят по-добре от мен, щото понякога съм разсеян, пък пейзажа е променен от горското или от бурята, пък и често водя по места, на които не съм бил, пък не обичам да вървя с телефон в ръка и да го зяпан непрекъснато. Съответно често се губя Very Happy Very Happy Very Happy
Пон Яну 15, 2024 4:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2282

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:

То така стои въпроса и при застрахованите в Алпенферайна. Миналата година, още в болницата бях, се раззвъни Нешев - айде плащай, пък с австрийците си е твоя грижа. Плащаш си, дават ти нужните документи, пращаш ги на австрийската компания и тя ти реимбурсира щетите, но на теб, а не на ПСС.


Той го е казал така защото му е по-лесно. Иначе на картата ти има телефонен номер и като стане инцидент звъниш веднага на тях и те организират акцията. Може и на псс да се обадиш, но по някое време пак им звъниш на тези, точно за да не се занимаваш после ти с бюрокращина.

Освен това може да заведеш и медицински обслужвания и грижи, но там разковничето е да е станало в страна в която не живееш, нещо подобно беше.

Ее то това е тъпото, че тези неща какво може и какво не ги разбираш постфактум и файда от цялата работа .... Ама то пак, кой ли мисли че ще стигне до тея работи да се занимава.

И все пак аз мисля, че дори и в твоя случай, ПСС директно могат да си искат покритие за теб от тях, вместо ти да се занимаваш, но както и да е.
Пон Яну 15, 2024 4:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6382

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
... Съответно често се губя Very Happy Very Happy Very Happy


Любимата ми история е как спасявахме един планински водач и ПСС-ар.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Яну 15, 2024 4:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, заради простотиите написани от случайния младеж, още ли не можеш да го проумееш?
Ако забелязваш, младежа сви перките и вече не е толкова "бесен", заощото може би е започнал да си дава сметка какви ги е натворил, в стремежа си да се самоизтъкне.

И между другото, съм забелязал през годините, че има един вид "форумна гилдия". Т.е. за грешките или понякога дори простотиите извършени от някой форумен любимец, тук не се коментира много Wink
Пон Яну 15, 2024 4:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Всички сме клиенти на ПСС, затова гледам да подържам добри отношения с тях Very Happy
Пон Яну 15, 2024 4:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3049

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Владов, ... Трябва да си набиеш в главата, че ...

Казах, че изразеното е лично мое мнение.
Но щом ще ми налагаш твоите разбирания, вземи, пък и ти проумей, че с това което описваш, не си никакъв водач, а обикновен слуга, зависещ изцяло от прищевките на господаря, тъй де, клиента. Ебем ти и професията и гилдията, дето за да я вършите, трябва да паднете толкова ниско, че и връзките на обущата да им връзвате на такива платежоспособни малоумници.
вероятно си го гледал това, ама виж го пак:
След седмата минута
https://www.youtube.com/watch?v=YOWavJdcxaY
....предлага се услуга, ама тя планината не разбира от тия работи... буря, зарине парапета, и ... услугата я няма. Тръгнали на к2 по щеки... щото някои не са виждали пикел ама имат пари да си платят "услугата"...
Ето заради това да лъжте хората че няма да имат проблеми, ако това което предлагаш, внезапно изчезне, пък се окаже, че ако клиентът сам не е подготвен, ще го убие, сте за бой и е..не всичките водачи, гидове и прочия осталная сволоч.
kaloyanv написа:

И все пак аз мисля, че дори и в твоя случай, ПСС директно могат да си искат покритие за теб от тях, вместо ти да се занимаваш, но както и да е.

Ме не беше така, асистанс-фирмата директно ми писаха - плати на ПСС и ние веднага ще ти възстановим сумата.


Последната промяна е направена от vladofff на Пон Яну 15, 2024 4:34 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Яну 15, 2024 4:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2282

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
mom4i написа:
А бе хора, вие не сте ли виждали как му прилошава на човек в планината? На абсолютно всеки може да му се случи, какво да говорим за 70 годишна жена през зимата.

В такива случаи просто нещата стават по-бавно. Имам поне 10 подобни инцидента, и просто съм финиширал по-късно, не съм се обаждал на ПСС, щот така съм преценил и ми се е получило (не се гордея с това). Ако разбира се не е някое остро заболяване, отключило се в момента, с пиене на вода/чай, приемане на нещо енергетично и бавно движение с чести почивки нещата се получават. Не съм бил на мястото на колегата, така че не мога да коментирам в детайли, но той е преценил да се обади на ПСС, и това по принцип е правилно, защото после ако нещата загрубеят, това че не си се обадил се приема за грешка. ПСС имат нужда от ВРЕМЕ за да реагират, всичко при тях се случва с едно забавяне, за което те на са виномни - такава е системата.

А специално ПСС са по бесни на поста, отколкото аз, да ви кажа само...


Така де, 70 годишна жена през зимата. На 2800, в духлявица.
Твоя алгоритъм може и да сработва обикновено лятото, но точно в този случай и предвид гореизброените фактори, леталния изход е съвсем реална възможност.

Омаловажаването на помощта, дошла от случаен младеж пътьом е некси глупава тактика от твоя страна, наистина не разбирам защо продължаваш да го правиш тук и с още по-голяма сила в клюкарника.


Точно тук не се връзват нещата, както момчи ги представя. На такава височина, такива температури и такъв вятър да го представяш като моментно прилошаване и че съвсе спокойно е нямало да има проблем. Ходил съм зимата при 50 и малко повече км час вятър, там си жив пътник, не е ясно въобще къде и кога ще стигнеш.

Излиза така че ПСС е викнато само за "всеки случай" , което също е много грубо, тъй като се заангажира ресурс на 10 човека ли колко писаха.

Затова аз всеки път пиша, че трябва да се напише един път кратко, ясно, за да няма такива глупости по фейсбук и къде ли не и всеки да се упражнява в разли неща.
Пон Яну 15, 2024 4:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aldo



Регистриран на: 25 Сеп 2018
Мнения: 205
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Продължава да се вихри бурята в чаша вода, ама си трая, че съм на 70 и кусур и току виж съм получил официална забрана да не напускам дома зиме.
Пон Яну 15, 2024 4:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6382

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
...
Затова аз всеки път пиша, че трябва да се напише един път кратко, ясно, за да няма такива глупости по фейсбук и къде ли не и всеки да се упражнява в разли неща.


Така де, ама Момчи не ще.
Като му кажа "правиш се на ударен", вика "аз ли?" и пак нищо не казва.

Момчи, напиши го кратко и ясно да приключим с логореята. Кратко резюме какво е било там горе, фирма, име на водач. Грешките поне на мене са ми ясни - изложих моето виждане по-горе.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Яну 15, 2024 5:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3049

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
... Кратко резюме какво е било там горе, фирма, име на водач...

Дидо, действително нежеланието да се дадат конкретни данни свидетелства за известни сходства с изявленията на МВР и Прикриватура, когато изнасят сведения за някой криминално проявен. Само че там поне дават име с инициалите му, а тук и това липсва. Явно конспирацията е сериозна, а нарушаването на омертата се наказва с хвърляне от висок връх или поне от седалков лифт, все още работещ.
Пон Яну 15, 2024 5:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6382

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
dido написа:
... Кратко резюме какво е било там горе, фирма, име на водач...

Дидо, действително нежеланието да се дадат конкретни данни свидетелства за известни сходства с изявленията на МВР и Прикриватура, когато изнасят сведения за някой криминално проявен. Само че там поне дават име с инициалите му, а тук и това липсва. Явно конспирацията е сериозна, а нарушаването на омертата се наказва с хвърляне от висок връх или поне от седалков лифт, все още работещ.


Или еволюционна връзка, знам ли... Laughing

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Яну 15, 2024 5:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1695
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря - нямам повече въпроси?
Пон Яну 15, 2024 5:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 215, 216, 217, 218, 219, 220  Следваща
Страница 216 от 220

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov