ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Инциденти и нещастни случаи в българските планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 216, 217, 218, 219  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Инциденти и нещастни случаи в българските планини
Автор Съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
От самото начало коментирам ситуацията, а не конкретни хора. Който се вълнува от клюките - да се рови из фейса, там има отдавна всички отговори, чудя се Стефчо как ги е проспал...

Владов, основната работа на водача е грижата за клиента, това го пише във всички документи и етични кодекси. Да - в сферата на услугите работим, какво да се прави, но поне офиса е хубав Wink И да, като на някой му се развържат два пъти връзките на обувките по време на преход - спирам и му правя бърза демонстрация как да го прави това за да спрат да му се развързват. И не са "малумници", а просто нямат познанията за планината, екипировката и техниките, които ти имаш. Те са специалисти в други области. Юристи, счетоводители, лекари, IT специалисти, които се оправят в живота често много по-добре от мен, но в планината не могат толкова и затова са ми се доверили.
Бих теглил една майна на всички юристи, както ти на водачите, не защото всички го заслужавате, а е така, за да видиш как звучи, ама доброто ми възпитание ме спира Laughing Laughing Laughing

"Излиза така че ПСС е викнато само за "всеки случай" - когато ти се случи да си отговорен в планината и за други хора, а не само за собствения си задник, тогава ще преценяваш дали е "за всеки случай" или не. Ако не си прочел внимателно - ПСС има нужда от определено време за да реагира, ако се обадиш когато е станало вече много зле, не е ясно как и дали ще ги дочакаш. И няма нужда да драматизираш толкова вятъра, 50 км/час не е толкова страшно, повярвай ми Wink

Аз пиша кратко и ясно, ама вие в този форум много се вълнувате и не приемате да се пишат неща, с които не сте съгласни.

И последното от мен по темата, после ще ви оставя да си философстване на седянката - ако онзи идиот, "бесния" си беше, ако не изтрил поста и да се извини за грешките и неточностите, които е допуснал в него, то поне да беше редактирал най-сериозните, нямаше нищо да коментирам. Но гледам си стоят още "група от 20 човека", първия пристигнал спасител наречен "спасител на плажа", не било акция а "помогни си сам" и доста други. Предполагам, че не е написал всичко това от лошотия, а под афект, все пак е участвал в спасителна акция, и после виждаш ли - излиза някаква статия, в която го пишат само като доброволец... Може би е очаквал ако не медал да му дадат, то поне да го споменат поимненно...
Пон Яну 15, 2024 6:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:


И няма нужда да драматизираш толкова вятъра, 50 км/час не е толкова страшно, повярвай ми Wink



От тук насетне всичко ми се изяснява относно инцедента. Значи 50 км/час постоянен вятър при минусови и то доста температури не е толкова страшно и е драматизиране ? Явно аз много съм се объркал Smile ..

Не знам точно как ги говориш тези работи, не виждаш ли че не се връзва и то по немалко причини. Първата я споменах, а втората е че това е "нещо съвсем обикновено,", обаче в същото време се мобилизират сума му и народ от псс и тн ...

Окей брадър пиийс Smile щом казваш, така да е. Ти си експерта.
Пон Яну 15, 2024 7:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
... основната работа на водача е грижата за клиента, това го пише във всички документи и етични кодекси. Да - в сферата на услугите работим, какво да се прави, но поне офиса е хубав Wink И да, като на някой му се развържат два пъти връзките на обувките по време на преход - спирам и му правя бърза демонстрация как да го прави това за да спрат да му се развързват. И не са "малумници", а просто нямат познанията за планината, екипировката и техниките, които ти имаш. Те са специалисти в други области. Юристи, счетоводители, лекари, IT специалисти, които се оправят в живота често много по-добре от мен, но в планината не могат толкова и затова са ми се доверили.
Бих теглил една майна на всички юристи, както ти на водачите, не защото всички го заслужавате, а е така, за да видиш как звучи, ама доброто ми възпитание ме спира Laughing Laughing Laughing
...

Явно или не разбираш какво ти говоря или се правиш на ударен. Първо, каккто няколко пъти уточних, що е то водач за мене си е мое мнение, така, че не би трябвало да е обвързващо нито теб, нито който и да било.
Сега обаче, да видим как стои въпросът за връзките на обувките и за малоумието: освен ако не сте богове, както пише по брошури и рекламни издания, и вие сте хора както всички останали. А това означава, че също не сте освободени от риска понякога да ви се случи нещо необичайно, като на обсъжданата женица на Полежана. Второ, неслучайно ти пратих линк към интервюто на Николай. Тук никой не мисля, че би спорил с аксиомата, че планините са опасно място, а колкото са по-високи, толкова по-силна е опасността. Та ти казваш, че водените "в планината не могат толкова и затова са ми се доверили". Е, хубаво, ама ти доверил ли си им се? Предупредил ли си ги, че в някоя буря по високите ръбове на Пирин например, ако нещо, недай боже ти стане, а те щото не знаят как да се оправят и са ти се "доверили", заради липсата на познания, ги чака смърт? Има две възможности:
А.Ти си не особено съвестен, защото за да ти платят и тръгнат с теб, си им спестил някои подробности, които статистически се случват рядко, и затова разчиташ точно тогава да не ви се случат. Но случат ли се, може и да са с фатален изход. В този случай малоумието клиентско се явява в това да се довериш на някого за нещо, от което можеш да пострадаш сериозно и то не за друго, ами защото сам не си дооценил всички опасности. Гледал си много филми, слушал си само разни сладки приказки за това колко готино било еди какво си, а не си прочел общодостъпния в интернет учебник на ВИФ по ТАО, и специално главата "опасности в планината"...
Б. Разказваш всичко на кандидатите за приключение, подробно на формулярите, които попълваш в болница преди операция. Те четат и са наясно, че с липсата на базова подготовка по оцеляване, при нещастие с теб са мъртви. И въпреки това тръгват с теб. За мен това е не по-малко малоумно поведение.

Иначе в живота кой както ще да се оправя. Специално при най-комерсиалните такива прояви, правещи се по най-високите върхове, е пълно точно с трагедиите на такива, дето са преуспели в цивилния живот, и са си платили на някой да ги умори някъде на екзотично място. Сещам се за поне два примера. Петъра Келнер, дето го катастрофираха с някакво хвърчило из Аляска, както и за ония удавените в батискафа над Титаник.
По горните съображения не споделям твоите виждания, и съм изложил предните писания.
Всъщност, моето отношение към разглеждания въпрос има две измерения:
1. Според мен, клиентът трябва да поема своя дял от отговорността за собственото си оцеляване и преди да се обърне към водач, трябва да има все пак някакъв набор от знания и умения да спаси кожата, ако нещо не се получи по план. Именно затова съм против злостните писания от типа "кажете кой е водачът, да го разпнем...", защото не считам, че въпреки всякаквите му етични, неетични и прочия кодекси, водачът трябва да носи чак пък такава отговорност, каквато им се ще на злобните драскачи, които не пропускат повод да лаят.
2. От своя страна, водачът пък не трябва да залъгва клиентите относно това, което може да им дойде на главата, само и само да не пропадне кирията. Когато още преди да тръгнеш знаеш и си предупреден, че в определени хипотези може и да дадеш фира, въпреки всякакви усилия на оня, дето ще ти връзва обувките, е едно, съвсем друго е да идеш като прасе на заколение.
Пон Яну 15, 2024 9:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Ех тези от Витоша ски само драматизират и си търсят повод да не работят, тцтцтц глей каква работа

"Поради бурен вятър в планината, днес, 18.01, четвъртък, Витошко лале няма да работи!"

Витошко лале 10:58 5.1 °C 2.5 км/час. 40 см
Алеко 10:59 2.7 °C 52.2 км/час. 60 см

Бива ли такава работа, цъцъцъ, тея не знаят ли, че това е приятен полъх идеален за разходка в планината.
Чет Яну 18, 2024 12:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dilaro2



Регистриран на: 17 Апр 2010
Мнения: 126

Мнение Отговорете с цитат
абе духа си, по околовръстното сега покрай Драгалевци ми люшкаше колата.
Чет Яну 18, 2024 3:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pirx



Регистриран на: 12 Ное 2018
Мнения: 58

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
mom4i написа:


И няма нужда да драматизираш толкова вятъра, 50 км/час не е толкова страшно, повярвай ми Wink



От тук насетне всичко ми се изяснява относно инцедента. Значи 50 км/час постоянен вятър при минусови и то доста температури не е толкова страшно и е драматизиране ? Явно аз много съм се объркал Smile ..

Не знам точно как ги говориш тези работи, не виждаш ли че не се връзва и то по немалко причини. Първата я споменах, а втората е че това е "нещо съвсем обикновено,", обаче в същото време се мобилизират сума му и народ от псс и тн ...

Окей брадър пиийс Smile щом казваш, така да е. Ти си експерта.


Ами не е драма. 50 км/ч е под 15 м/с и при такъв вятър съоръженията на Боровец работят, както и тези на други места по на Запад от нас. Неприятно е, но при добра екипировка и подготовка не е проблем.

Колкото до дискутирания случай, на всеки независимо от ценз, опит и знания може да му се случи случка във високата планина, да си чука на дърво. Важното е, че се разминало.
Нед Яну 21, 2024 3:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Е то затова има инциденти, защото 50 км час не е проблем Smile .. Пълно е с герои, само дето не съм ги видял много такива при такава скорост на вятър на целодневни преходи ... Това да твърдиш че 50 км час вятър е ок за преходи, говори за паралелните вселени Smile в които живеем.
Нед Яну 21, 2024 3:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Хеликоптер летеше из Мусаленско преди малко. Не беше Кугър, което ме обнадеждява, че е бил на разходка, а не да спасява...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Нед Яну 21, 2024 4:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Източник: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0oTQ6kV1upju13JhFJ9...

Цитат:
Група за спасяване с кучета към ПСС при БЧК
Сряда, 24 януари 2024 г. в 21М04 ч.

📍На 24 януари, около 15ч., към Планинска спасителна служба постъпва сигнал за изчезнало 4 - годишно дете, над град Радомир, в планината Голо бърдо.
Предвид крехката възраст на детето и ниските температури, ПСС включва целия оперативен състав на Групата за спасяване с кучета от цялата страна. Около 20 планински спасители с 10 кучета тръгват към мястото.
За щастие, преди да успеят да стигнат, детето е намерено - измръзнало и мокро, но живо и здраво!
Изказваме благодарност към всички, които се включиха мигновенно в търсенето на детето!
—————————————————————————
📍On 24th January, around 15h. Mountain Rescue Service receives a report of a 4 year-old missing child, lost in the area above the town of Radomir, Golo Bardo mountain.
Given the child's tender age and lack of temperature, Mountain Rescue Service decides to involve the full operational staff of the Search and Rescue Dogs Team from all across the country. About 20 mountain rescuers with 10 SAR dogs set off for the site.
Fortunately, before they could get there, the child was found - frostbitten and wet, but alive and well!
We express our gratitude to everyone, who immediately joined the search for the child!

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Яну 25, 2024 5:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Източник: https://enovina.bg/novina/tragichen-incident-s-turist-v-rila-26601/

Цитат:
Трагичен инцидент с турист в Рила

28/01/2024 11:48



Провежда се планинска операция в Рила. Спасителите към БЧК са получили сигнал за загинал
турист.

От ПСС информираха, че отряд ожт доброволци и поел към хижа "Белмекен". Не е известно
какво е довело до трагедията в Рила.

В подветрените склонове се е натрупал доста сняг и във високите части на планините
опасността от лавини е значителна. Не е препоръчително туристите да предприемат походи
там, казаха планинските спасители и добавиха, че когато е мъгливо, има опасност от
изгубване, предава БТА.
____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Нед Яну 28, 2024 6:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
Изглежда е Румен Грънчаров, лека му пръст.
Пон Яну 29, 2024 8:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Отговорете с цитат
Antoon написа:
Изглежда е Румен Грънчаров, лека му пръст.


Знаете ли кога ще е погребението?
Пон Яну 29, 2024 10:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Най-искрени съболезнования. Нека почива в мир.


Пон Яну 29, 2024 10:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
t.hristov написа:
Най-искрени съболезнования. Нека почива в мир.



Светъл път във вечността, Румене! Рила те прибра! Неочаквано и без да пита. Ти живееше в едно с нея, сега оставаш завинаги в прегръдките ѝ, така, както винаги си я мечтал...

Румен е починал вчера, 28.01. на път към хижа Мечит. С него е бил и приятел - планинар от Самоков, който е лекар, но дори и той е бил безсилен да помогне.

По непотвърдена информация, опелото ще бъде насрочено за събота, в някоя от централните софийски църкви.
Пон Яну 29, 2024 10:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Предговор на пътеводителя на Румен Грънчаров от 2000 г.
„Върховете на Рила – Пътеводител към високата планина“:

Цитат:

ЗА РИЛА И ЗА ХОРАТА – НА ЕДИН ДЪХ
.........................................(Вместо предговор)




..........Какво е това чудо? Току-що си се завърнал в големия град.
Контрастът е толкова рязък, че сам не си вярваш... "Наистина
ли бях там, или съм сънувал?", питаш се сам. Разглеждаш сним-
ките – и пак не си вярваш. Как е възможно в този объркан свят
да има нещо толкова хубаво?
..........Рила е КОСМОС! Рила е божествена красавица, непокорна и
предизвикателна. При нея се връщаме винаги, поне в мисълта си.
Тичаме, тичаме към Рила!
..........Тя е винаги различна. Облечена в бели, зелени или пъстри
дрехи. Весела или сърдита. Сговорчива или недостъпна.
..........Минаваш сто пъти по една и съща пътека и винаги откриваш
невидени неща. Преминаваш сто пъти уверено през едно и също
място и на сто и първия се питаш: "Къде съм, каква е посоката?”.
Преодоляваш едни и същи сто метра за сто секунди, а знаеш, че
може и за сто минути, и дори за сто часа... Не се хвалете, че
сте покорили неин връх! Както казват планинарите, тя просто
ви е допуснала до него. Така е пожелала.
..........Горе, на високото, под небесата, всичко си идва на мястото.
Ценностите се подреждат във вярната градация. Остават са-
мо истинските неща, измислените се обезценяват. Обезценяват
се проклетите пари, лъскавите "екстри" в живота, фалшивите
хора.
.............Отново си в Рила. Вървиш към мечтания връх: Наблизо си
вече. Над безкрайния тревен килим долавяш да се носи песен на
чанове - при Бел кладенец от памтивека има егрек. Не се отбиваш.
Бързаш. Избрал си най-краткия път. След миг, настигнат от
гласа на овчаря, изгаряш от срам: "Накъде така? През турски
гробища ли минаваш? Ела да си поговорим!".
..........Виждали ли сте вие Рамадан от Якоруда и неговата колиба
до пътеката за Чалтъшкото езеро? Да? Тогава сигурно поне
веднъж сте чули: "Чакайте, момчета, поспрете! От месец не
съм говорил с хора... Искате ли мляко? На, кусайте, кусайте, то
е здраве... Как така ще ми оставите хляб? Нали имате още
толкова път да биете!".
.............А какво ще кажете за каменните пирамидки? Онези, редени
камък върху камък, които ни водят по невидимите маршрути.
Да притворим очи и да си представим хората, които са ги
редили. Защо са го правили? Много просто — за другите! Не за
себе си, за дребнави сметки и изгоди.
..........А за пътеките и хижите — за тях какво ще кажете?
..........И отново се питате, какво е това чудо — да се радваш, кога-
то срещнеш човек в планината? Да искаш да видиш човек! В
града не вдигаш очи към безброй минувачи...
..........Кой какъв е — ГОРЕ се разбира бързо. Достатъчна е само
една буря, или една неоткрита пътека, или някой непристъпен
връх. Стига ти един вик, дори само един-едничък поглед, отправен
за помощ.
..........Съчетанието между толкова истинската планина и истинс-
кото приятелство е велико съвършенство. Във високата плани-
на приятелите се хващат за ръце и дават живот на ГРУПАТА.
В нея е силата. Тя значи сигурност.
..........Сам не можеш да прекосиш пролетни води. На помощ идва
групата. Сам не можеш да запалиш огън, когато нищо не гори.
На помощ се притичва групата. Сам не можеш да направиш
пъртина в сняг до пояс. На помощ бърза групата.
.............Кои са символите на Рила? Мусала, Мальовица, Седемте
езера... А още? Рилският манастир... И още? Леля Фиданка от
хижа "Ловна ", с нейната Библия и с ненадминатия си чай... Но
има и други. Необятен Космос. Мъдрост. Човещина. И накрая –
всичко това, взето заедно, плюс така търсената магия. Тя хва-
не ли те — пускане няма.
.............И ние винаги се връщаме. Тичаме, тичаме към Рила!

Пон Яну 29, 2024 11:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 216, 217, 218, 219  Следваща
Страница 217 от 219

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov