ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Инциденти и нещастни случаи в българските планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 217, 218, 219  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Инциденти и нещастни случаи в българските планини
Автор Съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Тези умения не са даденост, напротив, придобиват се дълго време заедно с натрупания опит на ходещия. Някои екземпляри никога дори не ги придобиват, примерно заради естествено си свойство да неглижират риска.

Laughing Ама звучно си ги навързал думичките, ще взема да си го препиша Smile В тази връзка дали пък няма да е удачно да се отвори една тема в "Лавче" секцията с крилати фрази от редовете на форума?
Чет Юни 20, 2013 6:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
alexvan



Регистриран на: 20 Апр 2010
Мнения: 705
Местожителство: България

Мнение Отговорете с цитат
Днес е загинал Гьоко Згориградски.

Паднал е около Враца някъде.
Вто Юли 02, 2013 9:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ilievvli



Регистриран на: 22 Мар 2012
Мнения: 254
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Загина катерач №1 Георги Костов-Гьоко на прохода Вратцата
Заседнала карабина на 15 м височина, която алпинистът се опитал да извади, е причината за смъртта му

Загина известният в цяла България като катерач №1 Георги Костов, по-полулярен като Гьоко или Георги Алпиниста. Това стана на Малката Вратца, съобщава tribali.info.

61-годишният згоригражданин се бил качил да свали установка, по-която по-рано през деня група деца тренирали скално катерене. Гьоко паднал на скалите от около 15 метра височина и починал на място. В момента на мястото на инцидента има полицаи и следователи, а преди минути пристигнаха и патолози.

Причината за трагичния инцидент е заседнала в скалите карабина, която се опитал да извади. Така Гьоко загубил опора и паднал. 15 минути преди трагедията, групата с учениците си отишли и така не станали свидетели на инцидента.

Познати на един от най-старите и опитни алпинисти от областта разказаха, че се е катерил още от 12 годишен и това е било неговата страст. Той много рядко е ползвал обезопасителни въжета и пособия и бил сигурен в това, което върши. Георги Костов тренирал постоянно скално катерене и се бил ошлайфал до такава степен, че се разхождал по ръба на скалата и не трепвал и за секунда.

Гьоко е познат в цялата страна и е обучавал много младежи на скално катерене, като в същото време е изготвял и редица маршрути. Той е участвал в изготвянето на туристическите маршрути във Врачанския Балкан, а тези до водопада Скакля са всичките само негово дело, разказват запознати. Той е човек, за когото се носят легенди. Спокойно може да се каже, че този човек е жива легенда в един екстремен спорт - скалното катерене. Гьоко Згориградски, както е известен в средите на катерачите, бе напълно отдаден на страстта си и на това да изпитва възможностите си. Точно заради това се катери сам и без задължителното осигурително въже.

Очевидци на случилото се разказаха, че миналата година отново е паднал от същата скала, но е извадил късмет. Този път обаче резултатът е трагичен.


http://www.blitz.bg/news/article/208810



ето и линк към tribali.info. има и снимки

http://tribali.info/bg/katerach-1-na-balgariya-zagina-na-vrattsata/
Вто Юли 02, 2013 11:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
alexvan



Регистриран на: 20 Апр 2010
Мнения: 705
Местожителство: България

Мнение Отговорете с цитат
Лошо.

http://varhove.com/wordpress/?p=7407
Съб Юли 27, 2013 2:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Паднал от Жълтите скали, отивайки от Кончето за х. Яворов. В съобщението някаква грешка вероятно, Жълтите скали са другаде ...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Юли 29, 2013 12:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Паднал от Жълтите скали, отивайки от Кончето за х. Яворов. В съобщението някаква грешка вероятно, Жълтите скали са другаде ...

Вчера се засякохме с една група от Разлог на Полежан и стана дума - според тяхната версия хората просто са били на чушка-пръжка на изворите на Бела река, когато пострадалия казал, че ще се разходи до Жълтите скали. Вероятно там е търсил еделвайси или друго, но след като се забавил няколко часа, хората са тръгнали да го търсят.
И на мен ми направи впечатление, че статията е написана в стил "чул-недочул", вероятно преписана от някое онлайн издание.
Пон Юли 29, 2013 12:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Акция близо до Рилските езера - Долен чанак. Отговорете с цитат
Хеликоптер на Авиоотряд 28 пренесе жена, спасена на Рилските езера
Сря Авг 21, 2013 8:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vinushka



Регистриран на: 27 Авг 2012
Мнения: 100

Мнение Нещастни случаи в планината Отговорете с цитат
Здравейте, приятели/планинари/форумци.

Искам да започна една тема, към която вярвам можете много да допринесете откъм информация.Като част от обучителния ми курс, искам да намеря възможно най-много информация за нещастни случаи най-вече в българските планини.Истина е това,че човекът е единственото животно, което се препъва два пъти в един и същи камък за съжаление Confused Вчера чух една история за две трагедии на Мальовица, които са се случили в интервал 10 години една от друга, но иначе с почти идентични причини за смърт на катерачите. Питам се дали винаги трябва да се подготвяме за нещата след като вече са се случили, дали е въпрос на народо психология или е общочовешко качество.Във всеки случай искам да съм подготвена.
Сря Ное 20, 2013 7:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
alexvan



Регистриран на: 20 Апр 2010
Мнения: 705
Местожителство: България

Мнение Отговорете с цитат
Винушка - малко по-надолу е темата.
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=4835
Сря Ное 20, 2013 7:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vinushka



Регистриран на: 27 Авг 2012
Мнения: 100

Мнение Отговорете с цитат
Извинявам се, не съм я видяла. Мерси!
Сря Ное 20, 2013 8:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Re: Нещастни случаи в планината Отговорете с цитат
vinushka написа:
Здравейте, приятели/планинари/форумци.

....... Питам се дали винаги трябва да се подготвяме за нещата след като вече са се случили, дали е въпрос на народо психология или е общочовешко качество.Във всеки случай искам да съм подготвена.


Задаваш си интересни въпроси, за които ще трябва нова тема. Very Happy
Подготовката за различните хора представлява различно нещо.
Сря Ное 20, 2013 9:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vinushka



Регистриран на: 27 Авг 2012
Мнения: 100

Мнение Отговорете с цитат
Дам, Емил, особено психологията на планинарите ми е интересна тема и мисля, че е полезно да отворим една тема за психическата подготовка.
Чет Ное 21, 2013 12:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
ние с жена ми действаме по следния шаблон - аз съм кръстен и това ми стига /цитирам/. плюс навигация, осветление и медикаменти де. и планинска застраховка не на последно място. ми всичко е нормално засега.
Чет Ное 21, 2013 6:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Според мен важна част от психологическата подготовка/нагласа на всеки един е да се научи, да знае, да усети, кога трябва да се откаже, по-точно в кой момент да го направи, от даден план или хрумване.
Чет Ное 21, 2013 6:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
елемента на преценяване на възможности-желания-обстановка сее подразбира де. Very Happy
Чет Ное 21, 2013 7:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 217, 218, 219  Следваща
Страница 4 от 219

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov