ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Видове полари и тяхното предназначение. Избор.
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Видове полари и тяхното предназначение. Избор.
Автор Съобщение
pif



Регистриран на: 09 Авг 2011
Мнения: 74
Местожителство: Sofia

Мнение Видове полари и тяхното предназначение. Избор. Отговорете с цитат
Поразрових се с търсачката но не открих отделна тема за поларите. Разгледах и сайта на Полартек където в общи линии са описани различните технологии. Понеже съм абсолютен лаик в планинарската екипировка ще се радвам ако споделите мнения базирани на практически опит с различни видове полари и тяхното предназначение. Смятам че една дискусия в тази посока би допринесла да се напълни със синтезирана информация и съответния раздел в Уикипедия който засега стои празен.
Каква е разликата между класическия полар (рошаво) и флиис (гладко като анцунг)? Въпросът може и да се стори глупав на някого но отговорът му сигурно би бил полезен на начинаещите като мен. Вчера в Стената видях полар в който сигурно има някаква мембрана против вятър защото на огъване вътре се усещаше все едно има парче найлон.

Конкретно в момента ме интересува какъв хубав тънък и лек (200-300 гр) полар да си купя с цип отгоре до долу. Дебел си имам на Мамут (Полартек Термал Про). Ще го ползвам пролет и есен по нашите планини.
На първо четене съм се спрял на тези:
Montane Oryx Jacket http://www.montane.co.uk/products/men/soft-shell-and-fleece/oryx-jacket/179
Rab Micro Jacket http://www.ekipirovka.com/index.php?p=8&pid=2074
Marmot Haven Jacket http://marmot.com/products/haven_jacket?p=216,143&ft=143

Предварително благодаря за информацията и съветите!
Пет Окт 12, 2012 4:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Re: Видове полари и тяхното предназначение Отговорете с цитат
pif написа:
Поразрових се с търсачката но не открих отделна тема за поларите. Разгледах и сайта на Полартек където в общи линии са описани различните технологии. Понеже съм абсолютен лаик в планинарската екипировка ще се радвам ако споделите мнения базирани на практически опит с различни видове полари и тяхното предназначение. Смятам че една дискусия в тази посока би допринесла да се напълни със синтезирана информация и съответния раздел в Уикипедия който засега стои празен.
Каква е разликата между класическия полар (рошаво) и флиис (гладко като анцунг)? Въпросът може и да се стори глупав на някого но отговорът му сигурно би бил полезен на начинаещите като мен. Вчера в Стената видях полар в който сигурно има някаква мембрана против вятър защото на огъване вътре се усещаше все едно има парче найлон.

Конкретно в момента ме интересува какъв хубав тънък и лек (200-300 гр) полар да си купя с цип отгоре до долу. Дебел си имам на Мамут (Полартек Термал Про). Ще го ползвам пролет и есен по нашите планини.
На първо четене съм се спрял на тези:
Montane Oryx Jacket http://www.montane.co.uk/products/men/soft-shell-and-fleece/oryx-jacket/179
Rab Micro Jacket http://www.ekipirovka.com/index.php?p=8&pid=2074
Marmot Haven Jacket http://marmot.com/products/haven_jacket?p=216,143&ft=143

Предварително благодаря за информацията и съветите!

Относно дадените три конкретни примера за избор и аз съм за изделието на Монтан.
Ползва бързосъхнеща двукомпонентна и двулицева материя и е много подходяща за ползване по време на движение. Може да се ползва вместо термобельо - "Comfortable next-to-skin", т.е. като дреха първи слой.
Обикновения Полартек е предназначен за дреха втори слой.

Та всичко опира до това за какво ще ползваш дрехата конкретно /по време на движение или на престой/ и къде ходиш и преспиваш /на каква височина/. Защото с fleece дори през лятото ще ти е студено около палатката. При тези условия си трябва Полартек 200.
Генерално за мен лично най-универсалната и полезна поларена дреха /последен слой, изключая снеговалеж и дъжд/ за ходене високо в планината през студеното полугодие/октомври-юни/ е такава с дишащ уиндстопър.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Съб Окт 13, 2012 11:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dido_



Регистриран на: 16 Сеп 2012
Мнения: 119

Мнение Отговорете с цитат
Да ви попитам на истинския оригиналния полар какво трябва да пише на етикета как да го разпознаем от купищата турски боклуци на пазара

_________________
Много са пътищата който водят към Бог един от тях е през планината но го знаят само тези който завинаги остават там
Съб Окт 13, 2012 2:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Dido_ написа:
Да ви попитам на истинския оригиналния полар какво трябва да пише на етикета как да го разпознаем от купищата турски боклуци на пазара

На отделно малко етикетче:

То и аз мога да пришия на турски боклук такова етикетче Smile

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Съб Окт 13, 2012 3:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mircho



Регистриран на: 05 Мар 2011
Мнения: 315

Мнение Отговорете с цитат
Пиф, в момента има намаление в The nort face в мола срещу окръжна болница в София полар от полартек power Dry 136лв на далавера си.
Съб Окт 13, 2012 4:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dido_



Регистриран на: 16 Сеп 2012
Мнения: 119

Мнение Отговорете с цитат
Мерси за отговорите но за най известното от реномираните марки и специализирани магазини ще почакам а пък и да ви кажа честно не бих дал примерно 100лв за полар който носи емблема на мамутче или на някоя друга реномирана марка който има излишни нека той да дава

_________________
Много са пътищата който водят към Бог един от тях е през планината но го знаят само тези който завинаги остават там
Съб Окт 13, 2012 7:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mircho



Регистриран на: 05 Мар 2011
Мнения: 315

Мнение Отговорете с цитат
За жалост нямаме стотици левове в излишък но все пак технологиите са си технологии каквото и да правиш хубавото винаги е скъпо или почти винаги де.
Пон Окт 15, 2012 8:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
Dido_ написа:
Да ви попитам на истинския оригиналния полар какво трябва да пише на етикета как да го разпознаем от купищата турски боклуци на пазара

На отделно малко етикетче:

То и аз мога да пришия на турски боклук такова етикетче Smile


Това го имам само на шапката MAZE. Very Happy
Технологията е достъпна и има много производители на такъв плат, кой по-добър, кой по-лош...

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Окт 15, 2012 12:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
pif



Регистриран на: 09 Авг 2011
Мнения: 74
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Момчиле дай пример за такъв тънък технически полар че ми стана интересно. Smile
Те за какво се използват - за първи слой при усилена активност (катерене) или?
Чет Окт 25, 2012 3:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mircho



Регистриран на: 05 Мар 2011
Мнения: 315

Мнение Отговорете с цитат
pif написа:
Момчиле дай пример за такъв тънък технически полар че ми стана интересно. Smile
Те за какво се използват - за първи слой при усилена активност (катерене) или?


Да ти отговоря аз Пиф материяла се казва polartec power Dry И polartec thermal pro От страни имаш дрехи от тази материя. Едното ти предлага бързо съхнене и отвеждане на влагата от тялото а другото е намалено тегло спрямо топлината. Сам се сещай за какво става въпрос ако не има гуглеSmile. Може и да дам коз в първия случай се стремиш да си сух при ходене а във втория се стопляш повече ай сега вади бирата с кебапчета.
Чет Окт 25, 2012 5:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pif



Регистриран на: 09 Авг 2011
Мнения: 74
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Да кажа какви са впечатленията ми от съхненето на полар "пауър драй" на Монтан. Може и да е ПАУЪР ама не е ДРАЙ. Laughing
В събота го изпрах и изстисках на ръка. Окачих го на закачалка да съхне в неотоплено помещение (13 С). Същата участ сполетя и друг полар ТЕРМАЛ ПРО. При равни условия познайте какви са резултатите? Ами след 8 часа вторият полар беше сух а първият не. Той беше почти сух но само отвътре и то в участъците в които отвътре материала е стандартен полар. Вътрешната страна на ръкавите и отстрани на тялото където материала е най-тънък (решетъчен или вафлен полар) си беше мокър мокреничък.
Първият полар ПАУЪР НЕЯСНО КАКВО СИ го купих наскоро оттук http://www.outdoorgb.com/p/montane_mens_oryx_jackets/
Чудя се дали не е менте ма надали щото цената в сайта на Монтан е 70 паунда, а аз го взех за 59 от сайта.
При сивия цвят най-добре се виждат зоните с (решетъчен или вафлен полар) които би трябвало да са най-съхнещи и най-дишащи щото потта е предимно там. ДА ама НЕ...

Вторият полар на Мамут съм го купувал пролетта от магазин Екипировка.
Ето го http://www.trekkinn.com/outdoor-mountain/mammut-innominata-jacket-men-midnight/14809/p

Ако някой ми обясни тази аномалия... В крайна сметка според мен този ПАУЪР ДРАЙ не си оправдава името на материала.
Пон Ное 19, 2012 2:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение полар+windstopper Отговорете с цитат
Да използвам темата за да питам...
Имам полар с windstopper на gore но няма етикетче polartec-значи ли това че не е качествен и че материала не е добър??Имам и лента за глава-същата работа...Притеснява ме и това че въпросното етикетче със стопчето е само от вътрешната страна и е доста малко,а съм забелязал че по принцип тези надписи ги слагат гордо на доста места Very Happy Полара е Мамут-ски а лентата-на Capo.Обяснете малко повече за тези"съчетания" на материали и технологии!
Вто Ное 20, 2012 9:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pif



Регистриран на: 09 Авг 2011
Мнения: 74
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Най-сетне "пауър драй-а" стана наистина „драй”. Бяха му нужни 24 ч. в студено помещение (13-15 С). При същите условия за почти толкова време (30 ч.) ми съхне една обикновена памучна тениска. Всеки сам да си прави изводите. Момчиле вероятно си прав че температурата на тялото ускорява съхненето на този полар но мен ме втрещи факта че на сушилката в стаята той съхне толкова дълго. Грешка на езика от незнание е използването на израза „решетъчен полар”. Но всъщност това няма значение. Зоните с DRYACTIVE Honeycomb би трябвало да съхнат дори по-бързо от другите зони с Polartec Power Dry просто защото са по-тънки. Мамутския полар е над два пъти по-тежък и по-дебел от този на Монтан и при едни и същи усилия (моите ръце) би трябвало дори да бъде по-лошо изстискан/изцеден. Ама в крайна сметка Мамута си изсъхна за една нощ а Монтана не.
Досега съм нямал възможност да се изпотя както трябва с полара на Монтан защото само помагах на един приятел който маркира гори. При това упражнение ходиш от участък на участък и се редуват – физическо усилие и покой.
Вто Ное 20, 2012 1:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pif



Регистриран на: 09 Авг 2011
Мнения: 74
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Още един минус на Montane Oryx Jacket http://www.montane.co.uk/products/men/soft-shell-and-fleece/oryx-jacket/179
Зоните с DRYACTIVE Honeycomb са невероятно чувствителни към иглите на велкрото на якетата. При допит направо му се разказва играта на поларчето Crying or Very sad Пуска бримки като за световно. Супер неустойчива материя. Mad
Пон Дек 03, 2012 6:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pif



Регистриран на: 09 Авг 2011
Мнения: 74
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Аз се бях насочил към този модел и с теб и без теб пак щях него да грабна. Дори съм ти много благодарен за всевъзможните консултации който ми даде. Не става въпрос за това.
Просто споделям наблюдения върху един продукт които го няма в БГ та да се види на живо. Може и коментарите ми да звучат малко черногледо ама такива са ми преките впечатления.
Конкретно велкрото което захапа поларчето беше на капака на една пътна чанта в която го пъхах най-отгоре. Сега вече си знам че това е капризна дрешка и ще я носят винаги опакована в найлонова торба. Когато някакъв парцал секънд хенд за 10-20 лв ми даде фира си го премествам от единия крачол в другия ама тази дрешка си е над 100 лв както и до го погледне човек. Сърцето ме заболя като го захапа велкрото. Относно велкрото на хардшеловете - някой хора са го помислили и това. Моделът на Berghaus Temperance II GORE-TEX® Pro Shell Jacket е с велкро което не захапва.
Значи не просто трябва да се шият някакви дрехи ами и да се мисли когато се правят. Това е разликата между един "дизайнер" и един конструктор. За съжаление първите са повече на Земята.
А някои може ли да ми обесни защо повечето якета отвътре на яката са светли на цвят? Ами за да станат черни от кир (образно казано) на третото обличане например щото постоянно са в допир с кожата на врата и бузите Laughing Laughing Laughing И никой не може да ме убеди че това не е така щото яката на ризата ми след един ден носене в града е леко потъмняла а се къпя всяка сутрин. А след колко носения се пере едно яке с мембрана и как се пере всички знаем. То е цяла сага то са препарати то е чудо. Е някой хора са се сетили сигурно и за този проблем и ламината на мембраните им отвътре е тъмен на цвят. Като цяло на пазара преобладават светлите обаче.
Вто Дек 04, 2012 4:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov