ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Кое е най-високото езеро в Пирин?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Кое е най-високото езеро в Пирин?
Автор Съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Хехееее Croc
Аз все си мисля, че Дидо се гъбарка с нас Very Happy и скоро ще извади джокера. Very Happy
Излезе една идея да ходим форумно на Злия Зъб, а защо не и да замерим езерата около Газей?
От сега съм сигурен, че голямо мерене ще падне ако отидем хахаха Very Happy Very Happy Very Happy
Вто Окт 30, 2012 9:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Да, тук е интересен детайла с височините на езерните валове.
Валът на Леденото езеро е на 2713 м, докато този на Горно Полежанско е на 2710.
Т.е. - дори да приемем, че езерата се пълнят до валовете, на последното пак не му стигат 3 метра.

Все пак - аз не вярвам, че езерата могат да се напълнят до валовете. И двете езера се водят безотточни, т.е. водата от тях се оттича подземно. Вероятно попива и отива надолу нейде в каменистата периферия на езерото, ако вътре започне да се акумулира твърде много вода (от топене, дъжд и т.н.).

Както споменах по-горе, естествения водосбор на езерата е малък. На Горно Полежанско е около 74 дка, на Леденето е около 243 дка.
А, Горното Газейско е на 2649 м н.в. Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Окт 30, 2012 10:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
NikTod



Регистриран на: 26 Юни 2012
Мнения: 297

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Да, тук е интересен детайла с височините на езерните валове.
Валът на Леденото езеро е на 2713 м, докато този на Горно Полежанско е на 2710.
Т.е. - дори да приемем, че езерата се пълнят до валовете, на последното пак не му стигат 3 метра.

Все пак - аз не вярвам, че езерата могат да се напълнят до валовете. И двете езера се водят безотточни, т.е. водата от тях се оттича подземно. Вероятно попива и отива надолу нейде в каменистата периферия на езерото, ако вътре започне да се акумулира твърде много вода (от топене, дъжд и т.н.).

Както споменах по-горе, естествения водосбор на езерата е малък. На Горно Полежанско е около 74 дка, на Леденето е около 243 дка.
А, Горното Газейско е на 2649 м н.в. Very Happy


Мисля, че от значение за нивата на водите в езерата са езерните чаши, които са от плътна гранитна скала. Над тях и по периферията са каменните блокажи, морени и т.н. В случая Горното Полежанско езеро е пресъхнало във видимата си повърхносна част не само защото му е малък водосбора а и поради затлачване от свличащия се камънак. Като прибавим и това че с времето става все по-плитко, което от своя страна поражда условия за още по-интензивно изпаряване. Все още съм убеден, че в него има вода само, че е под камънака.
Сря Окт 31, 2012 12:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Ники може и да е прав.
Така се случва всеки август със сухото езеро в Рила, това над Кирилова Поляна и под Малка Попова Капа.
Изчезва, въпреки че в него продължават да се вливат потоци, и след това се появява отново.
Специфичното обаче за него е, че е едва на 1928м и е безотточно.
Оказва се че водата се връща с рибата, което означава, че има система пещери отдолу.

В дискутирания казус може обаче да се окаже, че водата просмуква надолу през пукнатини и ниши.
Той върха отдолу може целия да е като швейцарско сирене.
Например дупката, която е под Бански Суходол минава точно под Кончето и всяка година от тавана падат огромни парчета камъни.
Тук върха може да е по същия начин, и да му е дошло времето.

Ключов момент според мен в цялата история е дали това се е е случвало и друг път?
Сря Окт 31, 2012 1:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
NikTod



Регистриран на: 26 Юни 2012
Мнения: 297

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
NikTod написа:
ZCEZBPM написа:
Колко е всъщност дълбочината да кажем късна пролет, когато е пълноводно, че тоя Гугъл не казва нищо по въпроса???


Smile Казва чичко Гугъл казва : 2709м.

Дълбочината Smileтърсех когато се стопят снеговете, а не надморската височина, ама след няколко страници в търсачката се отказах. Не влязох в чашата , но отгоре от Полежан като го гледах сигурно е около 1.50м.


Иначе казано, има ли значение в една чаша колко над нейния обем течност вливаш. Няма. Излишъка прелива, не стои с качул в чашата. Нали така Smile Така и с нивото на езерото. Колкото и снегове да се топят, то те ще се поемат от константния за езерото обем и излишното просто ще прелее и ще се изгуби другаде. Затова ти написах официалното ниво на езерото. Т.е. това е образно казано ръба на езерната чаша. А вариацийте на повърхносното ниво на водата в езерото, го коментирах в по-горния пост.
Сря Окт 31, 2012 8:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Green 65



Регистриран на: 10 Окт 2010
Мнения: 89
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
Интересна тема, за няколко дни маса мнения..сега се сетих нещо и да ви попитам..според вас освен в Рила и Пирин, където има ледникови езера на друго място в страната има или няма такива? Става дума за късен плейстоцен...четвъртичното заледяване по нашите земи и дали някъде другаде има оформени езера....с ледников произход? Как мислите? Имам щото догадки и искам да поговорим по въпроса....дано не се счита това за отклонение от темата, ама касае ледникови форми все пак.
Сря Окт 31, 2012 12:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Локвата под Купена ли имаш предвид? Тя наистина отстрани има циркусен вид Rolling Eyes
Сря Окт 31, 2012 12:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Green 65



Регистриран на: 10 Окт 2010
Мнения: 89
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
И него да речем, но и примерно т.н. Сухо езеро под Шабран и Гоцев връх на около 2100м в Славянка ми е странно какво е...а повърхностна вода там няма...отдолу е карст. Според местни хора и сведения от 104 години там вода не се е задържала и не е имало реално езеро...а винаги формата и растителноста говорят за това, че вероятно това си е чисто езеро...но явно има каверни в дълбочина и водата прониква в тях след снеготопенето или дъждовете и мнозина говорят, че изворът от карстовия такъв при село Петрово е от подземни галерии оттичащи се именно от Сухото езеро...в Славянка планина. Логиката след като са издигнати по едно и също време с Пирин...сходен скален състав и други форми, там също да е било засегнато от ледникови процеси...
Сря Окт 31, 2012 12:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
То не е ли валог, такива има на по-ниско и във Врачанския балкан.
http://hinko.org/hinko/Karst.php
Сря Окт 31, 2012 1:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Green 65



Регистриран на: 10 Окт 2010
Мнения: 89
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
Явно е повърхностна карстова форма, дали е валог не съм се замислял. Ще говоря с познати от този край за повече информация, щото си мисля, че под една или друга форма Славянка е възможно да е била засегната от ледникова дейност....
Сря Окт 31, 2012 1:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Валог е дупката между Шабран и Гоцев връх.
Въобще в Алиботуш не би трябвало да има ледникови форми. Планината мисля е около и под едновремешната снежна линия. Освен това морфологията, типична за ледниковата дейност там липсва - циркуси, морени, мутонирани скали, коритообразни долини и т.н.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Окт 31, 2012 5:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Green 65



Регистриран на: 10 Окт 2010
Мнения: 89
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
Купенското в Стара планина е тектонско...също тектонско е и Скаленското в Стидовска планина/Източна Стара планина/. Така, че явно положението си остава само в Рила и Пирин с ледникови...тия в Родопите-Смолянските и Чаирските са свачищни. Горе Видинско това Рабишкото също е тектонско..останалите са ясни-крайречни или крайморски.
Сря Окт 31, 2012 5:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
feanor



Регистриран на: 16 Ное 2008
Мнения: 12
Местожителство: toronto

Мнение Отговорете с цитат
Ледникови форми има не само в Рила и Пирин, просто геоморфолозите в началото на века са "чертали" макрорамката на релефа на Балканите и планини като Славянка, Осогово, Стара планина след определяне на снежната линия 2100 - 2200 за Балканите са останали извън обсега на глациоложките изследвания.Известно изключение прави Витоша , която е била неколкократно "заледявана" от някои изследователи и обект на сериозни дискусии в началото и средата на миналия век.Лично за мен следи от ледникова дейност има в Средна Стара планина, Осогово .Не съм бил за съжаление на Беласица и Славянка, поне не и в алпийската част, но карстовата морфоскулптъра не изключва ледникова такава и съвсем не е задължително да се класифицират ледниците само от алпийски тип Smile
И така, докоснати от заледяването са масивите на Ботев (източните склонове на върха), вечната пряспа е типичен "ембрионален циркус", изворната област на Василковица месн Купата,. В Масива Триглав е спорен въпросът, там по -скоро са се задържали големи снежници които не са могли да излъчат език а са преудълбавали негативните форми на релефа- визирам дол на Елидере, месн Лабодалъка. В Си част на вр М Кадемлия има типичен ембрионален циркус подобен на вечната пряспа.
В Осогово сев подножие на вр Руен изворната област на р Бистрица се заема от 2 креслообразни ледникови форми Трябва веднага да подчертая , че в тези планини периглациалните процеси са били силно доминантни и премоделирали релефа многократно след това.С други думи е по - трудно раличимо наличието на глациалната морфоскулптура, което не изключва съществуването и Smile[/url]
Чет Ное 01, 2012 5:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Здасти, интересна информация даваш за следи от ледникова дейност в България. Това твои наблюдения ли са, или са от нечии изследвания по темата (заглавие на статия или труд) ?

П.П. питах те още нещо в темата за клеците отпреди няколко месеца- иззпуснал съм я ...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Ное 01, 2012 5:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
feanor



Регистриран на: 16 Ное 2008
Мнения: 12
Местожителство: toronto

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Здасти, интересна информация даваш за следи от ледникова дейност в България. Това твои наблюдения ли са, или са от нечии изследвания по темата (заглавие на статия или труд) ?

П.П. питах те още нещо в темата за клеците отпреди няколко месеца- иззпуснал съм я ...


Ами и 2 те Laughing Ледниковите форми на изт. склон на Ботев са картирани цялостно 1962 ако се не лъжа ,Мартин Гловня се казва геоморфологът, Георги Чорчопов го води Smile. Статията се казваше нещо от рода Глациална и периглациална Морфоскулптура в района на вр Ботев , Чорчопов ми е показвал негови скици за евентуално заледяване в района на масива Триглав, аз лично в дипломната си работа Ландшафтна диференциация в масива Триглав приемам гореспоменатите долини като туркистански тип заледяване, Ангел Велчев и Вл Попов изследват дол на р Бистрица в Осогово.... . Тази година с група приятели направихме Узана - Плевен , Ботев х Плевен през лятната пътека и" Купата" се оказа един типичен циркус с моренен материал, щриховки по гранита и ясна странична морена Smile
За съжаление доста съм се "отдалечил " и в прекия и преносен смисъл вече, цитирам по спомени, повечето трудове бяха само на хартиен носител преди 10 на години, не вярвам някой да е седнал да сканира или аз поне не знам Smile
Чет Ное 01, 2012 9:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 4 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov