ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Засаждане на клек на Витоша
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Засаждане на клек на Витоша
Автор Съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Засаждане на клек на Витоша Отговорете с цитат
Вчера го мернах из ФБ... личното ми мнение е, че това е пълна дивотия... аман от това изчадие! Evil or Very Mad

Цитат:
Целта: Възстановяване естественото находище на клекове в горната част на Витоша планина.


С благословията на парка, имало 800 фиданки, които от 6 години чакали да бъдат засадени.

Моята позиция е ясна /клекът трябва да умре в адски мъки/, но ми е интересна вашата.
Както и ако някой има идея за чий им е да го възстановяват това находище?
Също ми бе казано да се поинтересувам от историческото значение на клека на Витоша, преди да обмислям биологическото... някой да има идея що за безценно историческо значение има клека по Витоша? Rolling Eyes
Вто Окт 30, 2012 1:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
имало 800 фиданки, които от 6 години чакали да бъдат засадени.

Laughing А те 6 години още ли са си фиданки...
Май не си спомням да съм чувала някой да залесява точно с клек.
Вто Окт 30, 2012 2:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Сещам се за поне две приложения на клека.Да пази почвите от ерозия и да затруднява нашего брата-туриста.Сигурно има и още,но засега толкова. Very Happy
Вто Окт 30, 2012 2:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
В Рила е опазил езерата от конски фъшкии, т.е.е флората и фауната вътре в езерата все още си е същата за разлика от други езера, но само тези, които са заградени от него.
Друго практично приложение е ползата му при растроени туристи по билата Very Happy Very Happy Very Happy
Отделно ако има добър пояс може да пречи на всякакви АТВ-та, но за целта тярбва да пораснал повечко.
Става и за клекинг, това е вид мазохистко ходене из клека. Very Happy
Майтапа настрана, аз специално не съм наясно трябва ли да има клек по Витоша от гледна точка на еко-,био и други равновесия.
Вто Окт 30, 2012 3:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Аз намерих това:

Цитат:
За разлика от алпийския пояс, поясът на субалпийското редколесие, клековите и хвойнови храсталаци е добре очертан на Витоша. Тук растителността е доста по-разнообразна. Над горната граница на гората се срещат единични смърчови дървета и клек. Клекът е фрагментарно представен в отделни групи над х. Алеко, и отделни индивиди в местностите “Меча поляна”, “Комините”, над хижа Физкултурник, в резервата “Бистришко бранище” Във миналото видът е бил широко разпростарнен, но вследствие човешката дейност клековият пояс е напълно унищожен. Изключително трудно е естественото възстановяване на ареала на вида, поради което ДНП Витоша започна проект за подпомагане и разширяване на клековите формации чрез изкуствено залесяване с клекови фиданки. На мястото на унищожените клекови съобщества вторично са се формирали съобщствата на сибирската хвойна. Те са широко разпространени , като често в техния състав се включват и житни треви. В субалпийския пояс на Витоша се срещат макар и по-ограничено съобществата на дребните храстчета – черна боровинка, връшняк, синя боровинка. Среща се и съобщество на мечото грозде. Край мочурищата и потоците азонално са разпространени съобществата на лапланската върба. Тревните представители характерни за високите части на планината са картъла, мощната власатка, полевицата и други.


http://www.bg-parks.net/main.php?act=parks&park=vitosha&file=3.html

Клекинг на Витоша...
Вто Окт 30, 2012 5:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Този плевел не растеше ли 500+ години? Така 6-годишни клекчета са като сега покълнали Smile
Вто Окт 30, 2012 6:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Клекът и дивата коза са от най- великите творения на природата. Винаги се възхищавам на издръжливостта на тези живи същества на всякакви природни катаклизми и на способността им да оцеляват.
Ако не бях такъв индианец и можех да прикачвам снимки, щях да изпратя уникални кадри, от които да изпитате уважения и към това растение. Всъщност всички сте виждали това и на живо.
Сря Окт 31, 2012 11:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Но не е дотам издържлив, щом човекът му е разказал играта(виж Стара планина). За това не е лоша идея залесяването, стига да не е станало късно заради промените на климата и други неща.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Окт 31, 2012 12:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Самоунищожението не може да бъде спряно, то е заложено в човешката природа. Реши ли някой да се самоубива "никакъв клек" не може да го спре.
Сря Окт 31, 2012 12:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Sineva



Регистриран на: 21 Ное 2007
Мнения: 368

Мнение Re: Засаждане на клек на Витоша Отговорете с цитат
Gamina написа:
Вчера го мернах из ФБ... личното ми мнение е, че това е пълна дивотия... аман от това изчадие! Evil or Very Mad

Цитат:
Целта: Възстановяване естественото находище на клекове в горната част на Витоша планина.


С благословията на парка, имало 800 фиданки, които от 6 години чакали да бъдат засадени.

Моята позиция е ясна /клекът трябва да умре в адски мъки/, но ми е интересна вашата.
Както и ако някой има идея за чий им е да го възстановяват това находище?
Също ми бе казано да се поинтересувам от историческото значение на клека на Витоша, преди да обмислям биологическото... някой да има идея що за безценно историческо значение има клека по Витоша? Rolling Eyes


Видео от събитието на 3 ноември 2012 г. - указания за засаждане на клек:

http://www.youtube.com/watch?v=y_4oZznHTHw

http://www.youtube.com/watch?v=zqd6F2DUON0
Вто Окт 01, 2013 1:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
simply



Регистриран на: 16 Апр 2013
Мнения: 24
Местожителство: София

Мнение исторически план Отговорете с цитат
Има една табела поставена в местността Конярника, където е описано за клека в исторически план. Навремето планината е била покрита с гора и клек до най-високите си части. Многократно е опожарявана, за да се създадат пасища.
Твърди се, че навремето Черни връх е бил покрит с клек и от там идва името му. До 1920 год. на Витоша е имало 60 000 глави добитък, предимно овце и кози. Есенно време, овчарите слизали надолу и запалвали младите дръвчета и тревите в горните части на планината, за да имат по-добра паша следващата година. И така са се променили естествените растителни видове.
Това е в общи линии.
Вто Окт 01, 2013 2:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
баир_будала



Регистриран на: 22 Сеп 2012
Мнения: 252

Мнение Re: Засаждане на клек на Витоша Отговорете с цитат
Цитат:


http://www.youtube.com/watch?v=y_4oZznHTHw

http://www.youtube.com/watch?v=zqd6F2DUON0

Това малко напомня на оня филм за броенето на дивите зайци.
Безсмислено ,ама трябва да се свърши.

----
Иначе клека е полезен в някои случаи ,например при ,дали не идва от там името му.

Oops
Чет Окт 03, 2013 1:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3281
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: исторически план Отговорете с цитат
simply написа:
Има една табела поставена в местността Конярника, ...

Разрових се в архивите, ето какво открих:



И снимката в пълен размер:

Информационна табела в местността Конярника
Пет Окт 04, 2013 9:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rain



Регистриран на: 03 Юли 2013
Мнения: 652
Местожителство: Стара Загора-София

Мнение Re: Засаждане на клек на Витоша Отговорете с цитат
Gamina написа:
Вчера го мернах из ФБ... личното ми мнение е, че това е пълна дивотия... аман от това изчадие! Evil or Very Mad

Цитат:
Целта: Възстановяване естественото находище на клекове в горната част на Витоша планина.


С благословията на парка, имало 800 фиданки, които от 6 години чакали да бъдат засадени.

Моята позиция е ясна /клекът трябва да умре в адски мъки/, но ми е интересна вашата.
Както и ако някой има идея за чий им е да го възстановяват това находище?
Също ми бе казано да се поинтересувам от историческото значение на клека на Витоша, преди да обмислям биологическото... някой да има идея що за безценно историческо значение има клека по Витоша? Rolling Eyes




абсолютли! Laughing Laughing Laughing Laughing

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=edqH0ofRQrM
Пет Окт 04, 2013 9:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
torah



Регистриран на: 30 Авг 2011
Мнения: 336

Мнение Re: Засаждане на клек на Витоша Отговорете с цитат
Gamina написа:
Вчера го мернах из ФБ... личното ми мнение е, че това е пълна дивотия... аман от това изчадие! Evil or Very Mad

Цитат:
Целта: Възстановяване естественото находище на клекове в горната част на Витоша планина.


С благословията на парка, имало 800 фиданки, които от 6 години чакали да бъдат засадени.

Моята позиция е ясна /клекът трябва да умре в адски мъки/, но ми е интересна вашата.
Както и ако някой има идея за чий им е да го възстановяват това находище?
Също ми бе казано да се поинтересувам от историческото значение на клека на Витоша, преди да обмислям биологическото... някой да има идея що за безценно историческо значение има клека по Витоша? Rolling Eyes


Ами няма все да ни е лесно, в тази Витоша, трябва и малко зор и съд рани гащи да има.Wink))
Пет Окт 04, 2013 10:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov