ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Къде да нощуваме в Пирин - информация
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Къде да нощуваме в Пирин - информация
Автор Съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Има я хижата "Мура" - бивше поделение на строителни войски, спал съм там май 3 пъти.
Но не бих я препоръчал.
Пет Дек 08, 2023 9:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Митак написа:
Има я хижата "Мура" - бивше поделение на строителни войски, спал съм там май 3 пъти.
Но не бих я препоръчал.


Работи постоянно или е на повикване ? Кажи защо не я препоръчваш, набързо само Smile
Пет Дек 08, 2023 9:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Ако е същата хижарка - тя почти постоянно си е там, но е добре да се обадиш да не е мръднала нанякъде.
За да не звуча негативно мога да препоръчам хижата на:

а) всеки, който иска да си припомни казармената мизерия насред обекти на индустриалната археология в компанията на малко стадо кози.

б) на всеки, който може да слуша с часове как древната Тива е всъщност долу в местносста Зандана, да види скалата, от която се е хвърлил Едип цар.
Да научи за тайния език на траките и тяхното магическо изкуство, благодарение на което станали "не само безтелесни, но и безплътни".
Да слуша за подземния град отдолу, до който светлината стига по специални кристали, а по скалите се стича пчелен мед.
Да разбере къде всъщност е погребан Христос и пр. и пр.
Всичко това гарнирано с ксерокопия от всевъзможни статии,
Вехтия и Новия завет нашарени с бележки, подчертавания и плътно изписани по полетата с възражения и допълнения от самата Димитрина,
Отделно нейни собствени, за жалост непубликувани, проучвания върху древната история.
И всичката тая мъдрост се лее като пълноводна река, на висок глас и в скоропоговорка в продължение на часове.

Ето за такива ученолюбиви люде със здрави нерви и кротък нрав хижа "Мура" е правилното място.
Пет Дек 08, 2023 11:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Хаххахахаха Smile))))))) , ако има ракия хубава и няма дървеници, няма проблем ..
Пет Дек 08, 2023 11:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Преди години направихме една чудна неделна алиботушка разходка, описана тук.

Съботният ден преди това, бидейки дъждовен, посветихме на една кратка разходка до мраморната кариера на Илинденци.
Тогава минахме покрай хижа Мура, отдето пазя тези две снимки:






Хижарката Димитрина тогава разказа долу-горе същите истории, та... Cool

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Дек 08, 2023 2:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Съществуването на хижа "Мура" изненада и мен преди години.

Бяхме на един международен фолклорен фестивал в село Микрево - "Малешево пее и танцува" и решихме,
че ще спим в стаите към Арт-центъра в село Илинденци.

Тръгнахме нагоре над Илинденци да разгледаме мраморната кариера над махалата Врабче.
Тогава ни спряха на една бариера с охрана, върнаха ни и казаха, че не може да продължим и е забранено да идем до кариерата.

Та, там вляво от тази бариера видях табелата - хижа "Мура" и така за първи път разбрах за нея.

Това лято човек от Илинденци ми каза, че вече спокойно се ходи до кариерата, не спират на бариерата, а хижата си работи.
От хижа "Мура" нагоре е по-нетрадиционият маршрут към връх Синаница и хижата не е много популярна сред туристите както изглежда?

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Съб Дек 09, 2023 12:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Dido не се виждат двете снимки от х.Мура
Нед Дек 10, 2023 10:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Да, на бариерата казваш, че си за хижата и те пускат. То и няма какво да откраднеш - само камъни и то големи Wink.
Пътеката за Синаница е много стара и обрасла, теренът като цяло е неприятен, маркировката се губи на доста места.
Ако не ме лъже паметта беше зелена. Вода няма.
Нед Дек 10, 2023 2:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nickbaizel



Регистриран на: 08 Май 2011
Мнения: 56
Местожителство: София

Мнение оскъдна информация Отговорете с цитат
https://mapcarta.com/N3388800691
Това е единственото, което намерих за т.нар. хижа "Мура" Поне има някаква карта. Вече след това прочетох информацията във форума. Не е от местата, които биха ми допаднали, освен ако наистина съм го закъсал. Но като се сетя, че съм спал на Суходолското езеро на гръмотевична буря продължила с часове, при ураганен вятър, значи трябва не да съм го закъсал, а да съм твърде пиян.
Нед Дек 10, 2023 8:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
До хижа „Мура“ не съм се отбивал, но съм бил често в района. Може би кметът на село Илинденци може да даде достоверна информация за хижата.

Пътеката от хижа „Мура“ към хижа „Синаница“ е с жълта маркировка. Където има стари марки са нанесени на картата БГМаунтийнс.

Има план да се поднови жълтата маркировка, така че заповядайте да помогнете. Тъкмо ще разучите пътеките.
Бай Владо от град Рила се е заел с почистването на пътеките над мраморните кариери към връх Шаралия, Конски кладенец и Синаница.Няколко пъти ходих с него и малко помогнах, също и други хора от форума помогнаха. Въпросът е дали да се премаркира оригиналната пътеката от хижа „Мура“ нагоре по рида Ревалото или да се маркира нова, по-удачна пътека, започваща от края на мраморните кариери, докъдето може да се стигне с кола (по-висока кола)? То е ясно, че най-добре да се маркират и двата варианта, ама няма много желаещи да се включат и да помогнат.




____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Нед Дек 10, 2023 11:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Желаещи има основно, когато трябва да се мине по готовата пътека и после да намират кусури, защо и как е направено Smile
Пон Дек 11, 2023 10:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nickbaizel



Регистриран на: 08 Май 2011
Мнения: 56
Местожителство: София

Мнение дай на хората да критикуват Отговорете с цитат
с удоволствие бих помогнал, стига да не съм на работа. Дал Господ инструменти-особено триони, там вече съм събрал АРСЕНАЛ, включително един JCB, който в магазина ми изглеждаше доста по-къс, отколкото всъщност е-55 сантиметра без дръжката. Но наистина за района трябва кола. Пеша-АБСУРД! Но ще помогна. Като купувам боя за мен няма значение какъв цвят ще взема. Само една препоръка-ако маркировката се прави в жълто, да е тъмно. Светлото много бързо избледнява-маркировката от Суходолски превал към Пещерата е в светложълто и на откритите места едвам се вижда вече. Друга препоръка: внимавайте с боята на Akfix. Цветовете са много хубаваи, но дюзите са скапани, лесно се задръстват и трябва да се свалят и мият, за да може да продължат да се ползват. Преди малко се наложи да го направя-тъй като приготвях още керамични парчета(оцветени в тъмносиньо) за монтаж като трайна маркировка в циркуса Мъртвешка долина под връх Пирин(пролетта или лятото). Отворено е за предложения как пътеката да стане по-проходима, пишете, после може да говорим чрез вайбър.
Вто Дек 12, 2023 10:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Намерих една стара снимка на хижа Лагера, ето я:



Спал съм веднъж-дваж вътре.
Единственият ми спомен е, че в стаята миришеше силно на обор.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Дек 17, 2023 9:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Хижите "Мура" и "Лагера" не са масово посещавани от туристи, но интересено е да се знае фактът, че намиращата се над тях
мраморна кариера "Мура" е една от двете мраморни кариери в цяла Европа, където се добива най-високачественият мрамор!

Другата се намира в Италия - Карара, във величествените Апуански Алпи, от която Микеланджело е използвал мрамор за творбите си
и едни от най-известните скулптури в света – Пиета и Давид.

Тази информация дава ректорът на Минно-геоложният университет - професор Ивайло Копрев, който е родом от село Илинденци.
Не зная дали това е така или професорът е пристрастен заради родното си място?

През годините, в Илинденци се провеждат различни пленери с международно участие на художници и скулптори от цял свят.
Творбите им от мрамор са изложени в селото, в Арт-центъра на открито.

Дано някой ден се създаде световноизвестен шедьовър и от нашият висококачествен пирински мрамор на "Мура"! Very Happy

А подновяването на маркировката и разчистването на пътеките към Синаница е нещо в което вярвам, че ще се случи,
като познавам апостолската работа на някои хора от този форум. Respect

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Пет Дек 22, 2023 2:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1512
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Ново мнение Отговорете с цитат
"Хижите "Мура" и "Лагера" не са масово посещавани от туристи, но интересено е да се знае фактът, че намиращата се над тях
мраморна кариера "Мура" е една от двете мраморни кариери в цяла Европа, където се добива най-високачественият мрамор!

Другата се намира в Италия - Карара, във величествените Апуански Алпи, от която Микеланджело е използвал мрамор за творбите си
и едни от най-известните скулптури в света – Пиета и Давид.

Тази информация дава ректорът на Минно-геоложният университет - професор Ивайло Копрев, който е родом от село Илинденци.
Не зная дали това е така или професорът е пристрастен заради родното си място?+
===============
Уф, вероятно второто, защото и перфктни гръцки статуи има, дето още не са се разпаднали....
Ама звучи добре.
Laughing
Нед Дек 24, 2023 10:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov